افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
برای دریافت استعلام قیمت و سفارش با شماره 74418000-021 تماس بگیرید
قیمت تیرآهن | آرتان پرس

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن کارخانه مورد نظر خود را در لیست ذیل انتخاب نمایید.

آیا قیمت تیرآهن کاهش می یابد یا افزایش؟ ارتباط قیمت تیر آهن و دلار چیست؟ شاید شما هم قصد اجرای پروژه ساختمانی و یا هر سازه دیگری را داشته باشید. اما نمی‌دانید روند نمودار قیمت تیرآهن و قیمت فولاد چگونه خواهد بود. بنابراین در مورد آن یا از کارشناسان فروش تیراهن سوال می‌کنید و یا در اینترنت در جستجوی تحلیل قیمت تیرآهن هستید.

تیرآهن یکی از اساسی ترین مقاطع بکار رفته در اسکلت فولادی ساختمان ها و سوله های فولادی است که وظیفه تحمل تنش برشی، خمشی و پیچشی در ساختمان را بر عهده دارد. قیمت تیرآهن نیز پارامتری مهم در هزینه ساخت یک ساختمان با اسکلت فلزی خواهد بود.

قیمت تیر کرمانشاه، تیرآهن اهواز و تیرآهن ۱۴ و حتی در بعضی مواقع تیراهن دست دوم جزو پرتکرارترین سوالات شماست. ما ابتدا عوامل تاثیر گذار بر قیمت هر شاخه تیراهن را به شما خواهیم گفت. تا در نگاه اول بتوانیم نکات مهم پیش بینی قیمت تیراهن را به طور خلاصه اما جامع ارائه کنیم. در نگاه دوم علت کاهش یا افزایش قیمت تیرآهن را به طور کامل تری درک کنیم. سپس در ادامه نکات تکمیلی در مورد انواع تیرآهن را بازگو خواهیم کرد.

پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن

برای بررسی پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت انواع اهن ، بجز قیمت تمام شده و مالیات بر ارزش افزوده، پارامترهای دیگری دخیل هستند که مهمترین آنها تناسب بین عرضه و تقاضاست. بهتر است بدانید که تعداد کارخانه های تولیدکننده تیراهن در ایران، به نسبت دیگر مقاطع مثل میلگرد و پروفیل کمتر است.

  • پس در درجه اول، با توجه به محدود بودن تعداد تولیدکننده های تیراهن در ایران، بحث میزان عرضه این کالای مهم فولادی بر روی قیمت آن بسیار تاثیر گذار است. قیمت تیراهن در تمام برندهای معتبر تولیدکننده در ایران، از جمله تیرآهن کرمانشاه، ذوب آهن اصفهان ، اهواز، یزد و ناب تبریز و آرین در لیست زیر قابل مشاهده است.
  • فاکتور دوم تاثیر گذار بر تیر، قیمت پایه میلگرد در معاملات بورس کالا است. تیراهن در بورس کالا، به همراه میلگرد در روزهای شنبه و سه شنبه هر هفته عرضه و معامله می‌شود. با توجه به اینکه در فرمول قیمت پایه عرضه تیراهن، ضریب ۱.۰۷ از قیمت میلگرد در نظر گرفته می‌شود. لذا قیمت پایه عرضه تیراهن در بورس کالا ، تابعی از قیمت این کالای مهم فولادی، یعنی میلگرد نیز می‌باشد.

قیمت پایه تیرآهن= ۱.۰۷* قیمت پایه میلگرد

  • پارامتر بعدی و تا حدودی پررنگ بر روی قیمت تمام کالاهای فولادی، قیمت دلار است. این پارامتر بر روی قیمت تیراهن نیز تاثیرگذار است. اما بهتر است که بدانید بیش از ارتباط مستقیم بین دلار و تیراهن، جو روانی آن عاملی منفی بر قیمت دهی روزانه این کالاست.

در مجموع از آنجاییکه تیراهن کالایی استراتژیک است که سهم مهمی در هزینه ساخت و ساز دارد. بنابراین، نحوه خرید تیرآهن و سایز سایزها و همچنین اطمینان نسبت به مراحل بارگیری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مطالعه مشخصات تیراهن را به شما توصیه میکنیم.

