افزونه جلالی را نصب کنید. 19 شوال 1443 Friday, 20 May , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
قیمت تیرآهن | آرتان پرس
قیمت تیرآهن
قیمت میلگرد | آرتان پرس
قیمت میلگرد

قیمت بیلت و شمش | آرتان پرس
قیمت قوطی و پروفیل | آرتان پرس
قیمت قوطی و پروفیل

قیمت ورق سیاه ضخیم بار | آرتان پرس
قیمت ورق سیاه
قیمت ورق روغنی | آرتان پرس
قیمت ورق روغنی

قیمت ورق گالوانیزه | آرتان پرس
قیمت ورق گالوانیزه
قیمت ورق رنگی | آرتان پرس
قیمت ورق رنگی

قیمت نبشی و ناودانی | آرتان پرس
قیمت نبشی
قیمت نبشی و ناودانی | آرتان پرس
قیمت ناودانی

قیمت آهن آلات در ایران و پارامترهای موثر بر آن

قیمت آهن آلات چند سالی است که در میان افزایش نوسانات نرخ ارز و جریانات سیاسی دچار فراز و نشیب های زیادی گشته است. تا چه حد عوامل موثر بر قیمت روز آهن در ایران را می‌شناسید؟ چرا شناخت این عوامل برای ما مهم است؟ آیا میتوان پارامترهایی را نام برد که واقعا بر قیمت فولاد در ایران تاثیر گذاری شفافی داشته باشند؟ شدت اثر گذاری هر کدام را چطور محاسبه می‌کنید؟ آیا بازار و قیمت اهن کیلویی در ایران قابل تحلیل و پیش بینی هست؟ قیمت هر کیلو آهن امروز را در چه مرجعی جستجو میکنید؟ برای پاسخ به سوالات خود، در این مقاله همراه آرتان پرس باشید.

بله، قیمت فولاد در ایران تحت تاثیر پارامترها و عوامل مختلفی است. پیش از بررسی این فاکتورها و برای درک بهتر، بهتر است سری به آرشیو قیمت آهن بزنیم و ببینیم قیمت فولاد در ایران از حدود ۱۰ سال قبل تاکنون چه تغییراتی داشته است؟

*** آرشیو قیمت آهن

بررسی نمودار قیمت روز آهن و فولاد در ایران، در حدود ۱۰ سال قبل، یعنی در مهرماه سال ۱۳۸۹، برای انواع میلگرد آجدار بین ۸۵۰ الی ۹۴۰ تومان در سایزهای مختلف بوده است. این ارقام شاید برای همه ما به یک رویا تبدیل شده است اما جالب است که بدانید رشد قیمت در آن سال ها نیز وجود داشته است. به طوریکه در ۶ ماه نخست سال ۸۹ نسبت به ابتدای سال، قیمت خرید و فروش آهن آلات به طور میانگین حدود ۱۸ درصد رشد داشته است. بعبارتی دیگر، قیمت میلگرد آجدار به طور میانگین در اغلب سایزهای خود، از حدود ۷۲۰ تومان از ابتدای سال ۸۹ به ۸۵۰ تومان در طی ۶ ماهه اول رسیده است. 

شاید اکنون که به روند قیمت فولاد در گذشته نگاه میکنید، تصور کنید که تغییرات نرخ ناچیز بوده است و به عبارتی ما اگر در طول کل سال ۸۹ شاهد ۱۳۰ تومان گرانتر شدن میلگرد بودیم، اکنون تغییرات این چنینی حتی به صورت روزانه هم به چشممان نمی آید. چرا که قیمتی که اکنون میلگرد و دیگر آهن آلات در آن قرار گرفته اند در کانال قیمتی بسیار بالاتری است که این تغییرات در حد تغییرات جزئی این روزها به شمار می آیند. 

