چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ 12 شعبان 1445 Wednesday, 21 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بازگشت امید به بازار فولاد در پی افزایش میزان تقاضا

کاهش قیمت، نوردکاران را خریدار کرد!

شناسه : 80727 07 آذر 1402 - 9:00
با نزدیک شدن به پایان سال‌جاری میلادی، بازار کامودیتی‌‌‌ها به‌ ویژه فولاد در شرایط مطلوبی به سر می‌‌‌برد، به طوری که همزمان با انبارسازی چینی‌‌‌ها و افزایش میزان تقاضا، قیمت‌ها نیز در کانال افزایشی قرار گرفتند. با این حال، قیمت فولاد در بازار داخلی همچنان در فاز کاهشی است و از این‌ رو میزان تقاضا افزایش یافته و رشد ۹۸ درصدی میزان تقاضا در روز معاملاتی هفته جاری نسبت به هفته گذشته این نوید را می‌دهد که طی هفته‌‌‌های آتی بخش فولاد شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد، این در حالی است که شمش فولاد کمترین قیمت طی ۱۰ ماه گذشته را تجربه کرده است.
کاهش قیمت، نوردکاران را خریدار کرد!
پ
پ

با نزدیک شدن به پایان سال‌جاری میلادی، بازار کامودیتی‌‌‌ها به‌ ویژه فولاد در شرایط مطلوبی به سر می‌‌‌برد، به طوری که همزمان با انبارسازی چینی‌‌‌ها و افزایش میزان تقاضا، قیمت‌ها نیز در کانال افزایشی قرار گرفتند. با این حال، قیمت فولاد در بازار داخلی همچنان در فاز کاهشی است و از این‌ رو میزان تقاضا افزایش یافته و رشد ۹۸ درصدی میزان تقاضا در روز معاملاتی هفته جاری نسبت به هفته گذشته این نوید را می‌دهد که طی هفته‌‌‌های آتی بخش فولاد شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد، این در حالی است که شمش فولاد کمترین قیمت طی ۱۰ ماه گذشته را تجربه کرده است. بررسی معاملات تالار صنعتی و معدنی در بورس‌کالای ایران نشان می‌دهد که شمش فولادی طی چند هفته اخیر از نظر قیمتی و میزان عرضه و معاملات شرایط مطلوبی نداشته است و ادامه این روند صنعتگران و فعالان حوزه فولاد را نگران می‌کند.

* کاهش قیمت، نوردکاران را خریدار کرد

به گزارش آرتان پرس، نوردکاران به ‌عنوان مشتریان شمش فولادی در بورس‌کالا همچنان با تناقض قیمتی بین مواد اولیه و محصول نهایی مواجه هستند، به طوری که قیمت نهایی میلگرد با احتساب هزینه حمل و تولید بیش از قیمت مواد اولیه مورد نیاز تمام می‌شود و از این‌رو تولیدکنندگان مقاطع طویل اشتیاقی به خرید شمش‌‌‌های عرضه‌ شده در بورس‌کالا ندارد. شمش فولادی بورس‌کالا روز دوشنبه ۶ آذرماه در کانال ۱۷‌ هزار و ۵۰۰ تومانی در رینگ صنعتی عرضه شد که قیمت نهایی آن با احتساب مالیات ارزش‌افزوده به ۱۹‌ هزار تومان می‌رسد و با این قیمت مواد اولیه تولید محصول تحت هیچ شرایطی مقرون به صرفه نیست و کاهش قیمت شمش در بازار فیزیکی کمکی به نوردکاران نمی‌‌‌کند؛ چراکه تولیدکنندگان مقاطع طویل با مشکلاتی همچون کاهش نقدینگی و سررسید چک‌‌‌های تجار، سررسید خریدهای اعتباری، رقابت منفی در بخش صادرات و ارزان‌ فروشی توسط کارخانه‌‌‌های مختلف دست‌وپنجه نرم می‌کنند که موجب شده است بخش فولاد از رمق بیفتد. از طرفی با نزدیک شدن به فصل سرما و آغاز محدودیت‌ها و قطعی گاز در واحدهای تولیدی بخش فولاد شرایط تولید به مراتب سخت‌‌‌تر و شرایط نقدینگی برای فولادکاران وخیم‌‌‌تر خواهد شد.

