افزونه جلالی را نصب کنید. 1 رمضان 1444 Wednesday, 22 March , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش مصرف فولاد در منطقه ASEAN

شناسه : 72164 24 آبان 1401 - 14:00
با توجه به عملکرد بهتر صنعت فولاد در مالزی، اندونزی و ویتنام در نیمه اول سال 2022، مصرف فولاد در منطقه ASEAN در این زمان افزایش یافته است.
افزایش مصرف فولاد در منطقه ASEAN
پ
پ

با توجه به عملکرد بهتر صنعت فولاد در مالزی، اندونزی و ویتنام در نیمه اول سال ۲۰۲۲، مصرف فولاد در منطقه ASEAN در این زمان افزایش یافته است.

* بررسی میزان مصرف فولاد در کشورهای ASEAN

به گزارش آرتان پرس و به نقل از steelorbis، پس از دو سال محدودیت ناشی از همه گیری کووید ۱۹ در سراسر جهان، موسسه فولاد آسیای جنوب شرقی (SEAISI) سرانجام موفق شد نمایندگان بخش فولاد آسیا و سایر شرکت کنندگان را در یک کنفرانس فیزیکی که در ۱۴ تا ۱۸ نوامبر در مالزی برگزار می شود، گرد هم آورد.

فعالان بازار اعلام کردند در طول این کنفرانس، SEAISI نتایج بخش فولاد کشورهای ASEAN-6 را برای نیمه اول سال ۲۰۲۲ و پیش ‌بینی کل سال ۲۰۲۲ را به اشتراک گذاشت، اما با توجه به چالش ‌های متعددی که این صنعت در سال جاری با آن مواجه شده است، پیش بینی های انجام شده توسط فعالان بازار بسیار خوش ‌بینانه تلقی می ‌شود.

تحلیل گران بازار در روز دوشنبه (۱۴ نوامبر) اعلام کردند در نیمه اول سال ۲۰۲۲، مصرف فولاد در منطقه ASEAN (بر اساس تقاضای شش کشور اصلی) با افزایش ۲ درصدی همراه بود و به ۳۵.۶ میلیون تن رسید که عمدتاً ناشی از عملکرد بهتر صنعت فولاد در مالزی، اندونزی و ویتنام است.

باید توجه داشت که بیشترین حمایت از مصرف فولاد از طرف مالزی رخ داد که مصرف آن با توجه به افزایش صادرات فولاد (۱۵ درصد سالانه) در نیمه اول سال ۲۰۲۲ با رشد ۳۰.۴ درصدی مواجه بوده و به ۳ میلیون تن رسید. پس از مالزی، میزان مصرف فولاد در اندونزی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ با افزایش ۱.۵ درصدی همراه بود و به ۶.۶ میلیون تن رسید. همچنین مصرف فولاد در ویتنام نیز در نیمه اول ۲۰۲۲ حدود ۱.۸ درصد افزایش یافت و در محدوده ۱۰.۹ میلیون تن شنیده شد.

بررسی ها نشان داده میزان مصرف فولاد در سنگاپور در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در محدوده ۱.۳ میلیون تن بود که دقیقا همان نتیجه سال گذشته را نشان می دهد. این در حالی است که میزان مصرف فولاد در فیلیپین و تایلند در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به ترتیب برابر ۴.۶ میلیون تن و ۸.۶ میلیون تن بود که با کاهش ۴ درصد و ۱۴ درصد همراه بوده است.

در همین حال، موسسه فولاد آسیای جنوب شرقی (SEAISI) در روز دوشنبه (۱۴ نوامبر) اعلام کرد که پیش‌ بینی می ‌شود میزان تقاضا برای فولاد در منطقه ASEAN در کل سال ۲۰۲۲ به ۷۷.۹ میلیون تن برسد که نسبت به سال ۲۰۲۱ با رشد ۳.۶ درصدی همراه خواهد بود. اما باید توجه داشت که افزایش پیش‌ بینی ‌شده برای تقاضای فولاد در منطقه ASEAN همچنان در معرض خطرات جهانی قابل توجه ناشی از تورم بالا و نوسان قیمت ‌ها نوسان در میان کاهش تقاضا در چین قرار دارد.

آقای یئو وی جین، دبیر کل موسسه فولاد آسیای جنوب شرقی (SEAISI) اظهار کرد:

به نظر می رسد سال ۲۰۲۲ یک سال چالش برانگیز دیگر با قیمت های بالای کالا باشد. زیرا ادامه جنگ در اوکراین بر زنجیره تامین مواد غذایی و انرژی تأثیر می گذارد ک این امر به نوبه خود منجر به تورم بالا و بدتر شدن اقتصاد چین می گردد.

سیلمی کریم، رئیس SEAISI گفت:

با توجه به اینکه در اوکراین جنگ وجود دارد، صنعت فولاد آسیا باید سهم داخلی خود را افزایش داده و واردات را کاهش دهد تا بتواند سرپا بماند.

در همین حال به نقل از چندین منببع خبری پیش ‌بینی مصرف فولاد اعلام‌ شده توسط بسیاری از فعالان بازار با توجه به چالش ‌های متعددی که بخش فولاد با آن مواجه شده است، «بیش از حد خوش‌ بینانه» ارزیابی شد.

یئو وی جین دبیر کل موسسه فولاد آسیای جنوب شرقی (SEAISI) در ادامه تصریح کرد:

منطقه اصلی که تحت تاثیر سیاست کووید ۱۹ قرار دارد کشور چین می باشد که به بحران املاک منجر شده و در نتیجه صنعت فولاد آسه آن را تحت تأثیر قرار داده است. در نتیجه معامله گران شاهد کاهش تولید گسترده در منطقه ASEAN هستند.

 یکی از نمایندگان کارخانه فولادی مستقر در ویتنام به SteelOrbis گفت:

اکنون بدترین وضعیت در ویتنام حاکم است و کارخانه ‌های فولادی که تاکنون تولید خود را متوقف نکرده‌ اند، در واقع با نرخ بهره ‌برداری ۳۰ درصدی از ظرفیت خود کار می ‌کنند. باید توجه داشت که نرخ بهره برداری در ویتنام احتمالا در پایان سال ۲۰۲۲ کاهش خواهد یافت و ممکن است در سال ۲۰۲۳ حتی بدتر شود.

وی در ادامه تصریح کرد:

ما امیدهایی به بهبود صنعت فولاد در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ داریم، اما باید توجه داشت که بازار خیلی نامطمئن بوده و نمی توان پیش بینی دقیقی انجام داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.