نکات تکمیلی در مورد تیرآهن

۱-    ابتدا انواع تیراهن را بشناسید

تیراهن از جمله مقاطع طویل آهن آلات بشمار می آید که حجم بالایی از هزینه پروژه های ساختمانی و صنعتی را به خود اختصاص داده است. بنابراین نحوه محاسبه قیمت تیر آهن نیز از حساسیت بالایی برخوردار است. به دلیل هزینه های بالای آن گاهی برخی قیمت تیراهن دست دوم را جستجو میکند اما ما بعلت ایمنی بیشتر به شما خرید دست اول آن را توصیه می‌کنیم.

انواع تیراهن با علائم اختصاری IPE، INP و IPB شناخته می‌شود. تیراهن IPE مطابق با استاندارد اروپا و ایران است. هر یک از انواع تیراهن برای تحمل بارهای خمشی و نیروی برشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است در بازار نام تیراهن دست دوم به گوشتان خورده باشد. علاوه بر آن تیر ورق نیز در موارد خاصی ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیر معمولا در شاخه های ۱۲ متری عرضه می‌شود اما پیش از خرید می‌توانید با استفاده از جداول وزنی، قیمت تیراهن را به ۲ صورت شاخه ای و یا کیلویی در هزینه های خود لحاظ کنید. استاندارد فرایند تولید تیراهن در ایران به صورت IPE و مطابق با استاندارد اروپا است. تفاوت اصلی تیرآهن IPE با تیر های INP و IPB در شکل مقطع‌تیراهن است.

شکل تیراهن IPE و INP به صورت I شکل است. اما شکل‌تیراهن IPB به صورت H می‌باشد. تفاوت دو مقطع INP  و IPE نیز در شکل بال های آن است.

قیمت تیر آهن در سایزهای مختلف متفاوت است. سایز تیراهن از ۱۰ تا ۳۰ در بازار ایران موجود است. استاندارد‌تیرآهن تولیدی مطابق با اروپا و  با علامت اختصاری IPE می‌باشد. پرکاربردترین تیراهن های IPE در سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ می‌باشد. یکی از پرتقاضاترین انواع تیرآهن، تیرآهن ۲۰ اهواز میباشد. اما تیراهن هاش یا همان IPB در سایزهای ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ در بازار وجود دارد.

۲-    قیمت تیرآهن در بنگاه و کارخانه چه تفاوتی دارد؟

محل تحویل تیراهن بستگی به درخواست مشتری و تناژ مورد استفاده دارد و می‌تواند در بنگاه اصفهان، بنگاه تهران و یا کارخانه باشد که میزان کمی اختلاف قیمت در بین آنها وجود دارد. از لحاظ زمانی نیز در کمترین زمان ممکن پس از ثبت سفارش و پیگیری کارشناسان ما، می‌توانید تیرآهن خود را تحویل بگیرید.

به طور کلی، عواملی از جمله کیفیت، اعتبار، عرضه و تقاضای برندهای مختلف باعث اختلاف در بین برندهای مختلف از لحاظ قیمت تیرآهن می‌باشد. مهمترین برندهای‌تیراهن در ایران ذوب آهن اصفهان که به تیراهن اصفهان معروف است، تیرآهن کرمانشاه ، تیراهن ناب تبریز و تیرآهن‌یزد می‌باشد. با اینحال، شما می‌توانید از لیست زیر قیمت تیراهن در برندهای ذوب آهن، کرمانشاه، یزد، اهواز، آرین و ناب تبریز را مشاهده کنید.

۳-    تیراهن های تولید داخل بهتر است یا وارداتی؟

کارخانه های تولید تیراهن در ایران شامل تعداد انگشت شماری است. ذوب آهن اصفهان با ارائه بیشترین سایز تولیدی، رهبر بازار تیرآهن است. ذوب اهن اصفهان در سایزهای ۱۲ الی ۳۰ تیراهن IPE به بازار عرضه می‌کند. علاوه بر تیرآهن ذوب آهن اصفهان، کارخانه فایکو نیز، در سایزهای ۱۴ الی ۲۴ این محصول در بازار فعالیت دارد.

