افزونه جلالی را نصب کنید. 10 رجب 1444 Tuesday, 31 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

سرمایه‌ گذاری کانادا روی مواد معدنی حیاتی

شناسه : 72837 22 آذر 1401 - 14:00
دولت کانادا در حال سرمایه‌ گذاری و ارائه طرح های تشویقی برای استخراج مواد معدنی حیاتی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.
سرمایه‌ گذاری کانادا روی مواد معدنی حیاتی
پ
پ

دولت کانادا در حال سرمایه‌ گذاری و ارائه طرح های تشویقی برای استخراج مواد معدنی حیاتی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

* بررسی وضعیت مواد معدنی در کانادا

به گزارش آرتان پرس و به نقل از mining، کانادا سرشار از سوخت ‌های فسیلی مانند نفت، گاز طبیعی و زغال ‌سنگ است. اما از آنجایی که جهان توسعه یافته تلاش می کند تا خود را از طریق الکتریکی کردن از سوخت های فسیلی دور کند، انتظار می رود که تقاضا برای سوخت های فسیلی کانادا در نهایت کاهش یابد. در حالی که پیش بینی می شود تقاضا برای مواد معدنی و فلزات حیاتی تا سال ۲۰۴۰ شش برابر شود.

فعالان بازار در روز جمعه (۹ دسامبر) اعلام کردند فلزات و مواد معدنی حیاتی در ساخت باتری خودروهای الکتریکی، تاسیسات انرژی خورشیدی و بادی، خطوط انتقال و همه چیزهایی که یک انتقال انرژی جهانی به آن نیاز دارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

بررسی ها نشان داد دولت کانادا امیدوار است از فرصتی که این راهبرد جدید برای مواد معدنی حیاتی ایجاد می کند استفاده کرده و با حمایت مالی ۴ میلیارد دلاری در بودجه اخیر فدرال، که هدف آن توسعه زنجیره ارزش کامل مواد معدنی حیاتی است بتواند در بخش اکتشاف و استخراج، فرآوری، ساخت و بازیافت مواد معدنی سرمایه گذاری کند.

به نقل از برخی منابع خبری آقای Jonathan Wilkinson وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا در روز جمعه (۹ دسامبر) در ونکوور حضور داشت تا استراتژی جدیدی را برای استفاده از مواد معدنی منتشر کند.

استراتژی مواد معدنی حیاتی کانادا که توسط وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا منتشر شد می‌ گوید:

امروزه با سرمایه‌ گذاری در مواد معدنی حیاتی، ما در حال ایجاد یک پایگاه صنعتی پایدار برای حمایت از زنجیره‌ های تأمین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هستیم به طوری که تغییرات آب و هوایی را برای نسل ‌های آینده بررسی می ‌کند.

بررسی ها نشان داد با استناد به انرژی پاک کانادا، استراتژی تدوین شده توسط وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا تخمین می ‌زند که تا سال ۲۰۳۰ سالانه ۵.۷ تا ۲۴ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی با توسعه زنجیره تامین باتری ایجاد شود و بین ۱۸۵۰۰ تا ۸۱۰۰۰ شغل مستقیم ایجاد گردد.

این استراتژی اعلام کرد:

تا سال ۲۰۵۰ تولید ناخالص داخلی کانادا به صورت سالانه به ۱۵ تا ۵۹ میلیارد دلار و میزان شغل های ایجاد شده به ۷۹۰۰۰ و ۳۳۳۰۰۰ شغل افزایش خواهد یافت که شامل فعالیت ‌ها و مشاغل غیرمستقیم و القایی می ‌شود. باید توجه داشت که پس از تحقق این اهداف، این فعالیت‌ ها سالانه بین ۲.۷ تا ۱۱ میلیارد دلار در مجموع درآمد های دولت فدرال و استانی مشارکت خواهند داشت.

تصویر زیر نقشه معادن و پروژه های توسعه یافته در کانادا را نشان می دهد.

با این حال به نقل از برخی معامله گران، همه افراد هنوز متقاعد نشده ‌اند که کانادا همه شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک نیروگاه معدنی حیاتی را ندارد.

