سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳ 14 ذو القعدة 1445 Tuesday, 21 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

آخرین اخبار از حال و روز مدیریت صادرات گاز ایران

شناسه : 820 04 اردیبهشت 1396 - 6:40

گفته می‌شد بعد از انحلال شرکت ملی صادرات گاز، سرنوشت مدیریت برنامه‌های صادرات گاز کشور به طور دقیق مشخص نیست و این موضوع نه تنها در امور داخلی این شرکت تاثیرگذار بوده، بلکه تعاملات خارجی را نیز دچار مشکل کرده است،

پ
پ

به طوریکه تماس‌هایی از کشورهای خارجی برای تعیین تکلیف نحوه تعاملات و مذاکرات گرفته شده اما از آنجایی که وضعیت شرکت صادرات گاز هنوز مشخص نیست، پاسخ قطعی به کشورهای خارجی نیز داده نمی‌شود. خبری که اخیرا توسط معاون وزیر نفت رد شد.

به گزارش ایسنا، اوایل پاییز سال گذشته بود که علیرضا کاملی، مدیرعامل سابق شرکت ملی صادرات گاز ضمن تایید خبر بازنشستگی‌اش اعلام کرد مدیرعامل جدید شرکت ملی صادرات گاز به زودی معرفی خواهد شد. اتفاقی که هرگز رخ نداد و شرکت مذکور حدود دو ماه بدون مدیرعامل اداره شد.

پس از گذشت حدود دو ماه و با وجود اینکه همواره مسئولان این حوزه از انتخاب قریب الوقوع مدیرعامل جدید خبر می‌دادند، زمزمه‌هایی مبنی براینکه وزارت نفت قصد دارد شرکت ملی صادرات گاز را منحل کند به گوش رسید و گفته شد از آنجایی که قصد انحلال شرکت ملی صادرات گاز وجود دارد، مدیرعامل جدید معرفی نشده است. اما از آنجایی که در ماه‌های آخر دولت قرار داریم، فعلا دست نگه داشته‌اند. همچنین اعلام شد قرار است این شرکت به دو قسمت تبدیل شود و بخشی از آن در زیر مجموعه شرکت ملی نفت و بخشی دیگر در زیر مجموعه شرکت ملی گاز قرار گیرد.

سرانجام حدود یک ماه بعد بیژن زنگنه، وزیر نفت از انحلال شرکت ملی صادرات گاز خبر داد و گفت که این شرکت منحل شده و در زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد، زیرا به دنبال خصوصی سازی آن بودند، در حالی که خصوصی سازی شرکت ملی گاز معنا ندارد و به همین دلیل آن‌را به مدیریت تبدیل کردیم. البته بخش صادرات گاز با لوله در زیرمجموعه شرکت ملی گاز قرار می‌گیرد.

وی همچنین در ابلاغیه نحوه انتقال وظایف شرکت ملی صادرات گاز ایران به شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران تشریح کرد که طبق این ابلاغیه از نظر وظیفه ای، کل وظایف مربوط به ال ان جی در شرکت ملی نفت ایران باقی می ماند، وظایف مربوط به صادرات گاز با خط لوله شامل واردات، صادرات یا معاوضه گاز همراه با مدارک و اسناد مربوطه به شرکت ملی گاز ایران منتقل می شود، آن تعداد از کارکنان شرکت ملی صادرات گاز ایران مربوط به وظایف مقرر در بند ٢ که شرکت گاز به ایشان اعلام نیاز کند، باید به شرکت ملی گاز منتقل شوند، بقیه کارکنان به هر ترتیب که نیاز باشد، طبق مقررات در شرکت ملی نفت ایران یا شرکت‌های تابعه آن به کار گمارده خواهند شد و ساختار سازمانی متناسب با فعالیت‌های انتقال یافته به شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران طبق این ابلاغیه باید از سوی معاونت توسعه سرمایه انسانی و مدیریت با همکاری شرکت‌های ذی ربط طراحی و به اجرا گذارده شود. حدود یک ماه بعد نیز با حکم علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران علی امیرانی، سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران شد.

با این حال شنیده‌ها حاکی از آن بود که هنوز پس از گذشت حدود ۴ماه از انتشار رسمی خبر انحلال شرکت ملی صادرات گاز و انتصاب سرپرستی برای مدیریت صادرات گاز ایران، تکلیف شرکت مذکور مشخص نیست و به نظر می‌رسید این موضوع نه تنها در امور داخلی این شرکت تاثیرگذار بوده، بلکه تعاملات خارجی را دچار مشکل کرده است، به طوریکه تماس‌هایی از کشورهای خارجی برای تعیین تکلیف نحوه تعاملات و مذاکرات گرفته شده اما از آنجایی که وضعیت شرکت صادرات گاز هنوز مشخص نیست پاسخ قطعی به کشورهای خارجی نیز داده نمی‌شود.

در این راستا، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به ایسنا درمورد روند فعالیت مدیریت صادرات گاز توضیح داد: مدیریت صادرات گاز سرپرست دارد و امورات و کار خود را انجام می دهد.

انتهای پیام

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.