پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

افزایش صادرات محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین

شناسه : 83040 12 اسفند 1402 - 13:00
با توجه به داده های منتشر شده، میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام توسط فولادسازان اوکراین در ماه ژانویه 2024 حدود 2.2 برابر نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.
افزایش صادرات محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام توسط فولادسازان اوکراین در ماه ژانویه ۲۰۲۴ حدود ۲.۲ برابر نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

* بررسی میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین

به گزارش آرتان پرس، داده های خدمات گمرکی دولتی نشان می دهد شرکت های فولادی اوکراین در ژانویه ۲۰۲۴ میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام را به ۲۲۲.۲ هزار تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در ژانویه ۲۰۲۴ حدود ۲.۲ برابر نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

فعالان بازار در روز سه شنبه (۲۷ فوریه) اعلام کردند باید توجه داشت که میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در ژانویه ۲۰۲۴ حدود ۵.۸ برابر نسبت به ژانویه ۲۰۲۳ رشد داشته است. بنابراین بررسی ها نشان می دهد، حجم صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در ژانویه ۲۰۲۴ در اوکراین به بالاترین سطح خود از فوریه ۲۰۲۲ رسیده است.

به نقل از برخی منابع خبری، درآمد بنگاه های داخلی از صادرات محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین در ماه ژانویه ۲۰۲۴ به ۱۰۵.۴۹ میلیون دلار رسید. این در حالی است که درامد حاصل از صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در ماه ژانویه با افزایش ۲.۳ برابری نسبت به دسامبر ۲۰۲۳ همراه بوده است. باید توجه داشت که شاخص اعلام شده در ژانویه ۲۰۲۴ نسبت به ژانویه ۲۰۲۳ حدود ۵ برابر شده است.

در این میان معامله گران در روز سه شنبه (۲۷ فوریه) گزارش دادند وارد کنندگان اصلی محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در ژانویه ۲۰۲۴، بلغارستان بوده است. بررسی ها نشان می دهد از لحاظ پولی بلغارستان حدود ۳۷.۱ درصد از محصولات فولادی نیمه تمام عرضه شده از اوکراین را در ژانویه ۲۰۲۴ وارد کرده است.

به نقل از برخی تاجران، همچنین لهستان و کلمبیا سایر وارد کنندگان اصلی محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در ژانویه ۲۰۲۴ بوده اند. باید توجه داشت که ارزش واردات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین به لهستان و کلمبیا نیز به ترتیب ۱۱.۹ درصد و ۱۱.۱ درصد از کل عرضه اوکراین را به خود اختصاص می دهد. باید توجه داشت که عرضه محصولات فولادی به بازار کلمبیا احتمالاً با افتتاح کریدور صادرات دریایی امکان پذیر شده است.

شکل زیر میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین را در ژانویه ۲۰۲۴ نشان می دهد.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند بر اساس نتایج سال ۲۰۲۳، اوکراین ۱.۲۰۳ میلیون تن محصولات فولادی نیمه تمام به کشورهای خارجی صادر کرده است. باید توجه داشت که حجم صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ حدود ۳۶.۷ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که حجم صادرات این محموله ها در سال ۲۰۲۳ حدود ۲ درصد یا ۵.۵۷ میلیون تن نسبت به سال ۲۰۲۱ افت داشته است. 

به نقل از برخی تاجران، درآمد بنگاه های داخلی از صادرات محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین در ماه سال ۲۰۲۳ به ۶۰۸.۵۲ میلیون دلار رسید. این در حالی است که درامد حاصل از صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۴۸.۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه بوده است.

فعالان بازار اعلام کردند بزرگترین مصرف کنندگان محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در سال ۲۰۲۳ بلغارستان، لهستان و ایتالیا بودند. طبق بررسی های انجام شده، در سال ۲۰۲۳ کشور بلغارستان حدود ۳۶.۷ درصد، لهستان حدود ۲۳ درصد و ایتالیا حدود ۹.۶ درصد از محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین را وارد کرده اند.

 به نقل از برخی تاجران، در سال ۲۰۲۳، شرکت‌های فولادسازی مستقر در اوکراین در مواجهه با توانایی ‌های لجستیکی محدود و شرایط نامطلوب بازار جهانی به فعالیت خود ادامه دادند. باید توجه داشت که شرکت‌ های اصلی فولاد اوکراین که شامل شرکت ‌های گروه Metinvest  (Kametstal و Zaporizhstal) و ArcelorMittal Kryvyi Rih بود، در سال ۲۰۲۳ به ترتیب با نرخ بهره‌ برداری از ظرفیت ۶۵ تا ۷۵ درصد و ۲۰ تا ۳۰ درصد فعالیت کردند.

در این میان معامله گران گزارش دادند افزایش بهره برداری در محیط فعلی به دلیل محدودیت های لجستیکی امکان پذیر نیست و بنادر دریایی با ظرفیت کامل کار نمی کنند. بررسی ها نشان می دهد بازار اصلی محصولات شرکت ‌های گروه Metinvest  اتحادیه اروپا است. باید توجه داشت که در بازار اتحادیه اروپا تا همین اواخر، صادرکنندگان مستقر در اوکراین مجبور بودند با تولیدکنندگان روسیه که تخفیف هایی برای محصولات خود ارائه می دادند، رقابت کنند.

به نقل از چندین منبع خبری، اتحادیه اروپا در بسته دوازدهم تحریم ‌ها که در پایان سال ۲۰۲۳ به تصویب رسید، محدودیت‌ های جدید و گسترده ‌ای را برای معادن و محصولات فلزی روسیه اعمال کرد. به ویژه، ممنوعیت واردات آهن خام و آهن اسفنجی (DRI) از روسیه تمدید شد.

همچنین تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۲۷ فوریه) اعلام کردند در سال ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا سهمیه اسلب فولادی روسیه را برای چهار سال دیگر تمدید کرد. به طور خاص بررسی ها نشان می دهد، کل سهمیه واردات اسلب فولادی از روسیه از اکتبر ۲۰۲۴ تا سپتامبر ۲۰۲۸ با تفکیک دقیق تر بر اساس دوره، ۸.۵ میلیون تن تعیین شده است.

به نقل از برخی منابع خبری، تحریم ‌های قبلی واردات اسلب فولادی در اکتبر ۲۰۲۳ (به عنوان بخشی از بسته تحریمی هشتم) اعمال شد و مقرر شد که واردات اسلب فولادی به اتحادیه اروپا تا پایان سپتامبر ۲۰۲۴ ادامه یابد. بنابراین، بسته تحریمی دوازدهم عملاً محدودیت ‌های اعمال شده قبلی را کاهش داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.