قیمت پروفیل و قوطی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
برای دریافت استعلام قیمت و سفارش با شماره 74418000-021 تماس بگیرید
قیمت قوطی و پروفیل | آرتان پرس

لیست قیمت قوطی و پروفیل

آیا برای دریافت قیمت پروفیل و قوطی به صورت روزانه بدنبال مرجعی جامع هستید؟ آیا می‌دانید تفاوت بین پروفیل سبک و سنگین چیست؟ پروفیل مبلی و صنعتی در چه بخشی کاربرد دارند؟ چرا قیمت قوطی و پروفیل تحت تاثیر قیمت ورق است؟ هر آنچه در مورد قیمت پروفیل و انواع قوطی و همچنین نکات مهم پیرامون آن می‌خواهید بدانید، در این بخش همراه آرتان پرس باشید.

پروفیل در اصطلاح علمی خود به معنای مقطعی طویل و با شکل مقطع ثابت است. بنابراین در نگاه کلی، تمام مقاطع نهایی فولاد به جز ورق در دسته انواع پروفیل قرار می‌گیرند. اما بهتر است بدانید که منظور از پروفیل در ایران، مقاطعی بجز میلگرد و مفتول، تیرآهن و هاش و نبشی و ناودانی است.

قیمت پروفیل نیز همانند قیمت آهن آلات دیگر، تحت تاثیر روند کلی بازار است. اما برای بررسی دقیقتر این کالا، بهتر است فاکتورهای اساسی و موثر بر آن را برشماریم.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل و قوطی چیست؟

قیمت پروفیل و قوطی در مرتبه اول تحت تاثیر قیمت ورق می‌باشند. اما چه نوع ورقی؟ ورق گرم یا سرد؟ پاسخ این است که بستگی به ضخامت پروفیل دارد. پروفیل هایی که در تولید آنها از ورق سرد استفاده می‌شود، تحت تاثیر افزایش یا کاهش قیمت در بازار ورق سرد قرار می‌گیرند. به این پروفیل ها، پروفیل های مبلی میگویند که در بخش بعد به انواع پروفیل خواهیم پرداخت.

اما در پروفیل و قوطی هایی که توسط خم و جوشکاری ورق گرم تولید می‌شوند، قیمت پروفیل و قوطی تحت تاثیر بازار ورق سیاه قرار دارد. به خصوص اینکه میزان موجودی ورق در بازار نیز به طور مستقیم بر میزان عرضه و تولید پروفیل تاثیر گذار است. لذا، با در نظر گرفتن میزان تولید ورق نیز، می‌توان یکی از فاکتورهای موثر بر قیمت پروفیل و قوطی را زیر نظر داشت.

فاکتور موثر و پر رنگ این روزها بر قیمت قوطی و پروفیل، فاکتور دلار است. شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد، چرا که در ایران کارخانه های تولید کننده پروفیل زیادی وجود دارد و تقریبا برند وارداتی برای پروفیل و قوطی نداریم. اما مانند تمام محصولا فولادی دیگر، پروفیل نیز از لحاظ روانی، متناسب با تغییرات دلار تغییر می‌کند. لازم بذکر است، که همواره واکنش قیمتی کالاهای فولادی در ایران، در موج افزایش دلار شدید تر احساس می‌شود.

اما در موج برگشت قیمت پروفیل و قوطی با کاهش دلار، مقاومت بیشتری نسبت به تغییر در جهت افت قیمت دیده می‌شود. این امر از لحاظ علم اقتصاد نیز چسبندگی قیمت نامیده می‌شود. اما به هر جهت، اگر دقیق تر بگوئیم، در مسیر کاهش دلار، روند کاهش قیمت قوطی و پروفیل به زمان بیشتری نیاز دارد. البته شدت این موضوع به عوامل دیگر و شرایط بازار نیز وابسته است.

انواع پروفیل را به بیان ساده بشناسید

پروفیل ها از نظر شکل مقطع انواع معمول و معروفی دارند. پروفیل قوطی یکی از مهمترین انواع پروفیل در بازار است. قوطی ها دارای ساده ترین شکل در بین انواع پروفیل هستند. شکل مقطع در قوطی پروفیل، به صورت مربع و یا مستطیل توخالی است. کاربرد آنها بسته به ضخامت، در صنعت و ساختمان به وفور دیده می‌شود. بنابراین، رصد قیمت پروفیل و قوطی یکی از پربازدید ترین کالاهای فولادی در فروشگاه های اینترنتی فروش آهن است.

