شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کنسانتره سنگ آهن در سال ۹۵ به ۳۲ میلیون تن رسید

شناسه : 811 03 اردیبهشت 1396 - 9:40

چادرملو فولاد ساز بزرگ می شود

پ
پ

مهندس نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر اهمیت توسعه معادن کشور با حفظ شاخص های زیست محیطی گفت : طی سال های اخیر اقدامات قابل توجهی از سوی فعالان بخش معدن برای ارتقاء عملکرد و رشد تولید برداشته شده است اما هنوز کافی نیست چرا که این بخش از صنعت کشور قابلیت ها و ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه دارد که به اعتقاد من ظرفیت محقق شدن آن در بخش خصوصی وجود دارد .
مهندس نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر اهمیت توسعه معادن کشور با حفظ شاخص های زیست محیطی گفت : طی سال های اخیر اقدامات قابل توجهی از سوی فعالان بخش معدن برای ارتقاء عملکرد و رشد تولید برداشته شده است اما هنوز کافی نیست چرا که این بخش از صنعت کشور قابلیت ها و ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه دارد که به اعتقاد من ظرفیت محقق شدن آن در بخش خصوصی وجود دارد .
نوریان با اشاره به نقش دولت و مجلس در تقویت بخش معدن یادآوری کرد : این بخش از صنعت کشور نیازمند وضع قوانین حمایتی از سوی مجلس محترم و ایجاد تسهیلات تشویقی از سوی دولت، برای تشویق بخش خصوصی بمنظور سرمایه گذاری است .
وی افزود: موانعی در این بخش وجود دارد که برطرف کردن آنها نیازمند عزم جدی همه دست اندرکاران و مسئولان کشور است و می تواند راهگشای ورود سرمایه گذاران در این بخش اقتصادی باشد .
مهندس نوریان گفت: با حل و فصل شدن مناقشه گروه ۵+۱ بر سر برنامه هسته ای ایران و بازگشت ثبات نسبی به اقتصاد کشور، در سال ۹۵ شاهد رشد ۲۶ درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن عمدتاً در شرکتهای بزرگ سنگ آهنی خصوصی چون گلگهر و چادرملو بودیم، بطوریکه طی سال گذشته بیش از ۳۲ میلیون کنسانتره تولید شده در حالیکه این میزان در سال ۹۴ بیست و پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود است .
مدیرعامل چادرملو تصریح کرد: این شرکت با ترسیم دور نمای توسعه بخش خود توانست در سال گذشته سرمایه خود را از ۱۷ هزار و ۱۰۰میلیارد ریال به ۲۸هزارو ۲۱۵ میلیارد ریال افزایش دهد و این در حالی است که ۴ سال قبل کل سرمایه چادرملو ۱۲ هزار میلیارد ریال بوده است .
نوریان تصریح کرد : با وجود مشکلات اقتصادی چند سال اخیر چادرملو موفق شد هر چند با تاخیر اما طرح های خود را اجرا و بخش از آن ها را به مرحله بهره برداری برساند . طرح هایی چون کارخانه فولاد چادرملو و احیاء مستقیم .
وی افزود: پروژه ( فولاد چادرملو) با ظرفیت تولید سالیانه ۱ میلیون تن، قابل ارتقاء تا ۳/۱ میلیون تن شمش فولاد ، در مجتمع صنعتی چادرملو هم اکنون به اتمام رسیده وپروژه ( احیاء مستقیم ) به ظرفیت تولید سالیانه ۱میلیون و ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی در حال اجراست که امیدوار هستیم تا پایان سال ۱۳۹۶ راه اندازی شود. برای اجرای این دو طرح بالغ بر ۱۸هزار و ۳۷۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری پیش بینی شده است .
یکی دیگر از طرح های بهره برداری شده ، نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی اردکان است .
این طرح با ظرفیت تولید ۵۰۰ مگاوات برق ، از آبان ماه سال ۱۳۹۱ شروع و فازهای ۱ و ۲ ، گازی آن در آذر سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و در مدار شبکه سراسری برق کشور قرار گرفت و فاز ۳ آن ، شامل واحد بخار در سال (۱۳۹۵) راه اندازی شده و هم اکنون مورد بهره برداری کامل قرار گرفته است. برای اجرای این طرح هم مبلغ ۱۳ هزارو ۶۹۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی اردکان هم از سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد . با اجرای این طرح ظرفیت تولید سالیانه کارخانه از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن فعلی به ۴ میلیون تن افزایش خواهد یافت. این طرح به گونه ای است که بدون متوقف کردن خط تولید فعلی عملیات توسعه اجرا می شود و در حال حاضر به ظرفیت ۳ میلیون و ۶۴۸ هزار تن رسیده و انتظار داریم تا پایان نیمه اول سال جاری به ظرفیت کامل ۴ میلیون تن برسیم .
برای اجرای این طرح هم ۹۰۵ میلیارد ریال پیش بینی سرمایه گذاری شده است.
وی همچنین گفت : با توجه به نیاز آب مصرفی برای فرآیند عملیات تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد و محدودیتهای شدید منطقه ای در تأمین آب مورد نیاز ، در قالب قرارداد فی مابین شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سازمان آب و فاضلاب استان یزد تفاهم شد که چادرملو شبکۀ فاضلاب شهر اردکان و تأسیسات تصفیۀ فاضلاب را اجرا کند و در قبال آن استفاده از پسآب آن به مدت حداقل ۳۰ سال به شرکت واگذار شود. این قرارداد در نوع خود ، اوّلین قرارداد عملیاتی از این بابت بوده .
کـل سـرمایه گذاری این طرح ۱ میلیـارد و ۹۳۹ میلیون ریال است و پیش بینی شده است در سه ماهه اول سال ۱۳۹۶به بهره برداری برسد .