از طرفی قیمت در محصول پرتقاضای دیگر یعنی تیرآهن نیز در آبان ۸۹ در هر شاخه از سایز ۱۴ ذوب آهن، تنها ۱۲۸ هزار تومان بوده است. اما اکنون، پس از فراز و نشیب های زیاد شاهد آن هستیم که  قیمت آهن و فولاد در میلگرد به میانگین حدود ۱۲۰۰۰ تومان در هر کیلو رسیده است. و این یعنی قیمت میلگرد آجدار ، در طی این سال‌ها میانیگن ۱۳۱۲ درصد افزایش داشته است. و قیمت تیرآهن ۱۴ در این روزها از مرز ۲ میلیون تومان عبور کرده است. قیمت کنونی و مقایسه آن با قیمت تیرآهن در سال ۱۳۸۹ نشان دهنده رشد ۱۴۷۸ درصدی می‌باشد

در این میان، اولین چیزی که در مورد تغییرات قیمت فولاد به ذهن می‌رسد، فشار تورم است. برای بررسی فاکتورهایی که باعث این تغییرات شده اند، با ما همراه باشید. برای مشاهده نمودار قیمت آهن در سال های گذشته کافی است بر روی محصول مورد نظر خود کلیک کنید و آیکون نمودار را بررسی نمایید. 

علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟

افزایش قیمت روز آهن آلات از دلایل مختلفی سرچشمه می‌گیرد. در این بخش، به توضیح مختصری در مورد مهمترین دلایل موثر بر نوسانات و تغییرات قیمتی بازار آهن در ایران می‌پردازیم.

۱–    فشار تورم بر قیمت فولاد

پس از آنکه نرخ تورم در سال ۸۸ سقوط قابل توجهی داشت و به مرز دو رقمی نزدیک شد. مجددا در سال ۸۹ افزایش نرخ تورم را شاهد بودیم. طبق نرخ اعلامی توسط بانک مرکزی، نرخ تورم در سال ۸۹ به میزان ۱٫۶ درصد بالاتر از سال ۸۸ بوده است. در طی همین سال و بر طبق داده های مرکز آمار ایران، نرخ تورم، رشد حدودا ۴٫۵ درصدی داشته است. از سویی بررسی قیمت آهن و فولاد در سالهای گذشته نیز نشان میدهد که نرخ آهن آلات همانند تمام کالاها متاثر از میزان تورم در ایران است. به عنوان مثال، در آرشیو قیمت آهن و فولاد تنها در ۶ ماهه اول سال ۸۹، رشد ۱۸ درصدی به ثبت رسیده است. 

اما فراموش نکنید که نرخ تورم در طی ۱۰ سال اخیر از ۱۲ درصد به ۵۰ درصد رسیده است و اگر قرار بود که قیمت‌آهن هم به همان میزان رشد کند، هم اکنون قیمت‌آهن میبایست در سطح قیمتی ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ تومان میبود. پس اینطور نیست که نرخ تورم تنها پارامتر تاثیر گذار بر قیمت آهن آلات باشد.

این یعنی فاکتور تورم، چه در طی یکسال و چه در مدت ۱۰ ساله خود، تنها بخشی از رشد نمودار قیمت آهن را توجیه می‌کند. بنابراین بخش دیگر رشد قیمتی تحت تاثیر عوامل دیگری قرار داشته است.

در ادامه، دیگر عوامل موثر بر قیمت انواع آهن آلات را بررسی می‌کنیم.

۲–    فشار عرضه بر قیمت آهن و فولاد

فشار عرضه بر قیمت فولاد گاهی برگرفته از تصمیمات کارخانه ها و تولیدکننده های فولاد در ایران است و گاهی ناشی از ورود ناظرین بر بازار آهن و فولاد می‌باشد. در واقع به منظور کنترل بهتر قیمت ها در بازار آهن، جلوگیری از هر گونه سوء استفاده، میزان حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تعیین می‌گردد. برای مثال قیمت ورق سیاه در بازار بشدت تحت تاثیر عرضه قرار دارد.

متاسفانه در برخی مواقع، پس از ابلاغ چنین قوانینی از سوی بورس کالا، شاهد عرضه های قطره چکانی از سوی فولادسازان در بازار بوده ایم. در واقع فولادسازان با اینکار به نحوی بدنیال جبران سود از دست رفته خود می‌باشند.

