پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش قیمت جهانی قراضه و کاهش تولید فولادسازان ترک

شناسه : 83265 23 اسفند 1402 - 13:00
قیمت جهانی قراضه در اوایل ماه مارس در اکثر بازارهای اصلی کاهش یافت و به گفته تحلیلگران تحت فشار ناشی از عدم اطمینان در بازار فولاد، روندی کاهشی دارد به طوری که فولادسازان ترکیه خرید خود را متوقف کردند.
کاهش قیمت جهانی قراضه و کاهش تولید فولادسازان ترک
پ
پ

قیمت جهانی قراضه در اوایل ماه مارس در اکثر بازارهای اصلی کاهش یافت و به گفته تحلیلگران تحت فشار ناشی از عدم اطمینان در بازار فولاد، روندی کاهشی دارد به طوری که فولادسازان ترکیه خرید خود را متوقف کردند.

* سقوط قیمت جهانی قراضه در پی عدم اطمینان در بازار فولاد

به گزارش آرتان پرس، قیمت قراضه جهانی در اوایل ماه مارس در اکثر بازارهای اصلی کاهش یافت. در واقع جدیدترین گزارش های جهانی منتشر شده حاکی از این است که در اتحادیه اروپا و ایالات متحده، قیمت‌ ها از سوی وارد کنندگان ترکیه ‌ای که تقریباً از اوایل فوریه خرید خود را متوقف کرده بودند، تحت فشار قرار گرفتند و همچنین تحت تأثیر منفی مصرف ‌کنندگان داخلی قرار داشتند. به این ترتیب تولیدکنندگان فولاد از کاهش تقاضا و کاهش قیمت محصولات فولادی خبر دادند.

بر اساس داده های آماری این گزارش، قیمت قراضه HMS ۱&۲ ۸۰:۲۰ در ترکیه ۱۱ دلار در هر تن یا ۲.۸ درصد در ۱ تا ۸ مارس ۲۰۲۴ (۱۱ تا ۱۸ اسفند جاری) نسبت به هفته قبل کاهش یافت و به ۳۷۶-۳۸۰ دلار در هر تن CFR رسید. این در حالی است که در ماه فوریه، قیمت قراضه در ترکیه ۶.۴ درصد کاهش یافت. از ۲۹ فوریه، یک تن قراضه ۳۹۵ دلار در هر تن CFR هزینه داشت، در حالی که در ۳۱ ژانویه ۴۱۹-۴۲۲ دلار در هر تن CFR بود. به طور کلی از ابتدای سال بازار ترکیه با نوسانات قیمت مواد اولیه مواجه بوده است. در حال حاضر قیمت ها نسبت به ابتدای سال ۸.۶ درصد کاهش داشته است.

* روند منفی در بازار قراضه ادامه دارد

از سوی دیگر در این گزارش آمده است:

روند منفی در بازار قراضه ترکیه از ابتدای بهمن ماه مشاهده شده و تا امروز ادامه دارد. تقاضا برای مواد خام در ماه فوریه پس از شروع مثبت سال شروع به کاهش کرد، زیرا فولاد سازان دوباره با کاهش فروش محصولات نهایی مواجه شدند. این امر تا حدودی ناشی از کاهش خرید از مصرف کنندگان آسیایی به ویژه به دلیل تعطیلات سال نو قمری است. مهندسین متالورژی ترکیه خرید قراضه را در انتظار بهبودی چین پس از تعطیلات برای ارزیابی چشم انداز آینده بازار فولاد به حالت تعلیق درآوردند. همچنین افزایش عرضه قراضه وجود داشت که باعث کاهش تنش در بازار شد.

علاوه بر تضعیف صادرات محصولات نهایی، تقاضای داخلی نیز در طول ماه ضعیف بود که همچنان بر قیمت‌ های قراضه فشار وارد کرد. از آنجایی که تولیدکنندگان فولاد ترکیه متوجه وجود پایدار مواد خام شدند، به نگرش انتظار و دید روی آوردند و فقط حجم های فوری را خریداری کردند، بنابراین بازار را تحت فشار قرار دادند تا قیمت ها را به مطلوب ترین سطوح کاهش دهند.

* پیش بینی تعطیلی تاسیسات فولادسازان ترکیه در ماه رمضان

قیمت قراضه ترکیه در پایان فوریه از مرز ۴۰۰ دلار در هر تن عبور کرد، اگرچه بازار امیدوار بود که تقاضای مصرف کننده بهبود یابد. در حال حاضر، مازاد عرضه، همراه با کمبود تقاضا، همچنان بر قیمت ها تأثیر منفی دارد. فولاد سازان داخلی در بحبوحه فروش کم فولاد، ریسک خرید مواد خام در تناژهای بالا را ندارند و انتظار می رود اکثر فولاد سازان در ماه رمضان (۱۰ مارس تا ۹ آوریل) تاسیسات خود را تعطیل کنند.

در این گزارش همچنین آمده است:

در کوتاه مدت، قیمت قراضه در ترکیه به احتمال زیاد به کاهش یا تثبیت در سطوح فعلی در بحبوحه مازاد عرضه قابل توجه مواد خام ادامه خواهد داد. علاوه بر این، بازار در حال تماشای وضعیت چین است که اقتصاد آن هنوز کاملاً ضعیف است. این کاهش سرعت در بازار داخلی فولاد ترکیه نیز مشهود است که مصرف کننده اصلی محصولات فولادی داخلی در سال های اخیر بوده است.

