افزونه جلالی را نصب کنید. 5 رجب 1444 Thursday, 26 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
قیمت تیرآهن | آرتان پرس
قیمت تیرآهن
قیمت میلگرد | آرتان پرس
قیمت میلگرد

قیمت بیلت و شمش | آرتان پرس
قیمت قوطی و پروفیل | آرتان پرس
قیمت قوطی و پروفیل

قیمت ورق سیاه ضخیم بار | آرتان پرس
قیمت ورق سیاه
قیمت ورق روغنی | آرتان پرس
قیمت ورق روغنی

قیمت ورق گالوانیزه | آرتان پرس
قیمت ورق گالوانیزه
قیمت ورق رنگی | آرتان پرس
قیمت ورق رنگی

قیمت نبشی و ناودانی | آرتان پرس
قیمت نبشی
قیمت نبشی و ناودانی | آرتان پرس
قیمت ناودانی

قیمت آهن آلات در ایران و پارامترهای موثر بر آن

قیمت آهن آلات چند سالی است که در میان افزایش نوسانات نرخ ارز، قیمت های جهانی و همچنین دستورات برگرفته از جریانات سیاسی با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. آیا با وجود اطلاع رسانی های قوی که در حوزه قیمت آهن و فولاد وجود دارد، تمامی عوامل موثر بر قیمت روز هر کیلو آهن در ایران به هنگام خرید آهن را می‌شناسید؟ اصلا چرا شناخت این عوامل موثر بر بازار آهن آلات برای ما مهم است؟

آیا میتوان پارامترهایی را نام برد که واقعا بر قیمت فولاد در ایران تاثیر گذاری مستقیمی داشته باشند؟ شدت اثر گذاری هر کدام را چطور محاسبه می‌کنید؟ آیا بازار و قیمت اهن کیلویی در ایران قابل تحلیل و پیش بینی هست؟ قیمت هر کیلو آهن امروز را در چه مرجعی جستجو میکنید؟ برای پاسخ به سوالات خود درباره هر آنچه باید از قیمت آهن آلات بدانید، در این مقاله همراه آرتان پرس باشید.

بله، قیمت فولاد در ایران تحت تاثیر پارامترها و عوامل مختلفی است. پیش از بررسی این فاکتورها و برای درک بهتر، بهتر است سری به آرشیو قیمت آهن بزنیم و ببینیم قیمت فولاد در ایران از حدود ۱۰ سال قبل تاکنون چه تغییراتی داشته است؟

*** آرشیو قیمت آهن

بررسی نمودار قیمت روز آهن و فولاد در ایران، در حدود ۱۰ سال قبل، یعنی در مهرماه سال ۱۳۸۹، برای انواع میلگرد آجدار بین ۸۵۰ الی ۹۴۰ تومان در سایزهای مختلف بوده است. این روزها، این ارقام شاید برای همه ما به یک رویا تبدیل شده است اما جالب است بدانید رشد قیمت در آن سال ها نیز وجود داشته است و اینگونه نبوده است که قیمت ها کاملا ثبات داشته باشد. اما جهش قیمت ها کمتر بوده است.

به طوریکه در ۶ ماه نخست سال ۸۹ نسبت به ابتدای سال، قیمت خرید و فروش آهن آلات به طور میانگین حدود ۱۸ درصد رشد داشته است. بعبارتی دیگر، قیمت میلگرد آجدار به طور میانگین در اغلب سایزهای خود، از حدود ۷۲۰ تومان از ابتدای سال ۸۹ به ۸۵۰ تومان در طی ۶ ماهه اول رسیده است. 

شاید اکنون که به آرشیو قیمت آهن در گذشته نگاه می‌کنید، تصور کنید که تغییرات نرخ ناچیز بوده است و به عبارتی ما اگر در طول کل سال ۸۹ شاهد ۱۳۰ تومان گرانتر شدن میلگرد بودیم، اکنون تغییرات این چنینی حتی به صورت روزانه هم به چشممان نمی آید. چرا که کانال قیمتی که اکنون میلگرد و دیگر آهن آلات در آن قرار گرفته اند در سطوح بسیار بالاتری است که نشان میدهد تغییرات سالیانه ده سال گذشته، در حد تغییرات جزئی این روزها به شمار می آیند. 

