چهارشنبه, ۱۲ مهر , ۱۴۰۲ 20 ربيع أول 1445 Wednesday, 4 October , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش قیمت برق در اکثر نقاط اروپا

شناسه : 73451 22 دی 1401 - 10:00
با توجه به بحران انرژی، قیمت برق در اکثر کشورهای  اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا و بریتانیا در دسامبر 2022 نسبت به ماه نوامبر افزایش شدیدی داشته است.
افزایش قیمت برق در اکثر نقاط اروپا
پ
پ

با توجه به بحران انرژی، قیمت برق در اکثر کشورهای  اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا و بریتانیا در دسامبر ۲۰۲۲ نسبت به ماه نوامبر افزایش شدیدی داشته است.

* بررسی قیمت برق در اروپا

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، در سال ۲۰۲۲، بالاترین میانگین قیمت عمده ماهانه برق در اتحادیه اروپا در ماه آگوست بوده است.

با توجه به داده ‌های منتشر شده توسط Ember در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه)، میانگین ماهانه قیمت برق در اتحادیه اروپا، در دسامبر ۲۰۲۲ به شرح زیر می باشد:

  • میانگین قیمت برق در اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۲۲ برابر ۲۹۴.۸ یورو در هر مگاوات ساعت گزارش شد.
  • بررسی داده ها نشان داد میانگین قیمت برق در فرانسه در ماه دسامبر ۲۰۲۲ حدود ۲۷۰.۴ یورو در هر مگاوات ساعت بود.
  • در ماه دسامبر ۲۰۲۲ میانگین قیمت برق در در آلمان حدود ۲۵۶.۶ یورو در هر مگاوات ساعت اعلام شد.
  • در کشور اسپانیا نیز میانگین قیمت برق در ماه دسامبر ۲۰۲۲ برابر ۹۶.۷ یورو در هر مگاوات ساعت شنیده شد.
  • با توجه به آمار منتشر شده توسط Ember، میانگین قیمت برق در ماه دسامبر ۲۰۲۲ در بلژیک حدود ۲۶۸.۹ یورو در هر مگاوات ساعت بود.

شکل زیر قیمت برق در اروپا در دسامبر ۲۰۲۲ را بر حسب یورو در هر مگاوات ساعت نشان می دهد.

طبق گزارش Nordpool، میانگین قیمت ماهانه برق در بریتانیا در ماه دسامبر ۲۰۲۲ حدود ۲۸۷.۰۵ یورو در هر مگاوات ساعت اعلام شده بود.

فعالان بازار در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) گزارش دادند میانگین قیمت برق در آخرین ماه سال نسبت به نوامبر ۲۰۲۲ حدود ۱.۵ برابر افزایش یافته است.

در این میان چندین منبع خبری گزارش دادند به طور خاص، افزایش شدید قیمت برق در اواسط دسامبر ۲۰۲۲ در اتحادیه اروپا (ایتالیا، آلمان، فرانسه) به دلیل پیش ‌بینی کاهش تولید انرژی بادی اتفاق افتاد و قیمت برق در این منطقه به بیش از ۴۲۰ یورو در هر مگاوات ساعت رسید.

تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) گزارش دادند بالاترین میانگین قیمت عمده برق در اتحادیه اروپا در آگوست ۲۰۲۲ در محدوده ۵۴۳.۴ یورو در مگاوات ساعت ثبت شد. باید توجه داشت که علت افزایش قیمت برق در این مطقه افزایش قیمت گاز بود که سیاستمداران اروپایی را بر آن داشت تا مداخله در بازار انرژی را به منظور حمایت از مصرف ‌کنندگان و کسب‌ و کارها را در نظر بگیرند و برای اصلاح آن تلاش کنند.

به نقل از برخی تاجران، قیمت برق در اروپا در اوایل سال ۲۰۲۳ به دلیل کاهش قیمت گاز به سطح قیمت اعلام شده در زمان شروع تهاجم روسیه به اوکراین کاهش یافت.

در این میان معامله گران در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) اعلام کردند به دلیل دماهای ملایم تر و همچنین به دلیل کاهش تقاضا برای گاز و فعال شدن انرژی های جایگزین، پر شدن تاسیسات ذخیره گاز در کشورهای اتحادیه اروپا همچنان بالا می باشد. بررسی ها نشان می دهد با نوجه به داده های پلتفرم AGSI، میزان پر شدن تاسیسات ذخیره گاز تا ۹ ژانویه ۲۰۲۳ در اتحادیه اروپا برابر ۸۳٪ بود. این در حالی است که بالاترین میزان پر شدن تاسیسات ذخیره گاز در کشور پرتغال با بیش از ۹۸ درصد گزارش شده است. با این حال، به گفته کارشناسان، بحران انرژی در اتحادیه اروپا هنوز سپری نشده است. در عین حال، برخی از دولت ها در حال بررسی اقدامات ملی برای حمایت از مشاغل و خانوارها هستند.

