افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ذو القعدة 1444 Sunday, 28 May , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

راهکار اصلی مهار قیمت مواد اولیه به روایت وزیر صمت

شناسه : 73198 07 دی 1401 - 16:00
وزیر صمت با تأکید بر نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت در بازار مواد اولیه، گفت: برای کاهش قیمت تمام‌شده محصولات، راهکار اصلی مهار قیمت مواد اولیه است به طوری که در وزارت صمت، در محصولاتی مثل فولاد و سیمان، با عرضه آنها در بورس کالا توانستیم به‌شدت تورم تولیدکننده در این صنایع را پایین بیاوریم.
راهکار اصلی مهار قیمت مواد اولیه به روایت وزیر صمت
پ
پ

وزیر صمت با تأکید بر نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت در بازار مواد اولیه، گفت: برای کاهش قیمت تمام‌شده محصولات، راهکار اصلی مهار قیمت مواد اولیه است به طوری که در وزارت صمت، در محصولاتی مثل فولاد و سیمان، با عرضه آنها در بورس کالا توانستیم به‌شدت تورم تولیدکننده در این صنایع را پایین بیاوریم.

* حال تولید بهتر می‌شود

به گزارش آرتان پرس، سیدرضا فاطمی امین در یک برنامه تلویزیونی گفت: تا پایان سال جاری اکثر واحد‌های تولیدی به سامانه پایش وزارت صمت متصل می‌شوند و تمام آمار مواد اولیه، هزینه‌ها و تولیدات آن‌ها به‌طور برخط در دسترس قرار می‌گیرد.

وزیر صمت افزود:

تاکنون ۲۰ هزار واحد تولیدی (از ۷۰ هزار واحد) و بیش از ۱۱ هزار واحد فروشگاهی (از ۴۰۰ هزار واحد خرده‌فروشی) به این سامانه متصل شده‌اند و تمام آمار مواد اولیه، فروش، قیمت، مصرف انرژی و… آن‌ها به‌طور برخط در دسترس قرار دارد و با اطلاعاتی که به دست می‌آوریم به‌راحتی می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم یا از بحران‌های پیشِ‌رو جلوگیری کنیم، البته تقریباً تمام واحد‌های معدنی و صادراتی به این سیستم متصل شده‌اند.

وی اضافه کرد:

این سامانه هم قدرت پیش‌بینی و اشراف بر اطلاعات می‌دهد هم قدرت کنترل می‌دهد، مثلاً در خردادماه امسال شایعه قطع برق کارخانه‌جات سیمان پخش شد که موجب افزایش قیمت سیمان در بازار شد، اما سریعاً قیمت پایین آمد. دلیل پایین آمدن آن هم این بود که با توجه به این اطلاعات، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که بین مصرف مواد اولیه سیمان و فروش محصول نهایی آن، توازن ایجاد شود و از کمبود سیمان در بازار جلوگیری شد.

وزیر صمت با اشاره به اینکه وزارتخانه متبوع وی بیش از ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به‌عهده دارد، اظهارداشت:

وزارت صمت متولی ۲۷ صنعت و بخش اقتصادی کشور است که خودرو فقط یکی از آنهاست، اما آن‌قدر مورد توجه قرار گرفته که سایر بخش‌های صنعت و معدن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

 * سامانه پایش موجب پیشگیری از توقف فعالیت واحد‌های تولیدی می‌شود

فاطمی امین با تأکید بر اینکه یکی از وظایف وزارت صمت جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی است، گفت:

سامانه پایش موجب پیشگیری از توقف فعالیت واحد‌های تولیدی می‌شود، همچنین این سامانه از تخلفات و مفسده‌ها و انحرافات مالی هم جلوگیری می‌کند.

وزارت صمت به یک وزارت دانش‌بنیان تبدیل خواهد شد

وزیر صمت از برنامه بزرگ دولت برای متصل کردن جریان کالا در کشور به جریان مالی خبر داد و تصریح کرد:

با این اتصال، جلوی بسیاری از سوءاستفاده‌ها و اقدامات پنهانی گرفته می‌شود و از انحراف جریان کالا در کشور جلوگیری می‌شود که کاملاً به‌نفع تولید تمام خواهد شد، بدین ترتیب وزارت صمت به یک وزارت دانش‌بنیان تبدیل خواهد شد به‌گونه‌ای که با در اختیار داشتن داده‌های گسترده، اقدام به تحلیل آن‌ها کند و سپس بر مبنای تحلیل‌ها برنامه‌ریزی درست کند.

