پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

چین، رالی سقوط قیمت سنگ‌‌‌آهن وارداتی را تقویت کرد!

شناسه : 83313 27 اسفند 1402 - 10:00
بلند پروازی چینی‌‌‌ها در خصوص رشد اقتصادی کاهش یافت و این موضوع از افت بهای سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین حمایت کرد؛ به‌‌‌ نحوی که ظرف نیمه ماه مارس سنگ‌‌‌آهن کانال قیمتی ۱۰۰ دلاری را از دست داد. در این شرایط هزینه‌‌‌های تولید مانعی جدی در مقابل کاهش بیشتر بهای سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین است.
چین، رالی سقوط قیمت سنگ‌‌‌آهن وارداتی را تقویت کرد!
پ
پ

بلند پروازی چینی‌‌‌ها در خصوص رشد اقتصادی کاهش یافت و این موضوع از افت بهای سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین حمایت کرد؛ به‌‌‌ نحوی که ظرف نیمه ماه مارس سنگ‌‌‌آهن کانال قیمتی ۱۰۰ دلاری را از دست داد. در این شرایط هزینه‌‌‌های تولید مانعی جدی در مقابل کاهش بیشتر بهای سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین است.

* چین، رالی سقوط قیمت آهن را تقویت کرد

به گزارش آرتان پرس، در میانه ماه مارس، سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین به کف نرخ هفت‌ماه اخیر خود یعنی پس از ماه آوریل ۲۰۲۳ سقوط کرد. به این ترتیب پلتس بهای هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲.۵‌ درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را برای روز جمعه پانزدهم مارس برابر ۹۹ دلار و ۹۰ سنت ارزیابی کرد که این رقم کمترین نرخ فروش این محصول پس از نیمه ماه مارس امسال بود.

* کاهش واردات از مارس

داده‌‌‌های گمرکی چین از کاهش تمایل چینی‌‌‌ها به واردات سنگ‌‌‌آهن حکایت دارد. این موضوع باعث شده است تا موجودی سنگ‌‌‌آهن در بنادر چین افزایش یابد و سیگنالی منفی برای بازار این محصول به همراه داشته باشد. 

چین وارد کننده بیش از ۷۰‌ درصد سنگ‌‌‌آهنی است که امروز در دنیا از طریق تجارت خارجی معامله می‌شود. تحلیلگران کالایی Kpler، مطابق داده‌‌‌های جمع‌‌‌آوری‌ شده انتظار دارند که چین برای ماه مارس ۹۹ میلیون و ۶۲۰‌ هزار تن سنگ‌‌‌آهن به این کشور وارد کند. این در حالی است که مطابق داده‌‌‌های LSEG میزان واردات سنگ‌‌‌آهن چین در ماه مارس به ۹۱ میلیون و ۴۰۰‌ هزار تن خواهد رسید که این رقم ضعیف‌‌‌ترین آمار واردات سنگ‌‌‌آهن به چین پس از آوریل سال گذشته است. همچنین داده‌‌‌های رسمی گمرک نشان می‌دهد واردات سنگ‌‌‌آهن چین ظرف دو ماه ابتدایی امسال به ۲۰۹ میلیون و ۴۵۰‌ هزار تن رسیده است که این رقم ۸.۱‌ درصد نسبت به میزان واردات در مدت مشابه سال قبل، رشد ۸.۱ درصدی داشت. میانگین روزانه واردات سنگ‌‌‌آهن چین ظرف دوماه ابتدایی ۲۰۲۴ برابر ۳ میلیون و ۴۹۰‌ هزار تن بود.

* سنگ‌‌‌آهنی‌‌‌ها از تقاضای فصلی جا ماندند

تام پرایس از لیبروم کاپیتال در یادداشتی نوشت:

معمولا تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن از ماه دسامبر تا مه افزایشی است؛ این موضوع حامی رشد بهای این محصول در بازار جهانی است. اما امسال رویه این بازار تغییر کرده و منفی شدن چشم‌‌‌انداز تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن زمینه‌‌‌ساز افت بهای این محصول در بازار جهانی شده است. 

چین در سال ۲۰۲۳ حدود یک‌ میلیارد و ۲۰۰‌ هزار تن سنگ‌‌‌آهن به چین وارد کرد که این رقم ۷‌ درصد نسبت به میزان واردات در سال قبل رشد داشت. رشد واردات ناشی از رشد تقاضا برای فولاد در بخش ماشین‌‌‌آلات و کشتی‌‌‌سازی بود. در شرایطی که تقاضا برای مقاطع طویل فولادی در چین ظرف سال ۲۰۲۳ با محدودیت مواجه شد، رشد تولید ورق‌‌‌های فولادی زمینه‌‌‌ساز افزایش بهای این محصولات در بازار جهانی شد.

