یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد

افزایش واردات قراضه فولادی به ترکیه

شناسه : 74880 16 اسفند 1401 - 14:00
با توجه به کاهش تعرفه های منابع انرژی از پایان سال 2022، میزان واردات قراضه فولادی به ترکیه در ژانویه 2023 نسبت به ماه قبل افزایش یافت.
افزایش واردات قراضه فولادی به ترکیه
پ
پ

با توجه به کاهش تعرفه های منابع انرژی از پایان سال ۲۰۲۲، میزان واردات قراضه فولادی به ترکیه در ژانویه ۲۰۲۳ نسبت به ماه قبل افزایش یافت.

* بررسی میزان واردات قراضه فولادی به ترکیه

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، وب سایت خبری SteelMint با مراجعه به داده های موسسه آمار ترکیه (TUIK)  در روز دوشنبه (۶ مارس) اعلام کرد شرکت های فولادی مستقر در ترکیه در ژانویه ۲۰۲۳ واردات قراضه فولادی را به ۱.۳۶ میلیون تن رساندند. این در حالی است که میزان واردات قراضه فولادی به ترکیه در ژانویه ۲۰۲۳ حدود ۸ درصد نسبت به ماه دسامبر ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۶ مارس) اعلام کردند مصرف کنندگان مستقر در ترکیه در ژانویه ۲۰۲۳ میزان واردات مواد اولیه را در مقایسه با ژانویه ۲۰۲۲ حدود ۴۵ درصد کاهش دادند.

به نقل از چندین منبع خبری، بزرگترین تامین کنندگان قراضه فولادی به ترکیه در ژانویه ۲۰۲۳ آمریکا با ۲۴۵.۹۲ هزار تن، بلژیک با ۱۵۱.۱۸ هزار تن و انگلیس با ۱۲۹.۵۵ هزار تن بودند.

معامله گران در روز دوشنبه (۶ مارس) گزارش دادند بهبود تدریجی واردات قراضه فولادی به ترکیه ناشی از کاهش تعرفه های منابع انرژی از پایان سال ۲۰۲۲ تا ابتدای سال ۲۰۲۳ است. به ویژه بررسی ها نشان می دهد شرکت خط لوله نفت BOTAŞ در پایان ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرده است که از ۱ فوریه ۲۰۲۳ شروع به کار خواهد کرد و قیمت عمده فروشی گاز طبیعی برای شرکت های صنعتی بزرگ را حدود ۱۳.۳ تا ۱۷.۲ درصد نسبت به اکتبر ۲۰۲۲ کاهش خواهد داد.

علاوه بر این به نقل از برخی تاجران، در پایان سال ۲۰۲۲، تنظیم کننده بازار انرژی ترکیه از کاهش ۱۶ درصدی قیمت برق برای مصرف کنندگان صنعتی خبر داد. بررسی ها نشان می دهد این وزارتخانه همچنین حداکثر قیمت برق در بازار آزاد را از ۴.۸ هزار لیر در مگاوات ساعت به ۴.۲ هزار لیر در مگاوات ساعت کاهش داده است.

تحلیل گران بازار در روز دوشنبه (۶ مارس) گزارش دادند از ۱ مارس ۲۰۲۳، شرکت خط لوله نفت BOTAŞ تخفیف بیشتری را در گاز برای شرکت های بزرگ صنعتی ترکیه اعمال کرده است. باید توجه داشت که قیمت عمده فروشی گاز نسبت به اکتبر ۲۰۲۲ حدود ۲۰.۹۵ تا ۲۶.۱۲ درصد افت داشته است.

به نقل از برخی منابع خبری، فولادسازان مستقر در ترکیه خود را با تغییرات در بازار تطبیق می دهند و تقاضا برای فولاد نهایی را ارزیابی می کنند که از آغاز جنگ در اوکراین به شدت آسیب دیده است.

همانطور که مرکز GMK قبلا گزارش داده بود، ترکیه در سال ۲۰۲۲ واردات قراضه فولادی را به ۲۰.۹۳ میلیون تن رسانده است. این در حالی است که میزان واردات قراضه فولادی به ترکیه در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۶.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است. بررسی ها نشان می دهد کاهش حجم واردات قراضه فولادی به کشور با حجم کم کارخانجات فولاد داخلی در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ همراه بوده است.

در این میان فعالان بازار در روز دوشنبه (۶ مارس) اعلام کردند ترکیه از نظر تولید فولاد در رتبه هشتم جهان قرار دارد. بررسی ها نشان می دهد در سال ۲۰۲۲، شرکت های فولادی مستقر در ترکیه تولید محصولات فولادی را به ۳۵.۱ میلیون تن رساندند. این در حالی است که میزان تولید محصولات فولادی توسط شرکت های ترکیه در سال ۲۰۲۲ حدود  12.9 درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

GMK

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.