دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ 18 ذو الحجة 1445 Monday, 24 June , 2024 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  مرداد ۱۴۰۲
  ش ی د س چ پ ج
  « تیر   شهریور »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
  آرتان پرس گزارش می دهد:

  کاهش صادرات محصولات فولادی ترکیه

  شناسه : 78240 23 مرداد 1402 - 12:00
  با توجه به بررسی های انجام شده، بخش آهن و فولاد حدود 12.7 درصد از صادرات ترکیه را تشکیل می دهد که در ماه ژوئن حدود 42.1 درصد کاهش یافته است.
  کاهش صادرات محصولات فولادی ترکیه
  پ
  پ

  با توجه به بررسی های انجام شده، بخش آهن و فولاد حدود ۱۲.۷ درصد از صادرات ترکیه را تشکیل می دهد که در ماه ژوئن حدود ۴۲.۱ درصد کاهش یافته است.

  * بررسی میزان صادرات محصولات فولادی از ترکیه

  به گزارش آرتان پرس، بررسی ها نشان می دهد بخش فلزات آهنی و غیرآهنی ترکیه در ماه ژوئن ۲۰۲۳ حدود یک میلیارد دلار صادرات داشت که نسبت به مدت مشابه در سال قبل با کاهش ۱۸.۸ درصدی همراه بوده است. همچنین بخش فولاد ترکیه نیز در ماه ژوئن ۲۰۲۳ حدود ۱.۳ میلیارد دلار صادرات داشت که نسبت به سال قبل حدود ۴۲.۱ درصد افت داشته است.

  فعالان بازار در روز یک شنبه (۱۳ آگوست) اعلام کردند بخش آهن و فولاد ترکیه در ماه ژوئن ۲۰۲۳ حدود ۲.۳ میلیارد دلار از صادرات ترکیه را به خود اختصاص داد. این در حالی است که در ۶ ماهه نخست ۲۰۲۳ بخش آهن و فولاد این کشور ۱۳.۶ میلیارد دلار صادرات داشت که حدود ۱۲.۷ درصد از کل صادرات ترکیه را تشکیل می دهد. در نتیجه طبق بررسی های انجام شده، علی رغم رکود تقاضای جهانی، بخش آهن و فولاد ترکیه سهم قابل توجهی در اقتصاد این کشور داشتند.

  بر اساس بیانیه اتحادیه صادرکنندگان فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه (ADMIB)، میزان صادرات از ترکیه در ماه ژوئن ۲۰۲۳ به ۲۰.۹ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود ۱۰.۵ درصد افت داشته است. همچنین طبق بررسی های انجام شده، در ۶ ماهه نخست ۲۰۲۳ میزان صادرات از ترکیه به ۱۲۳ میلیارد و ۳۷۷ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود ۱.۸ درصد افت داشت.

  در این میان معامله گران گزارش دادند تعطیلات ۹ روزه در کاهش صادرات محصولات فولادی از ترکیه در ماه ژوئن موثر بود. بررسی ها نشان می دهد بخش فلزات آهنی و غیرآهنی و فولاد ترکیه تحت تاثیر منفی تعطیلات قرار گرفتند و روند کاهشی را نشان دادند.

  به نقل از چندین منبع خبری، در حالی که بخش فلزات آهنی و غیرآهنی ترکیه در ماه ژوئن ۲۰۲۳ حدود یک میلیارد دلار صادرات داشت و با کاهش ۱۸.۸ درصدی نسبت به ماه قبل همراه بود، اما بخش فولاد ترکیه نیز در ماه ژوئن حدود ۱.۳ میلیارد دلار صادرات داشت که نسبت به سال قبل با ۴۲.۱ درصد کاهش همراه بوده است. طبق بررسی های انجام شده، میزان صادرات فلزات آهنی و غیرآهنی ترکیه در ماه ژوئن حدود ۶.۱ درصد از کل صادرات این کشور و میزان صادرات فولاد سهم ۷.۳ درصدی را به خود اختصاص داده است.

  همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند این دو بخش با وجود کاهش، سهم خود را افزایش دادند و ۱۳.۴ درصد از صادرات ترکیه در ماه ژوئن را به خود اختصاص دادند.

  به نقل از برخی تاجران، میزان صادرات فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه (ADMIB)، نیز کاهش مشابهی را در ژوئن ۲۰۲۳ نشان داد. بررسی ها نشان می دهد بخش فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه در ژوئن ۲۰۳۳ حدود ۶۴ میلیون دلار صادرات داشته است که با کاهش ۱۵.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل همراه بوده است. صادرات فولاد در این ماه با ۴۶.۴ درصد کاهش به ۱۴۳ میلیون دلار رسید.