برندهای فولاد کرمانشاه، تیراهن فولاد اهواز ، فولاد آرین، ناب تبریز و فولاد یزد از دیگر برندهای تامین کننده تیراهن در ایران هستند. اما برندهای وارداتی تیراهن هاش در ایران، ترکیه، کره و روسیه می‌باشد.

لازم بذکر است که عموما در سایزهای تولیدی توسط کارخانه های ایران، بخصوص در نوع IPE تیراهن به صورت وارداتی کمتر دیده می‌شود و یا می‌توان گفت با توجه به کیفیت مناسب تولید داخل، اقدام به واردات تیراهن‌های با سایز مشابه تولید داخل وارد نمی‌گردد. بنابراین مقایسه قیمت تیراهن در داخل با وارداتی قابل قیاس نمی‌باشد.

لذا تیراهن های وارداتی اغلب تیراهن های هاش بوده که در ایران عرضه این محصولات کمتر است. و در حال حاضر دو کارخانه ذوب آهن و فایکو تنها تولیدکننده های آن در تعداد محدودی از سایزها هستند.

۴-    پیش بینی قیمت تیرآهن در روزهای آینده

بررسی، تحلیل و سپس پیش بینی قیمت تیرآهن در روزهای آینده امری تخصصی است که نیاز به دانش و اطلاعات کافی از وضعیت بازار دارد. نکته مهم در پیش بینی قیمت تیراهن استفاده از ابزاری بجز شنیده ها و تصمیمات بازار است. این ابزار در علم بازارهای مالی دنیا، همان ابزار تکنیکال است.

بنابراین اگر در هر سایت یا مجله ای، با عنوان پیش بینی قیمت تیرآهن و دیگر آهن الات روبرو شدید؛ و یا تیتر علت افزایش قیمت تیرآهن را مشاهده کردید اما در آن تنها به اخبار و شنیده های بازار تکیه شده بود، بدانید که تنها ۴۰ درصد مسیر در آنجا شفاف سازی گردیده است. در صورتی که بخش مهمتر یک پیش بینی استفاده از ابزار تکنیکال به طور صحیح و حرفه ای می‌باشد. لذا، حضور تیم متخصص تحلیل تکنیکال در هر تحلیل و پیش بینی قیمتی، ضروری و جزء جدایی ناپذیر آن می‌باشد.

۵-   تفاوت اصلی تیراهن ذوب آهن با سایر تیرآهن ها در چیست؟

تیراهن ذوب آهن اصفهان از لحاظ وزنی نسبت به تیرآهن برندهای دیگر در ایران، سنگین تر است. از طرفی تیر ذوبی از جدول اشتال تیراهن پیروی می‌کند. همچنین کیفیت این تیراهن ها در مقایسه با برندهای متفرقه دیگر بالاتر می‌باشد.

علاوه بر این، ممکن است بارها واژه سبک و سنگین را شنیده باشید. در خصوص تیراهن باید بدانید که هنگای که وزن تیراهن نسبت به میانگین وزن استاندارد از لحاظ رابطه چگالی، حجم و جرم بیشتر باشد، آن تیرآهن سنگین و در صورتی که وزن کمتر از میانگین استاندارد باشد، تیرآهن سبک نامیده میشود.

لذا در مقایسه کلی تنها برند ذوب آهن اصفهان است که ون تیرآهن تولیدی آن مطابقت کامل با استاندارد جهانی دارد و لذا همین موضوع کیفیت و قیمت آن در بازار را تحت الشعاع قرار میدهد.

۶-   تفاوت تیراهن در استاندارد IPE و INP چیست؟

مقطع تیراهن در هر دو استاندارد به شکل حرف I می‌باشد. اما بال در تیرآهن INP با فاصله گرفتن از جان تیراهن، کاهش می‌یابد. بعبارتی انتهای بالها دارای انحناست، در حالی که انتهای بالهای تیر IPE صاف و نوک تیز می‌باشد. تیرآهن در ایران، استاندارد IPE تولید می‌شود بنابراین، نوک بال ها دارای انحنا نیست.

