چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ 12 شعبان 1445 Wednesday, 21 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ادامه واردات اسلب فولادی روسیه به جمهوری چک

شناسه : 81175 21 آذر 1402 - 15:00
با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات اسلب فولادی از روسیه به جمهوری چک افزایش یافته و ادامه خواهد یافت.
ادامه واردات اسلب فولادی روسیه به جمهوری چک
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات اسلب فولادی از روسیه به جمهوری چک افزایش یافته و ادامه خواهد یافت.

* ادامه واردات اسلب فولادی روسیه به جمهوری چک

به گزارش آرتان پرس، اتحادیه اروپا در نوامبر ۲۰۲۳، دوازدهمین بسته تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را مورد بحث قرار داد و تلاش کرد در مورد محدودیت های جدید از جمله محدودیت های مربوط به محصولات فولادی به توافق برسد. باید توجه داشت که جمهوری چک پیشنهادی برای تمدید دوره انتقالی داده است که اجازه واردات اسلب فولادی از شرکت فولادی روسیه NLMK را فراهم می کند. این کشور علیرغم بسته هشتم تحریم ها، بر ادامه عرضه محصولات فولادی روسیه تاکید دارد.

فعالان بازار در روز سه شنبه (۱۲ دسامبر) اعلام کردند منافع کشور جمهوری چک در واردات اسلب فولادی روسیه در این واقعیت نهفته است که شرکت روسی NLMK به فعالیت خود در جمهوری چک، بلژیک و ایتالیا از طریق شرکت های تابعه ای که کارخانه فولاد Novolipetsk  محصولات نیمه تمام را به آنها عرضه می کند، ادامه می دهد. این امر با این واقعیت امکان پذیر شد که بسته تحریمی هشتم که در اکتبر ۲۰۲۲ به تصویب رسید، یک دوره انتقالی را ایجاد کرد که طی آن کشورهای اتحادیه اروپا می توانند در چارچوب سهمیه های تعیین شده، اسلب فولادی را از روسیه وارد کنند. باید توجه داشت که دوره انتقالی قرار است در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۴ به پایان برسد و روز بعد ممنوعیت کامل واردات اسلب فولادی از روسیه اجرایی خواهد شد.

به نقل از چندین منبع خبری، با ایجاد یک دوره گذار دو ساله، کمیسیون اروپا در واقع به استدلال کشورهایی که از اسلب فولادی روسیه در تولید محصولات فولادی نورد شده استفاده می کنند گوش داده است. این کشورها به ویژه شامل جمهوری چک، ایتالیا و بلژیک است.

در این میان معامله گران گزارش دادند سال گذشته، این کشورها تاکید کردند که یافتن سریع تامین کنندگان جایگزین اسلب فولادی غیرممکن بوده و خطر تعطیلی کارخانه های فولاد محلی وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد کمیسیون اروپا امتیازاتی داده و یک دوره انتقالی را معرفی کرد و دو سال فرصت داده تا با توقف واردات اسلب فولادی از روسیه سازگار شود.

به نقل از برخی تجار، اکنون، جمهوری چک با استفاده از همان استدلال ها در مورد مشکلات در یافتن تامین کنندگان جایگزین، خواستار تمدید دوره انتقال تا سال ۲۰۲۸ شده است. بررسی ها نشان می دهد هنوز مشخص نیست که آیا سیاست جمهوری چک توسط سایر کشورهای اروپایی که NLMK در آنها فعالیت می کند مانند ایتالیا و بلژیک پشتیبانی می شود یا خیر.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند اگر کشورهای اتحادیه اروپا اقدامات کافی برای رهایی از وابستگی خود به تجهیزات روسیه را انجام ندهند، ترویج ایده ادامه واردات اسلب فولادی از روسیه، سابقه خطرناکی برای کاهش احتمالی تحریم ‌ها ایجاد می ‌کند.

به نقل از برخی منابع خبری، پس از اینکه نیروهای روسی دو کارخانه بزرگ فولادی در اوکراین را که اسلب فولادی مورد نیاز بازار اتحادیه اروپا را عرضه می‌ کردند، تخریب کردند، روسیه موقعیت مسلط در بازار اسلب فولادی اروپا را به خود اختصاص داده است. باید توجه داشت که در چنین شرایطی، ادامه واردات اسلب فولادی از روسیه بر خلاف منافع اتحادیه اروپا خواهد بود که از اوکراین از نظر اقتصادی و نظامی حمایت می کند.

فعالان بازار اعلام کردند در حال حاضر مذاکرات درباره بسته دوازدهم تحریم ها ادامه دارد. انتظار می ‌رود که این توافقنامه پیش از شورای اروپای بعدی در اواسط دسامبر یا حداکثر تا پایان سال امضا شود.

به نقل از برخی تاجران، اتحادیه اروپا در ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۳ واردات محصولات فولادی از روسیه را به ۳.۶۵ میلیون تن رساند. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در ۱۰ ماه نخست ۲۰۲۳ حدود ۴۱.۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

در این میان معامله گران گزارش دادند در ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۳ میزان واردات محصولات فولادی نیمه تمام از روسیه به اتحادیه اروپا حدود ۲.۲۲ میلیون تن بوده است. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی نیمه تمام از روسیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۴.۷ درصد کاهش داشته است.

به نقل از چندین منبع خبری، با وجود تحریم های اعمال شده علیه روسیه، مجتمع آهن و فولاد فدراسیون روسیه همچنان از صادرات محصولات فولادی به اتحادیه اروپا سود قابل توجهی دریافت می کند. باید توجه داشت که این شاخص ها نسبت به سال ۲۰۲۲ به طور قابل توجهی کاهش یافته است و میزان صادرات در سال گذشته به ۷.۹۲ میلیون تن به مبلغ ۳.۸۷ میلیارد یورو رسیده است. بررسی ها نشان می دهد میزان تحویل همچنان در سطح بالایی باقی مانده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

/**/