از طرفی قیمت در محصول پرتقاضای دیگر یعنی تیرآهن نیز در آبان ۸۹ در هر شاخه از سایز ۱۴ ذوب آهن، تنها ۱۲۸ هزار تومان بوده است.

اما اکنون، پس از فراز و نشیب های زیاد شاهد آن هستیم که  قیمت آهن و فولاد در محصول میلگرد نیز به میانگین حدود ۱۹ الی ۲۰ هزار تومان در هر کیلو رسیده است. و این یعنی قیمت میلگرد آجدار ، در طی این سال‌ها میانیگن ۱۹۲۱ درصد افزایش داشته است. همچنین قیمت تیرآهن ۱۴ در این روزها از مرز ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عبور کرده است. قیمت کنونی و مقایسه آن با قیمت تیرآهن در سال ۱۳۸۹ نشان دهنده رشد ۲۰۸۰ درصدی می‌باشد.

در این میان، اولین چیزی که در مورد تغییرات نمودار قیمت آهن به ذهن می‌رسد، فشار تورم است. برای بررسی فاکتورهایی که باعث این تغییرات شده اند، با ما همراه باشید. برای مشاهده نمودار قیمت آهن در سال های گذشته کافی است بر روی محصول مورد نظر خود کلیک کنید و آیکون نمودار را بررسی نمایید. 

علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟

افزایش قیمت روز آهن آلات از دلایل مختلفی سرچشمه می‌گیرد. در این بخش، به توضیح مختصری در مورد مهمترین دلایل موثر بر نوسانات و تغییرات قیمتی بازار آهن در ایران می‌پردازیم.

۱–    فشار تورم بر قیمت فولاد

پس از آنکه نرخ تورم در سال ۸۸ سقوط قابل توجهی داشت و به مرز دو رقمی نزدیک شد. مجددا در سال ۸۹ افزایش نرخ تورم را شاهد بودیم. طبق نرخ اعلامی توسط بانک مرکزی، نرخ تورم در سال ۸۹ به میزان ۱٫۶ درصد بالاتر از سال ۸۸ بوده است. در طی همین سال و بر طبق داده های مرکز آمار ایران، نرخ تورم، رشد حدودا ۴٫۵ درصدی داشته است. از سویی بررسی قیمت آهن و فولاد در سالهای گذشته نیز نشان میدهد که نرخ آهن آلات همانند تمام کالاها متاثر از میزان تورم در ایران است. به عنوان مثال، در آرشیو قیمت آهن و فولاد تنها در ۶ ماهه اول سال ۸۹، رشد ۱۸ درصدی به ثبت رسیده است. 

اما فراموش نکنید که نرخ تورم در طی ۱۰ سال اخیر از ۱۲ درصد به ۵۰ درصد رسیده است و اگر قرار بود که قیمت‌آهن هم به همان میزان رشد کند، هم اکنون قیمت‌آهن میبایست در سطح قیمتی ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ تومان میبود. پس اینطور نیست که نرخ تورم تنها پارامتر تاثیر گذار بر قیمت آهن آلات باشد.

این یعنی فاکتور تورم، چه در طی یکسال و چه در مدت ۱۰ ساله خود، تنها بخشی از رشد نمودار قیمت آهن را توجیه می‌کند. بنابراین بخش دیگر رشد قیمتی تحت تاثیر عوامل دیگری قرار داشته است.

در ادامه، دیگر عوامل موثر بر قیمت انواع آهن آلات را بررسی می‌کنیم.

