شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 11 ذو القعدة 1445 Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ادامه فروکش تقاضای آهن‏‏‌اسفنجی ؟

شناسه : 83388 18 فروردین 1403 - 10:00
استمرار عرضه‌‌‌های قوی آهن‌‌‌اسفنجی در رینگ فیزیکی بورس‌کالا در ابتدای سال جدید عطش تقاضا در این بازار را رفع کرد و در ادامه باعث عقب‌‌‌نشینی قیمتی در معاملات این محصول شد، اگرچه فعلا این بازار به ثبات نسبی رسیده، اما بازگشت انتظارات تورمی به مسیر رشدی پرشتاب می‌‌‌تواند این آرامش را در معاملات هفته جاری بر هم بزند.
ادامه فروکش تقاضای آهن‏‏‌اسفنجی ؟
پ
پ

استمرار عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا در ابتدای سال جدید عطش تقاضا در این بازار را رفع کرد و در ادامه باعث عقب‌‌‌نشینی قیمتی در معاملات این محصول شد، اگرچه فعلا این بازار به ثبات نسبی رسیده، اما بازگشت انتظارات تورمی به مسیر رشدی پرشتاب می‌‌‌تواند این آرامش را در معاملات هفته جاری بر هم بزند.

* ادامه فروکش تقاضای آهن‏‏ اسفنجی ؟

به گزارش آرتان پرس، استمرار عرضه آهــن‌‌ اسفـنجی در رینگ فیزیکی بورس‌ کالای ایران ظرف دو هفته ابتدایی بازگشایی بازارها در سال ۱۴۰۳ باعث شد تا ترمز رشد بهای این محصول کشیده شود، به ‌‌‌نحوی که در معاملات هفته گذشته منتهی به‌ روز جمعه هفدهم فروردین ‌ماه، میانگین بهای فروش این محصول به ۱۲‌ هزار و ۸۰۰ تومان رسید که این رقم حدود ۷ ‌درصد کمتر از نرخ فروش آن در هفته قبل (منتهی به ‌روز جمعه دهم فروردین) بود.

با این حال ظرف روزهای اخیر واهمه از کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا بازارهای مالی و کالایی کشور با افزایش تمایل به خرید مواجه شوند، بنابراین این احتمال وجود دارد که روند عقبگرد بهای آهن‌‌‌اسفنجی ظرف روزهای پیش‌‌‌رو ادامه نیابد.

بررسی داده‌‌‌های رینگ صنعتی بورس کالا ایران از عرضه ۱۳۷‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی با قیمت پایه‌‌‌ای برابر ۱۲ ‌هزار و ۶۸۸ تومان در رینگ صنعتی بورس کالا ایران حکایت دارد که این میزان عرضه رقم قابل ‌توجهی برای این محصول است. در زمستان امسال با توجه به محدودیت واحدهای احیا در تامین انرژی گاز از میزان تولید آهن‌‌‌اسفنجی در کشور به میزان قابل‌توجهی کاسته شد و همین موضوع باعث شد تا در اغلب هفته‌‌‌ها میزان عرضه این محصول به رقمی در حدود ۶۰ ‌هزار تا ۹۰ ‌هزار تن کاهش یابد. اما با اتمام محدودیت گازی این رویه به اتمام رسیده و افزایش تولید زمینه رشد عرضه در رینگ فیزیکی را فراهم کرده است.

