افزونه جلالی را نصب کنید. 28 شعبان 1444 Monday, 20 March , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

جهش قیمت سنگ آهن در چین

شناسه : 72190 25 آبان 1401 - 15:00
با توجه به تغییر در سیاست‌ های سختگیرانه چین برای مقابله با کووید 19 و بهبود جو بازار، قیمت سنگ آهن در چین اندکی بهبود یافت.
جهش قیمت سنگ آهن در چین
پ
پ

با توجه به تغییر در سیاست‌ های سختگیرانه چین برای مقابله با کووید ۱۹ و بهبود جو بازار، قیمت سنگ آهن در چین اندکی بهبود یافت.

* بررسی قیمت سنگ آهن در چین

به گزارش آرتان پرس و به نقل از mining، قیمت سنگ آهن در بازار اسپات برای تحویل به شمال چین از پایین ‌ترین سطح دو ساله خود افزایش یافته است. بررسی ها نشان داده افزایش قیمت این محصول به این دلیل بوده که برخی خوش ‌بینی ‌ها به بازار چین بازگشته است در نتیجه ممکن است بدترین وضعیت ایجاد شده برای مواد خام مورد استفاده در فولادسازی به پایان برسد.

فعالان بازار اعلام کردند همانطور که توسط آژانس گزارش قیمت کالاها ارزیابی شد، قیمت سنگ آهن فاین ۶۲ درصد در بازار اسپات در روز جمعه (۱۱ نوامبر) به ۹۱.۷۵ دلار در هر تن رسید. این در حالی است که به نقل از منابع خبری قیمت این محصول نسبت به پایین ترین سطح سه ساله خود که در ۳۱ اکتبر رخ داده بود و به ۷۹ دلار در هر تن رسیده بود با رشد ۱۶ درصدی همراه بوده است.

با این حال باید توجه داشت که سنگ آهن همچنان نسبت به اوج خود در سال ۲۰۲۲ که برابر ۱۶۰.۳۰ دلار در هر تن بود حدود ۴۳ درصد کاهش یافته است. باید توجه داشت که بیشترین قیمت سنگ آهن در ۸ مارس ۲۰۲۲ پس از تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه به دست آمد، زیرا این جنگ باعث افزایش نگرانی در مورد کاهش عرضه از اوکراین شد که پنجمین صادر کننده بزرگ محصولات فولادی در جهان می باشد.

تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر) گزارش دادند با توجه به اینکه اکنون نگرانی های عرضه کاهش یافته است، علت اصلی عقب نشینی قیمت ها، ضعف در بخش ساخت و ساز مسکونی در چین است که حدود ۷۰ درصد از سنگ آهنی را که از طریق مسیر دریایی صادر می شود، مصرف می کند.

بر اساس داده های رسمی منتشر شده در ۲۴ اکتبر، سرمایه گذاری در املاک چین در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۸.۰ درصد کمتر از سال قبل بوده است. این در حالی است که فروش املاک بر اساس مساحت در همان دوره ۲۲.۲ درصد کاهش یافته است.

معامله گران در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر) اعلام کردند با توجه به اینکه ساخت و ساز بیش از یک سوم کل تقاضای فولاد چین را تشکیل می دهد، ضعف مستمر در املاک مسکونی باعث نامعلوم بودن چشم انداز سنگ آهن در چین شده است.

در این میان برخی منابع خبری گزارش دادند برخی نشانه‌ ها وجود دارد که نشان می دهد تلاش‌ های محرک پکن برای افزایش ساخت و ساز در حال به ثمر نشستن هستند. این تلاش های محرک با تغییرات سیاستی همراه است که دسترسی به وام‌ ها را برای خریداران خانه که تا کنون هیچ ملکی به نام خود نداشتند آسان ‌تر و ارزان ‌تر می ‌کند.

به نقل از تاجران مستقر در بازار چین، برخی تغییرات در سیاست‌ های سختگیرانه چین برای مقابله با کووید ۱۹ نیز ممکن است جو بازار و اعتماد خریداران مسکن را تقویت کند. اگرچه باید توجه داشت که کشور چین در حال مبارزه با شیوع چندین سویه جدید ویروس کرونا است.

همچنین منابع خبری در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر) اعلام کردند که این احتمال نیز وجود دارد که رشد اخیر سنگ آهن به جای تغییرات واقعی در تقاضای فولاد عمدتاً بر اساس تغییرات در جو بازار باشد.

