افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ذو القعدة 1444 Sunday, 28 May , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین

شناسه : 73610 01 بهمن 1401 - 15:00
با توجه به حمله روسیه به اوکراین و بسته شدن بسیاری از بنادر، میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین در دسامبر 2022 نسبت به سال قبل کاهش یافت.
کاهش صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین
پ
پ

با توجه به حمله روسیه به اوکراین و بسته شدن بسیاری از بنادر، میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل کاهش یافت.

* بررسی میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، داده های منتشر شده توسط خدمات گمرکی دولتی در روز جمعه (۲۰ ژانویه) نشان می دهد شرکت های فولادی مستقر در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲ میزان صادرات محصولات فولادی تخت را به ۴۴.۷۱ هزار تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی تخت حدود  16.9 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. همچنین بررسی ها نشان می دهد از نظر پولی نیز میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲ به ۲۹.۹۳ میلیون دلار رسید که حدود ۱۱.۱ درصد نسبت به ماه نوامبر کاهش یافته بود.  

فعالان بازار در روز جمعه (۲۰ ژانویه) اعلام کردند در سال ۲۰۲۲، شرکت های فولادی مستقر در اوکراین ۱.۶۴ میلیون تن محصولات نورد تخت از اوکراین صادر کردند.

همچنین به نقل از چندین منبع خبری در دسامبر ۲۰۲۲، صادرات محصولات فولادی تخت به خارج از کشور نسبت به سال قبل ۹۲.۹ درصد کاهش یافت و درآمد حاصل از صادرات آنها از اوکراین نیز در دسامبر ۲۰۲۲ حدود ۹۴.۲ درصد افت داشته است.

معامله گران در روز جمعه (۲۰ ژانویه) گزارش دادند فولادسازان مستقر در اوکراین در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۶۳ میلیون تن فولاد تخت صادر کردند که ۷۳ درصد کمتر از سال ۲۰۲۱ بوده است. باید توجه داشت که درآمد فولادسازان از صادرات چنین محصولاتی در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۳۵ میلیارد دلار بود که ۷۳.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

شکل زیر میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین را در دسامبر ۲۰۲۲ و در ۱۲ ماه سال ۲۰۲۲ نشان می دهد.

تحلیل گران بازار در روز جمعه (۲۰ ژانویه) اعلام کردند بیشترین میزان صادرات محصولات فولادی تخت نورد گرم بدون پوشش (کد ۷۲۰۸) در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۳ میلیون تن به مبلغ یک میلیارد دلار بود. این در حالی است که بیشترین میزان صادرات محصولات فولادی تخت نورد گرم بدون پوشش در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ از نظر مقدار حدود ۷۲.۵ درصد و از نظر پولی حدود ۷۳ درصد کاهش داشته است.

همچنین بررسی ها نشان می دهد در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۹۴.۶ هزار تن محصول فولادی نورد سرد بدون پوشش (با کد ۷۲۰۹) به قیمت ۱۶۹.۸ میلیون دلار از اوکراین صادر شد. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی نورد سرد تخت بدون پوشش در سال ۲۰۲۲ از نظر مقدار حدود ۷۲ درصد و از نظر پولی حدود ۷۳.۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افت داشته است.

به نقل از برخی منابع خبری سه پیشرو در بین انواع محصولات فولادی نورد تخت از نظر صادرات از اوکراین در سال ۲۰۲۲ شامل محصولات پوشش داده شده مثل ورق گالوانیزه یا سایر پوشش ها (با کد ۷۲۱۰) بوده است. بررسی ها نشان می دهد در طول سال ۲۰۲۲، شرکت ‌های فولادی صادرات این محصولات را ۷۵.۱ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش دادند و به ۸۵.۵ هزار تن رساندند. باید توجه داشت که درآمد حاصل از صادرات محصولات فولادی تخت پوشش دار در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۸.۲۲ میلیون دلار رسید که حدود ۷۴.۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افت داشته است.

معامله گران در روز جمعه (۲۰ ژانویه) گزارش دادند لهستان و ترکیه بزرگترین مصرف کنندگان محصولات فولادی نورد گرم تخت بدون پوشش صادر شده از اوکراین هستند. بررسی ها نشان می دهد میزان خرید محصولات فولادی نورد گرم تخت بدون پوشش از اوکراین توسط لهستان در سال ۲۰۲۲ از نظر پولی حدود ۲۴.۵% و برای ترکیه حدود ۱۵.۹ نسبت به سال قبل کاهش یافته بود. همچنین بررسی ها نشان می دهد لهستان و بلغارستان تقریباً ۳۵ درصد از محصولات فولادی نورد سرد تخت بدون پوشش اوکراین را خریداری کرده اند. این در حالی است که میزان استفاده محصولات فولادی نورد سرد تخت بدون پوشش در سال ۲۰۲۲ در لهستان حدود ۲۱.۴ درصد و در بلغارستان حدود ۱۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.  

فعالان بازار روز جمعه (۲۰ ژانویه) گزارش دادند لهستان و رومانی از خریداران اصلی خودروهای اجاره ای ساخت اوکراین هستند. این در حالی است که میزان خرید خودروهای اجاره ای ساخت اوکراین توسط لهستان در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۳.۲ درصد و توسط رومانی حدود ۱۷.۴۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

به نقل از برخی تاجران، پس از تهاجم روسیه به اوکراین میزان صادرات فلزات آهنی به دلیل محاصره بنادر، مشکلات لجستیکی و همچنین تخریب کارخانه های بزرگ در Mariupol – Azovstal و Ilyich Iron and Steel Works به شدت کاهش یافته است. بررسی ها نشان می دهد اکنون فولادسازان اوکراینی فعالانه به دنبال راه‌ های جدیدی برای صادرات محصولات فولادی هستند، اما این محموله می ‌تواند عمدتاً به اروپا ارسال شود، زیرا بیشتر بازارهای جهانی به دلیل عدم دسترسی به بنادر به روی اوکراین بسته هستند.

معامله گران در روز جمعه (۲۰ ژانویه) گزارش دادند در سال ۲۰۲۱، درآمد حاصل از صادرات فلزات آهنی از اوکراین به ۱۳.۹۶ میلیارد دلار رسید.  این در حالی است که میزان درآمد حاصل از صادرات فلزات آهنی از اوکراین در سال ۲۰۲۱ حدود ۸۱.۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.