* افزایش ۹۸ درصدی میزان تقاضا در بازار فیزیکی

بررسی معاملات شمش فولادی در بورس‌کالا نشان می‌دهد که میزان تقاضا در روز معاملاتی ۶ آذرماه نسبت به هفته گذشته حدود ۹۸‌ درصد افزایش داشته و شاید نوید این را داشته باشد که روند کاهشی شمش به پایان رسیده و کف قیمت کانال ۱۷‌ هزار تومان بود. برای پی بردن به آینده بازار فولاد باید به انتظار معاملات میلگرد در بازار فیزیکی نشست. با قیمت فعلی شمش پیش‌بینی می‌شود میلگرد در معاملات هفته جاری با قیمت ۲۰‌ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم مورد دادوستد قرار گیرد که قیمت نهایی آن به ۲۲‌ هزار تومان می‌‌‌رسد. بنابراین کاهش قیمت شمش فولادی در رینگ صنعتی تاثیر چندانی بر قیمت تمام‌ شده میلگرد نخواهد گذاشت و از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که قیمت محصول را نیز مجددا کاهش دهند و با نرخ ۱۹‌ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه کنند که قیمت نهایی به ۲۱‌ هزار تومان می‌رسد و همچنان این تفاوت قیمت‌ها بین مواد اولیه و محصول نهایی به‌صرفه نیست. بنابراین زمانی که قیمت در معاملات بورس‌کالا بالاتر از بازار باشد، در نتیجه میزان انگیزه و اشتیاق برای خرید از تالار معدنی و صنعتی به‌ شدت کاهش می‌‌‌یابد و ادامه این روند رکود را به بخش فولاد تزریق کرده است.

شرایط بخش فولاد به شکلی درآمده که نوسان نرخ ارز هم نمی‌‌‌تواند کمک چندانی به فعالان این حوزه کند. از طرفی قیمت جهانی سنگ‌آهن طی دو هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است که این موضوع ناشی از انبارسازی چینی‌‌‌ها و افزایش میزان تقاضای فصلی در انتهای سال‌جاری میلادی است که طبق روال سال‌های گذشته پیش‌بینی می‌شود قیمت سنگ‌آهن از اواسط ماه دسامبر مجددا وارد فاز کاهشی شود. قیمت شمش فولادی نیز ظرف دو هفته گذشته شرایط مشابهی را تجربه کرده است که با شروع سال میلادی جدید پیش‌بینی افت میزان تقاضا دور از تصور نیست و از این‌رو باید منتظر عقبگرد قیمت شمش فولاد در بازارهای جهانی باشیم.

در حال حاضر بازار جهانی در آرامش نسبی به سر می‌‌‌برد که اخبار ناشی از آغاز اپیدمی بیماری تنفسی جدید در چین می‌‌‌تواند به عنوان عامل برهم‌‌‌ زننده بازار‌‌‌های جهانی عمل کند. از آنجا که بازار داخلی بخش فولاد در تنگنای رکود به دام افتاده است، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که صادرات و تقویت معاملات بین‌المللی می‌‌‌تواند به‌ عنوان ناجی این صنعت ظاهر شود و بازار فعلی جهانی یک موقعیت مناسب برای تجار ایرانی است که تحریم این موقعیت را نیز از فولادکاران سلب کرده است. همچنین در صورت جدی شدن شیوع بیماری در چین، شرایط صادرات سخت‌‌‌تر خواهد شد و بهبود بازار داخلی فولاد و خروج از رکود عملا به بن‌‌‌بست به دام خواهد افتاد.

* شمش فولاد به کف قیمتی ۱۰ ماهه رسید

بازار فیزیکی روز دو‌‌‌شنبه ۶ آذرماه میزبان ۲۸۱‌ هزار و ۵۰۵ تن شمش فولادی بود که با تقاضایی حدود ۲۶۵‌ هزار و ۲۱۰ تن مواجه شد که از این میزان حدود ۱۳۹‌ هزار و ۳۲۰ تن مورد معامله قرار گرفت و به عبارت بهتر ۴۹‌ درصد از میزان عرضه به فروش رسید. بررسی آمار نشان می‌دهد که میزان تقاضا در هفته جاری حدود ۹۸‌ درصد نسبت به‌ روز معاملات هفته گذشته افزایش داشته است. معاملات رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز دوشنبه ۶ آذرماه نشان می‌دهد که دادوستد شمش‌‌‌های فولادی با میانگین قیمت پایه ۱۷‌ هزار و ۹۴۲ تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شده که نسبت به میانگین قیمت پایه در هفته‌‌‌های گذشته کاهش داشته است.

معاملات انواع شمش فولاد در بازار فیزیکی روز ۶ آذرماه در بازه قیمت پایه ۱۷‌ هزار و ۱۹۰ تومان تا ۱۸‌ هزار و ۶۹۵ تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شد. پیش‌بینی می‌شود معاملات در تالار صنعتی بورس‌کالا هفته آینده نیز در بازه قیمتی ۱۷‌ هزار و ۶۵۷ تومان تا ۱۸‌ هزار و ۳۸۵ تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شود. با این حال عملا افت قیمت و کاهش میزان تقاضا برای شمش فولاد ادامه خواهد داشت که افزایش نسبی میزان تقاضا در رینگ صنعتی می‌‌‌تواند پیام بهبود شرایط معاملات و اوج‌‌‌گیری قیمت را در پی داشته باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

/**/