دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ 11 ذو الحجة 1445 Monday, 17 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

هشدار انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا نسبت به خطرات صادرات فولاد

شناسه : 73041 29 آذر 1401 - 15:00
با توجه با افزایش قیمت کربن و پس ‌زمینه بحران انرژی در اتحادیه اروپا، صادرات فولاد از اروپا تا سال های آینده در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
هشدار انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا نسبت به خطرات صادرات فولاد
پ
پ

با توجه با افزایش قیمت کربن و پس ‌زمینه بحران انرژی در اتحادیه اروپا، صادرات فولاد از اروپا تا سال های آینده در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

* بررسی خطرات صادرات فولاد از اروپا

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، در بیانیه منتشر شده توسط انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER) آمده است که این انجمن خواستار یک راه حل مشخص برای صادرات فولاد در سیستم تجارت آلایندگی (ETS) است.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۱۹ دسامبر) اعلام کردند اتحادیه اروپا در مورد اصلاح ETS و لغو تدریجی سهمیه های آزاد برای انتشار کربن به توافق رسیده است.

به نقل از منابع خبری، در روز دوشنبه (۱۹ دسامبر) مؤسسات اتحادیه اروپا موافقت کردند که سیستم تجارت آلایندگی (ETS) را پس از توافق قبلی در مورد CBAM مورد بازنگری قرار دهند. باید توجه داشت که این توافقنامه مقرر می ‌دارد که انتشار گازهای گلخانه‌ ای (به ویژه انتشار CO2) در بخش‌ های تحت پوشش سیستم تجارت آلایندگی (ETS) باید تا سال ۲۰۳۰ نسبت به سال ۲۰۰۵ به میزان ۶۲ درصد کاهش یابد. بررسی ها نشان داد یکی از مفاد این توافقنامه لغو تدریجی سهمیه ‌های آزاد برای انتشار گازهای گلخانه ‌ای است. به نقل از برخی منابع خبری لغو تدریجی سهمیه ‌های آزاد در صنایع مصرف کننده انرژی، به ویژه برای تولید فولاد و آلومینیوم، طی ۹ سال از ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۴ اعمال خواهد شد.

معامله گران در روز دوشنبه (۱۹ دسامبر) اعلام کردند انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER) خاطرنشان می‌ کند که اگرچه بازنگری سیستم تجارت آلایندگی (ETS) انگیزه‌ های قوی ‌تری برای معرفی فناوری‌ های جدید برای کربن ‌زدایی صنعت فراهم می ‌کند، اما طرح از پیش تعیین ‌شده برای حذف تدریجی تخصیص رایگان سهمیه انتشار خطر از دست دادن حدود ۴۵ میلیارد یورو را برای صادرات فولاد از اتحادیه اروپا به همراه دارد.

به نقل از برخی تاجران، این دستورالعمل شامل قوانین چارچوب کلی است و هنوز اقدامات زیادی برای اجرای آنها و همسو کردن آنها با اقدامات CBAM باقی مانده است. انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER) در مورد عدم وجود یک راه حل مشخص در مورد تنظیم انتشار کربن در رابطه با بازارهای صادراتی نگران است.

آقای Axel Eggert، مدیر عامل انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER) اظهار کرد:

اگر تا سال ۲۰۲۶ راه حل مشخصی برای تنظیم انتشار کربن پیدا نشود، صادرات فولاد ۴۵ میلیارد یورویی در خطر قرار خواهد گرفت. این خطر به دلیل افزایش روزافزون قیمت کربن در اتحادیه اروپا است که هیچ معادلی در بازارهای داخلی شرکای تجاری اصلی اتحادیه اروپا ندارد. به عقیده من ضروری است که نهادهای اتحادیه اروپا در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کنند.

به گفته انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER)، حفظ رقابت ‌پذیری صنعت اتحادیه اروپا در بازارهای داخلی و صادراتی، اجرای اقدامات فوری برای تحریک سرمایه‌ گذاری در فناوری ‌های پاک، و در دسترس بودن برق و هیدروژن برای جلوگیری از صنعتی ‌زدایی بسیار حیاتی خواهد بود.

همانطور که تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER) اشاره کرد، بخش فولاد اروپا تعداد بی سابقه ای از پروژه ها را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با اندازه ۵۵ درصد تا سال ۲۰۳۰ و تبدیل شدن به میزان انتشار کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ راه اندازی کرده است. بنابراین باید محیط نظارتی برای رسیدگی به این موضوع در اسرع وقت ایجاد شود. بررسی ها نشان داد این امر با توجه به پس ‌زمینه بحران انرژی در اتحادیه اروپا و اقدامات مورد نیاز برای ارتقای صنعت آن در کشورهای ثالث، به ‌ویژه در ایالات متحده، ضروری ‌تر است.

تحلیل گران بازار در روز دوشنبه (۱۹ دسامبر) گزارش دادند سرمایه‌ گذاری در فناوری‌ های جدید تنها زمانی معنا پیدا می‌ کند که انرژی‌ های دارای میزان انتشار  CO2 کم ، مانند برق و هیدروژن، در حجم کافی عرضه شده و با هزینه ‌های مقرون به صرفه در دسترس قرار گیرند. با این حال باید توجه داشت که هیچ یک از این شرایط در حال حاضر وجود ندارد و این وضعیت سرمایه گذاری را به شدت مخاطره آمیز می کند.

آقای Axel Eggert، مدیر عامل انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا (EUROFER) گفت:

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن باید فوراً زیرساخت ‌های انرژی مرتبط و تامین صنعت ما را ایمن کنند.

همانطور که مرکز GMK قبلا گزارش داد، انجمن تولید کنندگان فولاد اروپا از سیاستمداران اتحادیه اروپا خواست تا راه حلی برای صادرات تحت اقدام CBAM بیابند. صنعت اروپا به طور فزاینده ای در برابر هزینه های بالای مجوز کربن در دوره ۲۰۲۲ تا سال ۲۰۳۰ آسیب پذیر می شود و این می تواند منجر به عواقب فاجعه بار شود. بنابراین معامله گران اعلام کردند تحول سبز باید با سرمایه گذاری در کربن زدایی همراه باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.