افزونه جلالی را نصب کنید. 10 رجب 1444 Tuesday, 31 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش صادرات محصولات فولادی از اوکراین

شناسه : 73073 01 دی 1401 - 10:00
با توجه به پیامدهای ناشی از حمله روسیه به اوکراین، میزان صادرات محصولات فولادی از اوکراین در ژانویه تا نوامبر 2022 کاهش یافت.
کاهش صادرات محصولات فولادی از اوکراین
پ
پ

با توجه به پیامدهای ناشی از حمله روسیه به اوکراین، میزان صادرات محصولات فولادی از اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ کاهش یافت.

* بررسی میزان صادرات محصولات فولادی از اوکراین

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، سرویس مطبوعاتی خدمات گمرکی دولتی در روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) گزارش  داد که در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲، میزان صادرات فولاد و محصولات آن از اوکراین به ۵.۷ میلیارد دلار رسیده است. باید توجه داشت که محصولات فولادی جزو سه کالای اساسی صادراتی کشور اوکراین است. همچنین بررسی ها نشان داد در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ میزان صادرات محصولات غذایی از اوکراین به ۲۱ میلیارد دلار و میزان صادرات ماشین آلات، تجهیزات و حمل و نقل به ۳.۹ میلیارد دلار رسید.

 فعالان بازار در روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) اعلام کردند برای ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۲، گردش مالی اوکراین به ۹۰.۱ میلیارد دلار رسید.

به نقل از برخی منابع خبری بیشترین سهم صادرات محصولات فولادی از اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ به لهستان رسید که در محدوده ۶.۲ میلیارد دلار رسید. همچنین بررسی ها نشان داد کالاهای اوکراینی به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار به رومانی و ۲.۷ میلیارد دلار به ترکیه صادر شد.

معامله گران در روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) گزارش دادند در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ آن دسته از کالاها که بیشترین واردات را به اوکراین داشتند شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، محصولات سوخت و انرژی و محصولات صنایع شیمیایی بود. بررسی آمار نشان داد ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل وارد شده به اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ دارای ارزش ۱۳.۸ میلیارد دلار بود. همچنین میزان محصولات سوخت و انرژی وارد شده به اوکراین نیز دارای ارزش ۱۱.۷ میلیارد دلار بوده است. از طرفی باید توجه داشت که کشور اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ محصولات صنایع شیمیایی به ارزش ۸.۷ میلیارد دلار وارد کرده است. به نقل از منابع خبری بزرگترین کشورهای تامین کننده کالاهای اساسی برای اوکراین شامل چین با ۷.۶ میلیارد دلار، لهستان با ۵ میلیارد دلار و آلمان با ۴ میلیارد دلار بودند.

در این میان برخی منابع خبری در روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) گزارش دادند در مجموع، برای ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۲، گردش کالاهای اوکراین به ۹۰.۱ میلیارد دلار رسید. به عبارت دیگر در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ کالاهایی به ارزش ۴۹.۴ میلیارد دلار به این کشور وارد شد و محصولات به ارزش ۴۰.۷ میلیارد دلار از اوکراین صادر شد.

همانطور که مرکز GMK قبلا گزارش داده بود، در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲، شرکت های فولادی مستقر در اوکراین صادرات فلزات آهنی را به ۵.۸۱ میلیون تن رساندند.  این در حالی است که میزان صادرات فلزات آهنی از اوکراین در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ با کاهش ۶۷.۳ درصدی همراه بوده است. بررسی ها نشان داد از نظر پولی نیز، صادرات فلزات آهنی در این دوره با ۶۵.۴ درصد کاهش در سال به ۴.۳۶ میلیارد دلار رسید.

تحلیل گران بازار در روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) گزارش دادند صادرات محصولات فولادی نیمه تمام به خارج از کشور در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ به ۱.۸۲ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه در سال قبل با ۷۰.۶ درصد کاهش همراه بوده است. همچنین بررسی ها نشان داد میزان صادرات فولاد نورد شده از اوکراین حدود ۲.۳۹ میلیون تن بود. این در حالی است که بررسی ها نشان داد میزان صادرات فولاد نورد شده در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ کاهش ۶۸.۱ درصدی را تجربه کرده است.

همچنین به نقل از برخی تاجران، وزارت اقتصاد در سال ۲۰۲۳ بر حمایت از تجارت و گسترش فرصت های صادراتی تمرکز خواهد کرد. به ویژه در سال ۲۰۲۳، دولت تلاش خواهد کرد تا رژیم های تجارت معاف از گمرک را با اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا حداقل تا زمانی که جنگ ادامه دارد، تمدید کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.