افزونه جلالی را نصب کنید. 10 رجب 1444 Tuesday, 31 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین

شناسه : 73650 02 بهمن 1401 - 15:00
با توجه به محاصره بنادر، مشکلات لجستیکی و همچنین تخریب کارخانه های بزرگ در اوکراین، میزان صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین در دسامبر 2022 کاهش یافت.
کاهش صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین
پ
پ

با توجه به محاصره بنادر، مشکلات لجستیکی و همچنین تخریب کارخانه های بزرگ در اوکراین، میزان صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲ کاهش یافت.

* بررسی میزان صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، داده های منتشر شده توسط خدمات گمرکی دولتی در روز شنبه (۲۱ ژانویه) نشان داد شرکت های فولادی مستقر در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲، صادرات محصولات فولادی طویل را به ۳۱.۸۳ هزار تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی طویل از این کشور حدود ۵۲.۹ درصد نسبت به نوامبر ۲۰۲۲ کاهش یافته است. همچنین از نظر پولی نیز، میزان صادرات چنین محصولاتی نیز در دسامبر ۲۰۲۲ به ۲۳.۸۴ میلیون دلار رسید که نسبت به ماه قبل با کاهش ۵۴.۳ درصدی همراه بوده است.

فعالان بازار در روز شنبه (۲۱ ژانویه) اعلام کردند شرکت های فولادی مستقر در اوکراین در سال ۲۰۲۲ حدود ۷۴۸.۹ هزار تن محصولات فولادی طویل از اوکراین صادر کردند.

بررسی ها نشان می دهد در دسامبر ۲۰۲۲، صادرات محصولات فولادی نورد شده طویل از اوکراین ۸۲.۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت و درآمد صادراتی آن ها نیز ۹۰.۲ درصد افت داشته است.

در این میان معامله گران در روز شنبه (۲۱ ژانویه) گزارش دادند در سال ۲۰۲۲، فولادسازان اوکراینی ۷۴۸.۹۵ هزار تن محصولات فولادی نورد شده طویل صادر کردند که ۵۹.۷ درصد کمتر از سال ۲۰۲۱ بوده است. بررسی ها نشان می دهد درآمد فولادسازان از صادرات چنین محصولاتی با ۵۵ درصد کاهش در سال ۲۰۲۲ به ۶۹۳.۵۳ میلیون دلار رسید.

به نقل از چندین منبع خبری کویل نورد گرم فولادی با کد نامگذاری – ۷۲۱۳ حدود ۴۰۶.۶ هزار تن به مبلغ ۳۱۰ میلیون دلار از اوکراین صادر شد که بیشترین میزان صادرات را در میان سایر محصولات فولادی داشته است. باید توجه داشت که میزان صادرات این محصول نسبت به سال ۲۰۲۱ از نظر مقدار حدود ۵۶.۱ درصد و از نظر پولی حدود ۵۴.۲ درصد کاهش داشته است. همچنین در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۷۷.۹ هزار تن مفتول ها و میلگرد های پرداخت نشده (با کد ۷۲۱۴) نیز از شرکت های اوکراینی به مبلغ ۱۳۷.۳ میلیون دلار صادر شد که نسبت به سال قبل از نظر مقدار حدود ۷۳.۶ درصد و از نظر پولی حدود ۶۹.۸ درصد افت داشته است.

معامله گران در روز شنبه (۲۱ ژانویه) گزارش دادند سیم فولادی کربنی (با کد ۷۲۱۷) از نظر حجم صادرات از اوکراین در سال ۲۰۲۲، جزو سومین محصولات فولادی ارسال شده می باشد. در طول سال، شرکت های فولادی مستقر در اوکراین صادرات این محصولات را ۲۳.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش داده و به ۹۹.۸۴ هزار تن رساندند. بررسی ها نشان می دهد درآمد حاصل از صادرات سیم فولادی کربنی با ۳۵.۵ درصد افزایش در سال ۲۰۲۲ به ۱۱۵.۲ میلیون دلار رسید.

همچنین به نقل از برخی تاجران، مفتول صادراتی و میلگرد نورد گرم ساخته شده از سایر فولادهای آلیاژی یا فولاد ابزار (نامگذاری ۷۲۲۷) در سال ۲۰۲۲ با ۴.۱۷ برابر افزایش به ۱۲.۹۷ هزار تن رسید. از نظر پولی نیز محموله چنین محصولاتی تا ۹.۶۲ میلیون دلار افزایش یافت که نسبت به سال قبل ۴.۰۸ برابر رشد داشته است.

تحلیل گران بازار در روز شنبه (۲۱ ژانویه) اعلام کردند بزرگترین مصرف کنندگان کلاف میلگرد و مفتول های نورد گرم اوکراینی رومانی و لهستان هستند. بررسی ها نشان می دهد از نظر پولی رومانی و لهستان به ترتیب ۳۵.۵ درصد و ۳۱.۴ درصد از کلاف میلگرد و مفتول های نورد گرم اوکراین را خریداری کرده اند. مولداوی (۲۰.۵٪)، لهستان (۱۹.۴٪) و رومانی (۱۹٪) تقریباً ۶۰٪ از سایر کلاف میلگرد و مفتول های بدون پردازش اوکراین را خریداری کردند.

از جمله خریداران اصلی کلاف میلگرد ساخت اوکراین می توان به لهستان، آلمان و جمهوری چک اشاره کرد. بررسی ها نشان می دهد لهستان حدود ۳۶.۳ درصد، آلمان حدود ۱۸.۹۶ و جمهوری چک حدود ۹.۹ درصد از کلاف میلگرد ساخت اوکراین را در سال ۲۰۲۲ خریداری کردند.

شکل زیر میزان صادرات محصولات فولادی نورد شده طویل از اوکراین در سال ۲۰۲۲ را نشان می دهد.

فعالان بازار در روز شنبه (۲۱ ژانویه) اعلام کردند پس از تهاجم روسیه به اوکراین، صادرات فلزات آهنی به دلیل محاصره بنادر، مشکلات لجستیکی و همچنین تخریب کارخانه های بزرگ در Mariupol – Azovstal و Ilyich Iron and Steel Works به شدت کاهش یافت. اکنون فولادسازان اوکراینی فعالانه به دنبال راه‌ های جدیدی برای صادرات محصولات هستند، اما این محموله می‌ تواند عمدتاً به اروپا ارسال شود، زیرا بیشتر بازارهای جهانی به دلیل عدم دسترسی به بنادر به روی اوکراین بسته هستند.

تحلیل گران بازار در روز شنبه (۲۱ ژانویه) گزارش دادند در سال ۲۰۲۱، درآمد حاصل از صادرات فلزات آهنی از اوکراین ۸۱.۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به ۱۳.۹۶ میلیارد دلار رسیده است.

GMK

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.