چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ 19 شعبان 1445 Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

افزایش ظرفیت تولید به ۵۵ میلیون‌ تن فولاد در کشور قطعی است

شناسه : 73413 20 دی 1401 - 14:00
مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با اشاره به فعالیت حدود ۷‌ هزار معدن از ۱۱ هزار معدن دارای پروانه بهره برداری، گفت: در صورتی که محصولات شن و ماسه را در نظر نگیریم، حدود ۶۹‌ درصد از تولیدات معدنی ما تنها از ۳۰۰ معدن دارای پروانه بهره برداری است.
افزایش ظرفیت تولید به ۵۵ میلیون‌ تن فولاد در کشور قطعی است
پ
پ

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با اشاره به فعالیت حدود ۷‌ هزار معدن از ۱۱ هزار معدن دارای پروانه بهره برداری، گفت: در صورتی که محصولات شن و ماسه را در نظر نگیریم، حدود ۶۹‌ درصد از تولیدات معدنی ما تنها از ۳۰۰ معدن دارای پروانه بهره برداری است.

* افزایش ظرفیت تولید به ۵۵ میلیون‌ تن فولاد در کشور قطعی است

به گزارش آرتان پرس، اردشیر سعد محمدی اظهار داشت: سالانه تقریباً ۴۵۰ میلیون تن تولیدات معدنی (انواع محصولات مربوط به شن و ماسه) در کشور داریم که بیانگر آن است که به طور متوسط تولید ما به ازای هر معدن فعال، بسیار پایین است.

وی گفت:

هر معدن با توجه به مقدار ذخایر آن عمر مشخصی دارد که متناسب با آن باید برنامه صحیحی را برای برداشت سالانه از آن مدون کرد و در صورتی که سیاستگذاری دقیق برای استخراج سالانه از معادن صورت نگیرد، فعالیت مدنظر صرفه اقتصادی بهینه نخواهد داشت.

سعدمحمدی افزود:

تمام فعالیت‌های مهندسی در همه زمینه‌ها باید به نحوی منجر به توسعه و رشد اقتصادی شود. مبنای تصمیم‌گیری‌های ما باید توجیه پذیری فعالیت علمی به لحاظ اقتصادی باشد.

وی بیان کرد:

با توجه به نیاز روزافزون معادن بزرگ فعال ما به اکتشافات عمقی، پرداختن به علوم روز دنیا یک ضرورت جدی است تا بتوان با داده‌های علمی و دقیق به طراحی اکتشافات پرداخت.

سعدمحمدی تصریح کرد:

آشنایی با تغییرات علمی و تکنیکی دنیا یک رکن اساسی برای پرورش نیروی متخصص و دستیابی به شرایط اقتصادی بهتر است.

وی ضمن اشاره به ریزش‌های متعدد معادن در سطح کشور، گفت:

شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های دنیا، در کشور ما و در معدن انگوران رخ داد که به دلیل عدم‌رعایت مسائل فنی و محاسبات دقیق علمی در تعیین پایداری شیب معدن و پله‌های معدنی صورت گرفت و منجر به ریزش ۲۵ میلیون تن ماده معدنی و به خطر افتادن شرایط ایمنی شد.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) افزود:

این حوادث بیانگر آن است که اگر ما دقت علمی کافی در محاسبات تخصصی معدنی نداشته باشیم، تصمیم‌گیری‌های درستی در اجرا نیز نخواهیم داشت که این مهم باعث افزایش هزینه‌ها و ضربه بر پیکره اقتصاد خواهد بود.

سعدمحمدی ادامه داد:

اینکه ما بتوانیم تعیین کنیم که بیشترین میزان سوددهی و بهره وری از چه میزان تولید به دست می‌آید، یک ضرورت است و تشخیص اینکه این میزان از تولید چه تمهیداتی را به لحاظ ژئوتکنیکی نیاز دارد و شناسایی رفتار سنگ در معادن روباز و زیرزمینی، موضوعاتی کاملاً فنی و علمی هستند که باید از طریق متخصصان این حوزه به مدیران ارشد انتقال یابد که این مسئله خود بیانگر فضای باز و پذیرای بخش معدن برای دانشجویان و فعالان علمی این حوزه است.

وی گفت:

دانشجویانی که تصور می‌کنند معدن فضای محدودی دارد و ممکن است امکان کار و فعالیت نداشته باشند، باید توجه کنند که به عنوان مثال ما تنها در بازار آهن، هدف گذاری ۵۵ میلیون تنی را برای سال ۱۴۰۴ در نظر گرفته ایم که دستیابی به ظرفیت تولید آن قطعی است اما رسیدن به این میزان از تولید، نیازمند استخراج سالانه حدود۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن است که با توجه به تولید فعلی ۱۰۰ میلیون تنی، نیازمند افزایش ۶۰ درصدی در تولید این ماده معدنی هستیم.

سعدمحمدی افزود:

علاوه بر آن، حدود ۱۵ میلیون تن ظرفیت فولادسازی با پیشرفت بالای ۲۰‌درصد را نیز در دست ساخت داریم که به معنای افزایش نیاز ما به استخراج سنگ‌آهن و به دنبال آن توجه ویژه به فعالیت‌های اکتشافی و پیگیری علوم و فناوری‌های روز دنیا و پرورش متخصصان معدنی است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.