۲–    فشار عرضه بر قیمت آهن و فولاد

فشار عرضه بر قیمت فولاد گاهی برگرفته از تصمیمات کارخانه ها و تولیدکننده های فولاد در ایران است و گاهی ناشی از ورود ناظرین بر بازار آهن و فولاد می‌باشد. در واقع به منظور کنترل بهتر قیمت ها در بازار آهن، جلوگیری از هر گونه سوء استفاده، میزان حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تعیین می‌گردد. برای مثال قیمت ورق سیاه در بازار بشدت تحت تاثیر عرضه قرار دارد.

متاسفانه در برخی مواقع، پس از ابلاغ چنین قوانینی از سوی بورس کالا، شاهد عرضه های قطره چکانی از سوی فولادسازان در بازار بوده ایم. در واقع فولادسازان با اینکار به نحوی بدنیال جبران سود از دست رفته خود می‌باشند.

چراکه فروش آهن در بازار آزاد و صادرات آن، به مراتب سود بالاتری نصیب فولادسازان خواهد کرد. البته باید بگوئیم که همیشه هم اینطور نیست. گاهی رشد تولید می‌تواند عرضه اهن در بازار را به ثبات و تعادل برساند.

۳–    اثر قیمت های جهانی بر قیمت آهن

عواملی که روند قیمت فولاد در بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند عوامل جدید و متفاوتی نسبت به داخل ایران باشد. اما بدون در نظر گرفتن عامل تغییرات قیمتی در بازار جهانی، باید در نظر داشته باشید که قیمت بیلت صادارتی ایران به دیگر کشورها از جمله کشورهای همسایه و سایر محصولات فولادی میتواند بخشی از هزینه های تولید را جبران کند.

پس زمانی که به هر علتی، از جمله رکود جهانی، تحریم های ظالمانه آمریکا و یا بلایای طبیعی شاهد تغییر در قیمت های جهانی فولاد باشیم. به نوعی رقابت در قیمت بازار جهانی فولاد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همین موضوع قیمت انواع آهن در ایران را نیز بی نصیب نمی‌گذارد.

۴–    قیمت فولاد در بورس کالا

تالار بورس آهن و فولاد در ایران سال های زیادی است که فعالیت دارد. این بازار در طی این سال ها دچار فراز و نشیب های زیادی بوده است.

گاهی خروج فولاد از بورس کالا نیز، تیتر یک روزنامه ها می‌شد. گاهی قوانین سختگیرانه آن و گاهی اجباری بودن حضور تمامی کالاهای فولادی در بورس خبر ساز می‌شد.

اثر عملکرد بورس کالا بر قیمت فولاد در ایران، بر همگان آشکار است. چرا که در واقع فولاد در بورس کالا قیمت گذاری می‌شود.

به این ترتیب، اگر بازار داخلی فولاد دچار التهاب گردد، این بورس کالا است که وظیفه کنترل قیمت آهن آلات در بورس و سپس بازار داخلی را دارد. چرا که قیمت آهن و قیمت تیرآهن در بازار داخلی از قیمت آن در بازار بورس کالا تبعیت می‌کند. البته تمام محصولات به طور منظم در بورس عرضه نمیشود. بعنوان مثال، قیمت آهن پورفیل و قوطی در بورس محاسبه نمیشود و وابسته به قیمت ورق فولادی میباشد.

۴۱–  مقایسه بازار و بورس

اگر به مقایسه دو نمودار قیمت فولاد در بورس کالا و بازار داخلی نگاهی بیندازیم. می‌بینیم که در برخی بازه های زمانی، شرایطی آرام و بدور از التهاب را در بازار آهن در ۳ سال اخیر داشته ایم.

در این زمان ها، فاصله قیمتی آهن در بازار آزاد با بورس کالا، به اندازه سود منطقی ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومان در هر کیلو می‌باشد.

اما در همین ۳ سال اخیر، به محض پرش های قیمتی دلار، اختلاف قیمت آهن کیلویی در این دو بازار به بیش از ۲۰۰۰ تومان هم می‌رسد.

لذا کنترل بازار آهن، بین بازار آزاد و بورس کالا نیز نیازمند حضور سازمان و ارگانی مردمی و یا دولتی است که از نوسانات بیش از حد و غیرمنطقی آن جلوگیری کند.