  * مشارکت ۱۳.۶ میلیارد دلاری در ۶ ماه

  فعالان بازار اعلام کردند بر اساس آمار کل صادرات از ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳، میزان صادرات فلزات آهنی و غیرآهنی ترکیه به ۶.۵ میلیارد دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل با ۱۶.۸ درصد کاهش همراه بوده است. این در حالی است که صادرات بخش فولاد ترکیه در مدت ذکر شده به ۷.۱ میلیارد دلار رسیده است که نسبت به سال قبل کاهش ۳۹.۲ درصدی را تجربه کرده است.

  به نقل از چندین منبع خبری، بر اساس ارقام صادراتی دبیرخانه اتحادیه صادرکنندگان فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه (ADMIB)، میزان صادرات بخش فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه در ۶ ماهه نخست سال به ۳۹۹ میلیون دلار رسید که با کاهش ۱۴.۵ درصدی نسبت به سال قبل همراه بود. همچنین میزان صادرات بخش فولاد مدیترانه نیز در مدت ذکر شده به ۶۷۵ میلیون دلار رسید که نسبت به سال قبل ۵۵.۱ درصد افت داشته است.

  در این میان معامله گران گزارش دادند در نیمه اول سال ۲۰۲۳، بخش آهن و فلزات غیرآهنی ۶ درصد از صادرات ترکیه و بخش فولاد ۶.۷ درصد از صادرات ترکیه را به خود اختصاص داده است.

  با توجه به بررسی های انجام شده، آلمان در ماه ژوئن اولین کشور برای صادرات آهن و فولاد ترکیه بوده که حدود ۲۱۳.۴ میلیون دلار از این محصولات با آلمان صادر شد. پس از این کشور ایتالیا با ۱۳۳.۲ میلیون دلار و رومانی با ۱۱۷.۵ میلیون دلار در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. بررسی ها نشان می دهد در صادرات فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه (ADMIB)، رومانی با ۲۸.۵ میلیون دلار در رتبه اول قرار گرفت و پس از این کشور عراق با ۱۴.۴ میلیون دلار و آلمان با ۱۳.۲ میلیون دلار در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

  منابع خبری گزارش دادند بر اساس اطلاعات ارائه شده در نیمه نخست سال ۲۰۲۳، آلمان اولین کشور برای صادرات آهن و فولاد ترکیه بوده که حدود ۱.۳ میلیارد دلار از این محصولات از ترکیه به آلمان صادر شده است. پس از آن ایتالیا با ۷۷۹.۱ میلیون دلار و اسرائیل با ۶۲۴.۴ دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

  همچنین تحلیل گران اعلام کردند در دوره ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳ از نظر میزان صادرات فلزات آهنی و غیرآهنی مدیترانه (ADMIB)، آلمان با ۸۰.۲ میلیون دلار رتبه اول را به خود اختصاص داد. پس از این کشور عراق با ۷۹ میلیون دلار و رومانی با ۷۳.۸ میلیون دلار در رتبه های دوم تا سوم قرار دارند.

  * بررسی انعکاس تحرک تقاضا در ارقام صادرات محصولات از ترکیه

  فعالان بازار اعلام کردند آقای Fuat Tosyali رئیس ADMIB که نظرات وی در این بیانیه گنجانده شده بود، با اشاره به اینکه تاثیر منفی کاهش ناشی از انقباض تقاضای جهانی به ویژه در بخش آهن و فولاد ادامه دارد، اظهار داشت که با اثر تعطیلات ۹ روزه در ماه ژوئن آنها نمی توانند عملکرد مورد نظر خود را در این زمینه منعکس کنند.

  آقای Fuat Tosyali رئیس ADMIB در بیانیه خود اظهار کرد:

  در نتیجه این تحولات، بخش فولاد ما در ترکیه  با ۴۲.۱ درصد کاهش و بخش فلزات آهنی و غیرآهنی ما با کاهش ۱۸.۸ درصدی در ماه ژوئن مواجه شدند. من فکر می کنم زمانی که عواملی مانند کاهش هزینه های انرژی و شروع بسیج تقاضا را اضافه کنیم، به نتیجه بهتری دست خواهیم یافت.

  آقای Fuat Tosyali رئیس ADMIB با بیان اینکه علاوه بر تقویت سیگنال‌ های بهبود در اقتصاد آمریکا، احیای گردشگری در منطقه ASEAN  پیش ‌بینی می ‌شود، گفت:

  پیش ‌بینی می ‌شود پروژه‌ های عمرانی در میان مدت افزایش پیدا کند و بر این اساس تقاضا نیز احیا شود.

  آقای Fuat Tosyali رئیس ADMIB در ادامه تصریح کرد:

  من معتقدیم اوضاع صادرات محصولات فولادی ترکیه در نیمه دوم سال بهتر خواهد بود. با احیای تقاضا، تلاش خواهیم کرد تا در پایان سال در بخش آهن و فولاد ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار صادرات برسیم و حتی از آن فراتر برویم. هدف ما این است که با وجود همه مشکلاتی که داریم با صادراتی در خور صدمین سال جمهوری خود به کشورمان کمک کنیم.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.