سه شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۳ 5 ذو الحجة 1445 Tuesday, 11 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ایران جایگاه هفتم تولید فولاد جهان را کسب کرد

شناسه : 78646 06 شهریور 1402 - 9:00
براساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک ‌پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.
ایران جایگاه هفتم تولید فولاد جهان را کسب کرد
پ
پ

براساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک ‌پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

* بررسی دلایل رشد تولید و صادرات فولاد در سال‌جاری

به گزارش آرتان پرس، در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند. اما در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۲) جایگاه هفتم را در جهان از آن خود کرد.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرده است و این در حالی که ۵ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه ژوئن با کاهش تولید مواجه شده‌‌‌اند. اما ایران افزایش تولید داشته و علاوه بر ایران کشورهای چین، هند، آمریکا و روسیه افزایش تولید داشتند. بررسی وضعیت تولید فولاد خام در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حاکی از آن است که طی سال ۱۴۰۱ با رشد بیش از ۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ در مجموع ۳۰ میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شده است. همچنین تولید محصولات فولادی در سال ۱۴۰۱ با رشد بیش از ۱۲درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲۲میلیون تن بوده است.

* بررسی دلایل رشد تولید و صادرات فولاد در سال‌جاری

با توجه به تامین برق صنایع، بررسی آمار تولید و صادرات فولاد در سال‌جاری نیز حاکی از آن است که در چهار ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید و صادرات فولاد رشد داشته است.

براساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، تولید فولاد در چهارماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲/ ۸ رشد داشته است. تولید فولاد میانی کشور در این مدت ۱۱ میلیون و ۴۵۹‌ هزار تن بوده که رشد ۲/ ۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. همچنین در چهار ماه نخست امسال، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در چهارماه نخست امسال ۷ میلیون و ۸۲۲‌ هزار تن بوده است. در چهار ماه ابتدایی امسال ۴ میلیون و ۴۹۹‌ هزار تن محصولات طویل و ۳ میلیون و ۳۲۳‌ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده که رشد تولید محصولات طویل ۳/ ۷‌ درصد و رشد تولید محصولات تخت ۷/ ۲‌ درصد بوده است.

تولید میلگرد در چهار ماه نخست امسال ۳ میلیون و ۶۴۹‌ هزار تن بوده که افزایش ۴/ ۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. تولید تیرآهن نیز با افزایش ۶/ ۲۸ درصدی به ۵۳۵‌ هزار تن رسیده است.میزان تولید ورق گرم کشور در چهار ماه نخست سال‌جاری، ۳ میلیون و ۱۹۳‌ هزار تن بوده که افزایش ۳/ ۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. میزان تولید ورق سرد هم یک‌ درصد کاهش و ورق پوشش‌دار ۷/ ۱۰‌ درصد افزایش یافته است.تولیدکنندگان آهن اسفنجی در چهارماهه سال‌جاری ۱۲ میلیون و ۹۵۹‌ هزار تن از این محصول را تولید کرده‌‌‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۶/ ۵ درصدی را نشان می‌دهد.

* رشد ۳۷ درصدی صادرات فولاد ایران

همان‌طور که اشاره شد صادرات فولاد نیز در چهارماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است. در تازه‌ترین گزارش انجمن فولاد ایران، وضعیت صادرات فولاد در چهارماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷‌ درصد اعلام شد که براساس این آمار صادرات تیرآهن در چهارماه ابتدایی امسال نسبت به چهارماه ابتدایی سال گذشته ۳/ ۱۰۶‌ درصد رشد داشته و از ۳۲‌ هزار تن در سال گذشته به ۶۶‌هزار تن در سال‌جاری رسیده است. همچنین صادرات میلگرد از ۶۷۴‌ هزار تن در سال ۱۴۰۱ به ۸۰۰‌ هزار تن در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

این گزارش می‌افزاید:

صادرات کل مقاطع طویل فولادی با رشد ۳/ ۲۵ درصدی از ۷۴۰‌ هزار تن در چهار ماه اول سال ۱۴۰۱ به ۹۲۷‌هزار تن در چهار ماه اول امسال افزایش یافته است. صادرات اسلب نیز در چهار ماه ابتدایی سال گذشته ۶۶۱‌ هزار تن بوده که در چهارماه اول امسال با رشد ۳/ ۳۱‌ درصدی به ۸۶۸‌ هزار تن افزایش یافته است. صادرات آهن اسفنجی در چهارماه اول سال گذشته ۱۶۶‌ هزار تن بوده که با رشد ۴/ ۲۴۹ درصدی در چهارماه ابتدایی امسال به ۵۸۰‌ هزار تن افزایش یافته است. براساس این گزارش صادرات فولاد میانی در چهارماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۲۴‌ درصد افزایش یافته است. همچنین صادرات بیلت و بلوم در چهارماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱/ ۲۲‌ درصد افزایش داشته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.