۵–    اخبار و جو روانی حاکم بر بازار

جو روانی حاکم بر قیمت آهن در بازار، برگرفته از چند بازار موازی است که عموم آنها بازارهای کالایی و سرمایه گذاری هستند. بازار مسکن، خودرو، لوازم خانگی، دلار و طلا از جمله بازارهایی هستند که با ضرایب مختلفی بر روی قیمت نهایی شمش و دیگر محصولات آهنی تاثیر می‌گذارند.

داستان از این قرار است که در هر دوره زمانی ممکن است شدت اثر گذاری این بازارها متفاوت باشد. به همان نسبت نیز اغلب شاهد اثر منفی بیشتری به نسبت اثرات مثبت بر قیمت آهن و فولاد در بازار داخلی هستیم. در ادامه به بررسی دو فاکتور روانی بر بازار آهن و قیمت فولاد در ایران می‌پردازیم.

۵-۱–  اثر دلار به عنوان اولین فاکتور روانی

برای شروع، در همین دو سال اخیر، از سال ۹۷ تا ۹۹ تغییرات قیمت در بازار دلار را در نظر بگیرید.

قیمت دلار با شروع سال ۹۷، به ارزش ۴۸۵۰ تومان ثبت شد. اما در مهر همان سال جهش عجیبی داشت. به حدی که سقف تاریخی خود را برای اولین بار به ۱۸۵۰۰ تومان رساند.

در همین زمان، روند قیمت فولاد در بازار آهن آلات دچار آشفتگی و التهاب شد. بعنوان مثال در همین فاصله زمانی، قیمت میلگرد از ۲۵۱۰ به ۵۱۰۰ تومان رسید. این رشد ۵۰ درصدی قیمت که تنها در طی ۶ ماه رقم خورده بود، همسو با تغییر جهت و اصلاح نرخ دلار، که وارد فاز اصلاحی شد.

بنابراین پس از آن که شاهد کنترل قیمت در بازار دلار بودیم، قیمت فولاد در میلگرد آجدار به ۳۴۰۰ تومان کاهش یافت.

نکته مهمی که اثر آن هنوز در بازار آهن دیده می‌شود این است که شدت پارامتر دلار بر قیمت آهن آلات، از سال ۹۷ بیش از گذشته بر قیمت ها در بازار آهن خود نمایی می‌کند.

چرا که بعنوان مثال در سال ۹۶، قیمت دلار حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.  اما قیمت آهن بیش از آن رشد کرده بود. مقدار رشد قیمت آهن حدود ۶۰ درصد در سال ۹۶ بوده است. این یعنی فاکتورهای دیگری کنترل قیمت فولاد در سال ۹۶ را برعهده داشتند. اما از سال ۹۷ افسار آن بدست دلار افتاده است.

۵-۲–         اثر بازارهای مسکن و خودرو بعنوان دومین اثر روانی

بازارهای مسکن و خودرو، هر دو از جمله بازارهای کالایی و مصرفی در ایران هستند. از سوی دیگر این بازارها از دیرباز، به عنوان بازاری جذاب برای سرمایه گذاری در بین مردم شناخته شده است.

بازار مسکن و خودرو از این جهت که مصرف کننده عمده محصولات فولادی هستند، می‌توانند بر تقاضای بازار اثر مثبت و یا منفی بگذارند.

اگر به حافظه تاریخی خود مراجعه کنیم. می‌بینیم که آخرین بار، بازار مسکن از اردیبهشت تا آبان ماه سال ۹۸ دچار رکود گردیده بود. اثر این رکود به وضوح در بازار آهن و در پی آن، افت قیمت آهن آلات نیز احساس شد.

می‌توان گفت که اثر رکود بازار مسکن به همراه کاهش حدود ۴ هزار تومانی دلار در این دوره ۶ ماهه، کاهش ۲۸ درصدی قیمت فولاد در میلگرد آجدار را باعث شد.

