چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ 19 شعبان 1445 Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش صادرات آهن خام از اوکراین

شناسه : 81146 22 آذر 1402 - 13:00
با توجه به داده های منتشر شده، میزان صادرات آهن خام توسط فولادسازان اوکراینی در ماه نوامبر حدود 46 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.
افزایش صادرات آهن خام از اوکراین
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، میزان صادرات آهن خام توسط فولادسازان اوکراینی در ماه نوامبر حدود ۴۶ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

* بررسی میزان صادرات آهن خام از اوکراین

به گزارش آرتان پرس، داده های خدمات گمرکی دولتی نشان می دهد شرکت های فولادی مستقر در اوکراین در نوامبر ۲۰۲۳ میزان صادرات آهن خام را به ۷۷.۳۶ هزار تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات آهن خام از اوکراین در نوامبر ۲۰۲۳ حدود ۴۶ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۱۱ دسامبر) اعلام کردند از نظر پولی نیز میزان عرضه آهن خام از اوکراین در خارج از کشور در نوامبر ۲۰۲۳ به ۲۷.۱۶ میلیون دلار رسیده است. بررسی ها نشان می دهد درآمد بدست آمده از صادرات آهن خام از اوکراین به کشورهای خارجی در نوامبر ۲۰۲۳ حدود ۵۵.۶ درصد نسبت به ماه قبل افت داشته است.

به نقل از چندین منبع خبری، در طول ماه نوامبر ۲۰۲۳، شرکت‌ های متالورژی مستقر در اوکراین ۷۷.۴ هزار تن آهن خام را به مصرف ‌کنندگان خارجی ارسال کردند. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات آهن خام از اوکراین در نوامبر ۲۰۲۳ از نظر حجمی حدود ۱.۲ درصد و از نظر پولی ۴.۷ درصد نسبت به نوامبر ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

در این میان معامله گران گزارش دادند بنابراین، صادرات آهن خام از اوکراین در نوامبر ۲۰۲۳ پس از کاهش شدید در ماه اکتبر تا حدودی بهبود یافت. باید توجه داشت که با این حال، میزان محموله های آهن خام صادر شده از اوکراین هنوز به طور قابل توجهی کمتر از میانگین ماهانه در سال ۲۰۲۳ بوده که حدود ۱۰۸.۲ هزار تن گزارش شده بود.

به نقل از برخی تاجران،  کاهش صادرات آهن خام از اوکراین احتمالاً به دلیل شرایط نامطلوب در بازار اتحادیه اروپا، بازار اصلی صادراتی صنعت فولاد اوکراین بوده است. بررسی ها نشان می دهد تعطیلی شرکت های فولادی مستقر در اتحادیه اروپا به دلیل تقاضای ضعیف برای محصولات فولادی باعث کاهش مصرف آهن خام اوکراینی شد.

تحلیل گران بازار اعلام کردند در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳، اوکراین ۱.۱۹ میلیون تن آهن خام به مبلغ ۴۵۰.۶ میلیون دلار به کشورهای خارجی صادر کرد. باید توجه داشت که حجم صادرات آهن خام از اوکراین در ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۳ حدود ۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. این در حالی است که میزان درآمد حاصل از صادرات آهن خام اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ با کاهش ۲۵.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل همراه بوده است.

به نقل از برخی تاجران، مصرف کننده اصلی آهن خام اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ لهستان بوده است که در مدت ذکر شده حدود ۵۳.۵ درصد از آهن خام صادراتی اوکراین را خریداری کرده است. باید توجه داشت که سهم اسپانیا از کل صادرات آهن خام اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ حدود ۲۲.۴ درصد بوده است.

فعالان بازار اعلام کردند ایالات متحده آمریکا با خرید ۹.۹ درصد از آهن خام صادراتی اوکراین در جایگاه سوم قرار دارد. طبق بررسی های انجام شده قبل از جنگ، بیش از نیمی از آهن خام صادر شده از اوکراین توسط ایالات متحده مصرف می شد.

تصویر زیر میزان صادرات آهن خام از اوکراین را در نوامبر ۲۰۲۳ و در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳ نشان می دهد.

شرکت های فولاد مستقر در اوکراین در سال ۲۰۲۲، میزان صادرات آهن خام را به ۱.۳۲ میلیون تن رساند. این در حالی است که میزان صادرات آهن خام از اوکراین در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۹ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

تحلیل گران بازار در روز دوشنبه (۱۱ دسامبر) اعلام کردند درآمد فولادسازان اوکراین از صادرات آهن خام در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۳۸.۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۶۱.۱ درصد افت داشته است. باید توجه داشت که مصرف کننده اصلی مواد خام صادر شده از اوکراین، کشور آمریکا بوده است که در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۸.۴۷ درصد از حجم کل صادرات اوکراین را خریداری کرده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.