جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰ 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

آرشیو » تحلیل بازار آهن | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

ثبات قیمت در بازار آهن خام صادراتی
3 روز قبل

ثبات قیمت در بازار آهن خام صادراتی

بازار آهن خام در شرایط فعلی به دلیل رکود کلی بازار فولاد با نوسانات جزئی در قیمت تناژ مواجه شده است. ثبیت قیمت ها در این حوزه به دلیل رفتار معاملاتی روس هاست. روسیه بزرگترین تولید کننده آهن خام است. این کشور قصدی برای ارزان فروشی در این حوزه ندارد.

معاملات شاخص در بورس کالای فولاد داخلی
3 هفته قبل

معاملات شاخص در بورس کالای فولاد داخلی

بازار فولاد ایران در روز ابتدای هفته متاثر از رشد قیمت دلار روند صعودی را در بازار آغاز کرد. برخی از مبادی حوزه فولاد قیمت های سقف خود را تثبیت کردند. به نظر می رسد در شرایط کنونی اصلاح ساختار بورس برای نجات برخی ازحوزه های فولاد حیاتی است.باید دید دولت جدید چقدر در این زمینه توانایی کار اجرایی دارد.

عملکرد قراضه آهن آسیا از نگاه متال بولتن
4 هفته قبل

عملکرد قراضه آهن آسیا از نگاه متال بولتن

بازار قراضه آهن آسیا در سال گذشته با رشد بالایی همراه بوده است. ژاپن پرچمدار استفاده از قراضه آهن در صنعت فولاد آسیاست. سال گذشته ویتنام عملکرد بسیار خوب و رضایت بخشی در این حوزه داشته است. استفاده از کوره های قوس الکتریکی و تغییر خوراک آنها به قراضه آهن می تواند یک فرصت عالی برای تعدیل قیمت سنگ آهن باشد.

بی رمقی بورس فولاد از کجا نشأت می‌گیرد؟
1 ماه قبل

بی رمقی بورس فولاد از کجا نشأت می‌گیرد؟

بورس فولاد داخلی ایران روزهای بی رمق و کم افت و خیزی را تجربه می کند. به دلیل چسبیدن قیمت ها به سقف و کاهش انتظارات تورمی جامعه شاهد یک گپ بزرگ در معاملات بورس فولاد داخلی هستیم. در صورتی که قیمت ها به دلیل رشد قیمت دلار رشد داشته باشد به احتمال زیاد دولت جدید به شکلی دستوری این روند را سرکوب خواهد کرد. بازار فولاد نیاز به یک تعادل بلندمدت دارد.

صادرات دو برابری فولاد ایران طی دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰
1 ماه قبل
با مقایسه آمارها نسبت به دوره مشابه پارسال

صادرات دو برابری فولاد ایران طی دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی این هفته گزارش داده در دوماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ ایران؛ در مقایسه با دوماهه متناظر سال قبل؛ حجم صادرات توام با بیش از ۲ برابر افزایش؛ با حمایت های صورت گرفته از سمت تقاضای آسیا و خاورمیانه؛ به رقم ۱.۴۴ میلیون تن رسیده است .

ارزیابی جزئیات آمار تولید فولاد در گزارش دوماهه انجمن فولاد
1 ماه قبل

ارزیابی جزئیات آمار تولید فولاد در گزارش دوماهه انجمن فولاد

انجمن تولیدکنندگان فولاد در گزارشی عملکرد تولید فولاد ایران را در دو ماه ابتدایی سال برآورده کرده است. در این برآورد رشد 16 درصدی تولید را در مقایسه با مشابه سال قبل شاهد بوده ایم. به نظر می رسد رشد قیمت جهانی این پتانسیل رشد را برای فولاد ایران به ارمغان آورده است.

تحلیل روند مقاطع طویل فولادی در هفته آتی
2 ماه قبل

تحلیل روند مقاطع طویل فولادی در هفته آتی

بازار فولاد ایران و به خصوص مقاطع طویل فولادی شاهد یک انحراف قیمت محسوس از روند منطقی خود شده است. دلیل اصلی این موضوع را می تواند در اشتباه نرخ گذاری این محصول دانست. در کنار این موضوع اما افت قیمت دلار و تثبیت در قیمت های پایین باعث شده که عده ای فرصت را برای سرمایه گذاری در بخش فولاد معتنم بشمارند.