از طرف دیگر، خریداران بازار خودرو که از طرفی رکود در بازار مسکن را شاهد بودند. و از طرف دیگر کاهش قیمت دلار بر قیمت خودرو را عاملی قوی بر افت قیمت خودرو می‌دانستند. از خرید و فروش و معامله دست کشیدند. به این ترتیب در بازار خودرو نیز شاهد نظاره گر بودن خریداران و بکار بردن استراتژی صبر بودیم.

اما به محض رونق گرفتن این دو بازار از آذرماه ۹۸، مجددا جو روانی آن بر قیمت آهن آلات موثر واقع گشت. به عبارتی هر دو بازار مانند آهن ربایی بر شدت نوسانات قیمت یکدیگر اثر می‌گذاشتند.

آیا بازار آهن آلات و روند قیمت فولاد در ایران قابل پیش بینی است؟

هنوز هم عده ای از افراد پیش بینی قیمت آهن در بازار را امکان پذیر نمی‌دانند. با اینحال بهتر است که بدانید دلیل این عدم پذیرش پیش بینی در بازار آهن دو موضوع عمده است.

پیش بینی قیمت آهن آلات
پیش بینی قیمت فولاد
  • یک: بازار آهن بازاری سنتی است. و قیمت گذاری ها نیز بیشتر به صورت تجربی، بدور از آگاهی و گاهی ناقص بوده است. به همین دلیل داده های قیمتی در آن نیز دارای خطاست و نمی‌توان با دقت بالایی همانند بازار بورس جهانی به تحلیل و پیش بینی آن پرداخت.
  • دو: در حال حاضر، اقتصاد ایران در سلامت کامل به سر نمی‌برد. همین موضوع باعث می‌شود تصمیمات اقتصادی کشور، اثرات هیجانی و ناگهانی خود را همانطور که پیش‌تر اشاره شد، به بازارها منتقل کند و آنها را دچار التهاب کند.

و اما توصیه ما

اما خبر خوب اینکه، بنا به نیاز عمده مشتریان و پروژه های عظیم فولادی، تیم تحلیل آرتان پرس با پذیرش دو موضوع فوق و با درنظر گرفتن خطای حدود ۵ الی ۱۵ درصدی، اقدام به بررسی و تحلیل بازار آهن آلات کرده است.

در این راستا، ابتدا تمام عوامل و فاکتورهای بنیادی موثر بر قیمت فولاد در ایران در نظر گرفته می‌شود. سپس با بررسی نمودار قیمت ها و تحلیل تکنیکالِ آنها، با استفاده از دانش کارشناسان متخصص و زبده، تحلیل هایی تخصصی صورت می‌گیرد.

بنابراین، می‌توان گفت که امروزه با داشتن امکانات و تخصص کافی امکان بررسی، تحلیل و پیش بینی قیمت آهن آلات در ایران وجود دارد. لذا با در نظر گرفتن همزمان تمام عوامل بنیادی و تکنیکال می‌توان از نقشه راه بازار آهن در کوتاه مدت، میانمدت و بلند مدت استفاده بهینه نمود.

قیمت روز آهن آلات را از چه مرجعی دریافت کنیم؟

در سال های اخیر، قیمت روز آهن آلات یکی از مهمترین ترندهای قیمتی در بازارهای کالایی بوده است. مصرف کنندگانی که به دنبال خرید آهن آلات هستند، بهتر است قیمت روز آهن آلات را از مراجع معتبر دریافت کنند. 

قیمت آهن آلات و فولاد
قیمت آهن آلات و فولاد

قیمت روز آهن آلات بر مبنای قیمت اعلامی کارخانه ها و بنگاه های شناخته شده آنها در ساعت مشخصی از روز اعلام می‌گردد، که شما عزیزان میتوانید برای دریافت بروزترین قیمت آهن آلات به سایت آرتان پرس که مرجعی معتبر برای دریافت قیمت، خرید و دریافت مشاوره از کارشناسان فروش این مجموعه می‌باشد.

