چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ 13 ذو الحجة 1445 Wednesday, 19 June , 2024 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  بهمن ۱۴۰۱
  ش ی د س چ پ ج
  « دی   اسفند »
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930  
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
  آرتان پرس گزارش می دهد:

  احیای صادرات دریایی آهن و فولاد به اقتصاد اوکراین کمک خواهد کرد

  شناسه : 73698 04 بهمن 1401 - 16:00
  با توجه بهبود أوضاع بنادر و بازگشت صادرات محصولات فولادی اوکراین از طریق بنادر، اقتصاد اوکراین بهبود یافته و میزان صادرات در سال 2023 افزایش یافته است.
  احیای صادرات دریایی آهن و فولاد به اقتصاد اوکراین کمک خواهد کرد
  پ
  پ

  با توجه بهبود أوضاع بنادر و احیای صادرات دریایی آهن و فولاد اوکراین از طریق بنادر، اقتصاد اوکراین بهبود یافته و میزان صادرات در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

  * بررسی احیای صادرات دریایی آهن و فولاد اوکراین

  به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، آقای Aleksandr Kalenkov رئیس شرکت Ukrmetallurgprom مستقر در اوکراین در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کرد بازگشت صادرات محصولات فولادی اوکراین از طریق بنادر یکی از مهمترین پیروزی های اقتصادی و دیپلماتیک در این کشور خواهد بود.

  فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) گزارش دادند اوکراین با افزودن محصولات فولادی به فهرست محموله های ارسال شده از طریق بنادر دریایی، به دنبال گسترش قرارداد صادراتی است. باید توجه داشت که این یک سیگنال دلگرم کننده هم برای بازار آهن و فولاد و هم برای کل اقتصاد اوکراین است. اگر مذاکره کنندگان مستقر در اوکراین در نهایت موفق شوند شرکای بین المللی را تحت فشار قرار دهند و صادرات دریایی آهن و فولاد را احیا کنند، این یکی از مهم ترین پیروزی های اوکراین در عرصه اقتصادی و دیپلماتیک خواهد بود.

  به نقل از برخی منابع خبری، از نظر تاریخی بخش فولاد بخش کلیدی اقتصاد اوکراین به شمار می رود. اگر شاخص ‌های اقتصاد کلان ۲۰ تا ۲۵ سال گذشته را مرور کنیم، ارتباط واضحی بین سقوط یا رشد تولید ناخالص داخلی اوکراین و توسعه صنعت مشاهده خواهیم کرد.

  بررسی ها نشان می دهد در برخی سال ها، تولید آهن و فولاد اوکراین تا ۵۰ درصد از کل صادرات اوکراین را تشکیل می داد و در سال ۲۰۲۱ قبل از جنگ، تجارت خارجی آهن و فولاد بیش از یک سوم درآمد ارزی اوکراین (۲۲ میلیارد دلار) را تامین می کرد و قابل مقایسه با صادرات محصولات کشاورزی بود.

  با این حال باید توجه داشت که صنعت آهن و فولاد اوکراین بیشترین آسیب را از تهاجم روسیه به اوکراین در میان بخش‌های اقتصاد متحمل شد. بررسی ها نشان می دهد دولت اوکراین به طور موقت کنترل تعدادی از شرکت های قدرتمند را پس از اشغال بخشی از Donbas  در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ از دست داد و در جریان تهاجم گسترده سال گذشته روسیه به اوکراین، روس ها غول های فولادی Azovstal  و کارخانه آهن و فولاد Ilyich  را در ماریوپل بمباران کردند و به تصرف خود درآوردند. برخی منابع خبری اعلام کردند این دو کارخانه حدود ۴۰ درصد کل فولاد اوکراین را در سال ۲۰۲۱ تولید می کردند.

  معامله گران در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کردند از مارس ۲۰۲۲، شرکت های آهن و فولاد در قلمرو کنترل شده با زیان کار می کنند و با زیان به فعالیت خود ادامه می دهند. باید توجه داشت که درآمدها فقط برای پوشش بخشی از هزینه های متغیر کافی می باشد. به نقل از برخی منابع خبری پس از جنگ روسیه و اوکراین حجم کار به طور متوسط در کارخانه های فولادی ۸۵ درصد و  شرکت های معدنی ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش یافت. در نتیجه بررسی ها نشان می دهد تنها ۶.۳ میلیون تن فولاد در سال ۲۰۲۲ تولید شد که ۳۰ درصد از رقم تولید شده در سال ۲۰۲۱ است و این با احتساب صلح آمیز بودن دو ماه اول سال ۲۰۲۲ بوده است.

  آقای Aleksandr Kalenkov رئیس شرکت Ukrmetallurgprom اظهار کرد:

  نشانه هایی از عوامل اقتصادی وجود داشت که با حمله روسیه به اوکراین مرتبط می باشد. بررسی ها نشان می دهد در سال ۲۰۲۲ به دلیل تهاجم فدراسیون روسیه، قیمت ها و تقاضا در بازارهای جهانی کاهش یافت، و به ویژه، تولید ده ها کارخانه در کشورهای اتحادیه اروپا نیز یا کاهش یافت یا به طور موقت متوقف شد. از سوی دیگر، هزینه محصولات فولادی در اوکراین افزایش یافت و به عنوان مثال بار لجستیکی ۴ تا ۵ برابر نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافته بود.

