سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021 ساعت ×

آرشیو » تحلیل بازار آهن

اصلاحاتی که باید در شیوه نامه فولاد انجام پذیرد
11 ساعت قبل
اختصاصی آرتان پرس:

اصلاحاتی که باید در شیوه نامه فولاد انجام پذیرد

در فولاد حتی در کالاهای ملزم به عرضه، بیش از نیمی از معاملات در خارج از بورس انجام می‌شود، لذا در حوزه فولاد هم آمار معاملات، هم روند تنظیم مقررات و هم قیمتها با اخلال مواجه هستند. اختلاف در جلسه چند هفته گذشته با وزیر صمت آنقدرها هم جدی نبود، شاید اگر اصرار وزارت صمت بر پخش فیلمهای جلسه در صدا و سیما نبود، اینقدر التهاب ایجاد نمی‌کرد.

بازار صادراتی فولاد ایران اندرخم اما و اگرها
2 روز قبل
اختصاصی آرتان پرس:

بازار صادراتی فولاد ایران اندرخم اما و اگرها

آنچه که از آمار و مستندات وزارت صمت به دست آمده است این است که در شرایط فعلی، بازار صادراتی فولاد فعلا عقب‌نشینی کرده و روند در این بازار فعلا کاهشی است؛

استقبال های سرد از عرضه های فولاد در بورس کالا
3 روز قبل
تحلیل بازار فولاد:

استقبال های سرد از عرضه های فولاد در بورس کالا

در کل می توان با قطعیت اعلام کرد که کاهش قیمت ها در مسیر فولاد قرار گرفته و به احتمال زیاد تا ۱۵ درصد اصلاح قیمت در بورس را تجربه کنیم. شیوه‌نامه فولادی که دولت برای صنعت فولاد ارائه کرده است، همه تولیدکنندگان محصولات فولادی اعم از سنگ‌آهن تا محصولات نهایی را ملزم به عرضه محصول در بورس کالا کرده

وضعیت نمادهای فلزی بورس بعد از شیوه نامه جدید
1 هفته قبل
اختصاصی آرتان پرس:

وضعیت نمادهای فلزی بورس بعد از شیوه نامه جدید

بازارها فعلا در همه حوزه ها؛ در یک حالت خوشبینی و امید به کاهش نرخ دلار و برخی گشایش های احتمالی حاکم بر افکار عمومی جامعه از وضعیت "بایدنی" و رفتنی شدن ترامپ؛ فعلا در سکوت و نظاره به سر می‌برند . این موضوع از رصد همه بازارهای پیرامون ما به وضوح قابل درک است؛ از بازار فولاد و بازار سرمایه گرفته تا بازار مسکن و ملک و طلا و خودرو تقریبا بازاری نیست که روند سقوط قیمت ها را تجریه نکرده باشد.

بازارهای جهانی فولاد در آغازین روزهای سال نو میلادی
2 هفته قبل
گزارش بازارهای جهانی:

بازارهای جهانی فولاد در آغازین روزهای سال نو میلادی

پیش بینی های صورت گرفته برای چشم انداز بازار فولاد جهانی که توسط بزرگترین نشریه های معتبر بین المللی حوزه فولاد صوورت گرفته به یک عامل بسیار مهم بستگی دارد و آن هم رفتا پیش بینی شده ی ویروس کرونا تا انتهای زمستان امسال و موفقیت واکسن های کرونای تولید شده در جهان است

جنجال های اخیر قیمت گذاری دستوری بورس کالا
2 هفته قبل
اختصاصی آرتان پرس

جنجال های اخیر قیمت گذاری دستوری بورس کالا

شرایط فعلی با یک بازار بورس به هم ریخته و بدون چشم انداز در سطح کلان مواجه هستیم. تا موقعی که دستکاری های دستوری در بورس کالا ورود کند نمی توان جهت قطعی برای بازار تعیین کرد

