دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ 11 ذو الحجة 1445 Monday, 17 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کاهش صادرات سنگ آهن اوکراین

شناسه : 82550 10 بهمن 1402 - 14:00
با توجه به داده های منتشر شده، شرکت های آهن و فولاد مستقر در اوکراین صادرات سنگ آهن را در سال 2023 حدود 26 درصد نسبت به سال قبل کاهش دادند.
کاهش صادرات سنگ آهن اوکراین
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، شرکت های آهن و فولاد مستقر در اوکراین صادرات سنگ آهن را در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش دادند.

* بررسی میزان صادرات سنگ آهن اوکراین

به گزارش آرتان پرس، داده های خدمات گمرکی دولتی نشان می دهد شرکت های فولادی مستقر در اوکراین صادرات سنگ آهن را در سال ۲۰۲۳ به ۱۷.۷۵ میلیون تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات سنگ آهن از اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. همچنین بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات مواد خام از اوکراین نیز در سال ۲۰۲۳ نسبت به قبل از جنگ ۲۰۲۱ حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۹ ژانویه) اعلام کردند فرصت های لجستیکی محدود برای صادرات سنگ آهن از اوکراین همچنان یک عامل بازدارنده برای صادرات این محصول می باشد.

به نقل از چندین منبع خبری، درآمد حاصل از صادرات آهن خام از اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۷۷ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که درآمد حاصل از صادرات این محصول از اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۱.۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

در این میان معامله گران در روز دوشنبه (۲۹ ژانویه) گزارش دادند در سال ۲۰۲۱، صادرات مواد خام از اوکراین از نظر پولی بالغ بر ۶.۸۹ میلیارد دلار بود که ۷۴.۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۳ افزایش داشته است.

به نقل از برخی تاجران، طی دسامبر ۲۰۲۳، شرکت های معدنی داخلی اوکراین ۱.۶۱ میلیون تن سنگ آهن به کشورهای خارجی صادر کردند. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات سنگ آهن در دسامبر ۲۰۲۳ حدود ۱۸.۲ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته و نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲.۱ برابر شده است. همچنین باید توجه داشت که درآمد حاصل از صادرات سنگ آهن در دسامبر ۲۰۲۳ نیز ۸.۱ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته و با افزایش ۹۸.۹ درصدی نسبت به دسامبر ۲۰۲۲ همراه بوده است.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند در سال ۲۰۲۳، اسلواکی با خرید ۲۸.۳۹ درصد از سنگ آهن تولید شده در اوکراین بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن اوکراین بود. بررسی ها نشان می دهد از نظر مصرف سنگ آهن تولید شده در اوکراین، جمهوری چک با ۱۹.۷ درصد در رتبه دوم و لهستان با ۱۹.۶ درصد در رتبه سوم قرار دارد.

به نقل از برخی منابع خبری، در سال ۲۰۲۲، سه وارد کننده اصلی سنگ آهن از اوکراین نیز اسلواکی، جمهوری چک و لهستان بودند. باید توجه داشت که در سال ۲۰۲۲، اسلواکی حدود ۱۹.۲ درصد، جمهوری چک حدود ۱۷.۳ درصد و لهستان حدود ۱۶.۵ درصد از سنگ آهن تولید شده در اوکراین را خریداری کرد.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۹ ژانویه) اعلام کردند چین در سال ۲۰۲۱ با خرید ۴۱.۹ درصد از سنگ آهن تولید شده توسط اوکراین، مقصد اصلی صادرات سنگ آهن اوکراین بوده است. باید توجه داشت که در سال ۲۰۲۱ جمهوری چک و لهستان به ترتیب ۹.۶ درصد و ۸ درصد از سنگ آهن تولید شده در اوکراین را خریداری کردند.

تصویر زیر میزان صادرات سنگ آهن از اوکراین در سال ۲۰۲۳ را نشان می دهد.

Andriy Glushchenko تحلیلگر مرکز GMK اظهار کرد:

از دست دادن بازار چین از زمان آغاز جنگ، جدی ترین تأثیر را بر کاهش صادرات سنگ آهن اوکراین داشته است. باید توجه داشت کریدور دریایی که سال گذشته افتتاح شد به تولید کنندگان اوکراینی امکان بازگشت به بازار چین را می ‌دهد، اما به دلیل ظرفیت محدود و خطرات امنیتی قابل توجه، نمی ‌توانیم امیدوار باشیم که حجم حمل ‌و نقل قبل از جنگ را بازیابی کنیم.

در این میان معامله گران گزارش دادند سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال ۲۰۲۲، زمانی که صنعت از آغاز تهاجم تمام عیار و انطباق با واقعیت های تجاری جدید در حال بهبود بود، سال با ثبات تری برای شرکت های معدنی اوکراین به شمار می رفت.

به نقل از چندین منبع خبری، آغاز سال ۲۰۲۳ روزهای سختی بود، زیرا در ژانویه برخی از شرکت ها به دلیل خاموشی های ناشی از گلوله باران زیرساخت های انرژی اوکراین توسط روسیه، با حداقل ظرفیت کار کردند. به این ترتیب در ژانویه ۲۰۲۳، حدود ۹۲۷ هزار تن سنگ آهن از اوکراین صادر شد که کمترین رقم در سال جاری می باشد.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند از ژانویه ۲۰۲۳، میزان صادرات سنگ آهن از اوکراین به تدریج افزایش یافته است، اما در ماه ژوئن، نیروهای روسی نیروگاه برق آبی Kakhovka را منفجر کردند و یک فاجعه زیست محیطی در مقیاس بزرگ ایجاد کردند که تاسیسات صنعت آهن و فولاد در Kryvyi Rih را تحت تاثیر قرار داد.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۹ ژانویه) اعلام کردند ظرفیت ‌های لجستیک محدود برای صادرات در حال حاضر یک محدودیت برای صنعت به شمار می رود، اگرچه با افتتاح کریدور صادرات دریایی در آگ.ست گذشته، چشم‌ اندازها بهبود یافته است.

اوکراین در سال ۲۰۲۲ صادرات محصولات فولادی را به ۲۳.۹۸ میلیون تن رساند. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی از این کشور در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۵.۹ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است. از نظر پولی نیز، شاخص صادرات محصولات فولادی از کشور اوکراین در سال ۲۰۲۲ در محدوده ۲.۹۱ میلیارد دلار گزارش شد که نسبت به سال قبل با کاهش ۵۷.۸ درصدی همراه بوده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.