۷-   بهترین زمان خرید تیراهن چه وقت است؟

این موضوع در درجه اول، بستگی به فرصت زمانی شما برای خرید دارد. در صورتی که فرصت کافی برای صبر کردن دارید، ابتدا بازار را برای حداقل یکماه بعد تحلیل و پیش بینی کنید. در صورتیکه در اینباره نیاز به اطلاعات دارید، کارشناسان تحلیل ما به شما راهنمایی خواهند کرد.

اما فراموش نکنید که در بهترین حالت، همواره سه ماه پیش از خرید، اقدام به بررس وضعیت بازار کنید و احتمالات پیش رو در روند قیمت تیرآهن را در نظر بگیرد. به این ترتیب می‌توانید با وجود نوسانات بازار و دلار، در کمترین قیمت تیراهن اقدام به خرید نمایید.

۸- قیمت تیرآهن صادراتی

قیمت تیرآهن صادراتی از صفر تا صد آن تحت تاثیر قیمت مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضای کشورهای درخواست کننده و همچنین رقابت با دیگر کشورهای صادرکننده در جهان دارد که مهمترین این کشورها، همچنان چین است. چین بازارهای صادراتی زیادی را تحت سلطه خود دارد لذا قیمت رقابتی برای این کالا نیز از اهمیت زیادی برای ثبت تعاداد بیشتری از مقاصد صادراتی است.

اما علاوه بر موارد فوق  کیفیت تیرآهن تولیدی نیز خود پارامتر مهم دیگری است که باید به آن توجه نمود. زیرا همین عامل، میتواند بر گزینه قیمت رقابتی غالب شود و تیراهن با کیفیت تر از فروش بالاتری برخوردار گردد.

بعد مسافت نیز عامل مهم دیگری است که کشورها به هنگام صادرات و واردات به آن اهمیت میدهند. چرا که هزینه حمل و نقل هر کالایی از نقاط دورتر بیشتر از مناطق نزدیکتر است و لذا طبیعی است که همواره صادرات به کشورهای همسایه ایران فرایندی آسان تر نسبت به صادرات به کشورهای اروپایی و آمریکایی باشد.

تحریمها نیز موضوع مهمی است که قیمت تیرآهن و یا هر کالای صادراتی دیگری را تحت تاثیر قرار میدهد. به بیانی ساده، هنگامی که کشوری تحت زور و فشار تحریم قرار میگیرد، متقضیان کمتری برای خرید کالای خود میبیند. در این حالت برای ادامه بقا و حفظ بازارهای صادراتی خود، کشور تحریم شده مجبور به پایین آوردن قیمت کالای خود میگردد. چنین فرایندی هرچند باعث ضرر تولیدکنندگان میگردد اما حفظ تبادلات تجاری و فروش بیشتر کالای تولیدی، در کوتاه مدت ادامه می یابد تا مقاصد صادراتی از بین نرود. در عوض این بر عهده سیاستگذاران است که بدنبال رفع تحریم ها و یا پیدا کردن روش هایی جهت دور زدن تحریم ها باشند.

۹- قیمت تیرآهن دست دوم در بازار چگونه است؟

ممکن است برای برخی افراد عجیب به نظر برسد، اما حقیقیتا با افزایش قیمت های آهن آلات نسبت به گذشته، خرید تیرآهن دست دوم نیز بعید نیست. چرا که این محصول نیز در تمام انواع تیرآهن از تیراهن IPE گرفته تا تیرآهن لانه زنبوری  در بازار پیدا میشود. از طرفی هر چند زنگ زدگی جزئی تیراهن استفاده شده از قیمت آن کم میکند اما مهم است بدانید که فاکتورهایی همچون میزان زنگ زدگی، میزان تابیدگی، ابعاد تیرآهن و نوسانات ارزی و هزینه حمل و نقل از جمله عواملی هستند که بر روی قیمت روز تیراهن دست دوم تاثیر گذار میباشند.

گریزی بر راهنمای خرید تیرآهن

ممکن است شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که قصد ساخت یک خانه با اسکلت فلزی را گرفته باشید. یا ممکن است برای اولین بار قصد احداث یک کارگاه یا سوله فلزی را دارید. با این تفاسیر بهتر است بدانید که یکی از پرمصرف ترین محصولاتی که باید برای سازه های فولادی خریداری کنید، تیرآهن است.