* بررسی قیمت برق در انگلستان

فعالان بازار در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) گزارش دادند در ۹ ژانویه، دولت بریتانیا ارزش برنامه ‌های خود را برای کاهش حمایت انرژی از کسب ‌و کارها در سال مالی ۲۰۲۳/۲۰۲۴ حدود ۶.۷ میلیارد دلار اعلام کرده است که نشان می دهد حدود ۸۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. طرح فعلی پیشنهادی که توسط Leese Truss اعلام شد، در اکتبر ۲۰۲۲ اجرا شد که طبق آن هزینه انرژی برای مشاغل تا پایان مارس ۲۰۲۳ محدود می شود. بررسی ها نشان می دهد حداکثر تعرفه برق برای صنعت حدود ۲۱۱ پوند در مگاوات ساعت تعیین شده است.

به نقل از چندین منبع خبری، انتظار می رود که خزانه داری بریتانیا این طرح را با طرح جدیدی جایگزین کند که شامل تخفیف در قیمت های عمده فروشی می شود. باید توجه داشت که در طرح جدید، صنایع مصرف کننده انرژی از جمله صنعت فولاد، شیشه و سرامیک حمایت بیشتری نسبت به سایر بخش ها دریافت خواهند کرد.

تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) گزارش دادند بر اساس طرح جدید، از آوریل ۲۰۲۳ تا مارس ۲۰۲۴، مشاغل مصرف کننده انرژی از حداکثر تخفیف ۸۹.۱ پوند در مگاوات ساعت برخوردار خواهند بود. باید توجه داشت که این طرح برای این بخش ها زمانی که قیمت برق از ۱۸۵ پوند در مگاوات ساعت فراتر رود، موثر خواهد بود.

به نقل از برخی تاجران، انجمن صنعت فولاد انگلستان که اکثر اعضای آن تحت پوشش طرح جدید دولت قرار خواهند گرفت، از این ابتکار استقبال کردند. با این حال، اعضای انجمن صنعت فولاد انگلستان خاطرنشان می کنند که این حمایت در مقایسه با آنچه در کشورهای دیگر مانند آلمان ارائه می شود، ناکافی می باشد. به گفته Gareth Steiss، مدیر عامل شرکت فولاد بریتانیا، دولت آلمان برای سال ۲۰۲۳ قیمت برق ثابت در محدوده ۱۳۰ یورو در مگاوات ساعت را برای صنعت خود فراهم می کند که رقابت پذیری آن را تضمین می کند.

مجله خبری کالانیش بازار در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) گزارش داد بر اساس قیمت ‌های عمده پیش ‌بینی ‌شده برای برق در سال مالی ۲۰۲۳/۲۰۲۴ و با در نظر گرفتن هزینه ‌های انتشار کربن، هزینه‌ ها و مشوق‌ های مختلف در بریتانیا و آلمان، مدیر عامل شرکت فولاد انگلستان محاسبه کرد که فولادسازان بریتانیایی حدود ۱۷۴ پوند در مگاوات ساعت و فولادسازان آلمانی حدود  107 پوند در مگاوات ساعت برای برق پرداخت خواهند کرد.

* بررسی قیمت برق در اسپانیا

فعالان بازار در روز سه شنبه (۱۰ ژانویه) گزارش دادند قیمت انرژی در چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یعنی کشور اسپانیا به کاهش خود ادامه داد. باید توجه داشت که میزان تورم در این کشور برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافته است.

به گزارش رویترز، دولت اسپانیا در ۹ ژانویه اعلام کرد که از اتحادیه اروپا می خواهد مدل موسوم به ایبری را تا پایان سال ۲۰۲۴ تمدید کند، در حالی که انتظار می رود قوانین بازار به طور کلی برای این بلوک بررسی شود. مدل ایبری به اسپانیا و پرتغال اجازه داد تا قیمت برق را از قیمت گاز جدا کرده و هزینه مصرف کنندگان را کاهش دهند. این محدودیت ها در ژوئن ۲۰۲۲ به اجرا درآمد و تا پایان ماه می ۲۰۲۳ به قوت خود باقی خواهند ماند. بررسی ها نشان داد دو کشور اسپانیا و پرتغال مدت ها برای تغییر سیستم قیمت گذاری مبارزه کرده اند. آن ها از این استدلال استفاده کردند که شبه جزیره ایبری که ارتباط ضعیفی با بقیه دارد، هم از شبکه برق اروپا استفاده می کند و هم از انرژی های تجدید پذیر به میزان زیادی استفاده می کند.

همانطور که مرکز GMK قبلا گزارش داده بود، تنظیم کننده بازار انرژی ترکیه (EPDK) در پایان سال ۲۰۲۲، تخفیف ۱۶ درصدی بر قیمت برق برای مصرف کنندگان صنعتی اعلام کرد. این آژانس همچنین حداکثر قیمت برق در بازار آزاد را از ۴.۸ هزار لیر در هر مگاوات ساعت به ۴.۲ هزار لیر در مگاوات ساعت کاهش داد.

GMK

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

/**/