جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 10 ذو القعدة 1445 Friday, 17 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا

شناسه : 83822 09 اردیبهشت 1403 - 10:00
با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه 2024 حدود 34.6 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.
کاهش واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا
پ
پ

با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۳۴.۶ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.

* بررسی میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، داده های Eurostat نشان می دهد اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ میزان واردات محصولات فولادی از روسیه را به ۵۷۷.۰۱ هزار تن رساند. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود  34.6 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.

فعالان بازار در روز جمعه (۲۶ آوریل) اعلام کردند سهم عمده واردات محصولات فولادی نیمه تمام از روسیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۸۲.۲ درصد از کل عرضه را به خود اختصاص داده است.

به نقل از چندین منبع خبری، هزینه واردات محصولات فولادی تولید شده در روسیه توسط مصرف کنندگان اروپایی در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۲۹۱.۹ میلیون یورو بوده است. این در حالی است که هزینه واردات محصولات فولادی تولید شده در روسیه توسط مصرف کنندگان اروپایی در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۳۳ درصد کمتر ژانویه تا فوریه ۲۰۲۳ بوده است.

در این میان معامله گران گزارش دادند محصولات نیمه تمام سهم عمده ای از واردات را به خود اختصاص داده اند و میزان واردات محصولات فولادی نیمه تمام از روسیه به اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ به  ۴۷۴.۶ هزار تن رسید. این در حالی است که میزان واردات چین محصولاتی از روسیه به اتحادیه اروپا در دو ماه نخست ۲۰۲۴ حدود ۱۱.۵ درصد نسبت به سال قبل افت کرد.

به نقل از چندین منبع خبری، بیشتر محصولات فولادی نیمه تمام تولید شده توسط روسیه در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ به بلژیک ارسال شد. بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام فولاد تولید شده توسط روسیه به بلژیک در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۱۴۱.۶ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۳۱ درصد افت داشته است.  

به نقل از برخی تاجران، میزان واردات سنگ آهن از روسیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۹.۳۶ هزار تن بود که ۸۷.۶ درصد کمتر از ماه قبل بوده است. باید توجه داشت که کل حجم سنگ آهن روسیه در دو ماه نخست ۲۰۲۴ به اسلواکی ارسال شد.

بررسی ها نشان می دهد اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۱۱.۴۲ هزار تن فروآلیاژ از روسیه وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل با رشد ۱۷.۴ درصدی همراه است. به نقل از برخی منابع خبری، میزان واردات آهن خام از روسیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۷۸.۳۲ هزار تن بود که ۶۹ درصد کمتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۳ بوده است.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند اتحادیه اروپا در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۳.۳۶ هزار تن قراضه فولادی از روسیه وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود ۵۷.۱ درصد افت داشته است.

منابع خبری اعلام کردند مصرف کنندگان اصلی محصولات فولادی و آهنی تولید شده در روسیه در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ شامل کشورهای زیر بوده است:

  • طبق بررسی های انجام شده، مصرف کننده اصلی چدن تولید شده در روسیه، کشور ایتالیا می باشد که در ژانویه تا فوریه  2024 حدود ۳۷.۶۶ هزار تن از این محصول را از روسیه خریداری کرده است. باید توجه داشت که میزان واردات چدن از روسیه به ایتالیا در ژانویه تا فوریه  2024 حدود ۸۲.۲ درصد نسبت به ژانویه تا فوریه  2023 افت داشته است.
  • با توجه به داده های منتشر شده، کشور هلند اصلی ترین مصرف کننده فروآلیاژ تولید شده در روسیه بود که در ژانویه تا فوریه  2024 حدود ۶.۳۸ هزار تن از این محصول را از روسیه وارد کرده است. بررسی ها نشان می دهد میزان واردات فروآلیاژ از روسیه به هلند در ژانویه تا فوریه  2024 با رشد ۱۶.۳ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.   
  • منابع خبری اعلام کردند کشور لیتوانی در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ حدود ۳.۰۳ هزار تن از قراضه فولادی تولید شده در روسیه را خریداری کرده است. این در حالی است که میزان واردات قراضه فولادی از روسیه به لیتوانی در ژانویه تا فوریه  2021 با کاهش ۵۷.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل همراه بوده است.   

فعالان بازار اعلام کردند در فوریه ۲۰۲۴، اتحادیه اروپا واردات محصولات فولادی از روسیه را به ۳۳۷.۱۱ هزار تن رسانده است. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در فوریه ۲۰۲۴ حدود ۳۱.۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است. همچنین باید توجه داشت که میزان واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در فوریه ۲۰۲۴ حدود ۴۰.۵ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته است.

به نقل از چندین منبع خبری، هزینه واردات مواد خام فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در فوریه ۲۰۲۴ به ۱۷۷.۸۶ میلیون یورو رسیده است. این در حالی است که هزینه واردات محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا در فوریه ۲۰۲۴ با رشد ۵۶ درصدی نسبت به ژانویه ۲۰۲۴ و کاهش ۲۳.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل همراه بوده است.  

تصویر زیر میزان واردات سنگ آهن و محصولات فولادی از روسیه به اتحادیه اروپا را در ژانویه تا فوریه ۲۰۲۴ نشان می دهد.

در این میان معامله گران در روز جمعه (۲۶ آوریل) گزارش دادند با وجود تحریم های اعمال شده علیه روسیه، مجتمع آهن و فولاد روسیه همچنان از صادرات محصولات به اتحادیه اروپا سود قابل توجهی به دست می آورد. اگرچه این ارقام نسبت به سال ۲۰۲۳ به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما میزان محموله های فولادی تحویل داده شده از روسیه به اتحادیه اروپا هنوز بالا می باشد.

به نقل از برخی تاجران، در سال ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا واردات محصولات معدنی و فلزی خود از روسیه را به ۴.۸ میلیون تن رساند. این در حالی است که میزان واردات محصولات معدنی و فلزی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۹.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

همچنین تحلیل گران بازار اعلام کردند هزینه واردات محصولات معدنی و فلزی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ به ۲.۴ میلیارد یورو رسیده است. این در حالی است که هزینه واردات محصولات معدنی و فلزی از روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۳۸.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل همراه بوده است.    

به نقل از برخی منابع خبری، محصولات فولادی نیمه تمام بخش عمده واردات را به خود اختصاص داده اند و ۶۹.۴ درصد از کل عرضه را شامل می شوند.

در بسته دوازدهم تحریم ها، اتحادیه اروپا سهمیه‌ واردات اسلب فولادی روسیه را برای چهار سال دیگر تمدید کرد. باید توجه داشت که مجموع سهمیه واردات این محصول از اکتبر ۲۰۲۴ تا سپتامبر ۲۰۲۸ با تفکیک دقیق تر به تفکیک دوره، ۸.۵ میلیون تن تعیین شده است.

به نقل از برخی تاجران، تحریم های قبلی واردات اسلب فولادی در اکتبر ۲۰۲۲ به عنوان بخشی از بسته تحریمی هشتم اعمال شد. در آن زمان تصمیم بر این شد که تا پایان سپتامبر ۲۰۲۴ در حدود سهمیه های تعیین شده ادامه داشته باشد و واردات از ۱ اکتبر ۲۰۲۴ متوقف شود، اما بسته دوازدهم تحریم ها عملاً محدودیت های اعمال شده قبلی را کاهش داد.

در این میان معامله گران گزارش دادند فولادسازان اتحادیه اروپا و اوکراین از کاهش تحریم ها علیه صنعت فولاد این کشور متجاوز انتقاد می کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.