وی خاطرنشان کرد:

در بودجه سال گذشته قرار بود ۱۰ هزار میلیارد تومان حقوق دولتی معادن وصول شود، اما توانستیم ۱۹ هزار میلیارد تومان وصول کنیم چراکه به‌سراغ بدهی‌های گذشته رفتیم، امسال هدف را ۴۰ هزار میلیارد تومان قرار دادیم.

* کاهش چشمگیر مصرف روغن با حذف ارز ۴۲۰۰

فاطمی امین با تصریح به ضرورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت:

امسال روغن خوراکی ۲۶ درصد کاهش تولید داشتیم که وفور این کالا در بازار، نشان می‌دهد مازاد بر آن، به کشور‌های همسایه قاچاق می‌شد که با مردمی‌سازی یارانه‌ها جلوی هدررفت حجم عظیمی از منابع کشور گرفته شد.

وزیر صمت اضافه کرد:

مسائل انباشته‌ای در اقتصاد کشور وجود دارد که حل آن‌ها نیازمند برنامه‌ریزی هوشمندانه، همراهی مردم و مقابله با تضاد منافع است.

* روند حرکتی صنعت، مثبت است

وی با یادآوری رشد بالای صنعت در نیمه اول امسال طبق گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار درباره تأثیر آن‌ها بر سفره مردم گفت:

روند حرکتی صنعت، مثبت است، اما با انباشتگی تورم در کشور مواجهیم. سال‌های متمادی تورم بالا در کشور حاکم بوده که سبب شده است بین درآمد و هزینه مردم، فاصله ایجاد شود. مردم کشورمان ۴ سال تورم بالای ۳۰ درصد را تحمل کرده‌اند. دولت سیزدهم تلاش می‌کند با یارانه، بخشی از این فاصله را جبران کند، اما بهترین راهکار، ایجاد تولید و اشتغال است که به‌طور جدی در حال پیگیری است.

وزیر صمت تأکید کرد:

خوشبختانه آمار‌های اقتصادی بیانگر حرکت مثبت کلان اقتصاد است، اما همچنان به‌علت انباشتگی تورم، طعم این رشد مثبت به مردم نمی‌رسد، اما به‌زودی محقق خواهد شد.

مجری برنامه پایش هم تأکید کرد که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد تولیدکننده‌ها حالشان خوب است و حتی تولیدکنندگان کوچک هم می‌گویند که در دولت جدید وضعشان بهتر شده است.

وزیر صمت در ادامه اضافه کرد:

در تابستان امسال در بخش صنعت مصرف برق ۲۰ درصد بیشتر شد که نشان‌دهنده رشد تولید صنعتی است.

فاطمی امین گفت:

به مردم عزیز ایران حق می‌دهم که نگران معیشت باشند، اما این نوید را می‌دهم که تمام تلاشمان را می‌کنیم و با تسهیل کسب‌وکار‌ها و رفع موانع، وضعیت تولید را بهتر کنیم و برآورد ما این است که در آینده نزدیک اوضاع اقتصاد بهتر خواهد شد.

* نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت در بازار و مهار قیمت مواد اولیه

وزیر صمت با تأکید بر نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت در بازار مواد اولیه گفت:

برای کاهش قیمت تمام‌شده محصولات، راهکار اصلی مهار قیمت مواد اولیه است. در وزارت صمت، در محصولاتی مثل فولاد و سیمان، با عرضه آن‌ها در بورس کالا توانستیم به‌شدت تورم تولیدکننده در این صنایع را پایین بیاوریم.

وی اضافه کرد:

با اقداماتی همچون حذف سهمیه‌بندی‌ها و کنترل سود‌های مازاد، در یک سال اخیر در قیمت محصولات فولادی ثبات ایجاد شده، این در حالی است که در اوایل سال جاری در جهان قیمت محصولات فولادی به‌شدت افزایش پیدا کرد به‌طوری که قیمت میلگرد در ایران نصف قیمت میلگرد در ترکیه شده بود، بنابراین علت ثبات قیمت محصولات پایین‌دستی همچون لوازم خانگی، کنترل و مهار قیمت مواد اولیه آن‌ها در بخش محصولات فولادی بوده است.

فاطمی امین، یکی از اهداف وزارت صمت را افزایش قدرت خرید مردم خواند که ثبات قیمت لوازم خانگی در همین راستا بوده است.

وی با اشاره به هوشمندسازی معادن گفت:

با این اقدام، اطلاعات بهره‌برداری از معادن با پهپاد به دست می‌آید و بارنامه‌های استخراج معادن به یک سامانه متصل می‌شود تا تمام فرآیند کار‌های معدنی، شفاف و قابل رصد شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.