استمرار عرضه‌‌‌های بالا برای آهن‌‌ اسفنجی ظرف هفته‌‌‌های پایانی سال ۱۴۰۲ و ظرف دوهفته ابتدایی امسال، خیال تولیدکنندگان شمش فولاد را از تامین پایدار مواد اولیه راحت کرد و باعث شد رقابت هیجانی برای کسب سهم از عرضه‌‌‌ها از میان برود.  میزان تقاضای ثبت‌ شده در رینگ فیزیکی بورس کالا ایران ظرف هفته گذشته به ۱۴۳ ‌هزار تن رسید و در نهایت ۱۲۱ ‌هزار تن محصول با میانگین ۱۲ ‌هزار و ۸۳۴ تومان از این بازار مورد معامله قرار گرفت و به این ترتیب میانگین رقابت نسبت به قیمت پایه برابر ۱.۱‌ درصد بود. ظرف هفته ابتدایی بازگشایی بازارها در فروردین ۱۴۰۳ منتهی به‌ روز جمعه دهم این ماه بالغ بر ۳۸۳ ‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی در رینگ صنعتی بورس کالا ایران عرضه شد که رقم به ‌مراتب قابل ‌توجهی بود. واحدهای احیا که ظرف روزهای پایانی اسفند نتوانستند محصول تولیدی خود را در این بازار عرضه کنند، نسبت به عرضه محصول تولیدی خود در این بازار ظرف هفته ابتدایی بازگشایی بازار در سال جدید اقدام کردند.

این عرضه‌‌‌ها در دو روز ششم و هفتم فروردین انجام شد. قیمت پایه تعیین ‌شده برای عرضه‌‌‌های روز ششم فروردین برابر ۱۲ هزار و ۴۶۶ تومان و قیمت پایه برای عرضه‌‌‌های روز هفتم فروردین برابر ۱۳ ‌هزار و ۸۹۰ تومان بود. با این حال تمامی عرضه‌‌‌ها با استقبال زیاد خریداران مواجه شد و تقاضایی بالغ بر ۴۳۳ ‌هزار تن در این بازار به ثبت رسید که در نهایت نیز به فروش کل عرضه‌‌‌ها با میانگین قیمت ۱۳ هزار و ۷۹۰ تومان انجامید. واحدهای فولادی برای تامین خوراک مصرفی خود ظرف هفته‌‌‌های ابتدایی سال نسبت به خرید این محصول در سقف کانال قیمتی ۱۳ ‌هزار تومان اقدام کردند. با این حال عرضه‌‌‌های قوی عطش تقاضا در این بازار را فرونشاند.

بررسی داده‌‌‌های رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران از فروش بالغ بر ۸ میلیون و ۹ ‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی از رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران در سال ۱۴۰۲ حکایت دارد؛ این در حالی است که ظرف سال ۱۴۰۱ تنها ۳ میلیون و ۵۴۸ ‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی از رینگ فیزیکی بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و به این ترتیب ۱۲۵ ‌درصد بر حجم فروش این محصول از این بازار افزوده شد. عمده آهن‌‌‌اسفنجی عرضه ‌شده در رینگ فیزیکی ظرف سال‌های اخیر معامله شده و در بسیاری از هفته‌‌‌ها نیز فروش این محصول با رقابت قیمتی از سوی متقاضیان همراه بوده است. همچنین در طول سال ۱۴۰۲ ارزش معاملات آهن‌‌‌اسفنجی از ۱۰۱۲ ‌هزار میلیارد ریال عبور کرد.

این در حالی بود که ارزش معاملات این بازار در سال ۱۴۰۱ رقم ۳۲۸‌ هزار میلیاردی را به ثبت رساند و به این ترتیب ارزش معاملات آهن‌‌‌اسفنجی در سال ۱۴۰۲ جهش ۲۰۷ درصدی داشت. اگرچه ظرف سال ۱۴۰۲ بر حجم و ارزش معاملات آهن‌‌ اسفنجی از رینگ فیزیکی بورس کالا ایران افزوده شد، اما رشد ارزش معاملات به مراتب بیش از رشد ارزش معاملات بود. این موضوع نتیجه رشد بهای فروش این محصول در اغلب معاملات بود. با توجه به تورم افسارگسیخته حاکم بر اقتصاد کشور، افزایش بهای محصولات به شکل سالانه از سوی صنایع و عموم مردم پذیرفته شده است. با این حال عقبگرد بهای آهن و فولاد در بازار جهانی ظرف سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۲ باعث شد تا بسیاری از محصولات صنعتی نظیر فولاد امسال متناسب با تورم با رشد قیمتی همراه نشوند؛ اما آهن‌‌‌اسفنجی در این سال همچنان در مسیر شتابان رشد قیمت نوسان داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.