چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی یک کارشناس از فولاد در سال جاری:‏ واردات کاهش می یابد، بازار آهن آلات رقابتی خواهد شد ‏

شناسه : 800 03 اردیبهشت 1396 - 5:43

واردات بی‌رویه محصولات فولادی طی یک سال اخیر مشکلات زیادی را برای بخش صنعت فولاد ایجاد کرده است، این درحالی است که صنعت فولاد به عنوان یک صنعت استراتژیک از اهمیت زیادی برخوردار است؛

پ
پ

 

از این رو باید مورد حمایت بیشتری نسبت به صنایع مادر دیگر قرار گیرد،، اما صنعت فولاد در ایران بسیار مهجور مانده و به‌رغم تمام تلاش‌های فعالان این صنعت و وعده و وعید مسوولان همچنان با بحران دست و پنجه نرم می‌کند. اما با این وجود کارشناسان از بازگشت رونق به بازار فولاد طی سال جاری خبر می دهند.

هوشنگ ادهمی فعال بخش تولید و فن آوری معادن در گفت و گو با فولاد نیوز، از رونق بازار داخلی فولاد در سال جاری به تبع کاهش حجم واردات خبر داد و اظهار داشت: به دلیل افزایش هزینه های حمل ونقل بین المللی قیمت تمام شده محصولات وارداتی فولاد افزایش پیدا کرده است بنابراین دیگر واردات محصولات فولادی برای وارد کنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

وی، یکی از دلایل اصلی رکود در بازار فولاد کشور را طی یک سال گذشته واردات بی رویه محصولات فولادی عنوان کرد و افزود: به دلیل تعرفه های پایین گمرکی شاهد واردات بی رویه محصولات فولادی بودیم به طوری که طی یک سال گذشته یک شرکت زیرمجموعه وزارت نفت، برای پروژه احداث یک خط لوله انتقال فرآورده های نفتی از جنوب به مرکز کشور، ۱۰۰ هزار تن ورق فولادی از چین سفارش داده بود این در حالی است که تولیدات داخلی از نظر کیفیت و قیمت مناسب تر از نمونه چینی است.

ادهمی یادآور شد : واردات محصولات بی‌کیفیت به کشور موجب نابودی صنعت فولاد و تولید داخل می‌شود اینکه این محموله توسط چه کسانی وارد کشور شده است چندان ضرورتی ندارد، اما با چنین وارداتی از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به چه صورتی حمایت می‌شود.

ادهمی، در ادامه با اشاره به رونق بازار فولاد در سال جاری تصریح کرد: طی یک سال گذشته قیمت های آهن الات وارداتی که در گمرک تعیین می شد رقابتی نبود اما سال جاری شاهد رقابتی شدن قیمت ها و تاثیر آن در بازار فولاد کشور خواهیم بود.

این کارشناس بخش معدن، در ادامه سیاست های دولت را در توسعه ظرفیت واحدهای فولادی مثبت ارزیابی کرد: با توجه به در پیش گرفتن سیاست های خروج از رکود اقتصادی بازار فولاد در سال جاری از رونق برخوردار خواهد شد. چرا که بزرگترین خریدار فولاد در شرایط کنونی دولت است.

ادهمی، در بخش دیگری از اظهارات خود رونق بازار فولاد را در گروی سیاست های خروج از رکود بازار مسکن عنوان کرد و افزود: همزمان با سیاست های حمایتی دولت از صنایع مختلف مجددا شاهد رونق در بازار مسکن و در نهایت فولاد خواهیم بود.

وی، در ادامه از افزایش ظرفیت بازارهای صادراتی در سال جاری خبر داد و یاد آور شد: امسال همزمان با افزایش تولید فولاد در واحدهای تولیدی ایران سیاست افزایش صادرات را جزو دستور کار خود قرار داده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.