تاثیر انتخابات بر روند بازار

با مشخص شدن دولت جدید و هشتمین ریاست جمهوری، هر چند هنوز برنامه ای مدون مبنی بر کنترل بازارهای ارز و سرمایه گذاری صورت نگرفته، اما شواهد سیگنال های مثبتی را نشان میدهد که همسو با آن قیمت ارز و سکه کاهشی و شاخص کل بورس نیز افزایش یافت. بنابراین، امیدواریم که اثر این روند بر بازار فولاد داخلی هم دیده شود. 

بازار آهن | خرید از بازار سنتی بهتر است یا مدرن؟

بازار آهن آلات در ایران را می‌توان به دو دسته بازار سنتی و بازار مدرن آهن آلات تقسیم کرد. این دو بازار اهن تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، اما هدف هر دو تامین نیاز مصرف کننده نهایی در زنجیره فولاد است. در این میان بازار آهن در تهران و برخی شهرهای دیگر همچون اصفهان، مشهد و برخی شهرهای شمالی از رونق خوبی برخوردار است. اما شاید برایتان سوال باشد که اگر زمانی قصد خرید آهن داشته باشید، از بازار سنتی (مثل شاد آباد) خرید کنم یا بازار آنلاین (مثل سایت های فروش آنلاین آهن)؟ کدام یک مورد اعتمادتر است؟ اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، و یا میخواهید تفاوت این دو بازار را بهتر بشناسید، حتما در ادامه همراه ما باشید.

تعریف بازار آهن

بازار آهن یکی از آخرین حلقه های زنجیره فولاد را تشکیل می‌دهد. اگر شما یک مصرف کننده نهایی برای ساخت پروژه ساختمانی‌تان باشید، عمدتا با کارخانه تولید کننده فولاد سروکار ندارید. لذا بازار آهن آلات جایی است که مصرف کننده می‌تواند به آن دسترسی مستقیمی داشته باشد و لذا میتواند بر حسب نیاز خود، ضمن مشورت و مشاوره با کارشناسان فروش، اقدام به خرید و بارگیری نماید. اما این بارگیری آهن آلات از کجا و چگونه صورت میگیرد؟ پاسخ این سوال را در ادامه خواهیم گفت.

اما همانطور که گفتیم بازار آهن در ۲ مدل سنتی و مدرن خود تفاوت‌هایی دارند. که میخواهیم ابتدا در مورد آن به توضیح بپردازیم. بنابراین اگر قصد خرید آهن را دارید، ابتدا بهتر است بدانید که از کدام بازار خرید کنید بهتر است و ریسک های احتمالی آن چگونه خواهد بود.

بازار آهن سنتی

اگر بیشتر از ۱۰ سال پیش نیاز به خرید آهن داشتید، حتما بازارهای آهن سنتی را دیده اید و یا حداقل آنها را می‌شناسید. یکی از معروف ترین بازارهای آهن تهران که به شیوه سنتی کار می‌کند، بازار شاد آباد است. شاید بتوان به قطعیت گفت که هم اکنون قطی خرید و فروش سنتی بازار فولاد کشور از این محل اتفاق می افتد.  

این بازار که در ضلع جنوب غربی تهران و بعد از بزرگراه فتح (منطقه ۱۸ تهران) قرار دارد، دارای پاساژها و بلوک‌های زیادی است که در هر خیابان آن که قدم بگذارید، محصولات فولادی از قبیل لوله و اتصالات، تیرآهن، انواع ورق فولادی و دیگر محصولات را جلوی مغازه ها خواهید دید.

بازار آهن آلات شاد آباد تهران

در قدم بعدی وقت آن است که یکی یکی مغازه ها را وارد شوید و قیمت هر کیلو آهن را از آنها سوال کنید. هر چند قیمت هر محصول بین مغازه های مختلف نباید تفاوت چندانی داشته باشد، اما بحث رقابت در جذب مشتری بحثی است که بازار سنتی و مدرن نمیشناسد. از طرفی شما میتوانید پس از توافق اولیه با فروشنده، با اون به انباری که احتمالا در همان نزدیکی است بروید و بارهای نگهداری شده در انبار را بررسی کنید و از صحت آنها اطمینان خاطر پیدا کنید.

