افزونه جلالی را نصب کنید. 22 شوال 1443 Monday, 23 May , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

فولاد سازان به حضور تک محصولی دربازارها نیندیشند

شناسه : 894 11 اردیبهشت 1396 - 9:16

مدیر بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت : جمهوری اسلامی براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ صادرات ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن فولاد خام را پیش بینی کرده و این درحالی است که نیاز بازار مصرف داخل هم حدود ۳۵۵ میلیون تن برآورد شده است.

پ
پ

کیوان جعفری طهرانی روز یکشنبه در همایش بازاریابی مدرن، فروش و صادرات محصولات فولادی و مواد اولیه که از سوی استیل پرایس(Steel Price) در محل هتل پارسیان کوثر برپا شده ، افزود: افق چشم انداز فولاد خام برای سال ۱۴۰۴ ظرفیت ۵۵ میلیون تنی پیش بینی شده است .

براساس اطلاعات موجود، اکنون ظرفیت فولاد خام کشور به ۳۰ میلیون تن رسیده و عملکرد ۱۱ ماهه ۱۳۹۵ نشان می دهدمیزان تولید فولاد خام ۱۶میلیون و ۸۶.۲ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۴ تغییر معناداری ندارد.

** انتخابات ایران مورد توجه هیات های خارجی
جعفری طهرانی یادآور شد: سال ۱۳۹۶ را درحالی آغاز کرده ایم که برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو داریم و این امر موجب شده از ۶ ماه قبل حضور هیات های خارجی در کشورمان کاهش یابد.

وی افزود: نتیجه انتخابات برای مناسبات بین المللی ایران اهمیت بسیار زیادی دارد و امروز کشورمان به عنوان یک قدرت اقتصادی در جهان مطرح است .
برپایه اطلاعات وزارت صنعت، معدن وتجارت حجم مناسبات تجاری کشورمان در سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار بود که برای دومین سال، تراز تجاری ایران مثبت شد.

** بهره برداری از کارخانه های ۸۰۰ هزار تنی
مدیر بین الملل انجمن مزبور یادآور شد: چین به عنوان کشور نخست جهان در زمینه تولید فولاد از سال ۲۰۱۵ برنامه خارج سازی واحد های کوچک فولاد سازی را اجرا کرد، بگونه ای که در این سال کارخانه های با ظرفیت زیر یک میلیون تن از مدار تولید خارج شدند و برای سال ۲۰۱۶ کارخانه زیر دو میلیون تن و امسال زیر پنج میلیون تن تعطیل می شوند، اما در ایران بهره برداری از هفت طرح فولاد استانی که ظرفیت های ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن پیش بینی شده، در دستور کار قرار گرفته است .
وی تصریح کرد: روشن نیست که چه هدفی را با راه اندازی اینگونه واحد ها دنبال می کنیم، اما عملکرد تولید کنندگان فولاد جهان را باید همواره مورد توجه قرار دهیم .

** ذوب آهن بزرگترین وارد کننده زغالسنگ
جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: امروز ذوب آهن اصفهان سالانه ۱.۷ تا ۲ میلیون تن زغالسنگ مصرف می کند که ۷۰۰ هزار تن زغال خود را از استرالیا خریداری و بقیه در کشور تامین می شود و این کارخانه در واقع بزرگترین وارد کننده این ماده معدنی است .
برپایه آمارهای منتشر شده گمرک ایران، سال ۹۵ بالغ بر ۲۷۹ هزار و ۱۷۰ تن زغالسنگ و کک به ارزش ۲۸ میلیون دلار صادر شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۲۷ و ۳۴ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش داشته است.

** فولاد سازان به حضور تک محصولی دربازارها نیندیشند
مدیر بین الملل انجمن یاد شده اظهار داشت: واقعیت اینکه بازار جهانی در سال ۲۰۱۷ رویکرد به سمت تولید کنندگانی دارد که تنوع تولیدات خود را در بازار عرضه می کنند، بنابراین فولاد سازان کشورمان چنانچه بخواهند در بازارهای برون مرزی حضور فعالی داشته باشند، باید از حضور تک محصولی صرفه نظر و تنوعی از تولیدات خود را به مشتریان عرضه کنند.

** صادرات در چارچوب برند
جعفری طهرانی صادرات فولاد را در قالب برند در بازارهای بین المللی بسیار مهم خواند و گفت : تجارب صدور زعفران فله کشور به اسپانیا و ترکیه مهم است، زیرا اکنون سهم ایران در این بخش به ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیده و آنها جایگاه اول و دوم را در این محصول کشاورزی به دست آورده اند و در بخش فولاد تعریف برند برای حضور در بازار های خارجی به عنوان یک اصل مطرح است .

** رمز حضور در بازارهای خارجی مذاکرات رو در رو
وی اضافه کرد: امروز در جهان بازاریابی در قالب مذاکرات چهره به چهره ( رو در رو ) صورت می گیرد و با ارسال ایمیل در بازارها نمی توان نفوذ کرد، بررسی ها نیز نشان می دهد ۸۰ درصد رمز موفقیت در قالب مذاکرات رو در رو کسب می شود .

** فولاد سازان در عرصه جهانی صاحب قدرت
جعفری طهرانی گفت : امروز چین به عنوان کشور اول فولاد ساز دنیا، ظرفیت ۱.۱ میلیارد تنی دارد، اما تولید خود را به ۸۰۰ میلیون تن رسانده است. درعین حال فولاد سازان در اقتصاد جهانی آنقدر اقتدار دارند که هر حرکتی را در جهت منافع خود بخواهند انجام دهند، قادرند آن را اجرایی کنند و امسال که ۱۰ رویداد انتخاباتی در جهان در قالب مختلف ( انتخاب رییس جمهور، الحاق یا جدا سازی از اتحادیه اروپا و …) شکل می گیرد، هر کدام به سهم خود در بازار فولاد می تواند منشا اثر باشد، بنابراین موضوع به دقت باید مورد توجه قرار گیرد.

براساس عملکرد تجارت خارجی ایران در بخش معدن و صنایع معدنی، صادرات زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی در سال ۱۳۹۵ به رقم ۶ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۱۹۷ تن به ارزش دو میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۴ از نظر وزن وارزش به ترتیب ۴۹ درصد و ۰.۳ درصد رشد نشان داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.