پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

شمش فولاد از سقف نرخ عقب نشست!

شناسه : 83247 22 اسفند 1402 - 12:00
شمش فولاد در بازه هفتگی با کاهش قیمت مواجه شد که این موضوع از افت بهای مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد حمایت کرد. میانگین نرخ فروش شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا ظرف روز گذشته کاهش ۱.۲ درصدی داشت؛ اما همچنان این محصول با نرخی بالاتر از میانگین قیمت بلندمدت به فروش رفت.
شمش فولاد از سقف نرخ عقب نشست!
پ
پ

در بازه هفتگی شمش فولاد با کاهش نرخ مواجه شد که این موضوع از افت بهای مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد حمایت کرد. میانگین نرخ فروش شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا ظرف روز گذشته کاهش ۱.۲ درصدی داشت؛ اما همچنان این محصول با نرخی بالاتر از میانگین قیمت بلندمدت به فروش رفت.

* ۵۲‌ درصد شمش فولاد در رینگ فیزیکی فروش رفت

به گزارش آرتان پرس، افزایش انتظارات تورمی، رشد مستمر بهای آهن‌‌‌اسفنجی و تمایل سنتی به خرید کالا ظرف روزهای پایانی سال حامی رشد بهای شمش فولاد بوده؛ این در حالی است که رکود حاکم بر بخش محصولات نهایی، سرعت‌‌‌گیر این رشد قیمتی است. حجم فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در بازه هفتگی کاهش محسوسی را به ثبت رساند.

واحدهای ذوب ظرف سومین هفته از اسفندماه، میزان بیشتری شمش فولاد را روانه رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران کردند؛ اما این افزایش حجم عرضه، به رشد حجم فروش منجر نشد و کاهش استقبال متقاضیان از عرضه شمش فولاد، خود را در افت نسبت حجم محصول معامله‌ شده به حجم محصول عرضه ‌شده در رینگ فیزیکی نشان داد.

* ۴۸ ‌درصد عرضه‌‌‌ها بدون مشتری ماند

بررسی داده‌‌‌های رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در روز گذشته از معامله ۱۰۶ ‌هزار تن شمش فولاد ۳SP و ۵SP با میانگین نرخ حدود ۲۰ ‌هزار و ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم از این محصول حکایت دارد.

ظرف سومین هفته از اسفند ماه امسال بالغ بر ۲۰۹ ‌هزار تن شمش فولاد در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه شد که این محصول با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۹ ‌هزار و ۸۰۰ تومان تا ۲۱ ‌هزار و ۲۷۵ تومان روانه این بازار رشد. برای شمش فولاد عرضه ‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالا، تقاضایی بالغ بر ۱۷۶ تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش حدود ۱۰۶ ‌هزار تن محصول انجامید.

به این ترتیب در این بازه زمانی ۵۱ ‌درصد شمش فولاد عرضه ‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالا با میانگین نرخ ۲۰ ‌هزار و ۸۸۰ تومان به فروش رفت. این در حالی است که ظرف هفته قبل برابر دوشنبه ۱۴ اسفند ماه بالغ بر ۱۶۰ ‌هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ ۲۱ ‌هزار و ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شده بود. نرخ ارز در بازار آزاد کانال قیمتی ۶۰ ‌هزار تومان را در بازه هفتگی از دست داد و به نظر می‌رسد این روند کاهشی در بازار آزاد ارز، توانست ترمز رشد بهای شمش فولاد را بکشد.

* کف‌‌‌ سازی میلگرد در کانال ۲۶

با احتساب مالیات ارزش ‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران به ۲۲ ‌هزار و ۸۵۰ تومان رسید. تبدیل این شمش به محصول نهایی شامل هزینه حمل حداقل ۶۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم از آن می‌شود. تبدیل شمش فولاد به محصول نورد نیز هزینه‌‌‌ای در حدود ۱.۱ ‌درصد نرخ شمش فولاد دارد. به این ترتیب میانگین نرخ تمام‌ شده میلگرد فولادی تولید شده با این شمش به ۲۶ ‌هزار تومان می‌‌‌رسد.

به این ترتیب کف قیمت منطقی برای میلگرد فولادی در شرایط کنونی ۲۶ ‌هزار تومان است. در واقع این نرخ فروش شمش فولاد از رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران کف نرخ مقاطع طویل فولادی را در کانال قیمتی ۲۶ ‌هزار تومان تثبیت کرد.

 در این روز هر کیلوگرم میلگرد فولادی در بازار آزاد تهران با میانگین نرخ ۲۷ ‌هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. این در حالی است که این محصول ظرف روزهای قبل تا ۲۷ ‌هزار و ۶۰۰ تومان نیز پیش رفته بود. افت نرخ فروش شمش فولاد در بازه هفتگی و عقبگرد همزمان نرخ ارز در بازار آزاد از افت بهای میلگرد در بازار آزاد حمایت کرد.

* آهن ‌‌‌اسفنجی حامی رشد قیمت

در حالی که عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد، سیگنال کاهشی برای رینگ شمش فولاد به همراه داشت، آهن‌‌‌اسفنجی سیگنال افزایشی به بازار ارسال کرد. ظرف هفته جاری بالغ بر ۹۵ ‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی با قیمت پایه‌‌‌ای برابر ۱۲ ‌هزار و ۶۹۳ تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد که از این میزان محصول ۳۰ ‌هزار تن سلف و مابقی نقدی با تحویل فوری بود. میزان عرضه آهن ‌‌‌اسفنجی در هفته جاری قابل ‌توجه بود؛ اما کاهش عرضه در هفته قبل باعث شد تا این رینگ با هیجان خرید سنگینی مواجه شود. برای این میزان محصول تقاضایی بالغ بر ۱۴۲ ‌هزار تن از سوی مشتریان به ثبت رسید که در نهایت به فروش، کل محصول عرضه‌ شده با میانگین نرخ ۱۴ ‌هزار و ۱۰۰ تومان انجامید. میانگین رقابت قیمتی در این بازار ۱۱.۲ ‌درصد بود.

انتظارات تورمی افزایشی در شرایطی که میزان عرضه و تقاضا در رینگ آهن‌‌‌اسفنجی متعادل نیست و این محصول با برتری تقاضا نسبت به عرضه مواجه است، باعث شده تا رینگ این محصول با رقابت قیمتی مواجه باشد. واحدهای ذوب که عمده مشتریان آهن‌‌‌اسفنجی هستند با پیش‌بینی رشد بیشتر قیمت مواد اولیه خطوط تولید در سال آینده، در شرایط کنونی خرید با رقابت قیمتی را ترجیح می‌دهند. به این ترتیب رقابت، آهن‌‌‌اسفنجی را گران می‌کند. رشد بهای فروش این محصول هزینه تولید شمش فولاد را افزایش داده و به این ترتیب، آهن‌‌‌اسفنجی حامی گرانی شمش و محصولات فولادی می‌شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.