اما این پایان کار نیست، چرا که الزاما آن بارها، بارهای ارسالی برای شما نیستند مگر حجم خرید شما کم باشد و همان لحظه بارگیری به مقصد تعیین شده توسط شما صورت گیرد.

مزایا و معایب خرید از بازار اهن سنتی چیست؟

بازار آهن سنتی به شما این امکان را می‌دهد که از نزدیک جنس خریداری شده را رویت کنید و اگر جزو آن دسته افرادی باشید که به هنگام خرید بسیار وسواس هستید و می‌خواهید از طریق روانشناسی به فروشنده اعتماد کنید، خرید از بازار آهن به شیوه سنتی به درد شما می‌خورد.

خرید از بازار سنتی آهن

اما این نکته را در نظر بگیرید که گرفتن قیمت در بازار حضوری آهن آلات به سادگی بازار آنلاین و مدرن این صنعت نیست. علاوه بر آن شفافیتی در ارائه قیمت وجود ندارد و یا در مقایسه با بازار مدرن این شفافیت کمتر است. همچنین شما باید وقت زیادی صرف بدست آوردن قیمت و برآورد اولیه هزینه های ساخت خود کنید. در این میان ممکن است به علت خستگی زیاد زود تصمیم بگیرید و بهترین انتخاب از جانب شما صورت نپذیرد.

از طرفی، این امکان که بتوان در میان تعداد زیادی فروشنده انتخاب اصلحی کرد تنها در شهر تهران و شهرهایی که دارای بازار آهن به این عظمت باشند امکان پذیر است. در غیر این صورت اگر اهل شهر کوچکی هستید به شما توصیه میکنیم حتما به بازار آنلاین آهن مراجعه کنید و محدودیتی که وجود دارد را کنار بزنید.

معروف ترین بازارهای آهن تهران به شیوه فروش سنتی

معروف ترین بازار آهن تهران به شیوه سنتی، بازار شاد آباد است. جالب است بدانید که نام قدیم این بازار، شاه آباد بوده است. علاوه بر آن بازار ” آهن مکان ” و ” آهن بازار ” نیز دو تا از بازارهای معروف دیگر هستند. مغازه های بازار اهن شاد آباد معمولا از ساعت ۸ صبح الی ۵ بعد از ظهر باز هستند. مغازه های آهن مکان نیز از ۹ صبح و مغازه های آهن بازار نیز از ساعت ۸:۳۰ هر روز بجز جمعه ها فعالیت خودشان را آغاز می‌کنند.

بازار آهن مدرن یا آنلاین

بازار مدرن آهن همان بازاری است که از بستر اینترنت در جهت کمک به حس خرید بهتر برای مصرف کننده نهادینه شده است. خط و مشی این نوع کسب و کار بر این اساس بنا شده است که قیمت روز آهن به طور منظم در سایت اعلام شود. در این میان سایتی مثل آرتان پرس که آرشیو قیمت آهن را از سال های گذشته در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند، بسیار قابل توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است. زیرا ارائه این آرشیو آن هم به صورت رایگان و قابل دانلود در سایت، این امکان را به خریداران محترم میدهد که با بررسی تکنیکالی قیمت ها بهترین زمان خرید خود را پیش از خرید بررسی کنند.

علاوه بر این، سایت های فروش آهن به صورت آنلاین خود را موظف به دادن اطلاعات و آگاهی در زمینه های مختلف کاربرد فولاد کرده اند و به همین خاطر لیست از مقالات مورد نیاز کاربران را در سایت خود قرار داده اند.