چراکه فروش آهن در بازار آزاد و صادرات آن، به مراتب سود بالاتری نصیب فولادسازان خواهد کرد. البته باید بگوئیم که همیشه هم اینطور نیست. گاهی رشد تولید می‌تواند عرضه آهن در بازار را به ثبات و تعادل برساند.

۳–    اثر قیمت های جهانی بر قیمت آهن

عواملی که روند قیمت فولاد در بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند عوامل جدید و متفاوتی نسبت به داخل ایران باشد. اما بدون در نظر گرفتن عامل تغییرات قیمتی در بازار جهانی، باید در نظر داشته باشید که قیمت بیلت صادارتی ایران به دیگر کشورها از جمله کشورهای همسایه و سایر محصولات فولادی میتواند بخشی از هزینه های تولید را جبران کند.

پس زمانی که به هر علتی، از جمله رکود جهانی، تحریم های ظالمانه آمریکا و یا بلایای طبیعی شاهد تغییر در قیمت های جهانی فولاد باشیم. به نوعی رقابت در قیمت بازار جهانی فولاد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همین موضوع قیمت انواع آهن در ایران را نیز بی نصیب نمی‌گذارد.

۴–    قیمت فولاد در بورس کالا

تالار بورس آهن و فولاد در ایران سال های زیادی است که فعالیت دارد. این بازار در طی این سال ها دچار فراز و نشیب های زیادی بوده است.

گاهی خروج فولاد از بورس کالا نیز، تیتر یک روزنامه ها می‌شد. گاهی قوانین سختگیرانه آن و گاهی اجباری بودن حضور تمامی کالاهای فولادی در بورس خبر ساز می‌شد.

اثر عملکرد بورس کالا بر قیمت فولاد در ایران، بر همگان آشکار است. چرا که در واقع فولاد در بورس کالا قیمت گذاری می‌شود.

به این ترتیب، اگر بازار داخلی فولاد دچار التهاب گردد، این بورس کالا است که وظیفه کنترل قیمت آهن آلات در بورس و سپس بازار داخلی را دارد. چرا که قیمت آهن و قیمت تیرآهن در بازار داخلی از قیمت آن در بازار بورس کالا تبعیت می‌کند. البته تمام محصولات به طور منظم در بورس عرضه نمیشود. بعنوان مثال، قیمت آهن پورفیل و قوطی در بورس محاسبه نمیشود و وابسته به قیمت ورق فولادی میباشد.

۴۱–  مقایسه بازار و بورس

اگر به مقایسه دو نمودار قیمت فولاد در بورس کالا و بازار داخلی نگاهی بیندازیم. می‌بینیم که در برخی بازه های زمانی، شرایطی آرام و بدور از التهاب را در بازار آهن در ۳ سال اخیر داشته ایم.

در این زمان ها، فاصله قیمتی آهن در بازار آزاد با بورس کالا، به اندازه سود منطقی ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومان در هر کیلو می‌باشد.

اما در همین ۳ سال اخیر، به محض پرش های قیمتی دلار، اختلاف قیمت آهن کیلویی در این دو بازار به بیش از ۲۰۰۰ تومان هم می‌رسد.

لذا کنترل بازار آهن، بین بازار آزاد و بورس کالا نیز نیازمند حضور سازمان و ارگانی مردمی و یا دولتی است که از نوسانات بیش از حد و غیرمنطقی آن جلوگیری کند.

۵–    اخبار و جو روانی حاکم بر بازار

جو روانی حاکم بر قیمت آهن در بازار، برگرفته از چند بازار موازی است که عموم آنها بازارهای کالایی و سرمایه گذاری هستند. بازار مسکن، خودرو، لوازم خانگی، دلار و طلا از جمله بازارهایی هستند که با ضرایب مختلفی بر روی قیمت نهایی شمش و دیگر محصولات آهنی تاثیر می‌گذارند.

