یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ 17 ذو الحجة 1445 Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  بهمن ۱۴۰۲
  ش ی د س چ پ ج
  « دی   اسفند »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930  
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
  آرتان پرس گزارش می دهد:

  افزایش واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین

  شناسه : 82693 17 بهمن 1402 - 15:00
  با توجه به داده های منتشر شده، اوکراین به سرعت در حال تبدیل شدن به وارد کننده خالص محصولات فولادی تخت است.
  افزایش واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین
  پ
  پ

  با توجه به داده های منتشر شده، اوکراین به سرعت در حال تبدیل شدن به وارد کننده خالص محصولات فولادی تخت است.

  * بررسی میزان واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین

  به گزارش آرتان پرس، از نظر پولی، اوکراین در حال حاضر وارد کننده خالص محصولات فولادی تخت است. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۷۸۲.۳ میلیون دلار بوده و میزان واردات این محصولات به اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۰۳ میلیارد دلار گزارش شده است.

  فعالان بازار در روز یکشنبه (۴ فوریه) اعلام کردند از زمان شروع تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین، بازار داخلی محصولات فولادی اوکراین دستخوش تحولات قابل توجهی شده و با واقعیت های جدید سازگار شده است. باید توجه داشت که خصومت ها و از دست دادن مسیرهای لجستیکی از طریق بنادر دریای سیاه به طور قابل توجهی بر حجم تولید و صادرات شرکت های آهن و فولاد اوکراین تأثیر گذاشته است که سهم قابل توجهی در اقتصاد این کشور دارد.

  به نقل از چندین منبع خبری، فولادسازان مستقر در اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۶.۲۳ میلیون تن محصولات فولادی و ۵.۳۷ میلیون تن محصولات فولادی نورد شده تولید کردند. با این حال، اگر بخش عمده تولید سال ۲۰۲۲ را که در ماه های ژانویه و فوریه قبل از جنگ کاهش یافته است را کنار بگذاریم، این صنعت به طور قابل توجهی عملکرد خود را در سال ۲۰۲۳ بهبود بخشید و با واقعیت های تجاری جدید سازگار شد.

  در این میان معامله گران گزارش دادند میزان صادرات و واردات محصولات فولادی به اوکراین نیز به دلیل محاصره بنادر دریایی دستخوش تغییرات چشمگیری شد که باعث شد اوکراین یک پنجره تجاری واحد به اروپا داشته باشد.

  به ویژه بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات محصولات فولادی از اوکراین در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۱.۷۸ میلیون تن بوده است. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی از اوکراین در سال ۲۰۲۲ به ۲.۴۷ میلیون تن و در سال ۲۰۲۱ به ۸.۳۴ میلیون تن رسیده است.

  همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند میزان واردات محصولات فولادی به اوکراین در سال ۲۰۲۳ به ۱.۱۸ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی به اوکراین در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۲۱.۶ هزار تن و در سال ۲۰۲۱ به ۱.۱۲ میلیون تن رسید. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات و واردات محصولات فولادی به اوکراین به تدریج کاهش خواهد یافت.

  به نقل از چندین منبع خبری، چندین دلیل برای کاهش واردات و صادرات محصولات فولادی از اوکراین وجود دارد. یکی از این دلایل اشغال ماریوپل و تخریب کارخانه های فولاد ماریوپل است که حدود نیمی از محصولات فولادی تولید شده در اوکراین را به خو اختصاص می دهند.

  در این میان معامله گران گزارش دادند کارخانه های فولاد موجود در حال حاضر قادر به پاسخگویی به نیاز بازار برای برخی از انواع محصولات فولادی نورد شده نیستند و مصرف کنندگان را مجبور به واردات محصولات فولادی می کند. در عین حال باید توجه داشت که فرصت های صادراتی به دلیل ظرفیت مسیرهای لجستیکی موجود محدود شده است.

  به نقل از برخی تاجران، میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین که بیش از ۶۷ درصد از کل صادرات محصولات نورد را تشکیل می دهد، در سال ۲۰۲۳ به ۱.۲۰۲ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۶.۹ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۲ افت داشته است. بررسی ها نشان می دهد در سال ۲۰۲۱، میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین به ۶.۱ میلیون تن رسیده بود.

  در عین حال واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین در سال ۲۰۲۳  به ۹۰۸.۲ هزار تن رسید. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین در سال ۲۰۲۳  با ۹۲.۴ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه بوده است.