مهندس نوریان افزود: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین با هدف افزایش بهره وری و توسعه فعالیت ها برای ارزش آفرینی، در بسیاری از طرح های صنعتی و زیر بنایی مشارکت فعال داشته از جمله طرح آهن و فولاد سرمد ابرکوه :

اجرای این طرح با ظرفیت تولید سالیانه ۶۰۰ هزار تن فولاد خام و ۵۰۰ هزار تن محصولات نورد، با سرمایه گذاری ۱ هزارو و ۹۳۹ میلیارد ریال از آذر ماه ۹۱ آغاز شده که بخش نورد این مجموعه، بهمن ماه سال ۱۳۹۵ راه اندازی گردید و بخش فولاد در پایان سال ۱۳۹۷ آماده بهره برداری خواهد شد. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به میزان ۶۵ درصد در این پروژه سرمایه گذاری کرده است .

همچنین چادرملو یکی ازشرکت های بزرگی است که در طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور به میزان ۲۲ درصد مشارکت دارد .

این پروژه از بندرعباس تا یزد و در ۳ فاز اجرایی می‌شود که فاز اوّل آن خط انتقال آب به طول ۲۹۲ کیلومتر از بندرعباس تا گل‌گهر سیرجان، فاز دوّم از گل‌گهر تا مس سرچشمه در رفسنجان به طول ۱۳۶ کیلومتر و فاز سوّم از مس سرچشمه تا معدن سنگ‌آهن چادرملوی یزد به طول ۳۰۷ کیلومتر است. سرمایه‌گذاری اولیه بالغ بر ۶ هزار و۴۰۰ میلیارد ریال است،

در مرحلۀ اوّل، ۱۵۰میلیون مترمکعب شیرین‌سازی آب در دستور کار قرار دارد که مقرر شده ۱۱۰میلیون مترمکعب آن به استان‌های کرمان و یزد منتقل شود.

مدیر عامل شرکت چادرملو همچنین گفت : چادرملو در سهام شرکت آهن و فولاد ارفع به میزان ۳۹ درصد، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان معادل ۳۰ درصد شرکت کاوند نهان زمین به میزان ۲۹ درصد ، شرکت احداث صنایع و معادن سرزمین پارس به میزان ۲۰ درصد، شرکت تأمین سرمایه امید معادل ۱۷ درصد ، شرکت نوین الکترود اردکان به میزان ۱۷ درصد ، شرکت توسعه آهن و فولادگل گهر معادل ۱۰ درصد و … مشارکت نموده است.
نوریان با اشاره به سرمایه گذاری ۴۴ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریالی این شرکت برای اجرای طرح های توسعه خود گفت :
با اجرای این طرح ها، این شرک برای ۷ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۵ هزار نفر غیر مستقیم و در مجموع برای ۴۲ هزار نفر اشتغالزایی کرده است .
مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در مورد طرح ها و برنامه های آینده این شرکت افزود : در دورنمای ۵ ساله چادرملو چند طرح برنامه ریزی شده است . از جمله این طرح ها : احداث دو واحد نورد میلگرد با ظرفیت ۲/۱ میلیون تن در سال و احداث کارخانۀ گندله سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال در دست مطالعه می باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.