داستان از این قرار است که در هر دوره زمانی ممکن است شدت اثر گذاری این بازارها متفاوت باشد. به همان نسبت نیز اغلب شاهد اثر منفی بیشتری به نسبت اثرات مثبت بر قیمت آهن و فولاد در بازار داخلی هستیم. در ادامه به بررسی دو فاکتور روانی بر بازار آهن و قیمت فولاد در ایران می‌پردازیم.

۵-۱–  اثر دلار به عنوان اولین فاکتور روانی

برای شروع، در همین دو سال اخیر، از سال ۹۷ تا ۹۹ تغییرات قیمت در بازار دلار را در نظر بگیرید.

قیمت دلار با شروع سال ۹۷، به ارزش ۴۸۵۰ تومان ثبت شد. اما در مهر همان سال جهش عجیبی داشت. به حدی که سقف تاریخی خود را برای اولین بار به ۱۸۵۰۰ تومان رساند.

در همین زمان، روند قیمت فولاد در بازار آهن آلات دچار آشفتگی و التهاب شد. بعنوان مثال در همین فاصله زمانی، قیمت میلگرد از ۲۵۱۰ به ۵۱۰۰ تومان رسید. این رشد ۵۰ درصدی قیمت که تنها در طی ۶ ماه رقم خورده بود، همسو با تغییر جهت و اصلاح نرخ دلار، که وارد فاز اصلاحی شد.

بنابراین پس از آن که شاهد کنترل قیمت در بازار دلار بودیم، قیمت فولاد در میلگرد آجدار به ۳۴۰۰ تومان کاهش یافت.

نکته مهمی که اثر آن هنوز در بازار آهن دیده می‌شود این است که شدت پارامتر دلار بر قیمت آهن آلات، از سال ۹۷ بیش از گذشته بر قیمت ها در بازار آهن خود نمایی می‌کند.

چرا که بعنوان مثال در سال ۹۶، قیمت دلار حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.  اما قیمت آهن بیش از آن رشد کرده بود. مقدار رشد قیمت آهن حدود ۶۰ درصد در سال ۹۶ بوده است. این یعنی فاکتورهای دیگری کنترل قیمت فولاد در سال ۹۶ را برعهده داشتند. اما از سال ۹۷ افسار آن بدست دلار افتاده است.

۵-۲–         اثر بازارهای مسکن و خودرو بعنوان دومین اثر روانی

بازارهای مسکن و خودرو، هر دو از جمله بازارهای کالایی و مصرفی در ایران هستند. از سوی دیگر این بازارها از دیرباز، به عنوان بازاری جذاب برای سرمایه گذاری در بین مردم شناخته شده است.

بازار مسکن و خودرو از این جهت که مصرف کننده عمده محصولات فولادی هستند، می‌توانند بر تقاضای بازار اثر مثبت و یا منفی بگذارند.

اگر به حافظه تاریخی خود مراجعه کنیم. می‌بینیم که آخرین بار، بازار مسکن از اردیبهشت تا آبان ماه سال ۹۸ دچار رکود گردیده بود. اثر این رکود به وضوح در بازار آهن و در پی آن، افت قیمت آهن آلات نیز احساس شد.

می‌توان گفت که اثر رکود بازار مسکن به همراه کاهش حدود ۴ هزار تومانی دلار در این دوره ۶ ماهه، کاهش ۲۸ درصدی قیمت فولاد در میلگرد آجدار را باعث شد.

از طرف دیگر، خریداران بازار خودرو که از طرفی رکود در بازار مسکن را شاهد بودند. و از طرف دیگر کاهش قیمت دلار بر قیمت خودرو را عاملی قوی بر افت قیمت خودرو می‌دانستند. از خرید و فروش و معامله دست کشیدند. به این ترتیب در بازار خودرو نیز شاهد نظاره گر بودن خریداران و بکار بردن استراتژی صبر بودیم.

