چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

معامله بیش از ۱۰۰ هزار تن فولاد در بورس کالا

شناسه : 907 12 اردیبهشت 1396 - 5:41

فولاد به‌عنوان پرمصرف‌ترین فلز در دنیا، جایگاه بسیار ویژه‌ای در بورس‌های کالایی دارد و همواره بخش عمده‌ای از معاملات فلزات به آن اختصاص دارد. در ایران نیز جایگاه بورس کالا برای فولادسازان و نیز خریداران به‌خوبی شناسایی شده و فولاد از محصولات اصلی تالار نقره ای به شمار می رود؛ به‌طوری که یکی از هفته‌های پررونق در بورس کالا طی هفته جاری رقم خورده است.

پ
پ

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پس از اینکه رکود بر صنایع فلزی کشور و به‌ویژه صنعت فولاد حاکم شد، فعالان این بازار و مسئولان، یکی از راهکارهای خروج از این شرایط را استفاده از بورس کالا عنوان کردند. در واقع بورس کالا با فراهم آوردن روش‌های جدید معاملاتی و ابزارهای مالی، امکان معامله آسان فولادسازان را با خریداران بدون دخالت واسطه‌ها را فراهم کرد. فولادسازان و خریداران محصولات فولادی نیز از این موقعیت پیش‌آمده برای خروج از رکود استفاده کردند و با افزایش معاملات خود در بورس کالا، زمینه تدریجی خروج صنعت فولاد را از رکود فراهم کردند. نمودار ۱ نشان می‌دهد که طی هفته جاری، بیش از ۹۲ هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه شد که با توجه به مچینگ بودن نوع برخی از آن‌ها، بیش از ۱۱۲ هزار تن تقاضا صورت گرفت و در این میان حدود ۱۰۴ هزار تن محصول فولادی معامله شدند و به فروش رفتند. در میان محصولات فولادی عرضه شده در هفته جاری حاکمیت با محصولات تخت است و در این میان حدود ۸۰ هزار تن محصول تخت در بورس کالا معامله شد. همان‌طور که نمودار ۱ نشان می‌دهد، شمش بلوم با عرضه ۴۰ هزار تن بیشترین میزان عرضه را به خود اختصاص داد. این در حالی است که انواع ورق‌های گرم با ۶۲ هزار تن، بیشترین میزان معاملات را به خود اختصاص دادند. پس از آن نیز شمش بلوم با ۲۴ هزار تن، بیشترین معامله در مورد آن انجام شد.

در میان شرکت‌های فولادی حاضر در بورس کالا، شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده محصول فولادی تخت در بورس کالا به‌شمار می‌رود. نمودار ۲ نشان می‌دهد که این شرکت بیش از ۴۹ هزار تن محصول در بورس کالا عرضه کرد. البته لازم به ذکر است که برخی از عرضه‌های فولاد مبارکه از طریق سیستم مچینگ ثبت می‌شود و در آن میزان عرضه ثبت نمی‌شود. با این حال محصولات فولاد مبارکه با تقاضای ۸۰ هزار تنی مواجه شدند که در این میان این شرکت توانست حدود ۷۹ هزار تن محصول را معامله کند و به فروش برساند. همان‌طور که در نمودار ۲ مشخص است، شرکت فولاد خوزستان نیز با عرضه ۴۰ هزار تنی شمش بلوم، خود را به‌عنوان دومین عرضه‌کننده بزرگ محصولات فولادی در این هفته مطرح کرد. در مقابل، این شرکت با تقاضای ۳۱ هزار تنی مواجه شد و توانست حدود ۲۵ هزار تن محصول را به فروش برساند. علاوه بر دو فولادساز فوق، شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، نورد و تولید قطعات فولادی و نیز صنایع فولاد هیربد زرندیه نیز به ترتیب هر یک به میزان ۱۴۴ تن، ۱۰۰۰ تن و ۱۳۲۰ تن به عرضه محصول در بورس کالا اقدام کردند که در این میان تنها ذوب آهن اصفهان موفق شد ۱۴۴ تن سبد مخلوط را معامله کند. در مجموع به‌نظر می‌رسد اقبال خریداران به سمت شرکت‌های بزرگ است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.