اقایان Philip Bazel and Jack Mintz  از دانشکده سیاست عمومی دانشگاه Calgary اظهار کردند:

کانادا هنوز ذخایر معدنی مناطقی مانند آمریکای جنوبی و آفریقا را ندارد.

در خلاصه ای از استراتژی معرفی شده توسط وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا که در اوایل این هفته منتشر شد، وزیران پیشنهاد می‌ کنند که کانادا به دلیل نداشتن ذخایر انبوه مس، لیتیوم، کبالت و سایر مواد معدنی حیاتی که در کشورهایی مانند شیلی و جمهوری دموکراتیک وجود دارد، به عنوان یک بازیگر کوچک در تولید مواد معدنی حیاتی باقی خواهد ماند. کنگو دارند.

به نقل از منابع خبری، بررسی میزان ذخایر و میزان تولید هشت ماده معدنی و فلزات حیاتی در کشورهای مختلف نشان داد، کانادا در میان شش تولیدکننده برتر، در رتبه آخر قرار دارد.

باید توجه داشت که تحلیل گران بازار سهم جهانی ذخایر مس کانادا را تنها ۱.۱ درصد تخمین می زنند و اعلام می کنند که میزان تولید مس در کانادا ۲.۸ درصد است. این در حالی است که میزان ذخایر مس در شیلی حدود ۲۲.۷ درصد است. همچنین بررسی ها نشان داد سهم تخمین زده شده از ذخایر نیکل و روی در کانادا تقریباً ۲٪ بوده و سهم کانادا از تولید جهانی نیکل ۶.۷ درصد در سال ۲۰۲۰ می باشد. به نقل از برخی منابع خبری سهم کانادا از تولید روی ۶ درصد بوده و سهم این کشور از ذخایر کبالت ۲.۹ درصد و سهم تولید کبالت در آن ۲.۶ درصد می باشد. باید توجه داشت که سهم جهانی تولید لیتیوم، بوکسیت و منگنز این کشور در حال حاضر بر اساس گزارش کوتاه Bazel-Mitz برابر صفر درصد است.

تحلیل گران بازار در روز جمعه (۹ دسامبر) اعلام کردند بیشتر مواد معدنی مهم آمریکای شمالی باید از ذخایر آمریکای جنوبی، آفریقا، و دریای کارائیب و همچنین استرالیا و چین حاصل شود. بنابراین این کشورها شاهد رشد اقتصادی ناشی از مشاغل معدنی و سرمایه گذاری های سرمایه ای خواهند بود.

معامله گران در روز جمعه (۹ دسامبر) گزارش دادند دور شدن از سوخت‌ های فسیلی متصاعد کننده کربن به سمت منابع پاک ‌تر و تجدید پذیر انرژی الکتریکی نیاز به مقدار بیشتری مواد معدنی و عناصر خاکی کمیاب دارد و کانادا سهم محدودی از این مواد معدنی را دارا است.

در این میان به نقل از برخی منابع خبری، تخمین های انجام شده برای ذخایر مواد موجود در کانادا بر اساس آنچه شناخته شده است انجام می شود و ممکن است ذخایر بیشتری در کانادا هنوز کشف نشده باشد. بنابراین استراتژی ذکر شده توسط آقای Jonathan Wilkinson وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا حدود ۷۹ میلیون دلار برای علوم زمین و اکتشاف عمومی با هدف کشف ذخایر جدید بالقوه در نظر گرفته است. علاوه بر این، باید توجه داشت که استراتژی جدید مواد معدنی حیاتی کانادا فقط بر منابع خام متمرکز نیست. این یک زنجیره با ارزش صنعتی از اکتشاف و استخراج تا فرآوری، ساخت و بازیافت را پیشنهاد می ‌کند.

آقای Ottawa  همچنین امیدوار است که صنعت مواد معدنی حیاتی کانادا بتواند از سیاست ‌های آمریکا مانند قانون کاهش تورم که میلیاردها دلار را به وسایل نقلیه الکتریکی تزریق می ‌کند، فرصت ‌هایی را برای کانادا و ایالات متحده به منظور همکاری در توسعه زنجیره های تامین آمریکای شمالی به وجود آورد.

