یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲ 10 ربيع أول 1445 Sunday, 24 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

روزهای سیاه صنایع بورسی

شناسه : 77841 01 مرداد 1402 - 10:00
بورس تهران اولین‌ ماه از تابستان سال‌ جاری را با حواشی بسیاری به پایان رساند. از تغییر بی‌قاعده سقف نرخ خوراک پتروشیمی‌‌‌ها تا افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ گاز سوخت صنایع بزرگ، به‌ خصوص فولادی‌‌‌ها و دستکاری سود پالایشی‌‌‌ها با سیاست‌‌‌ها و رویه‌‌‌های غلط، موجب شد تا سطح اعتماد در بازار تا این حد کاهش یابد که نماگر اصلی بازار سطوح حمایتی مختلفی را یکی پس از دیگری از دست بدهد تا دوباره در سال جدید وارد کانال یک‌ میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی شود.
روزهای سیاه صنایع بورسی
پ
پ

بورس تهران اولین‌ ماه از تابستان سال‌ جاری را با حواشی بسیاری به پایان رساند. از تغییر بی‌قاعده سقف نرخ خوراک پتروشیمی‌‌‌ها تا افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ گاز سوخت صنایع بزرگ، به‌ خصوص فولادی‌‌‌ها و دستکاری سود پالایشی‌‌‌ها با سیاست‌‌‌ها و رویه‌‌‌های غلط، موجب شد تا سطح اعتماد در بازار تا این حد کاهش یابد که نماگر اصلی بازار سطوح حمایتی مختلفی را یکی پس از دیگری از دست بدهد تا دوباره در سال جدید وارد کانال یک‌ میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی شود.

* روزهای سیاه صنایع بورسی

به گزارش آرتان پرس، تحمیل ریسک‌‌‌های مختلف، به‌ خصوص فشار تورمی به بهای تمام‌‌‌ شده صنایع سبب شد تا شاخص‌‌‌های اصلی بازار به‌ خصوص شاخص صنایع بزرگ جامه سرخ به تن کنند. صنعت چاپ و نشر در میان روزهای تاریک بازار، معاملات خوبی را تجربه کرد، به طوری که این صنعت با ثبت بازدهی ۳۲ درصدی در صدر بازدهی ماهانه صنایع قرار گرفته است. همچنین این صنعت، با رشد ۵۶ درصدی از ابتدای سال تا پایان تیر همراه بوده و در صدر بازدهی چهار ماهه نیز قرار دارد. صنعت ماشین‌آلات نیز با بازدهی منفی ۱۹ درصد کمترین بازدهی ماهانه را ثبت کرده است. مادامی که دولت از جیب سهامداران ارتزاق کرده و برای درمان معضل کسری بودجه، راه‌حلی موضعی و کوتاه‌‌‌ مدت تجویز کند، همچنان بورس، با وجود قیمت‌های مناسب و ارزندگی بالا جذابیت لازم را برای سرمایه‌گذاری نخواهد داشت؛ چرا که ارزندگی یک سمت ماجراست و انتظار از رشد و کاهش ریسک، حکایتی دیگر دارد که در حال حاضر سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد، سرمایه‌گذاری در شرایط اطمینان را جایگزین سرمایه‌گذاری در شرایط ریسک کند.

تحمیل ریسک‌‌‌های مختلف عملیاتی به صنایع بزرگ به‌ خصوص پتروشیمی، پالایشی و فلزات اساسی، شرایطی را رقم زده که چندان به نفع شاخص کل و سهم‌‌‌های بزرگ نبوده است. در این میان، سهام کوچک بازار نیز پاسوز کاهش سطح اعتماد در بازار سهام شده‌‌‌اند؛ به طوری که در میان بازدهی صنایع مختلف، صنایع کوچک و بزرگ در میان سرخ‌‌‌پوشان بازار قرار داشته و برخی از سهام کوچک در قعر جدول بازدهی صنایع در تیر ماه قرار دارند. با این حال، بازدهی صنایع در تیر ماه حکایت از آن دارد که صنعت چاپ و نشر با ثبت بازدهی ۳۲ درصدی در یک‌ ماه اخیر رکورد بازدهی صنایع مختلف را در دست دارد. پس از آن صنایع خرده‌ فروشی، بنادر و کشتیرانی، دارویی و نوشیدنی موفق شده‌‌‌اند شاخص سبزپوش را به خود ببینند.

سایر صنایع بورسی بازدهی منفی را به ثبت رسانده‌‌‌اند؛ به گونه‌‌‌ای که صنعت ماشین‌آلات با ثبت بازدهی منفی ۱۹ درصدی و چوب و سایر مواد معدنی و با بازدهی منفی ۱۷ درصدی از دور رقابت‌‌‌ صنایع بورسی بیشترین عقب‌ ماندگی را تجربه کرده‌‌‌اند. این در حالی است که شاخص کل بورس، در تیر ماه سال‌جاری، بازدهی منفی ۷۷/ ۸ درصدی و شاخص کل هم‌‌‌ وزن بازدهی منفی ۱۹/ ۶ درصدی را به ثبت رسانده‌‌‌اند. همچنان صنایع بزرگ بورسی از شاخص کل و هم‌‌‌وزن عقب مانده و سهامداران نمادهای دلاری را ناامید کرده‌‌‌اند. صنعت محصولات شیمیایی با بازدهی منفی ۱۱ درصدی، صنعت پالایشی با بازدهی منفی ۱۳ درصدی و صنعت خودرو با ثبت بازدهی منفی ۱۴ درصدی عملکرد معاملاتی بسیار ضعیفی را نسبت به نماگرهای اصلی بازار از خود به‌جا گذاشته‌اند. این در حالی است که وجود صنعت آهن و فولاد و سیمان در پرتفوی سرمایه‌گذاران، آنها را از سقوط آزاد نجات داده است.

