دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ 11 ذو الحجة 1445 Monday, 17 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تداوم رکود بازار خودرو در آستانه انتخابات

شناسه : 977 21 اردیبهشت 1396 - 6:35

با نزدیک تر شدن به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، بازار خودرو بیشتر در رکود فرو رفته و به قول برخی نمایشگاهداران خودرو پایتخت، بازار سوت و کور است.

پ
پ

رکودی که از ابتدای امسال بر بازار خودرو سایه افکنده، جدای از فصلی بودن (بازار خودرو همواره در ماه های ابتدایی سال به رکودی سنگین می رود)، به انتخابات پیش رو نیز بی ارتباط نبوده و این موضوع هم به نوبه خود بر کاهش خرید و فروش اثر گذاشته است.آن طور که فعالان بازار می گویند، در حال حاضر خرید و فروش خودرو در بازار به اصطلاح لاک پشتی پیش می رود و بعید به نظر می رسد به این زودی ها سایه رکود از سر آن برداشته شود. به گزارش دنیای اقتصاد، نکته ای که نمایشگاهداران خودرو پایتخت به عنوان یکی از دلایل رکود بازار به آن اشاره می کنند، ورود زودهنگام خودروهای مدل ۹۶ در دی و بهمن سال گذشته است. به اعتقاد آنها، عرضه زودهنگام خودروهای پلاک جدید سبب شد بسیاری از مشتریان نیاز خود را در زمستان سال گذشته تامین کرده، بنابراین حجم تقاضا چندان به سال جدید منتقل نشود. به عبارت بهتر، بخش قابل توجهی از مشتریان، در ماه ها و هفته های پایانی سال گذشته خودروهای موردنظر خود را خریداری کرده اند و بنابراین در حال حاضر تقاضا برای خرید افت کرده است.

نکته دیگری که فعالان بازار به آن اشاره می کنند، رکود کلی در بازارهای داخلی و در نتیجه کاهش نقدینگی مشتریان است، به نحوی که چون در ماه های ابتدایی امسال رکود و کمبود نقدینگی گریبان بازار و مشتریان را گرفته، این موضوع روی خرید و فروش خودرو نیز اثر منفی گذاشته است. البته کمبود نقدینگی در کنار قیمت بالای خودروها، مسائلی هستند که طی چند سال گذشته بر رکود خرید و فروش اثر داشته اند و اگر نبود اقداماتی مانند تزریق تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی از سوی دولت و همچنین در نظر گرفتن روش های متنوع فروش از سوی خودروسازان (به خصوص فروش قسطی)، قطعا فروش و در نتیجه تولید خودرو در کشور با چالش هایی جدی روبرو می شد.

رکود بازار اما در کل سبب تثبیت و در مواردی کاهش قیمت خودروهای داخلی شده است، هرچند در یکی، دو مورد نیز به دلیل کمبود عرضه، قیمت ها بالا رفته اند. این در شرایطی است که خودروسازان طی سال جاری اقدام به افزایش قیمت محصولات خود از ناحیه اعمال مجوزهای قبلی شورای رقابت کرده اند.

اما سری به بازار خودرو کشور بزنیم و ببینیم قیمت ها در هفته جاری با توجه به تداوم رکود خرید و فروش و کاهش تقاضا به چه شکل بوده است.

آن طور که فعالان بازار عنوان می کنند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی برابر با ۳۸میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته های گذشته در مجموع نزدیک به ۹۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را به خود می بیند. همچنین مدل صندوقدار این خودرو نیز که هم اکنون ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود، در مقایسه با هفته های گذشته حدود ۸۰۰ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده است. در مورد قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز گفته می شود این محصول در حال حاضر ۳۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در حال حاضر پراید مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد که تغییر خاصی را نسبت به هفته گذشته به خود نمی بیند. همچنین مدل ۱۱۱ (پراید هاچ بک) نیز ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود؛ بنابراین این خودرو نیز هفته ای با ثبات را پشت سر گذاشته است.

به گفته فعالان بازار اما در حال حاضر تیبا در مدل صندوقدار خود قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دارد، هرچند مدل هاچ بک آن گران تر به فروش می رسد.

سری هم اما به بازار تندر-۹۰ بزنیم که نشانه هایی از افزایش قیمت در آن دیده می شود. بر این اساس، از بازار تندر-۹۰ خبر می رسد که برای خرید مدل E2 باید ۴۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد و این در حالی است که مدل ایران خودرویی این محصول یک میلیون تومان ارزان تر است.

از سوی دیگر، تندر اتومات نیز در حال حاضر ۴۹ میلیون تومان به فروش می رسد و برای خرید پارس تندر هم ۴۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باید هزینه کرد. خانواده تندر-۹۰ اما مدلی هاچ بک هم به نام ساندرو دارد که فعالان بازار از ثبات قیمت آن صحبت به میان می آورند. بر این اساس، ساندرو هم اکنون قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان دارد و مدل استپ وی آن نیز ۶۲ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

اما به گفته فعالان بازار، پژو ۴۰۵ هم اکنون قیمتی برابر با ۳۰میلیون تومان دارد و برای خرید سمند مدل LX نیز باید ۳۲میلیون تومان هزینه کرد. از سوی دیگر، سمند EF7 هم قیمتی برابر با ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از کاهش ۱۰۰ هزار تومان EF7 در مقایسه با هفته گذشته حکایت می کند.

نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا به عنوان یکی از محصولات نسبتا کم تیراژ ایران خودرو نیز تاکید می کنند که این محصول با توجه به کاهش عرضه، هفته جاری را با افزایش قیمت پشت سر گذاشته و گفته می شود در حال حاضر قیمت آن به ۳۵ میلیون تومان نیز رسیده است. رانا از جمله خودروهایی به شمار می رود که تیراژ آن معمولا منفی بوده و به نظر می رسد این موضوع با میزان تقاضای موجود برای این محصول در ارتباط است.

اما از بازار دنا هم خبر می رسد این محصول با تثبیت قیمت مواجه بوده و هم اکنون ۴۴میلیون تومان خرید و فروش می شود. ایران خودرویی ها به تازگی خط تولید انبوه مدل پلاس این محصول را با حضور رئیس جمهوری رونمایی و آن را پیش فروش کرده و قیمتی معادل ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای محصول جدید خود در نظر گرفته اند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.