شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 11 ذو القعدة 1445 Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

رکود مانع رشد نرخ فولاد نشد!

شناسه : 83747 04 اردیبهشت 1403 - 11:00
فروکش انتظارات تورمی، بازار فولاد را با رکود همراه کرد؛ نوردکاران به امید کاهش قیمت‌های پایه در هفته‌‌‌های بعد، از خرید اجتناب کردند و به این ترتیب بخش عمده‌‌‌ای از عرضه‌‌‌ها بدون مشتری ماند.
رکود مانع رشد نرخ فولاد نشد!
پ
پ

فروکش انتظارات تورمی، بازار فولاد را با رکود معاملات در بورس همراه کرد؛ نوردکاران به امید کاهش قیمت‌های پایه در هفته‌‌‌های بعد، از خرید اجتناب کردند و به این ترتیب بخش عمده‌‌‌ای از عرضه‌‌‌ها بدون مشتری ماند.

* رکود معاملات فولاد در بورس مانع رشد نرخ فولاد نشد

به گزارش آرتان پرس، اگرچه از میزان تمایل به خرید شمش فولادی در رینگ فیزیکی کاسته شد، اما برقراری فروش‌های ال‌‌‌سی باعث افزایش میانگین قیمت معامله شد که این موضوع حامی رشد بهای میلگرد فولادی خواهد بود.

فروش شمش فولاد از رینگ صنعــــتی بورس‌کالای ایران، روز گذشته به کمتر از ۵۰‌درصد عرضه این محصول رسید. فروکش انتظارات تورمی در کشور با کاهش احتمال تشدید تنش در منطقه خاورمیانه در افت حجم فروش‌ها موثر بود. در عین حال باید تاکید کرد که بخش عمده‌‌‌ای از این فروش‌ها نیز بر مبنای معاملات ال‌‌‌سی بوده و درواقع نوردکاران با هدف استفاده از این ال‌‌‌سی نسبت به خرید شمش فولاد اقدام کرده‌‌‌اند.

* ۵۸ ‌درصد عرضه شمش بدون مشتری ماند

واحدهای فولادی روز دوشنبه سوم اردیبهشت‌ماه امسال بالغ بر ۲۴۲‌هزار تن شمش فولاد را با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۲۰‌هزار تا ۲۱‌هزار و ۸۹۰تومان در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه کردند. کف قیمت پایه نسبت به هفته قبل بدون تغییر ماند، اما سقف آن رشد محدود ۵۰۰تومانی داشت.  تقاضایی بالغ بر ۲۲۸‌هزار تن از سوی مشتریان برای فولاد عرضه‌شده در بازار به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۱۰۳‌هزار تن محصول از این بازار با میانگین قیمت ۲۲‌هزار و ۱۷۴تومان انجامید. به‌رغم برتری تقاضا نسبت به عرضه، از حجم فروش شمش فولاد در این رینگ کاسته شد.

کاهش انتظارات تورمی ظرف روزهای اخیر و ایجاد جریان کاهش نرخ در بازار ارز باعث شد تا بخشی از واحدهای نوردی در خرید شمش فولاد در کانال قیمتی ۲۰هزار تا ۲۲‌هزار تومان تردید کنند و به این ترتیب ۵۸‌درصد عرضه شمش فولاد معامله نشد. بخش قابل‌توجهی از نوردکاران در خرید شمش تردید داشتند، اما عرضه‌‌‌های اعتباری باعث شد تا بخشی از صنایع تکمیلی برای برخورداری از مزیت خرید ال‌‌‌سی با یکدیگر رقابت کنند که این موضوع میانگین نرخ فروش شمش فولاد را افزایش داد.

* کف ‌‌‌سازی میلگرد در کانال ۲۷ ‌هزار و ۶۰۰ تومانی

شمش فولاد روز گذشته با میانگین قیمت ۲۲‌هزار و ۱۷۴ تومان به فروش رفت که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، میانگین نرخ تمام‌شده شمش فولاد به ۲۴‌هزار و ۱۷۰تومان می‌‌‌رسد. با در نظر گرفتن هزینه حمل حداقل ۸۰۰ تومانی برای انتقال شمش فولاد به واحد نورد و همچنین هزینه تبدیلی برابر ۱.۱‌درصد نرخ شمش، میانگین نرخ تمام‌شده هر کیلوگرم میلگرد تولیدی به ۲۷‌هزار و ۶۰۰تومان خواهد رسید. بنابراین این رقم کف قیمت میلگرد خواهد بود.

* کاهش رقابت به‌رغم تقاضای قوی

در اولین روز اردیبهشت ‌ماه آهن‌‌‌اسفنجی با نرخ ۱۳‌هزار و ۳۰۹تومان به ازای هر کیلوگرم از این محصول معامله شد. رینگ فروش این محصول در هفته ابتدایی اردیبهشت‌ماه همچنان پررونق بود و بالغ بر ۱۵۳‌هزار و ۷۵۰تن آهن‌‌‌اسفنجی با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۲‌هزار و ۶۳۰تومان تا ۱۳‌هزار و ۱۵۱تومان در این روز در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۱۸۷‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت ۱۳۱‌هزار تن از این محصول عرضه‌شده با میانگین قیمت ۱۳‌هزار و ۳۰۹تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد. اگرچه رینگ آهن‌‌‌اسفنجی با برتری تقاضا نسبت به عرضه مواجه بود، اما این برتری به رقابت هیجانی در این رینگ منجر نشد، به نحوی که اغلب معاملات در نرخ پایه انجام شد و متقاضیان برای عرضه محصول چند واحد تولیدی رقابت محدود ۵ تا ۶درصدی را به ثبت رساندند.

در حالی معاملات آهن‌‌ اسفنجی در آرامش انجام می‌شود که در هفته‌‌‌های قبل و در میانه زمستان، این محصول به دلیل کسری محسوس تولید نسبت به تقاضا که ناشی از چالش واحدهای احیا برای تامین گاز بود با هیجان و رقابت‌‌‌ سنگین مواجه بود. اما با پایان یافتن فصل سرما در کشور و از میان رفتن نگرانی در خصوص کمبود این ماده اولیه، بازار آن به آرامش نسبی رسید. البته با توجه به نبود ‌توازن در زنجیره آهن و فولاد کشور و کمبود ظرفیت در بخش احیا نسبت به حلقه‌‌‌های بعدی، معاملات آهن‌‌‌اسفنجی آماده بروز هیجان و گرانی با هر تلنگری، از جمله صعود انتظارات تورمی یا محدودیت واحدهای تولیدی در تامین انرژی است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.