بنابراین به هنگام خرید تیراهن باید ابتدا بدانید چه اصطلاحاتی در مورد این کالا را لازم است بشناسید و چه نوع تیرآهنی برای سازه شما مناسب است؟ بهترین تیرآهن های موجود در بازار کشور را کدام کارخانه ها تولید میکنند؟

صرف نظر از انواع استاندارد تیرآهن در کشورهای مختلف جهان، به طور کلی دو نوع تیرآهن از لحاظ مقطع وجود دارد که در همه جای دنیا نیز چنین است.

تیرآهن با مقطع I و تیرآهن با مقطع H

حال در دسته بندی ریزتری میتوان گفت که تیرآهن های IPE و INP دو تیرآهن با مقطع I شکل هستند و تیرآهن با مقطع H نیز دارای دو گروه اصلی HEA به معنای سبک و HEB به معنای سنگین میباشند.

اگر قصد مقایسه تیرآهن های داخلی با خارجی را دارید، بهتر است بدانید که نامگذاری های گفته شده در ایران مطابق با استاندارد اروپایی است، در حالی که تیرآهن های با مشخصات گفته شده در کشوری مثل کانادا بر اساس عمق و وزن آن نامگذاری میشود. پس به هنگام مقایسه به اختلاف در روش نامگاری نیز دقت کنید.

حال برای اینکه بدانید نوع تیرآهن موردنیاز شما بر اساس ظاهر تیرآهن کدام نوع آن میشود، باید با اصطلاحات جان و بال تیرآهن آشنا شوید. تعریف این دو اصطلاح بسیار ساده است. در واقع دو قسمت موازی تیرآهن که بالا و پایین آن قرار دارد، بال تیرآهن و به قسمت میانی تیر که دوبال را به هم متصل کرده است، جان تیرآهن گفته میشود.

در ادامه به کاربرد نوع تیرآهن مورد استفاده در بخش های مختلف و شناسایی از روی ظاهر تیراهن دقت نمایید.

کاربرد و شناسایی ظاهر تیرآهن

تیرآهن متداول در ساختمان سازی از نوع IPE میباشد که این تیراهن دارای سطح مقطع I  شکل است که اگر به سطح مقطع آن دقت کنید، ثابت بودن ضخامت بال از نوک تا محل اتصال به جان را براحتی مشاهده میکنید که این موضوع در مورد تیرآهنهای INP صادق نیست.

مورد بعدی که باید به هنگام خرید تیرآهن در ظاهر آن دقت کنید، نسبت جان به بال تیر است. این نسبت در مورد تیرآهن های I شکل به این صورت است که همواره طول جان از طول بال بیشتر است و هیچگاه برابر نیست، این در حالی است که در تیرآهن های H این دو با یکدیگر برابرند.

حال که صحبت از تیرآهن H شد، بهتر است بدانید که این نوع تیرآهن در ساخت سوله ها، مجتمع های تجاری بزرگ و سازه های صنعتی استفاده میشود.

سوالات متداول در مورد تیرآهن و پاسخ کوتاه به آنها

آیا قیمت تیرآهن در ایران تحت تاثیر نوسانات دلار است؟

بله

تیرآهن بال پهن چیست؟

به تیراهنی که نسبت طول جان و طول بال در آن بایکدیگر برابر است، تیراهن بال پهن میگویند.

نام استاندارد تیراهن بال پهن چیست؟ 

IPB یا همان HPB

چند نوع تیراهن با مقطع I شکل وجود دارد؟

دو نوع، IPE و INP

تفاوت تیرآهن IPE و INP چیست؟

تفاوت در شیب بال است که در IPE ثابت و در INP متغیر است.

آیا قیمت تیرآهن دست دوم ارزانتر است؟

بله به علت کیفیت کمی پایینتر، قیمت این نوع تیراهن نسبت به دست اول آن کمتر است.

