یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

هر گونه بهبود پایدار در صنعت فولاد هند بعید به نظر می رسد

شناسه : 72303 03 آذر 1401 - 11:00
با توجه به حذف مالیات صادرات در 19 اکتبر، میزان صادرات فولاد در هند بهبود یافت اما بعید است این بهبود در بخش فولاد پایدار باشد.
هر گونه بهبود پایدار در صنعت فولاد هند بعید به نظر می رسد
پ
پ

با توجه به حذف مالیات صادرات در ۱۹ اکتبر، میزان صادرات فولاد در هند بهبود یافت اما بعید است این بهبود در بخش فولاد پایدار باشد.

* بررسی اثر حذف مالیات صادرات در بخش فولاد

به گزارش آرتان پرس و به نقل از economictimes ، مجموع صادرات فولاد توسط هند در ماه اکتبر ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۶.۷ درصد کاهش یافت. بررسی ها نشان داد افت صادرات فولاد در هند در سال جاری بسیار زیاد بود و اصلاح مسیر در این روند برای دستیابی به نرخ رشد ۷ درصدی تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده توسط دولت ضروری می باشد.

فعالان بازار در روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) اعلام کردند، بعید است که صادرات فولاد در هند تا انتهای سال ۲۰۲۲ به سطوح اوج خود بازگشته و انتظار می‌ رود قیمت‌ فولاد همچنان ضعیف باقی بماند. بنابراین تحلیلگران خرید و فروش سهام از شرکت های منتخب مانند تاتا استیل، JSPL، NMDC، Kirloskar Ferrous، و Tata Metaliks را توصیه می‌ کنند.

تاجران در روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) گزارش دادند حذف مالیات صادراتی فولاد و سنگ آهن مورد انتظار سرمایه گذاران بوده و اندکی باعث بهبود بازار فولاد شده است، اما تحلیل گران انتظار بهبود پایدار در سهام شرکت های بخش فولاد در دراز مدت را ندارند.

شرکت Axis Capital در یادداشتی اظهار کرد:

با این حال، حذف ۱۵ درصدی مالیات صادرات باید کارخانه‌ ها را قادر به صادرات هر گونه موجودی مازاد کند و فشار بر قیمت ‌های داخلی فولاد را محدود کند. ما در مورد تقاضا و چشم انداز قیمت فولاد محافظه کار هستیم و پتانسیل صعودی زیادی در این بخش نمی بینیم.

کارگزاری Axis Capital در روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) اعلام کرد تاتا استیل و JSPL به دلیل ارزش گذاری معقول و اهرم کمتر در جایگاه بهتری در بخش صنعت فولاد قرار دارند. بررسی ها نشان داده اکثر شرکت های فولادی بزرگ دارای سرمایه عظیم، پس از اعلام حذف مالیات صادرات در هفته گذشته بسیار ضعیف عمل کرده اند.

فعالان بازار گزارش دادند پس از اعلام حذف مالیات صادرات در روز دوشنبه (۲۱ نوامبر) سهام شرکت فولاد JSW حدود ۱.۷ درصد افت داشت و سهام شرکت Tata Steel با کاهش ۱.۲ درصدی همراه بود. بررسی ها نشان داد سهام شرکت JSPL نیز از روز دوشنبه با افت ۰.۳ درصدی همراه بوده است.

معامله گران در روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) اعلام کردند سهام شرکت های متوسط از جمله  Godawari Power و Ispat، al Stainless، Jindal Stainless Hissar، SAL Steel، Visa Steel و Pennar Steel، در روز دوشنبه حدود ۵ تا ۱۵ درصد رشد داشت.

چندین منبع خبری اعلام کردند دولت مالیات صادرات ۱۵ درصدی برای محصولات فولادی را که در ماه می سال ۲۰۲۲ وضع کرده بود، لغو کرد. دولت همچنین مالیات صادراتی مربوط به پلت سنگ آهن را نیز در تاریخ ۱۹ نوامبر لغو کرده است. بررسی ها نشان می دهد میزان مالیات صادرات مربوط به سنگ آهن با محتوای آهن بالای ۵۸ درصد که در گذشته برابر ۵۰ درصد بوده از ۱۹ نوامبر کاهش یافته و نرخ ۳۰ درصدی را به خود اختصاص داده است.

آقای V K Vijayakumar، یک استراتژیست مستقر در Geojit Financial Services گفت:

حذف مالیات صادرات فولاد تصمیمی به موقع برای تقویت ثروت صنعت فولاد است که با مشکل جدی کاهش تقاضا و اصلاح قیمت مواجه بوده است.

تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) اعلام کردند پس از اعمال مالیات صادراتی در ماه می ۲۰۲۲، صادرات فولاد هند با ۵۳ درصد کاهش در نیمه اول سال مالی ۲۰۲۲ به ۵ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان صادرات فولاد هند در نیمه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱ میلیون تن گزارش شده است.

چندین منبع خبری اعلام کردند میزان صادرات سنگ آهن و پلت در آوریل تا سپتامبر سال مالی ۲۰۲۲ به ۶.۹۸ میلیون تن رسید. باید توجه داشت که میزان صادرات سنگ آهن و پلت نسبت به نیمه اول سال مالی ۲۰۲۱ که برابر ۱۸.۹ میلیون تن بوده حدود ۶۳ درصد افت کرده است.

شرکت Nomura اعلام کرد که کاهش قیمت فولاد صادراتی برای هند تا حد زیادی مطابق با قیمت شرکت های مشابه آن بوده است که عمدتاً به دلیل کاهش تقاضای جهانی و چین رخ داده است.

یکی از فعالان شرکت Nomura در یادداشتی اظهار کرد:

ما انتظار افزایش قابل توجه قیمت ‌های صادراتی را به دنبال لغو مالیات صادراتی فولاد نداریم. ما پیش بینی می کنیم که با حذف مالیات صادراتی، حجم صادرات بهبود یابد. در نتیجه از عرضه بیش از حد جلوگیری شده و از قیمت‌ های فولاد محافظت می گردد. بنابراین از نظر ما، اگر مالیات صادرات حذف نمی‌ شد، قیمت ‌های داخلی فولاد هند می‌ توانست به سطح قیمت برابر با قیمت واردات همگرا شود.

معامله گران در روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) گزارش دادند پس از اعمال مالیات صادراتی دولت در ۲۱ می، ذخایر فولاد به شدت کاهش یافت. در نتیجه بررسی ها نشان داد سهام شرکت هایی مانند تاتا استیل، جیندال استیل و NMDC در یک ماه ۲۶ تا ۳۵ درصد کاهش یافت. این در حالی است که در ماه گذشته کاهش ۵ درصدی را در Sensex به ثبت رسانده بودند.

آقای Ashish Kejriwal، تحلیلگر مستقر در Nuvama Research، گفت:

لغو مالیات صادرات انعطاف پذیری را برای تولید کنندگان فولاد فراهم می کند تا در بازار داخلی برتری داشته باشند. در نتیجه قیمت های داخلی بخش فولاد نباید با عجله کاهش یابد. بنابراین تصمیم داریم مضرب ارزش گذاری JSL، JSPL، JSW و Tata را ۴ تا ۱۰ درصد افزایش دهیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.