چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رونق مجدد بازار تولیدکننندگان میلگرد ترکیه در این کشور

شناسه : 957 20 اردیبهشت 1396 - 17:40

سرانجام حوزه میل گرد در ترکیه شروع به پشت سر نهادن رکود طولانی ایجاد شده در اثر مخاطرات سیاسی و اقتصادی نمود. آنچه سبب این امر شده تحولات مثبت بازار در کنار کمبود عرضه داخلی است که در نتیجه آن فروش کارخانه ‌‌ها با قیمت ‌های مناسب صورت گرفت؛ هرچند هنوز مشخص نیست اوضاع مساعد ایجادی پایدار است یا خیر.

پ
پ

در این هفته فروش داخلی در ترکیه در بازه ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار بر تن (بسته به موقعیت) متغیر بود. افزایش تحرکات خریداران را می توان ناشی از مواردی همچون افزایش نرخ لیره ترکیه در برابر دلار آمریکا و ارتقا بخش ساخت و ساز داخلی پس از رفراندوم دانست. همچنین تحولات مثبت در بخش واردات ضایعات نیز منجر به اثر بخشی مثبت در بازار کلی شده است.
برخی معتقدند رونق ایجادی به سبب سیاست تولید کنندگان در کنترل بازار محلی می‌باشد. طبق گفته یکی از تولیدکنندگان به متال اکسپرت (Metal Expert) ((توقعات در بازار محلی کم و نامطمئن بودند و تمرکز کارخانه ‌ها بر روی صادرات بود)). اکنون شرایط برعکس شده و پیشنهاد صادرات ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار بر تن به نظر عملی نمی آید. برخی از فروشندگان قیمت ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار بر تن را پیشنهاد می‌کنند که عملا نمی‌توان برای آن‌ها شانسی در نظر گرفت.
در هر حال هم فروشندگان و هم خریداران در تخمین‌ های خود محتاط هستند و پایداری در رونق پیش آمده را بررسی می‌نمایند. یکی از منابع تجاری اعتقاد دارد (( در این زمان بازار داخلی حقیقتا شرایط بدی ندارد. اما تنها وقتی می‌توان به شرایط واقعی پی برد که حجم تولید به شرایط سابق باز گردد )). در همین زمان کارخانه ‌ها نسبت به فروش داخلی خود در یک یا دو هفته آینده خوش بین هستند و برخی بر این باور اند این شرایط تا چند هفته از ماه مبارک رمضان پایدار بماند.

محمد امین رزمجو، کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.