آیا قیمت تیرآهن اهواز با قیمت تیراهن در تبریز متفاوت است؟ علت چیست؟

بله، این اختلاف به جهت تفاوت در کیفیت نهایی، وزن تیرآهن و میزان تولید و عرضعه متفاوت این دو کارخانه به بازار ایران میباشد که هر یک تقاضای محلی متفاوتی را نیز دارا میباشند.

قیمت تیرآهن اهواز در چه سایزهایی اعلام میشود؟

سایز ۱۴ و ۱۶ محل تحویل بنگاه تهران

قیمت تیرآهن در تبریز مربوط به کدام کارخانه است؟

مربوط به کارخانه ناب تبریز است که قیمت های اعلامی در دو محل کارخانه و بنگاه تهران بروزرسانی میگردد.

پرکاربردترین سایز تیرآهن کدام است؟

تیراهن های ۱۴ الی ۱۸ نوع IPE بیشترین تقاضا را در میان دیگر انواع تیرآهن در ایران دارا میباشند.

با کیفیت ترین تیرآهن تولیدی مربوط به کدام کارخانه است؟

تیراهن ذوب آهن اصفهان

طول شاخه های تیراهن مرسوم در بازار چه قدر است؟

۶ و ۱۲ متری در تیراهن های نو و ابعاد متفاوت دیگر در تیراهن های دست دوم مشاهده میشود.

در حال حاضر، چه برندهایی تیراهن تولیدی خود را به بورس کالا عرضه میکنند؟

ذوب آهن اصفهان، فولاد البرز ایرانیان، گروه صنایع فولاد صبح پارسیان، مجتمع فولاد ظفر بناب، گروه ملی صنعتی فولاد ایران که البته درصد بالایی از عرضه ها مربوط به شرکت ذوب آهن اصفهان میباشد.

به طور خلاصه چه پارامترهایی بر قیمت تیراهن در بازار داخلی ایران موثر است؟

قیمت معاملات تیراهن در بورس کالا، قیمت شمش به عنوان ماده اولیه تمام محصولات، میزان عرضه و تقاضای واقعی در بازار آزاد و بورس کالا، میزان عرضه تیراهن صادراتی به کشورهای دیگر و قیمت دلار از جمله مهمترین پارامترهایی است که به طور روزانه بر روی این کالای مهم آهنی موثر واقع میشود.

ابعاد تولید تیراهن در اصفهان چگونه است؟ 

برند تولید تیرآهن اصفهان، همان ذوب آهن اصفهان است که تیرآهنهایی از سایز ۱۲ الی ۳۲ به بازار عرضه میکند و متنوع ترین رنج سایز تولیدی را در میان دیگر برندهای ایرانی دارد.

پرتقاضا ترین برند تیرآهن صادراتی ایرانی مربوط به کدام برند است؟

ذوب آهن اصفهان آنهم به دلیل کیفیت و تنوع تولید

آیا تیراهن هاش در ایران تولید میشود؟

بله در برخی سایزهای سبکتر در ذوب اهن به تولید رسیده است.

آیا قیمت تیرآهن در بورس کالا و بازار آزاد به قیمت میلگرد هم مربوط میشود؟

به طور کلی درک این موضوع سخت نیست که ارتباط بین مقاطع مختلف همواره و در همه زمان ها وجود داشته است. اما به طور دقیقتر میتوان ادعا کرد که با توجه به فرمول تعریف شده برای قیمت پایه محصولات مختلف فولادی در بورس کالا، قیمت تیرآهن در بورس کالا تابعی از قیمت پایه میلگرد میباشد. به این ترتیب میتوان ادعا کرد که ارتباط مستقیمی بین قیمت گاری این دو کالای مهم ساختمانی و عمرانی وجود دارد.

قیمت پایه تیرآهن بیشتر است یا میلگرد؟ 

منطقا و بر اساس فرمول گذاری ستاد تنظیم بازار و و وزارت صمت، قیمت پایه میلگرد ارزانتر از تیراهن است. اما در نظر داشته باشید که در شرایطی خاص که عرضه و تقاضای تیراهن در بازار به محدودیت ویژه ای برسد، قیمت هر کیلو تیرآهن در بازار بیش از قیمت هر کیلو میلگرد گردد.

پ
پ

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.