افزونه جلالی را نصب کنید. 10 رجب 1444 Tuesday, 31 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

صرفه جویی یک میلیارد دلاری در صنعت فولاد با داخلی سازی قطعات

شناسه : 73429 21 دی 1401 - 11:00
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: ساخت داخلی قطعات صنعت فولاد در سه سال گذشته، حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی را رقم زده است.
صرفه جویی یک میلیارد دلاری در صنعت فولاد با داخلی سازی قطعات
پ
پ

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: ساخت داخلی قطعات صنعت فولاد در سه سال گذشته، حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی را رقم زده است.

* صرفه جویی یک میلیارد دلاری در صنعت فولاد

به گزارش آرتان پرس، نادر سلیمانی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می‌کنیم افزود: قبل از انقلاب، کل فولاد تولیدی کشور ۸۵۰ هزار تن بود که این میزان بعد از پیروزی انقلاب و تا پایان جنگ، به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید یعنی سال ۱۳۶۸ که برنامه پنج ساله اول نوشته شد، جامعه فولاد و زنجیره این قول را داد که سالی یک میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد کشور اضافه کند این تولید طبق برنامه پنج ساله اول، به سالی یک میلیون نرسید، اما به ۸۰۰ هزار تن در سال رسیده است.

سلیمانی ادامه داد:

مهم این است که در ۱۵۰ سال گذشته، کل تولید یک میلیون تن بوده، اما هم اکنون به ۳۰ میلیون تن رسیده است و رتبه بندی جهانی ما از رده‌های آخر، در ماه‌های اخیر به رده دهم در دنیا رسیده و کشورهایی مثل ایتالیا، فرانسه و اسپانیا که خودشان فولادساز هستند بعد از کشور ما قرار دارند و این تداوم ارتقای ظرفیبت تولید فولاد موجب شد در دو ماهه گذشته به رتبه هفتمی صعود کنیم.

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت:

با توجه به سقوط قیمت‌های جهانی، درآمدی که می‌توانیم از ۳۰ میلیون تن فولادسازی داشته باشیم حداقل ۱۵ میلیارد دلار است و اگر مصرف سرانه را ۲۰۰ کیلو در نظر بگیریم ۱۶ میلیون تن به مصرف داخل می‌رسد بنابراین هم اکنون توانایی جامعه فولاد برای صادرات، ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن است.

سلیمانی افزود:

از چهار میلیون تن واردات فولاد در سال ۱۳۵۵ امروز به صادرکننده فولاد در حد ۱۵ میلیون تن رسیده ایم اتفاقی بود که بعد از انقلاب افتاده یعنی هیچ کس نمی‌تواند منکر این شود که این اتفاق بعد از انقلاب افتاده است.

وی ادامه داد:

نکته بعدی این است که در دوره ترامپ شدیدا با تحریم‌ها مواجه شدیم یعنی نخستین جایی که بعد از صنایع موشکی مورد هدف تحریم قرار گرفت جامعه فولاد است. آن زمان ارزبری ما برای تولید ۱۲۰ دلار در هر تن بود جامعه فولاد در سال ۱۳۹۷ تصمیم گرفت که با بومی کردن قطعات یدکی، هم بتواند بر تحریم‌ها غالب شود و هم بتواند به هدفگذاری رسیدن به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن در برنامه ۱۴۰۴ برسد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.