* سالی پر نعمت برای ریالی‌‌‌های بورسی

بررسی بازدهی صنایع در چهار ماه اخیر نیز خالی از لطف نیست. نماگر اصلی بازار از ابتدای سال تاکنون، بازدهی ۱۶/ ۱ درصدی را به ثبت رسانده است. شاخص هم‌‌‌ وزن نیز با ثبت بازدهی ۶/ ۱۹ درصدی همچنان نمایانگر آن است که سهام کوچک بازار ترمزگیر سقوط پرتفوی سرمایه‌گذاران در چهار ماه اخیر بوده‌‌‌اند. صنعت چاپ و نشر در چهار ماه اخیر نیز مانند یک‌ ماه گذشته، گوی سبقت را از صنایع ربوده و بازدهی ۵۶ درصدی را برای معامله‌‌‌گران خود به ارمغان آورده است.

 بازدهی چهار ماه اخیر صنایع نشان می‌دهد که عمده صنایع کمتر مورد توجه قرار گرفته در بازار از شاخص کل و شاخص هم‌‌‌ وزن سبقت گرفته‌‌‌اند. با این حال، برخی از صنایع نظیر چوب، به دلیل رشد غیر‌منطقی در ابتدای سال و جبابی شدن قیمت نمادها، با افت سنگینی در ماه‌‌‌های اخیر همراه شده‌اند.

در قعر جدول بازدهی صنایع در چهار ماه اخیر، شاخص صنعت اوره با افت ۱۶ درصدی، شاخص صنعت فعالیت مهندسی با افت ۱۱ درصدی و شاخص کانه‌‌‌های فلزی با افت ۱۰ درصدی، شرایط بسیار اسفناکی را برای سهامداران خود رقم زده‌‌‌اند. در میان صنایعی که بازدهی منفی را ثبت کرده‌‌‌اند، صنایع دلاری و بزرگ به چشم می‌‌‌خورند؛ به طوری که گروه فرآورده‌‌‌های نفتی با بازدهی منفی یک‌ درصد و آهن و فولاد با ثبت بازدهی منفی ۳ درصد روزهای خوبی را در سال‌ جاری برای سهامداران خود رقم نزده‌‌‌اند. آمارهای یاد شده نشان می‌دهد که پرتفوی برنده در سال‌جاری، سبدی از سهام بوده است که همه یا بخش بزرگی از آن را صنایع ریالی تشکیل داده‌‌‌اند.

* گزارش‌‌‌های بهار؛‌‌‌ بهتر از انتظارات؟

با این سطح از کاهش اعتماد در بورس و تاثیرات مخرب تصمیمات آنی بر بازار سهام، شناسایی سود خوب در صورت‌های مالی بهار به منزله احتمال دست‌درازی دولت به سرمایه بورسی‌‌‌هاست. به طور کلی گزارش‌‌‌های بهار شاخص خوبی برای احتمال رشد بالای سودآوری در سال‌جاری بود؛ البته اگر دولت برای آن مانع‌تراشی نمی‌‌‌کرد.

 با توجه به ثبات نرخ انرژی و برخی از اقلام بهای تمام‌‌‌ شده صنایع، فروش خوب برخی از صنایع در بورس‌کالا و کاهش نسبی ریسک‌‌‌ها، فصل بهار، زمان تنفس خوبی برای صنایع بود که بتوانند کارنامه خوبی از خود به‌جا بگذارند. این در حالی است که سرنوشت صنایع در ادامه سال در گرو عوامل مختلفی است.

 عقب‌نشینی دولت از نرخ غیر‌ منطقی انرژی، تثبیت نرخ ارز صنایع یا اجازه رشد منطقی به دلار موثر بر صنایع و کمبود انرژی با شروع تابستان و زمستان، به طور کلی ابهاماتی هستند که در ذهن سرمایه‌گذار بورسی ایجاد شده‌اند و هر چقدر جواب این سوالات تاریک‌‌‌تر و مبهم‌‌‌تر باشد، بازار را وارد فاز رکودی خواهد کرد.

* آینده صنایع با حفظ شرایط فعلی

گزارش‌‌‌های بهار صنایع ریالی، به‌ خصوص دارویی، غذایی، لاستیک و پلاستیک و سیمان و صنایع دلاری مانند فلزات اساسی، حاکی از عملکرد خوب آنها در سه‌ ماه ابتدایی سال است. با این حال، گزارش‌‌‌های پتروشیمی‌‌‌ها و پالایشی‌‌‌ها نیز به دلیل افت قیمت‌ها در بورس‌کالا و قیمت‌های جهانی و کاهش شاخص کرک‌اسپرد در پالایشگاه‌‌‌های دنیا و به تبع آن پالایشگاه‌‌‌های ایران بهار سردی را برای این دو صنعت به همراه داشته است.

همچنین گزارش‌‌‌های تک‌ سهم به‌ خصوص سهام بزرگ نسبت به هم‌‌‌ گروهی‌‌‌های خود بسیار ضعیف‌‌‌تر بوده است. قطعا بازار با توجه به ثبت بازدهی‌‌‌ها از ابتدای سال این عملکرد را پیشخور کرده و احتمالا بازار به ‌جز هیجان چند روزه و موقت، اصلاح قیمتی قابل‌ توجهی را تجربه نخواهد کرد. اما از بازاری که همچنان خطری بزرگ را از جانب دولت بر دوش می‌‌‌کشد، نمی‌‌‌توان انتظار رشد قابل‌ توجه را داشت، اما برخی از صنایع کوچک می‌‌‌توانند بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.