اسارت بازار سرمایه با قیمت گذاری دستوری
2 هفته قبل
اختصاصی آرتان پرس

اسارت بازار سرمایه با قیمت گذاری دستوری

به خودی خود نرخ صادراتی شمش ایران بنا بر تابلوی متال بولتن، حدود ۱۰ درصد پایین تر از نرخ صادراتی CIS هست، حالا اگر هزینه فوب و نقل و انتقالات مالی فولادسازان در شرایط تحریمی را هم درنظر بگیریم، ذات نرخ های صادراتی فولاد ایران، در خوشبینانه ترین حالت، همین ۲۰ درصد تفاوت را نسبت به سایر کشورها دارد؛

موج جدید گرانی مقاطع فولادی
3 هفته قبل

موج جدید گرانی مقاطع فولادی

رصد بازار فولاد داخل از گرانی سرسام آور قیمت های مقاطع فولادی خبر می دهد که در فصل زمستان تا به امروز بی سابقه بوده است. این افزایش قیمت ها به هیچ عنوان قابل پیش بینی نبوده و بسیاری از سفته بازان بازار آهن و فولاد را نیز غافلگیر کرده است

پارامترهای جهانی صنعت فولاد و تاثیر آن بر بازار فولاد داخلی
3 هفته قبل
تحلیل بازار فولاد:

پارامترهای جهانی صنعت فولاد و تاثیر آن بر بازار فولاد داخلی

با افزایش قیمت شمش صادراتی ایران روند دومینویی افزایش قیمت ها به سایر بازارهای فولادی کشیده شده است. برای مثال قیمت آهن اسفنجی به مرز ۸۰۰۰ تومان پایه رسیده در حالیکه به علت افت فشار گاز تولید پائین آمده است. بنابراین قیمت از طرف عرضه تحت فشار است که بالا برود

ساماندهی بازار فولاد با الگوی پتروشیمی
1 ماه قبل
دبیر انجمن فولاد خواستار شد:

ساماندهی بازار فولاد با الگوی پتروشیمی

عرضه حداکثری محصولات فولادی در بورس کالا یکی از استراتژی‌های مهم و مثبت مورد توجه دولت، مجلس و قوه قضائیه است لیکن لازم است همچون نظام حاکم بر عرضه محصولات پتروشیمی، مقررات حاکم بر بورس کالا در عرضه فولاد نیز جاری گردد

در تحلیل بازار آهن به چه سوالاتی پاسخ داده می‌شود؟

تحلیل بازار آهن در این روزها ، جزو یکی از ابزار کمکی برای خریداران، پیش از استعلام قیمت و تصمیم نهایی آنها برای خرید شده است. چرا که نوسانات روزانه بازار دلار از یکسو و وضعیت تورمی کشور از سوی دیگر باعث شده است که خریداران همواره بدنبال بهترین زمان خرید باشند. به نحوی که در این گرانی های بازار کالایی دچار ضرر نشوند.

در این بین، بیشترین سوالاتی که مردم از کارشناسان ما می‌پرسند، این است که وضعیت بازار آهن در روزهای آینده چطور است؟ بعنوان مثال، می‌خواهند بدانند که آیا قیمت آهن کاهش می یابد یا خیر؟ و یا اخبار منتشر شده در پایگاه خبری فولاد ایران بر روی قیمت آهن آلات تاثیر گذار است؟

7 نکته مهم در خصوص تحلیل بازار آهن و فولاد

شما برای تحلیل بازار آهن و فولاد از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چقدر اخبار و شنیده های کسبه برای تحلیل بازار آهن قابل اتکاست؟ آیا تاکنون از تحلیل بنیادی و تکنیکالی بازار، پیش از خرید آهن آلات استفاده کرده اید؟ مهم نیست که خودتان توانایی تحلیل داشته باشید یا خیر، چرا که در حال حاضر کارشناسان خبره زیادی در ایران وجود دارند که می‌توانند نقشه راه را به شما ارائه دهند.

نظر به اهمیت اخبار و تحلیل بازار برای روشن شدن مسیر در تصمیمات مهم خریداران آهن و فولاد لازم دانستیم چندین نکته در خصوص تحلیل بازار آهن و فولاد را بیان کنیم.