در استراتژی ذکر شده توسط آقای Jonathan Wilkinson وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا آمده است:

در مواردی که مواد معدنی حیاتی صرفاً برای تولید داخلی استفاده نمی‌ شوند، با افزایش صادرات برای متحدان و گسترش پالایش داخلی، فرآوری و ساخت قطعات، می توان سود بدست آورد. نمونه ‌هایی از این مواد معدنی عبارتند از وانادیم، گالیم، تیتانیوم، اسکاندیم، منیزیم، تلوریم، روی، نیوبیم و ژرمانیوم، همراه با پتاس، اورانیوم و آلومینیوم.

به نقل از برخی تحلیل گران بازار، از ۳۱ ماده معدنی حیاتی شناسایی شده مورد استفاده در این استراتژی، شش ماده در اولویت قرار دارند که شامل لیتیوم، گرافیت، نیکل، کبالت، مس و عناصر خاکی کمیاب است.

معامله گران در روز جمعه (۹ دسامبر) گزارش دادند کانادا در حال حاضر مقداری نیکل، کبالت و مس تولید می کند. ایالت بریتیش کلمبیا (B.C.) بزرگترین تولید کننده مس بوده و Saskatchewan یکی از تولید کنندگان عمده اورانیوم می باشد که جزو ۳۱ ماده معدنی شناسایی شده در استراتژی جدید قرار دارد.

فعالان بازار در روز جمعه (۹ دسامبر) اعلام کردند هنوز هیچ معدن لیتیوم در حال فعالیتی در کانادا وجود ندارد، اگرچه یک معدن جدید لیتیوم پیشنهادی در  Quebec اکنون از طریق آژانس ارزیابی مورد بررسی قرار گرفته است.

با این حال در روز جمعه (۹ دسامبر) برخی تاجران اعلام کردند بخش اکتشاف و معدن در کانادا ممکن است نیاز به انگیزه داشته باشد تا آن را متقاعد کند که تمرکز خود را از طلا و زغال سنگ تغییر دهد. مطالعه گاه به گاه لیست پروژه های معدنی که در حال حاضر در صف بررسی توسط آژانس ارزیابی قرار دارند، تأکید می کند که استخراج معدن در کانادا هنوز عمدتاً بر روی استخراج طلا و زغال سنگ متمرکز است.

منابع خبری گزارش دادند از ۲۶ پروژه توسعه یافته ذکر شده، تنها پنج پروژه برای مواد معدنی و فلزات غیر از طلا یا زغال سنگ است. این پروژه ها شامل بررسی یک معدن نیکل در Ontario، یک معدن لیتیوم در Quebec، یک معدن آهن در Labrador، یک معدن نیوبیم در B.C. و همچنین یک معدن سرب روی در B.C است.

آقایان Bazel  و Mintz  در گزارش خود اظهار کردند:

اگرچه کانادا دارای مقادیر زیادی مواد معدنی حیاتی نسبت به کل جهانی نیست، اما ذخایر کبالت، مس، نیکل و روی کانادا بهترین فرصت برای رشد را نشان می دهد. با این حال، با وجود اکثر این ذخایر معدنی حیاتی در خارج از کشور، ما نمی‌دانیم که آیا صنعت کانادا می تواند برای سرمایه ‌گذاری معدنی بین ‌المللی رقابت کند یا خیر.

در این میان برخی فعالان بازار در روز جمعه  (9 دسامبر) اعلام کردند که با توجه به سهم محدود کانادا از مواد معدنی انتقال دهنده انرژی جهانی، تضمین مشارکت کانادا در بازار استخراج انرژی ممکن است در واقع وابسته به شکل چارچوب نظارتی و مالیاتی آن برای شرکت ‌های معدنی باشد.

بررسی ها نشان دا استراتژی اعلام شده توسط وزیر منابع طبیعی فدرال کانادا، برخی از مشوق‌ های مالیاتی را نیز فراهم می ‌کند، به عنوان مثال یک اعتبار مالیاتی جدید ۳۰ درصدی برای اکتشاف مواد معدنی حیاتی در کانادا در نظر گرفته شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.