  به نقل از برخی تاجران، در سال ۲۰۲۱، میزان واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین برابر ۷۰۲.۸ هزار تن بود. به این ترتیب در سال ۲۰۲۳ اختلاف صادرات و واردات به ۲۹۳ هزار تن رسید در حالی که در سال ۲۰۲۲ این رقم برابر ۱.۲ میلیون تن بوده است. باید توجه داشت که این امر به تدریج اوکراین را به وضعیت واردکننده خالص محصولات فولادی تخت نزدیک می کند.

  تصویر زیر میزان واردات و صادرات محصولات فولادی تخت به اوکراین را در سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ نشان می دهد.

  Andriy Glushchenko تحلیلگر مرکز GMK اظهار کرد:

  اجرای برنامه های بازیابی تا حدودی بر اساس واردات محصولات فولادی نورد شده و سایر محصولات ساختمانی خواهد بود. بنابراین، تبدیل اوکراین به یک واردکننده خالص فولاد اجتناب ناپذیر است. باید توجه داشت که ادامه این وضعیت مستقیماً به دامنه کار بازیابی بستگی دارد.

  در این میان معامله گران گزارش دادند محصول اصلی صادراتی از اوکراین در سال ۲۰۲۳، محصولات فولادی تخت نورد گرم بوده است. به نقل از چندین منبع خبری سال ۲۰۲۳ میزان صادرات محموله های محصولات فولادی تخت نورد گرم از اوکراین بالغ بر ۹۴۱.۹۱ هزار تن به ارزش ۵۸۲.۶۱ میلیون دلار بوده است.

  به نقل از برخی تاجران، در سال ۲۰۲۳ محصولات فولادی تخت دارای پوشش بیشترین واردات را به اوکراین داشته اند. باید توجه داشت که میزان واردات این محصولات به اوکراین برابر ۴۳۸.۱ هزار تن به ارزش ۵۱۴.۴۶ میلیون دلار بوده است.

  همچنین تحلیل گران بازار در روز یکشنبه (۴ فوریه) اعلام کردند به عبارت دیگر، صادرکنندگان مستقر در اوکراین عمدتاً محصولات فولادی نورد شده را با حداقل ارزش افزوده ارسال می کنند. در عین حال باید توجه داشت که عمده واردات به اوکراین را محصولات فولادی نورد شده پوشش دار تشکیل می دهند که ارزش افزوده بالایی دارند.

  به نقل از چندین منبع خبری، اوکراین از نظر پولی، در حال حاضر واردکننده خالص محصولات فولادی تخت است، زیرا میزان صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین در سال ۲۰۲۳ از نظر پولی دارای ارزش ۷۸۲.۳ میلیون دلار بوده است. همچنین میزان واردات محصولات فولادی تخت به اوکراین نیز در سال ۲۰۲۳ از نظر پولی حدود ۱.۰۳ میلیارد دلار بود.

  فعالان بازار در روز یکشنبه (۴ فوریه) اعلام کردند در سال ۲۰۲۲، ارزش صادرات محصولات فولادی تخت از اوکراین برابر ۱.۳۵ میلیارد دلار و ارزش محموله های محصولات فولادی تخت وارد شده به اوکراین در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۹۸.۸ میلیون دلار بوده است.

  به نقل از برخی تاجران، در سال ۲۰۲۱ ارزش محموله های محصولات فولادی تخت صادر شده از اوکراین و وارد شده به این کشور به ترتیب برابر ۵.۱ میلیارد و ۹۱۸.۵ میلیون دلار بوده است.

  در این میان معامله گران در روز یکشنبه (۴ فوریه) گزارش دادند چشم انداز رشد تولید و صادرات را تنها می توان به حل چالش های امنیتی و لجستیکی مرتبط دانست. بررسی ها نشان می دهد در کوتاه مدت و میان مدت، اوکراین به واردات محصولات فولادی  تخت از اتحادیه اروپا و ترکیه وابسته خواهد بود.

  به نقل از چندین منبع خبری، اوکراین در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳، حدود ۷۹۳.۶۴ میلیون تن محصولات فولادی تخت را به ارزش ۵۳۱.۴۴ میلیون یورو به اتحادیه اروپا صادر کرد. باید توجه داشت که در ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۳ مصرف کنندگان مستقر در اوکراین حدود ۳۲۵ هزار تن محصول فولادی تخت به قیمت ۴۰۱.۹ میلیون یورو وارد کردند.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.