اما به محض رونق گرفتن این دو بازار از آذرماه ۹۸، مجددا جو روانی آن بر قیمت آهن آلات موثر واقع گشت. به عبارتی هر دو بازار مانند آهن ربایی بر شدت نوسانات قیمت یکدیگر اثر می‌گذاشتند.

آیا بازار آهن آلات و روند قیمت فولاد در ایران قابل پیش بینی است؟

هنوز هم عده ای از افراد پیش بینی قیمت آهن در بازار را امکان پذیر نمی‌دانند. با اینحال بهتر است که بدانید دلیل این عدم پذیرش پیش بینی در بازار آهن دو موضوع عمده است.

پیش بینی قیمت آهن آلات
پیش بینی قیمت فولاد
  • یک: بازار آهن بازاری سنتی است. و قیمت گذاری ها نیز بیشتر به صورت تجربی، بدور از آگاهی و گاهی ناقص بوده است. به همین دلیل داده های قیمتی در آن نیز دارای خطاست و نمی‌توان با دقت بالایی همانند بازار بورس جهانی به تحلیل و پیش بینی آن پرداخت.
  • دو: در حال حاضر، اقتصاد ایران در سلامت کامل به سر نمی‌برد. همین موضوع باعث می‌شود تصمیمات اقتصادی کشور، اثرات هیجانی و ناگهانی خود را همانطور که پیش‌تر اشاره شد، به بازارها منتقل کند و آنها را دچار التهاب کند.

و اما توصیه ما

اما خبر خوب اینکه، بنا به نیاز عمده مشتریان و پروژه های عظیم فولادی، تیم تحلیل آرتان پرس با پذیرش دو موضوع فوق و با درنظر گرفتن خطای حدود ۵ الی ۱۵ درصدی، اقدام به بررسی و تحلیل بازار آهن آلات کرده است.

در این راستا، ابتدا تمام عوامل و فاکتورهای بنیادی موثر بر قیمت فولاد در ایران در نظر گرفته می‌شود. سپس با بررسی نمودار قیمت ها و تحلیل تکنیکالِ آنها، با استفاده از دانش کارشناسان متخصص و زبده، تحلیل هایی تخصصی صورت می‌گیرد.

بنابراین، می‌توان گفت که امروزه با داشتن امکانات و تخصص کافی امکان بررسی، تحلیل و پیش بینی قیمت آهن آلات در ایران وجود دارد. لذا با در نظر گرفتن همزمان تمام عوامل بنیادی و تکنیکال می‌توان از نقشه راه بازار آهن در کوتاه مدت، میانمدت و بلند مدت استفاده بهینه نمود.

قیمت روز آهن آلات را از چه مرجعی دریافت کنیم؟

در سال های اخیر، قیمت روز آهن آلات یکی از مهمترین ترندهای قیمتی در بازارهای کالایی بوده است. مصرف کنندگانی که به دنبال خرید آهن آلات هستند، بهتر است قیمت روز آهن آلات را از مراجع معتبر دریافت کنند. 

قیمت آهن آلات و فولاد
قیمت آهن آلات و فولاد

قیمت روز آهن آلات بر مبنای قیمت اعلامی کارخانه ها و بنگاه های شناخته شده آنها در ساعت مشخصی از روز اعلام می‌گردد، که شما عزیزان میتوانید برای دریافت بروزترین قیمت آهن آلات به سایت آرتان پرس که مرجعی معتبر برای دریافت قیمت، خرید و دریافت مشاوره از کارشناسان فروش این مجموعه می‌باشد.

تاثیر انتخابات بر روند بازار

با مشخص شدن دولت جدید و هشتمین ریاست جمهوری، هر چند هنوز برنامه ای مدون مبنی بر کنترل بازارهای ارز و سرمایه گذاری صورت نگرفته، اما شواهد سیگنال های مثبتی را نشان میدهد که همسو با آن قیمت ارز و سکه کاهشی و شاخص کل بورس نیز افزایش یافت. 

بنابراین، امیدواریم که اثر این روند بر بازار فولاد داخلی هم دیده شود.