  • در هنگام تحلیل بازار آهن سعی کنید ابتدا تمام جوانب را بررسی کنید. سپس شدت اثر گذاری هر یک را بسنجید و همواره بیش از یک احتمال را برای روزهای آینده در نظر بگیرید.
  • استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال هر یک به تنهایی برای پیش بینی روزهای آینده کافی خواهد بود، اما بکار بردن همزمان این دو تحلیل برای رسیدن به نتایج دقیقتر بیشتر توصیه می‌شود.
  • به این نکته دقت کنید که گاهی برخی از پارامترهای تاثیرگذار مانند برخی اخبار و یا تصمیمات مهم اقتصادی، در بلندمدت اثر خود را بر روند بازار نشان می‌دهند و برخی دیگر در کوتاه مدت. پس در هنگام تحلیل بازار آهن و فولاد تمایزی بین زمان اثرگذاری ها قائل شوید.
  • در هنگام استفاده از ابزار تکنیکال سعی کنید از یک متخصص و فرد حرفه ای کمک بگیرید نه یک فرد آماتور.
  • به وعده های داده شده دقت کنید. اینکه چه وعده ای در چه مرحله ای از اجراست، بسیار مهم است. گاها بعضی اخبار مثبت یا منفی از مسئولین ذیربط شنیده می‌شود. در این میان، برخی از اخبار که ذاتا اثر منفی بر روی ثبات بازار دارند، شاهد اثر گذاری سریعتر آنها بر بازار هستند. علت این موضوع نیز از لحاظ روانی توجیه می‌شود که باعث ایجاد التهاب، هیجانات و بهم ریختگی بازار می‌شود.
  • اثر بلایای طبیعی در جریان بازار می‌تواند بسیار متفاوت باشد. لذا برای بررسی بازار در صورت وجود چنین اتفاقای چه در ایران و چه در سطح جهانی، فاکتور مهمی است که اثرات کوتاه مدت و بلندمدتی برجای می‌گذارد و نباید آنرا فراموش کرد.
  • رفتار گذشته یک بازار را تنها در تحلیل تکنیکال جستجو کنید. این فاکتور به شما میگوید کع در تحلیل بازار آهن و فولاد چقدر احتمال مجدد کاهش یا افزایش قیمت آهن وجود دارد.

مشاوران تحلیل بازار فولاد چه کسانی هستند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد خرید آهن آلات را داشته اید و پیش از خرید از کسبه یا یک کارشناس فروش در مورد آینده بازار آهن اطلاعاتی خواستید. راستش را بخواهید در میان افرادی که کسبه هستند و یا وظیفه فروش آهن به شما را دارند، درصد کمی از آنها علم تحلیل بازار آهن را دارند و اغلب آنها بنا به شنیده های دست و پا شکسته و شایعات بازار نظر خود در مورد روند بازار آهن در روزهای آینده بیان می‌کنند.

در این میان عده ای هم بر اساس تجربه شروع به تحلیل بازار کرده اند که ممکن است گاهی هم حدسیات آنها درست از آب درآید. اما مهم است بدانید که یک تحلیل گر بازار آهن هیچ سود و منفعتی در ارائه تحلیل نداشته باشد. بعبارتی تحلیل کردن شغل حرفه ای اوست و نسبت به تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار احاطه کامل داشته باشد.

عمدتا علت افزایش قیمت آهن چیست؟

پاسخ این سوال بسته به زمان و اتفاقات آن مدام در حال تغییر است. همانطور که گفته شد در هنگام تحلیل بازار اهن و فولاد ،باید پارامترهای زیادی را در نظر گرفت. از طرفی شدت اثر گذاری هر پارامتر در هر زمان متفاوت است. مثلا اینکه دلار چه تاثیر بر قیمت آهن دارد بر همه ما مشخص است. اما نوع تاثیر گذاری آن بسته به حمایت‌های صورت گرفته از بازار دلار دارد. پس نمی‌توان در هر زمانی علت افزایش قیمت اهن را دلار دانست. گاهی کمبود مواد اولیه و گاهی افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی بر افزایش قیمت آهن آلات در ایران تاثیر می‌گذارند.