بررسی فرمول جدید نرخ پایه شمش در بورس کالا
2 ماه قبل

بررسی فرمول جدید نرخ پایه شمش در بورس کالا

رشد نرخ پایه شمش در بورس کالا در شرایطی که بازار های جهانی از صعودی شدن قیمت ها دست کشیده اند برای بازار و مصرف کننده ریسک های بزرگی را به همراه آورده است. ترس از ورود سرمایه ها به بورس کالا باعث شده است که روند رکود با گذشت زمان عمیق تر شود و ما شاهد بن بست معاملاتی در بخش فولاد داخلی و بورس کالا باشیم.

گره کور بازار فولاد کجاست؟
2 ماه قبل

گره کور بازار فولاد کجاست؟

بررسی روند بازار در عرضه و تقاضا، اعلام قیمت ها، کاهش انتظارات تورمی و دو سویه شدن جهت گیری بازار جهانی نشان میدهد که بازار فولاد در یک بلاتکلیفی گیر افتاده است که نتیجه آن میشود اصرار فولاد سازان بر افزایش قیمت ها و بی اعتنایی مصرف کنندگان به این افزایش. اما گره کور بازار فولاد چگونه باز خواهد شد. با ما در این یادداشت اختصاصی همراه باشید.

کارنامه فولاد در بورس کالا اردیبهشت ماه
2 ماه قبل

کارنامه فولاد در بورس کالا اردیبهشت ماه

کارنامه بورس کالا در ایران به واسطه همگرا شدن قیمت های داخلی با بازارهای جهانی در وضعیت ناپایداری قرار گرفته است. شاید در شرایط فعلی پایین آمدن نرخ دلار به وضعیت فعلی کمک کرده باشد.اما در صورتی که نرخ دلار مججدا صعودی شود شاهد رکود سنگین تری در معاملات بورس کالای ایران و به خصوص حوزه فولاد خواهیم بود.

در تحلیل بازار آهن به چه سوالاتی پاسخ داده می‌شود؟

تحلیل بازار آهن در این روزها ، جزو یکی از ابزار کمکی برای خریداران، پیش از استعلام قیمت و تصمیم نهایی آنها برای خرید شده است. چرا که نوسانات روزانه بازار دلار از یکسو و وضعیت تورمی کشور از سوی دیگر باعث شده است که خریداران همواره بدنبال بهترین زمان خرید باشند. به نحوی که با تحلیل درست بازار فولاد در این گرانی های بازار کالایی دچار ضرر نشوند.

در این بین، بیشترین سوالاتی که مردم از کارشناسان ما می‌پرسند، این است که وضعیت بازار آهن در روزهای آینده چطور است؟ بعنوان مثال، می‌خواهند بدانند که آیا قیمت آهن کاهش می یابد یا خیر؟ و یا اخبار منتشر شده در پایگاه خبری فولاد ایران بر روی قیمت آهن آلات تاثیر گذار است؟

7 نکته مهم در خصوص تحلیل بازار آهن و فولاد

شما برای تحلیل بازار آهن و فولاد از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چقدر اخبار و شنیده های کسبه برای تحلیل بازار آهن قابل اتکاست؟ آیا تاکنون از تحلیل بنیادی و تکنیکالی بازار، پیش از خرید آهن آلات استفاده کرده اید؟ مهم نیست که خودتان توانایی تحلیل داشته باشید یا خیر، چرا که در حال حاضر کارشناسان خبره زیادی در ایران وجود دارند که می‌توانند نقشه راه را به شما ارائه دهند.

نظر به اهمیت اخبار و تحلیل بازار برای روشن شدن مسیر در تصمیمات مهم خریداران آهن و فولاد لازم دانستیم چندین نکته در خصوص تحلیل بازار آهن و فولاد را بیان کنیم.