فرض کنید خریدار میلگرد هستید. میلگرد دارای سایزهای زیادی است که خود به دو نوع ساده و آجدار تقسیم می شود. حال فرض کنید در ایران بیش از ۳۰ کارخانه کوچک و بزرگ تولیدی میلگرد وجود دارد. مزیت چشمگیر و قابل توجه خرید از بازار آهن آنلاین این است که شما میتوانید بدون صرف وقت زیادی، قیمت میلگرد را برای سایزهای مختلف و در برندهای مختلف بدون تماس دریافت کنید. سپس برای کسب مشاوره بیشتر برای انتخاب دقیق‌تر میتوانید از کارشناسان آموزش دیده این سایتها کمک بگیرید.

از طرفی، یک مزیت بزرگ دیگر بازار مدرن این است که شما میتوانید طیف گسترده ای از انواع محصولات را یکجا و در یک فروشگاه آنلاین ببینید. چه مقاطع طویل، چه مقاطع تخت فولادی و چه حتی اتصالات جانبی که اهمیت خرید آنها هم کم از مقاطع بزرگی مثل تیرآهن و میلگرد ندارد. این را با حالتی مقایسه کنید که قرار است برای هر محصول از چند مغازه مجزا خرید کنید. آنوقت نه تنها پیچیدگی خرید برایتان چند برابر میشود، بلکه اگر قرار باشد به جهت خرید بالا تخفیفی عایدتان شود، این شانس برایتان به حداقل میرسد.

در نهایت شما میتوانید پیش فاکتور دریافت کنید و پس از تایید خودتان یا مدیر خرید شرکتی که در آن کار میکنید و از هر شهری که هستید، درخواست بارگیری و ارسال بار نمایید.

خرید در بازار فولاد و آهن آلات
تنوع محصولات در بازار آنلاین

آگاهی دادن در فرایند خرید آهن، جزوی از الزامات فروش است

این روزها با افزایش اطلاعات در تمام زمینه ها و تسهیل شدن دریافت این اطلاعات توسط مشتریان باید به این نکته توجه داشت که بازار آهن آلات نیز از این موضوع مستثنی نیست. هر چند شفافیت قیمت های ارائه شده در سایت‌های آنلاین آهن کاری پسندیده و لازم است. اما ارائه مشاوره دقیق و صحیح و ارائه آخرین اخبار بازار آهن برای مخاطبان نیز یکی از نیازهای اساسی آنها در فرایند خرید است.

لذا ما معتقدیم که آگاهی دادن در فرایند خرید آهن، جزوی از الزامات فروش است و به همین منظور نه تنها ارائه دهنده قیمت روزانه آهن در سایت آرتان پرس هستیم، بلکه با دریافت مجوزهای لازم اقدام به تولید آخرین اخبار بازار فولاد داخلی و جهانی نموده ایم و در جهت آگاهی دادن به مصرف کنندگانی که ممکن است حتی نیاز خود را از کارخانجات بزرگ فولادی تامین کنند، کم نخواهیم گذاشت و به این ارزش پایبند هستیم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم، با صداقت درباره تفاوت های بین این دو بازار با شما صحبت کنیم. در نهایت این انتخاب به عهده شماست که کدام بازار را می پسندید. علی ایحال اگر نظر متخصصان را بخواهید، از آنجائیکه خرید آهن مانند خرید میوه و اقلام روزمره نیست باید دقت فراوانی در هنگام خرید کرد. چرا که اولا تراکنش مالی بالایی برای خرید آهن نیاز است، ثانیا با بررسی روند قیمت ها از طریق سایت فروش آنلاین آهن میتوان انتخاب بهتری در زمان بهتری داشت. این نکته را فراموش نکنید که خرید به شیوه مدرن از امنیت خرید شما نه تنها کم نمیکند، بلکه سطح امنیت آن را بالاتر از فروش سنتی نیز می‌برد.

نکته آخر هم اینکه اگر نیاز به حجم خرید کمی دارید، در صورت امکان به بازارهای سنتی مثل بازار آهن شاد آباد مراجعه کنید، چرا که اغلب بازارهای سنتی در انبارهای خود حجمی از محصولات را نگهداری میکنند که میتوانند برای مشتریان این چنینی وقت کمتری در فرایند خرید صرف شود.