نوسان بهای سنگ‌‌‌آهن به طور معمول به شکل فصلی تغییر می‌کند. معمولا بهای سنگ‌‌‌آهن در سه‌ ماه دوم و چهارم هر سال بالاتر از میانگین نرخ آن در سه‌ ماه اول و سوم سال است. اما در حالی اولین فصل از سال ۲۰۲۴ رو به اتمام است که سنگ‌‌‌آهن با افت نرخ مواجه شده و با توجه به نبود چشم‌‌‌انداز روشن نسبت به تقاضا، امیدی به بازگشت مثبت قیمت‌ها وجود ندارد.

* هزینه تولید مانع افت نرخ بیشتر

اگرچه تضعیف تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن، زمینه‌‌‌ساز افت بهای این محصول و سقوط از کانال ۱۰۰ دلاری در بازار جهانی شده است، هزینه‌‌‌های تولید مانعی در مقابل استمرار این جریان کاهش قیمت است. در بررسی جامعی که از تولیدکنندگان سنگ‌‌‌آهن دنیا انجام شد، این داده اخذ شد که ۹۵‌ درصد تولیدکنندگان سنگ‌‌‌آهن این محصول را با هزینه ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری به ازای هر تن تولید می‌کنند که این رقم حدود ۵۰‌ درصد بیش از هزینه تولید آنها در سه‌سال قبل است. تولیدکنندگان سنگ‌‌‌آهن هندی حداقل به ۱۰۰ دلار در هر تن برای ادامه فعالیت نیاز دارند، در حالی که تولیدکنندگان سنگ‌‌‌آهن داخلی چین که با کارخانه‌‌‌های فولاد ادغام نشده‌اند به قیمت ۹۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن نیاز دارند تا استمرار فعالیت معدنی آنها سودآور شود.

* تضعیف ساخت‌‌‌وساز به زیان بازارها تمام شد

اقتصاد چین به‌ خصوص در بخش ساخت‌‌‌وساز ظرف سه‌سال اخیر با افول جدی مواجه شده و این موضوع فشار قابل‌توجهی بر تقاضای مقاطع طویل فولادی وارد کرده است. این در حالی است که ظرف سال گذشته بر نرخ سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین افزوده شد. این موضوع هزینه تولید را افزایش داد و واحدهای نوردی چین برای سرشکن هزینه، ‌بر نرخ محصولات خود افزودند. با این حال سیاستگذاران چینی برای ممانعت از افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها تلاش دارند و این هدف را با فشار برای مهار رشد نرخ سنگ‌‌‌آهن دنبال می‌کنند.

در حال حاضر دولت چین برای تامین بیشتر سنگ‌‌‌آهن از منابع داخلی در حال تلاش است تا به این ترتیب بتواند کنترل بهتری بر بازار سنگ‌‌‌آهن داشته باشد. در حالی که چین ظرف سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۲۶۰ میلیون تن سنگ‌‌‌آهن از منابع داخلی خود تولید کرد، امسال تولید ۳۷۰ میلیون تن سنگ‌‌‌آهن از منابع داخلی را هدف‌گذاری کرده است. این هدف بسیار بلند پروازانه است و در شرایطی محقق می‌شود که چینی‌‌‌ها بتوانند از ذخایر سنگ‌‌‌آهن با عیار پایین نیز به تولید محصول بپردازند. 

در شرایط کنونی پکن در حال بررسی کاهش مالیات بر تولید سنگ‌‌‌آهن است. این کاهش مالیات شامل افت ۵۰ تا ۱۵۰ یوآنی برابر ۷ تا ۲۱ دلاری به ازای تولید هر تن سنگ‌‌‌آهن می‌شود. این تصمیم می‌‌‌تواند از هزینه تولید سنگ‌‌‌آهن بکاهد و بر کنترل قیمت‌ها موثر باشد، اما تصویب آن باعث کاهش درآمد دولت‌‌‌های محلی شده و بنابراین تصویب آن با مخالفت‌‌‌های متعددی روبه‌رو خواهد شد.

چینی‌‌‌ها در نشست دوقلو هدف رشد اقتصادی ۵ درصدی را برای سال ۲۰۲۴ اعلام کردند که این رقم نسبت به رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۳ تغییری نداشت. این در حالی بود که چین در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ متوسط رشد اقتصادی ۱۰.۵ درصدی داشت و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ نیز این کشور با متوسط رشد ۷.۳ درصدی مواجه شد. بروز بحران در بخش مسکن چین و کاهش حمایت دولت این کشور از بازار املاک باعث شده تا از شتاب رشد اقتصادی چین در سال‌جاری میلادی کاسته شود. در این شرایط تعیین هدف رشد اقتصادی ۵ درصدی برای سال‌جاری، از سوی فعالان بازارهای کالایی دنیا ناامید‌کننده ارزیابی شد و سیگنال کاهشی برای بازار فلزات با محوریت آهن و فولاد به همراه داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.