پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کاهش واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا

شناسه : 83098 14 اسفند 1402 - 10:00
با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال 2023 حدود 39.5 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.
کاهش واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۹.۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

* بررسی میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا

به گزارش آرتان پرس، داده های Eurostat نشان می دهد اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ میزان واردات محصولات فولادی از روسیه را به ۴.۸ میلیون تن رساند. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود  ۳۹.۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

فعالان بازار در روز شنبه (۲ مارس) اعلام کردند سهم عمده واردات محصولات فولادی نیمه تمام از روسیه به اتحادیه اروپا در نوامبر ۲۰۲۳ حدود ۶۹.۴ درصد از کل عرضه را به خود اختصاص داده است.

به نقل از چندین منبع خبری، هزینه واردات محصولات فولادی تولید شده در روسیه توسط مصرف کنندگان اروپایی در سال ۲۰۲۳ حدود ۲.۴ میلیارد یورو بوده است. این در حالی است که هزینه واردات محصولات فولادی تولید شده در روسیه توسط مصرف کنندگان اروپایی در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۴.۵ درصد کمتر از سال ۲۰۲۲ گزارش شده است.  

در این میان معامله گران گزارش دادند محصولات فولادی نیمه تمام سهم عمده ای از واردات را به خود اختصاص داده اند و میزان واردات محصولات فولادی نیمه تمام از روسیه به اروپا در سال ۲۰۲۳ به ۳.۱۱ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان واردات چین محصولاتی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۶.۶ درصد نسبت به سال قبل افت کرد.

به نقل از چندین منبع خبری، بیشتر محصولات فولادی نیمه تمام تولید شده توسط روسیه در سال ۲۰۲۳ به بلژیک ارسال شد. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام فولاد تولید شده توسط روسیه به بلژیک در نوامبر ۲۰۲۳ حدود ۱.۲۲ میلیون تن بود که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۶.۸ درصد کاهش داشته است.  

به نقل از برخی تاجران، میزان واردات سنگ آهن از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۳۲.۳ هزار تن بود که ۸۸.۲ درصد کمتر از مدت مشابه در سال قبل بوده است. بررسی ها نشان می دهد بیشتر سنگ آهن روسیه به اسلواکی حمل شد که در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۸۵.۹۴ هزار تن بوده است. باید توجه داشت که میزان سنگ آهن حمل شده از روسیه به اسلواکی در سال ۲۰۲۳ حدود ۶۶ درصد نسبت به سال قبل افت داشته است.

بررسی ها نشان می دهد اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۶.۱ هزار تن فروآلیاژ از روسیه وارد کرده است که نسبت به سال قبل با کاهش ۶۳.۹ درصدی همراه است.  

فعالان بازار در روز شنبه (۲ مارس) اعلام کردند اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۴ هزار تن آهن خام از روسیه وارد کرده است که نسبت به سال قبل حدود ۲۰.۱ درصد رشد داشته است. باید توجه داشت که میزان واردات قراضه فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۵.۱ هزار تن بوده است. بررسی ها نشان می دهد شاخص ذکر شده در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۹۵.۳ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.

منابع خبری اعلام کردند مصرف کنندگان اصلی محصولات فولادی و آهنی تولید شده در روسیه در سال ۲۰۲۳ شامل کشورهای زیر بوده است:

  • طبق بررسی های انجام شده، مصرف کننده اصلی چدن تولید شده در روسیه، کشور ایتالیا می باشد که در سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۱۸ میلیون تن از این محصول را از روسیه خریداری کرده است. باید توجه داشت که میزان واردات چدن از روسیه به ایتالیا در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۲.۱ درصد نسب به سال ۲۰۲۲ رشد داشته است.
  • با توجه به داده های منتشر شده، کشور هلند اصلی ترین مصرف کننده فروآلیاژ تولید شده در روسیه بود که در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۴.۵ هزار تن از این محصول را از روسیه وارد کرده است. بررسی ها نشان می دهد میزان واردات فروآلیاژ از روسیه به هلند در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۶۷.۵ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.
  • منابع خبری اعلام کردند کشور لیتوانی در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۱.۳۵ هزار تن از قراضه فولادی تولید شده در روسیه را خریداری کرده است. این در حالی است که میزان واردات قراضه فولادی از روسیه به لیتوانی در سال ۲۰۲۳ حدود ۸۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ رشد داشته است. 

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند در دسامبر ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا واردات مواد خام فولادی از روسیه را به ۴۱۴.۵ هزار تن رسانده است. این در حالی است که میزان واردات مواد خام فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۲۳ حدود ۱۰۴.۳ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته است. این در حالی است که شاخص ذکر شده حدود ۳۴.۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

به نقل از چندین منبع خبری، هزینه های واردات مواد خام فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۲۳ به ۱۸۵.۲ میلیون یورو رسیده است. این در حالی است که هزینه واردات مواد خام فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۲۳ با کاهش ۱۷.۵ درصدی نسبت به سال قبل و افزایش ۹۸.۷ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.

تصویر زیر میزان واردات سنگ آهن و محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۳ نشان می دهد.

فعالان بازار در روز شنبه (۲ مارس) اعلام کردند با وجود تحریم های اعمال شده علیه روسیه، بخش معدن و فلزات روسیه همچنان از صادرات محصولات به اتحادیه اروپا سود قابل توجهی به دست می آورد. اگرچه این ارقام نسبت به سال ۲۰۲۲ به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما با صادرات ۷.۹۲ میلیون تن به ارزش ۳.۸۷ میلیارد یورو در سال گذشته، عرضه همچنان بالا می باشد.

در بسته دوازدهم تحریم ها، اتحادیه اروپا سهمیه‌ واردات اسلب فولادی روسیه را برای چهار سال دیگر تمدید کرد. باید توجه داشت که مجموع سهمیه واردات این محصول از اکتبر ۲۰۲۴ تا سپتامبر ۲۰۲۸ با تفکیک دقیق تر به تفکیک دوره، ۸.۵ میلیون تن تعیین شده است.

به نقل از برخی تاجران، تحریم های قبلی واردات اسلب فولادی در اکتبر ۲۰۲۲ به عنوان بخشی از بسته تحریمی هشتم اعمال شد. در آن زمان تصمیم بر این شد که تا پایان سپتامبر ۲۰۲۴ در حدود سهمیه های تعیین شده ادامه داشته باشد و واردات از ۱ اکتبر ۲۰۲۴ متوقف شود، اما بسته دوازدهم تحریم ها عملاً محدودیت های اعمال شده قبلی را کاهش داد.

در این میان معامله گران در روز شنبه (۲ مارس) گزارش دادند فولادسازان اتحادیه اروپا و اوکراین از کاهش تحریم ها علیه صنعت فولاد این کشور متجاوز انتقاد می کنند.

GMK

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.