معامله گران گزارش دادند کل واردات سنگ آهن چین که شامل حجم بسیار کمی است که از طریق راه آهن از کشورهای همسایه وارد شده است، در اکتبر ۲۰۲۲ حدود ۴.۷ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت و به ۹۴.۹۸ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان واردات سنگ آهن چین در ۱۰ ماهه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۷ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ افت کرده است.

نمودار زیر میزان سنگ آهن وارد شده و قیمت محموله های سنگ آهن وارد شده به چین را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۲ نشان می دهد.

* واردات سنگ آهن چین

فعالان بازار در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر) اعلام کردند ممکن است در ماه نوامبر واردات سنگ آهن چین با بهبود همراه باشد، زیرا تحلیلگران کالایی Kpler تخمین می زنند که واردات سنگ آهن از مسیر دریا در ماه نوامبر حدود ۹۶.۸۷ میلیون تن خواهد بود.

اما بررسی آمار کلی مربوط به واردات سنگ آهن در سال جاری نشان دهنده این است که احتمالاً در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال گذشته اندکی کمتر خواهد بود.

* بررسی تاثیر کووید ۱۹ بر تولید فولاد

تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر)  گزارش دادند امیدواریم که اقدامات محرک و موضع آرام ‌تر کووید-۱۹ منجر به شروع قوی سال ۲۰۲۳ شود و مطمئناً به نظر می ‌رسد کارخانه‌ های فولاد در حال افزایش تولید با پیش ‌بینی بهبود تقاضا هستند.

بر اساس داده های رسمی منتشر شده در ۲۴ اکتبر، میزان تولید فولاد چین در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ به ۸۶.۹۵ میلیون تن رسیده است. این در حالی است که میزان تولید فولاد چین نسبت به ماه آگوست که در محدوده ۸۳.۸۷ میلیون تن بود حدود ۳.۷ درصد افزایش یافته است.

با این حال برخی از منابع خبری در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر) گزارش دادند در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲، تولید فولاد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۴ درصد افت داشته که نشان دهنده یک انقباض کوچک احتمالی برای کل سال است.

به نقل از تاجران مستقر در بازار، سوالی که اکنون در بازار فولاد چین وجود دارد این است که آیا نقاط روشنی برای تقاضای فولاد و در نتیجه واردات سنگ آهن در چین وجود دارد یا اینکه همه اینها فقط امیدواری است که اقدامات محرک سرانجام در سال جدید شروع به کار کنند.

بررسی ها نشان داده با اینکه بازار املاک چین تمایل دارد بر ضعف در ساخت و ساز املاک مسکونی تمرکز کند، اما باید توجه داشت کل ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲ به مراتب بهتر از سال قبل می باشد.

ارائه اخیر توسط ویل میلستید، رئیس تجزیه و تحلیل بازار ریوتینتو، نشان داد که شروع ‌پروژه های مسکونی جدید چین تنها در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ در محدوده منفی قرار داشته است. باید توجه داشت این امر به این دلیل است که شروع کار توسط غیرتوسعه ‌دهنده‌ ها بیش از ۳۰ درصد در ۹ ماه اول ۲۰۲۲ افزایش داشته است که تقریباً کاهش شروع کار توسط توسعه‌ دهندگان ملک را جبران می ‌کند.

در گزارش منتشر شده توسط ویل میلستید ذکر شده است:

ساختمان هایی که توسط توسعه دهندگان ساخته نمی شوند شامل مسکن اجتماعی، کارخانه، انبار، بیمارستان ها، مدارس، امکانات رفاهی اجتماعی، هتل ها و غیره است. افراد غیر توسعه دهنده حدود ۶۰ درصد از کل ساخت و ساز ساختمان در چین را تشکیل می دهند.

معامله گران در روز سه شنبه (۱۵ نوامبر) گزارش دادند فروش قوی خودروهای الکتریکی همچنین به حفظ فروش سالانه خودرو در محدوده مثبت تا به امروز کمک کرده است، که به نوبه خود باعث افزایش تقاضای فولاد می شود، در حالی که در این صورت هزینه های زیرساختی نیز متوقف می گردد.

 به طور کلی تحلیل گران بازار گزارش دادند تصویر تقاضای فولاد در بخش خارج از املاک مسکونی انعطاف ‌پذیر بوده و اگر چشم ‌انداز بخش مسکن در حال بهبود باشد، می‌تواند یک سیگنال صعودی برای واردات سنگ آهن چین در ماه‌ های آینده به شمار رود.

mining

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.