  • در هنگام تحلیل بازار آهن سعی کنید ابتدا تمام جوانب را بررسی کنید. سپس شدت اثر گذاری هر یک را بسنجید و همواره بیش از یک احتمال را برای روزهای آینده در نظر بگیرید.
  • استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال هر یک به تنهایی برای پیش بینی روزهای آینده کافی خواهد بود، اما بکار بردن همزمان این دو تحلیل برای رسیدن به نتایج دقیقتر بیشتر توصیه می‌شود.
  • به این نکته دقت کنید که گاهی برخی از پارامترهای تاثیرگذار مانند برخی اخبار و یا تصمیمات مهم اقتصادی، در بلندمدت اثر خود را بر روند بازار نشان می‌دهند و برخی دیگر در کوتاه مدت. پس در هنگام تحلیل بازار آهن و فولاد تمایزی بین زمان اثرگذاری ها قائل شوید.
  • در هنگام استفاده از ابزار تکنیکال سعی کنید از یک متخصص و فرد حرفه ای کمک بگیرید نه یک فرد آماتور.
  • به وعده های داده شده دقت کنید. اینکه چه وعده ای در چه مرحله ای از اجراست، بسیار مهم است. گاها بعضی اخبار مثبت یا منفی از مسئولین ذیربط شنیده می‌شود. در این میان، برخی از اخبار که ذاتا اثر منفی بر روی ثبات بازار دارند، شاهد اثر گذاری سریعتر آنها بر بازار هستند. علت این موضوع نیز از لحاظ روانی توجیه می‌شود که باعث ایجاد التهاب، هیجانات و بهم ریختگی بازار می‌شود.
  • اثر بلایای طبیعی در جریان بازار می‌تواند بسیار متفاوت باشد. لذا برای بررسی بازار در صورت وجود چنین اتفاقای چه در ایران و چه در سطح جهانی، فاکتور مهمی است که اثرات کوتاه مدت و بلندمدتی برجای می‌گذارد و نباید آنرا فراموش کرد.
  • رفتار گذشته یک بازار را تنها در تحلیل تکنیکال جستجو کنید. این فاکتور به شما میگوید کع در تحلیل بازار آهن و فولاد چقدر احتمال مجدد کاهش یا افزایش قیمت آهن وجود دارد.

مشاوران تحلیل بازار فولاد چه کسانی هستند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد خرید آهن آلات را داشته اید و پیش از خرید از کسبه یا یک کارشناس فروش در مورد آینده بازار آهن اطلاعاتی خواستید. راستش را بخواهید در میان افرادی که کسبه هستند و یا وظیفه فروش آهن به شما را دارند، درصد کمی از آنها علم تحلیل بازار آهن را دارند و اغلب آنها بنا به شنیده های دست و پا شکسته و شایعات بازار نظر خود در مورد روند بازار آهن در روزهای آینده بیان می‌کنند.

در این میان عده ای هم بر اساس تجربه شروع به تحلیل بازار کرده اند که ممکن است گاهی هم حدسیات آنها درست از آب درآید. اما مهم است بدانید که یک تحلیل گر بازار آهن هیچ سود و منفعتی در ارائه تحلیل نداشته باشد. بعبارتی تحلیل کردن شغل حرفه ای اوست و نسبت به تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار احاطه کامل داشته باشد.

عمدتا علت افزایش قیمت آهن چیست؟

پاسخ این سوال بسته به زمان و اتفاقات آن مدام در حال تغییر است. همانطور که گفته شد در هنگام تحلیل بازار اهن و فولاد ،باید پارامترهای زیادی را در نظر گرفت. از طرفی شدت اثر گذاری هر پارامتر در هر زمان متفاوت است. مثلا اینکه دلار چه تاثیر بر قیمت آهن دارد بر همه ما مشخص است. اما نوع تاثیر گذاری آن بسته به حمایت‌های صورت گرفته از بازار دلار دارد. پس نمی‌توان در هر زمانی علت افزایش قیمت اهن را دلار دانست. گاهی کمبود مواد اولیه و گاهی افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی بر افزایش قیمت آهن آلات در ایران تاثیر می‌گذارند.