  تحلیل گران بازار در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) گزارش دادند در میان تمام بخش ‌های اقتصاد، صنعت فولاد اوکراین بیشتر به فرصت ‌های صادراتی وابسته است. بررسی ها نشان می دهد فولادسازان نیمی از محصولات فولادی مروبط به صنعت معدن و حدود ۸۰ درصد فولاد خود را در بازارهای خارجی فروخته اند. بررسی ها نشان می دهد بیشترین میزان صادرات یعنی ۷۰ درصد از صادرات محصولات فولادی اوکراینی طریق بنادر دریایی ارسال شده است.

  به نقل از چندین منبع خبری افزایش صادرات دریایی آهن و فولاد در نتیجه رفع انسداد بنادر، بر اساس برآوردهای اولیه و نسبتاً محتاطانه، این امکان را فراهم می کند که بارگیری شرکت های فولادی از ۱۵ درصد فعلی به طور متوسط به حداقل ۳۵ تا ۴۵ درصد برسد.  

  معامله گران در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کردند واضح است که تا زمانی که جنگ ادامه داشته باشد و توافقات با شرکای بین‌المللی در خصوص بنادر و حجم محصولات مشخصی که بتوان از طریق آنها ارسال کرد، هنوز رسمی نشده است، نمی ‌توان دقیق‌ تر و دوراندیشانه‌ تر اظهار نظر کرد. طبق پیش بینی ها موفقیت تجارت نیز به وضعیت فعلی قیمت در بازارهای خارجی در زمان امضای قراردادها بستگی خواهد داشت.

  تحلیلگران مرکز GMK تخمین زده اند که در شرایط فعلی، به دلیل عدم امکان ارسال سنگ آهن، آهن خام، محصولات فولادی نیمه تمام و محصولات فولادی تمام شده فولادی از طریق دریا، میزان درآمد اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲ حدود ۴۲۰ میلیون دلار کمتر از ماه نوامبر بوده است.

  فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) گزارش دادند عامل اجتماعی نیز در وضعیت بازار فولاد اوکراین تاثیر گذاشته است. باید توجه داشت که از سرگیری تولید این امکان را فراهم می کند تا کارمندانی را که در شرایط کاهش قابل توجه تولید استعفا داده یا به مرخصی اجباری رفته اند، به شرکت بازگردند.

  به هر حال بررسی ها نشان می دهد اکثر فولادسازان و معدن کران بیکار موقت همچنان حقوق و سایر مزایای اجتماعی را به طور جزئی یا کامل از شرکت ها دریافت می کنند. باید توجه داشت که محموله ها نیز به طور قابل توجهی در صنایع مرتبط، به ویژه در بنادر و Ukrzaliznytsia افزایش خواهد یافت. بنابراین پیش بینی می شود تکمیل بودجه و رشد تولید ناخالص داخلی اوکراین اثر مثبتی در بازار اوکراین داشته باشد.

  به نقل از برخی منابع خبری هر چقدر میزان صادرات محصولات فولادی از اوکراین افزایش یابد، میزان استخراج و ذوب نیز در این کشور افزایش خواهد یافت و نقل و حمل و نقل بیشتری انجام می شود، بر این اساس، بودجه ایالتی و محلی نیز مالیات و هزینه های بیشتری دریافت می کنند.

  معامله گران در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کردند در شرایط جنگ، احیای صادرات دریایی آهن و فولاد نیز پیامدهای استراتژیک خواهد داشت. واقعیت این است که بخش فولاد روسیه تنها پس از صنعت نفت و گاز دومین صنعتی است که بیشترین درآمد را برای اقتصاد کشور روسیه به ارمغان می آورد.

  بررسی ها نشان می دهد اگرچه تحریم‌ های بین‌ المللی به صنعت فولاد روسیه ضربه زده است، اما باید بگوییم که آن را از بین نبرده است. باید توجه داشت که آهن خام و سنگ آهن با تولید شده در روسیه، طریق کشورهای ثالث به بازارهای اتحادیه اروپا ارسال می شود.

  تحلیلگران مرکز GMK گزارش دادند روس ‌ها با تخفیف ‌های قابل توجه خریداران را فریب داده و در برخی موارد مصرف‌ کنندگان، با نادیده گرفتن احساس انزجار، مجبور می ‌شوند محصولی را تنها به این دلیل که جایگزین قابل قبولی ندارند، خریداری کنند.

  بررسی ها نشان می دهد گسترش حضور محصولات فولادی و سنگ آهن اوکراین در بازارهای جهانی، باعث فشار بر دولت روسیه و کاهش درآمد این کشور و همچنین تضعیف اقتصاد آن می شود.

  GMK

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.