در واقع قیمت قراضه با قیمت سنگ آهن مرتبط است که در بحبوحه انباشت ذخایر قابل توجه در بنادر چین در حال کاهش است. آندری گلوشچنکو، تحلیلگر مرکز GMK توضیح می دهد که کاهش قیمت سنگ آهن منجر به کاهش قیمت محصولات نهایی می شود که به نوبه خود فولادسازان را تشویق می کند تا به دنبال قیمت های پایین تر قراضه جهانی برای حفظ رقابت و حاشیه باشند.

* قیمت قراضه در بازار اتحادیه اروپا

طبق این گزارش؛ در بازار اتحادیه اروپا، قیمت قراضه نیز در دو ماه گذشته نوسان داشته است، اما از ابتدای سال افزایش یافته است. در واقع در آلمان، در بازه زمانی ۱ تا ۸ مارس ۲۰۲۴، قیمت قراضه E۳ در مقایسه با هفته قبل در ۳۵۵-۳۷۰ یورو در تن Ex-Works ثابت باقی ماند. در همان زمان، آنها در ماه فوریه ۵ یورو در هر تن و از ابتدای سال ۱۰ یورو در هر تن افزایش یافتند.

* قیمت جهانی قراضه در ۲۰۲۴

همچنین در ایتالیا، در ۱-۸ مارس، قیمت مواد خام (E۳) ۵ یورو در تن نسبت به هفته قبل کاهش یافت و به ۳۶۰-۳۷۰ یورو در هر تن بر اساس تحویل رسید. در ماه فوریه، قیمت ها ۵ یورو به ازای هر تن کاهش یافت و از ابتدای سال تا کنون ۱۰ یورو در هر تن افزایش یافته است.

قراضه فولادی

در این گزارش همچنین آمده است:

قیمت قراضه در بازارهای آلمان و ایتالیا عمدتاً در این دوره ثابت بود و بین ۵ تا ۱۰ یورو در هر تن نوسان داشت، زیرا تقاضا از طرف فولادسازان داخلی و فروش صادراتی در بحبوحه کاهش فعالیت جهانی پایین بود. بازار تحت سلطه نگرش انتظار و دید در میان مصرف کنندگان در میان قیمت های پایین تر برای محصولات نهایی است. علاوه بر این، وارد کنندگان ترکیه، مقصد اصلی صادرات قراضه اروپا، تقریباً خرید خود را متوقف کرده اند و روی قیمت ها گمانه زنی می کنند.

انجمن ایتالیایی Assofermet پیش بینی می کند در صورت عدم افزایش تولید فولاد، قیمت قراضه در ماه مارس کاهش یابد

اکثر فعالان بازار به دلیل فعالیت ضعیف صادراتی و کاهش قیمت قراضه در ایالات متحده و سایر بازارها تردید دارند که قیمت ها در ماه مارس افزایش یابد. تجارت کند شده است و بسته به عرضه و تقاضا، انتظار می رود قیمت قراضه در ماه آینده بدون تغییر باقی بماند. نکته قابل تامل اینکه انجمن ایتالیایی Assofermet پیش بینی می کند در صورت عدم افزایش تولید فولاد، قیمت قراضه در ماه مارس کاهش یابد.

این گزارش بیانگر این است که در ساحل شرقی ایالات متحده، قیمت قراضه HMS ۱/۲ Scrap (۸۰:۲۰) برای دوره ۱-۸ مارس ۲۰۲۴، به شدت ۲۱ دلار در تن کاهش یافت و به ۳۵۷-۳۶۰ دلار در هر تن فوب نسبت به هفته قبلی رسید. همچنین در ماه فوریه، سطح قیمت نسبت به ژانویه ۱۶ دلار در هر تن و از ابتدای سال ۲۲ دلار در تن کاهش یافت.

* پیش بینی کاهش ۲۰ تا ۵۰ دلار در تن قیمت جهانی قراضه

به گفته تحلیلگران، کاهش شدید قیمت قراضه در هفته گذشته نتیجه معاملات آغاز ماه مارس در بحبوحه کاهش قیمت فولاد و کاهش شدید قیمت ها در ترکیه است. وقفه طولانی در خرید تولیدکنندگان ترکیه منجر به افزایش مازاد عرضه شده و تامین کنندگان از جمله تامین کنندگان ایالات متحده را مجبور به دادن امتیاز و کاهش قابل توجه قیمت ها کرده است.

فعالان بازار بر این باورند که به دلیل کاهش سرعت تجارت در بازار ایالات متحده در شرایط فعلی، قیمت ها به کاهش خود ادامه خواهند داد. طبق پیش بینی ها، قیمت ها ممکن است حداقل ۲۰ تا ۵۰ دلار در هر تن در معاملات مارس کاهش یابد. برخی امیدوارند که بهبود فصلی تقاضای فولاد از بازار قراضه حمایت کند، اگرچه کاهش هنوز اجتناب ناپذیر است.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت های قراضه جهانی در کوتاه مدت به دلیل کندی تقاضای فولاد تحت فشار قرار گیرد. در بازار ایالات متحده، قیمت ها تثبیت خواهند شد، در حالی که در اتحادیه اروپا به دلیل مصرف ضعیف فولاد، به ویژه در بخش ساخت و ساز، اندکی کاهش خواهند یافت. در ترکیه، انتظار می‌رود کارهای بازسازی پس از زلزله در میان ‌مدت افزایش یابد، که می ‌تواند مقداری تقاضا برای فولاد را فراهم کند و به نوبه خود، نیاز به ذخایر قراضه را افزایش دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.