جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 10 ذو القعدة 1445 Friday, 17 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تا پایان خرداد محقق می‌شود افزایش ٢٠ هزار بشکه‌ای تولید نفت فلات قاره ایران

شناسه : 930 18 اردیبهشت 1396 - 3:55

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از افزایش ٢٠ هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت فلات قاره ایران تا پایان خرداد ماه سال جاری خبر داد.

پ
پ

 

به گزارش مرکز فولاد ایرانیان و به نقل از ایسنا، حمید بورد در نشستی خبری در حاشیه دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در مورد لایه نفتی پارس جنوبی توضیح داد: روزانه ۲۵ هزار بشکه از این لایه نفتی تولید می‌شود و برای فاز ۲ این طرح در حال مذاکره هستیم.

‌بورد ادامه داد: پالایشگاه شناور در این منطقه مستقر بوده و تولید نفت از این لایه نفتی نیز از ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ آغاز شده است.

وی با بیان اینکه تولید نفت فلات قاره کاهش نیافته است، افزود: حدود ۲۰۰ هزار بشکه فرصت رشد تولید در میدان‌های موجود وجود دارد.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران ادامه داد: برنامه کوتاه مدتی را برای افزایش تولید ۴۰ هزار بشکه‌ای نفت از میدانهای نفتی خلیج فارس تدوین کرده‌ایم اما تا پایان خرداد ماه می‌توانیم ۲۰ هزار بشکه تولید نفت را افزایش دهیم.

وی درباره توسعه میدان نفتی فروزان، توضیح داد: بیشتر مخزن این میدان نفتی در عربستان قرار دارد اما در تولید نفت از این کشور جلوتر هستیم. ایران تولید نفت از این میدان را زودتر از عربستان آغاز کرده است. همچنین با کشورهای قطر، امارات و عمان نیز دارای میادین مشترک هستیم.

بورد با بیان این موضوع که کار در دریا بسیار دشوارتر از خشکی است، اضافه کرد: هزینه تولید در دریا به طور تقریبی چهار برابر خشکی است.

وی گفت: مخازن متعددی در دریا داریم و هم‌اکنون در حال مدیریت ۶۰ مخزن هستیم. همچنین مخازن متعددی در دریا داریم که هنوز دست نخوره مانده است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران حضور در منطقه خلیج فارس را به نفع جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: حدود ۷۰ حلقه چاه‌های توسعه‌ای در اختیار داریم.

وی با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ درصد خدمات بخش حفاری توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: در سالهای اخیر حدود پنج میلیارد دلار پروژه‌های در دست اقدام داشتیم که سه میلیارد دلار آن انجام شده است.

بورد قراردادهای پروژه‌های در دست شرکت را به شکل ای. پی. سی. اف عنوان کرد و گفت: اینکه اعلام کنیم در کوتاه مدت بتوانیم افزایش تولید داشته باشیم ناممکن است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: اکنون با بیش از ۱۰۰ شرکت داخلی و خارجی همکاری داریم و از هر شرکتی که کار علمی کند و بتواند چاه‌ها را احیا کند استقبال می‌کنیم.

وی تاکید کرد: شرکت فلات قاره برنامه‌ای برای نگهداشت تولید، افزایش تولید و بازسازی و نوسازی بخشهای فرسوده دارد.

بورد درباره وضعیت میدان مشترک آرش نیز گفت: درباره این میدان اختلافات مرزی وجود دارد، بنابراین زمانی که این مساله تعیین تکلیف شود، فعالیت در این میدان را آغاز خواهیم کرد.

وی درباره نوسازی تاسیسات فراساحلی، اظهار کرد: نوسازی این تاسیسات به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار برنامه‌ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران به میدان گازی سلمان اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید این میدان روزانه ۲۰۰ میلیون فوت مکعب است که به خط سراسری عسلویه تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: آمادگی صادرات گاز به امارات را داریم و در صورت اجرایی شدن قرارداد کرسنت، امکان صادرات وجود دارد.

بورد افزود: میزان تولید نفت ایران از میدان سلمان نیز روزانه ۴۱ هزار بشکه است در صورتیکه طرف اماراتی حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار بشکه تولید می‌کند.

وی گفت: یک بسته سرمایه‌گذاری شامل ۹ طرح به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار در فلات قاره تعریف شده است که در روزهای آینده به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود. از طریق اجرایی شدن این بسته سرمایه‌گذاری، روزانه ۱۰۷ هزار بشکه نفت و ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به تولید گاز میدانهای دریایی خلیج فارس افزوده می‌شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.