دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ 11 ذو الحجة 1445 Monday, 17 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش نرخ، نوردکاران را خریدار نکرد!

شناسه : 80218 13 آبان 1402 - 9:00
بهای فروش شمش فولاد به کمترین قیمت از ابتدای امسال رسید؛ اما این افت نرخ نیز نتوانست به رونق معاملات شمش منجر شود، به نحوی که در دومین هفته از آبان‌ ماه تنها ۴۶‌ درصد عرضه‌‌‌ها معامله شد. رکود سنگین حاکم بر بازار مصرف محصولات نهایی و چالش واحدهای نوردی در تامین نقدینگی، عوامل اصلی کاهش حجم معاملات فولاد به‌‌‌ رغم قیمت‌های ارزنده این محصول هستند.
کاهش نرخ، نوردکاران را خریدار نکرد!
پ
پ

بهای فروش شمش فولاد به کمترین قیمت از ابتدای امسال رسید؛ اما این افت نرخ نیز نتوانست به رونق معاملات شمش منجر شود، به نحوی که در دومین هفته از آبان‌ ماه تنها ۴۶‌ درصد عرضه‌‌‌ها معامله شد. رکود سنگین حاکم بر بازار مصرف محصولات نهایی و چالش واحدهای نوردی در تامین نقدینگی، عوامل اصلی کاهش حجم معاملات فولاد به‌‌‌ رغم قیمت‌های ارزنده این محصول هستند.

* کاهش نرخ، نوردکاران را خریدار نکرد

به گزارش آرتان پرس، در این شرایط تسهیل صادرات در تمامی حلقه‌‌‌های زنجیره و به‌خصوص در بخش محصولات نهایی می‌‌‌تواند فعالان این بخش را از عواقب رکود دور نگه دارد. نسبت فروش به عرضه در رینگ شمش فولاد ظرف هفته جاری به ۴۶ ‌درصد رسید. به این ترتیب به سیاق هفته گذشته همچنان کمتر از ۵۰‌درصد عرضه شمش فولاد در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران معامله می‌شود. افزایش حجم عرضه‌‌‌ها و نبود متقاضی در بخش محصولات نهایی از مهم‌ترین دلایل فروکش تقاضا در رینگ شمش فولاد هستند.

ظرف دومین هفته از آبان‌ماه بالغ بر ۳۱۰‌ هزار تن شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۷‌ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۱۹‌ هزار و ۱۰۰ تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه شد. عدم‌ استقبال نوردکاران از عرضه‌‌‌های شمش فولاد به کاهش مستمر قیمت‌های پایه ظرف هفته‌‌‌های اخیر انجامیده است. با وجود این، کاهش قیمت پایه نتوانسته است به رونق قابل ملاحظه در رینگ فولاد بینجامد.

میزان تقاضای ثبت‌ شده برای شمش فولاد عرضه‌ شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالا ظرف دومین هفته از آبان به ۲۶۶‌ هزار تن رسید و در نهایت ۱۴۳‌ هزار تن شمش فولاد از این بازار مورد معامله قرار گرفت که این رقم برابر ۴۶‌ درصد کل عرضه‌‌‌ها بود. فروش کمتر از ۵۰ درصدی شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا احتمال افت بیشتر قیمت‌های پایه در هفته‌‌‌های آینده را مطرح می‌کند.میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در دومین هفته از آبان‌ماه به ۱۸‌ هزار و ۶۰۰ تومان رسید که این رقم کمترین بهای فروش شمش فولاد از این بازار پس از فروردین امسال بود. به این ترتیب بهای فروش شمش فولاد به کمترین قیمت در بازه هفت‌ ماهه عقب نشست. افت نرخ شمش فولاد به کمترین قیمت در بازه هفت‌ ماهه نیز نتوانست خریداران را به رینگ فولاد بیاورد. نبود تقاضای مصرفی و سرمایه‌‌‌ای در رینگ مقاطع طویل فولادی به مانعی بزرگ در مسیر رونق معاملات شمش فولاد تبدیل شده است.

* رکود در رینگ مقاطع؛ مانع فروش شمش فولاد

میانگین نرخ تمام‌ شده فروش شمش فولاد برای نوردکاران در هفته منتهی به ‌روز جمعه ۱۲ آبان‌ ماه با احتساب مالیات ارزش‌ افزوده و کارمزد ارکان بورس به ۲۰‌ هزار و ۳۰۰ تومان می‌‌‌رسد. هزینه تبدیل این محصول به مقاطع طویل فولادی حدود ۲‌ هزار تومان و هزینه حمل حدود هزار تومان است. به این ترتیب میانگین نرخ تمام‌ شده میلگرد با این شمش به ۲۳‌ هزار و ۳۰۰ تومان می‌‌‌رسد.

بنابراین با وجود افت نرخ شمش فولاد، کف قیمت تعادلی برای فروش میلگرد در کانال ۲۳‌ هزار تومان خواهد بود. بررسی روند معاملات مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد نشان می‌دهد که در شرایط کنونی بازار آزاد مقاطع طویل فولادی انباشته از محصول با همین نرخ است و مشتری محدودی نیز برای مقاطع طویل فولادی در این قیمت وجود دارد. به این ترتیب عقب‌‌‌نشینی بهای شمش بر انگیزه نوردکار در تولید بیشتر مقاطع نمی‌‌‌افزاید. در نهایت قفل بازار محصولات نهایی گریبان کل زنجیره فولاد کشور را خواهد گرفت. در این شرایط تسهیل صادرات در بخش محصولات نهایی و نیمه‌نهایی مهم‌ترین راهکار برای عبور از بحران کنونی است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.