پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

افزایش تجارت جهانی سنگ آهن

شناسه : 83107 15 اسفند 1402 - 10:00
با توجه به داده های منتشر شده، تجارت جهانی سنگ آهن در سال 2023 به لطف رشد تولید محصولات فولادی در چین حدود 5 درصد بهبود یافته است.
افزایش تجارت جهانی سنگ آهن
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، تجارت جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ به لطف رشد تولید محصولات فولادی در چین، حدود ۵ درصد بهبود یافته است.

* بررسی تغییرات تجارت جهانی سنگ آهن

به گزارش آرتان پرس، تجارت جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ به ۱.۵۹ میلیارد تن رسید. این در حالی است که تجارت جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ با رشد ۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه بوده است. باید توجه داشت طبق داده های SteelMint این بهبود در تجارت جهانی سنگ آهن با افزایش جزئی تولید محصولات فولادی در میان فقدان هرگونه سیاست مشخص برای محدود کردن تولید توسط دولت چین تسهیل شده است.

فعالان بازار در روز یکشنبه (۳ مارس) اعلام کردند از مجموع صادرات سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ حدود ۸۵۵ میلیون تن به استرالیا صادر شده است که نسبت به سال قبل ۱ درصد کاهش داشته است. بررسی ها نشان می دهد کشور استرالیا با سهم ۵۴ درصدی در صادرات جهانی سنگ آهن رتبه اول را در بین صادرکنندگان دارد.

به نقل از برخی تاجران، برزیل دومین صادرکننده بزرگ سنگ آهن در جهان است که حدود ۲۴ درصد یا ۳۸۰ میلیون تن از صادرات دریایی سنگ آهن را به خود اختصاص داده است. باید توجه داشت که سهم صادرات سنگ آهن از برزیل در سال ۲۰۲۳ با رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.

در این میان معامله گران در روز یکشنبه (۳ مارس) گزارش دادند آفریقای جنوبی از نظر صادرات سنگ آهن در جایگاه سوم قرار دارد. باید توجه داشت که این کشور در سال ۲۰۲۳ حدود ۵۹ میلیون تن سنگ آهن به کشورهای دیگر صادر کرده است که نسبت به سال قبل با رشد ۲ درصدی همراه بوده است.

به نقل از برخی تاجران، میزان صادرات سنگ آهن از هند در سال ۲۰۲۳ به ۴۴ میلیون تن رسیده است. این در حالی است که میزان صادرات سنگ آهن از هند در سال ۲۰۲۳ با افزایش ۱۷۷ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است. بررسی ها نشان می دهد سوئد صادرات سنگ آهن خود را در سال ۲۰۲۳ به ۳۴ میلیون تن رساند. این در حالی است که میزان صادرات سنگ آهن از سوئد در سال ۲۰۲۳ با افزایش ۴۴ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است. باید توجه داشت که علت افزایش صادرات سنگ آهن از سوئد به این دلیل بوده است که این کشور تامین کننده مواد خام با کیفیت بالا می باشد.

همچنین تحلیل گران بازار در یکشنبه (۳ مارس) اعلام کردند اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۸ میلیون تن سنگ آهن به کشورهای دیگر صادر کرد. این در حالی است که اوکراین در سال ۲۰۲۳ میزان صادرات سنگ آهن را حدود ۲۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش داده است.

شکل زیر میزان صادرات جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ را نشان می دهد.

طبق گزارش BigMint مصرف جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ به ۲.۵۱ میلیارد تن رسید. این در حالی است که میزان مصرف جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال ۲۰۲۲ که حدود ۲.۲۵ میلیارد تن بود، با افزایش ۱۲ درصدی همراه بود است.

فعالان بازار در روز یکشنبه (۳ مارس) اعلام کردند عوامل اصلی افزایش تجارت سنگ آهن، افزایش واردات چین و افزایش صادرات از هند و برزیل است. بررسی ها نشان می دهد چین در سال ۲۰۲۳، میزان واردات سنگ آهن خود را تقریباً ۷ درصد در سال در میان افزایش تولید فولاد افزایش داد. علاوه بر این، تولید داخلی مواد اولیه در کشور چین در سال ۲۰۲۳ کاهش یافت و ذخایر در بنادر رو به کاهش بوده است.

به نقل از برخی منابع خبری، میزان صادرات سنگ آهن از هند در سال ۲۰۲۳ به ۴۴ میلیون تن رسید که بالاترین  حد خود طی ۳ سال گذشته بوده است. باید توجه داشت که این امر با تصمیم دولت مبنی بر لغو ۵۰ درصد عوارض صادراتی برای تمام گریدهای سنگ معدن و ۴۵ درصد برای پلت در نوامبر ۲۰۲۲ تسهیل شد. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات سنگ آهن از برزیل نیز در سال ۲۰۲۳ افزایش یافت زیرا یکی از بزرگترین شرکت های معدنی برزیل به نام Vale، میزان تولید سنگ آهن را ۴.۳ درصد در سال افزایش داد.

در این میان معامله گران در روز یکشنبه (۳ مارس) گزارش دادند تجارت جهانی سنگ معدن در سال ۲۰۲۴ مستقیماً به چین بستگی خواهد داشت، زیرا شرکت های بزرگ معدنی جهان برنامه های تولید خود را به سمت پایین تنظیم نکرده اند.

تولید جهانی آهن اسفنجی (DRI) از ۱۲۶.۱۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ به ۱۳۵.۵۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ رسید. این در حالی است که میزان تولید جهانی این محصول در سال ۲۰۲۳ با افزایش ۷.۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه بوده است.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند هند بیش از ۳۶ درصد از کل تولید آهن اسفنجی (DRI) را در سال ۲۰۲۳ به خود اختصاص داده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.