سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳ 14 ذو القعدة 1445 Tuesday, 21 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش سطح استفاده از ظرفیت های فولادسازی در ترکیه

شناسه : 73231 10 دی 1401 - 16:00
با توجه به رکود مورد انتظار در اتحادیه اروپا و هزینه بالای برق و گاز در اروپا، سطح استفاده از ظرفیت های فولادسازی در ترکیه با کاهش رو به رو بوده است.
کاهش سطح استفاده از ظرفیت های فولادسازی در ترکیه
پ
پ

با توجه به رکود مورد انتظار در اتحادیه اروپا و هزینه بالای برق و گاز در اروپا، سطح استفاده از ظرفیت های فولادسازی در ترکیه با کاهش رو به رو بوده است.

* بررسی ظرفیت های فولادسازی در ترکیه

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، وب سایت Steel Orbis در روز جمعه (۳۰ دسامبر) اعلام کرد آقای Veysel Yayan مدیر عامل انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه (TCUD) گزارش داد که نرخ بهره برداری از ظرفیت فولاد ترکیه در پایان دسامبر ۲۰۲۲ به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

فعالان بازار در روز جمعه (۳۰ دسامبر) اعلام کردند بار کارخانه های فولادی به دلیل کاهش تقاضای جهانی برای فولاد و افزایش هزینه برق کاهش یافته است.

به نقل از چندین منبع خبری، بهره برداری کلی از ظرفیت های صنعتی کشور از جمله فولاد، مس و آلومینیوم به زیر ۷۰ درصد رسیده است. به طور عمده، کاهش در سطح استفاده از ظرفیت های صنعتی کشور ترکیه به دلیل رکود مورد انتظار در اتحادیه اروپا و هزینه بالای برق رخ داده است.

معامله گران در روز جمعه (۳۰ دسامبر) گزارش دادند نمایندگان صنعت از دولت ترکیه درخواست کردند تا اقداماتی را برای مقابله با هزینه های بالای برق و حفظ رقابت پذیری صادرکنندگان اتخاذ کند.

آقای Veysel Yayan مدیر عامل انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه (TCUD) اظهار کرد:

کاهش سطح بهره ‌برداری از ظرفیت‌ های فولادسازی ناشی از کاهش تقاضای جهانی فولاد و افزایش شدید قیمت تمام شده منابع انرژی است.

به نقل از برخی تاجران، رقابت ‌پذیری صنعت فولاد ترکیه به دلیل قیمت‌ های فعلی گاز طبیعی و برق قابل احیا نمی باشد. باید توجه داشت که قیمت انرژی در کشورهای رقیب با حمایت دولت کاهش یافته است، در حالی که تولید کنندگان ترکیه حمایت مطلوبی را دریافت نکرده اند.

آقای Veysel Yayan همچنین گفت:

قیمت منابع انرژی باید به موازات قیمت های جهانی مورد بازنگری قرار گیرد.

تحلیل گران بازار در روز جمعه (۳۰ دسامبر) گزارش دادند بر اساس اطلاعات اولیه بانک مرکزی ترکیه، استفاده از ظرفیت در صنعت فولاد ترکیه در نوامبر ۲۰۲۲ به ۷۵.۳ درصد و در دسامبر به ۷۵.۱ درصد کاهش یافته است.

همانطور که مرکز GMK قبلا گزارش داده بود، در نوامبر ۲۰۲۲ شرکت های فولادی ترکیه تولید فولاد را به ۲.۲۶ میلیون تن رساندند. این در حالی است که میزان تولید فولاد در شرکت های فولادی ترکیه در نوامبر ۲۰۲۲ نسبت به اکتبر ۲۰۲۲ حدود ۲۲.۴ درصد افت داشته است. باید توجه داشت که در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲، شرکت های فولادی مستقر در ترکیه حدود ۳۲.۴۷ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۱۲.۳ درصد کمتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده است.

در این میان معامله گران گزارش دادند از سپتامبر ۲۰۲۲، ترکیه قیمت برق و گاز در این صنعت را ۵۰ درصد افزایش داده است. باید توجه داشت که سازمان نظارتی افزایش قیمت برق را به افزایش قیمت انرژی به ویژه تحت تأثیر جنگ در اوکراین مرتبط دانسته است.

آقای Veysel Yayan مدیر عامل انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه (TCUD) گفت:

سهم هزینه های انرژی در بخش فولاد ترکیه به ۲۸ تا ۳۰ درصد از کل هزینه های تولید فولاد در پس زمینه افزایش قیمت گاز و برق افزایش یافته است.

فعالان بازار در روز جمعه (۳۰ دسامبر) گزارش دادند انجمن TCUD انتظار کاهش ۱۰ درصدی تولید فولاد ترکیه در سال جاری را دارد و کارخانجات این کشور به دلیل هزینه بالای انرژی احتمال توقف تولید را بررسی می کنند.

به نقل از چندین منبع خبری، کشور ترکیه هفتمین تولید کننده بزرگ فولاد در جهان است. در سال ۲۰۲۱، کارخانه های فولاد ترکیه تولید فولاد را ۱۲.۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش دادند و به ۴۰ میلیون تن رساندند. باید توجه داشت که مقدار اعلام شده یک رکورد برای تولید فولاد در ترکیه بوده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.