پروفیل معروف بعدی، انواع سپری است. کاربرد اصلی این سپری ها در انواع چارچوب و یا درب و پنجره می‌باشد. معروف ترین انواع پروفیل درب و پنجره با نام های سپری ۵۰۷، لنگه دری ۵۰۸ و کلافی ۵۰۹ می‌باشد.

این پروفیل ها در بازار از تقاضای بالاتری برخوردار است. اما همواره بنا به نیاز و طراحی های مختلف می‌توان مدل‌های جدیدی از پروفیل تولید کرد.

روش تولید پروفیل های ساختمانی و صنعتی چیست؟

پروفیل های ساختمانی که دارای مقطع مربعی و مستطیلی هستند، از ورق های با ضخامت زیر ۴ میل تولید می‌شوند. در تولید پروفیل و قوطی ساختمانی از ورق نورد سرد شده در سایزهای فوق استفاده می‌شود. در این میان، پرکاربردترین سایز پروفیل، پروفیل ۲ می‌باشد. اما برای تولید پروفیل و قوطی صنعتی از ورق های سیاه در ضخامت های بالاتر از ۳ میل استفاده می‌شود. بنابراین قیمت پروفیل و قوطی تا به اینجا بسته به نوع صنعتی یا ساختمانی بودن آن، از دو گروه متفاوت ورق تبعیت می‌کند.

روش معمول تولید پروفیل و قوطی به ۲ صورت است. روش مستقیم و روش غیر مستقیم. به طور خلاصه ، در روش مستقیم، ابتدا ورق در ابعاد مورد نظر قوطی خم داده می‌شود. سپس دو لبه پروفیل با رسیدن به هم جوشکاری می‌شوند. در روش دوم، یعنی روش غیر مستقیم، ابتدا دو لبه ورق به صورت لوله به یکدیگر جوش داده می‌شود. سپس متناسب با ابعاد قوطی مدنظر، خم های لازم بر روی آن ایجاد می‌شود. به طور کلی کیفیت نهایی پروفیل و قوطی در روش مستقیم بهتر است. به همین علت ممکن است تولیدکننده هایی که از این روش استفاده می‌کنند، دارای قیمت پروفیل و قوطی بالاتری نیز باشند.

مهمترین تفاوت پروفیل سبک و سنگین در چیست؟

  • اولین تفاوت پروفیل سبک و سنگین در نوع ورق مورد استفاده در تولید است. پروفیل سبک از ورق نورد سرد شده استفاده می‌شود. در حالی که در تولید پروفیل سنگین از ورق نورد گرم استفاده می‌شود.
  • دومین تفاوت پروفیل سبک و سنگین در ضخامت آنهاست. پروفیل های سبک ضخامت زیر ۱.۵ میلی متری دارند. پروفیل های سنگین ضخامت بالای ۱.۵ میلی متری را دارند.
  • به پروفیل سبک، پروفیل مبلی نیز می‌گویند. بیشترین کاربرد پروفیل مبلی در ساخت مبلمان و میز و صندلی است.

عمده ترین مصرف پروفیل کجاست؟

پروفیل و قوطی پرکاربردترین انواع پروفیل هستند. و اما پروفیل و قوطی ها بیشترین مصرف را در پروژه های ساختمانی دارند.  بنابراین، بخش مهمی از هزینه ساخت و ساز به قیمت پروفیل و قیمت قوطی وابسته است.

طول مقاطع پروفیل و قوطی چقدر است؟

به طور معمول پروفیل و قوطی ها در ابعاد ۶ و ۱۲ متری در بازار به فروش می‌رسد. اما در صورتی که ابعاد دیگری مد نظر دارید هزینه برش به آن افزوده می‌شود. بنابراین در مجموع قیمت پروفیل و قوطی با احتساب هزینه برشکاری بیشتر می‌شود.

پروفیل گل نرده چه مقاطعی از پروفیل را تولید می‌کند؟

پروفیل های تولیدی کارخانه گل نرده در حالت های مربعی، مستطیلی، سپری ۵۰۷، لنگه دری ۵۰۸ و کلافی ۵۰۹ تولید و به بازار عرضه می‌شود. تنوع ضخامت پروفیل و قوطی های تولیدی توسط کارخانه گل نرده زیاد است اما پرکاربردترین آنها سایزهای ۲ و ۲.۵ می‌باشد. آرتان پرس قیمت پروفیل و قیمت قوطی مربعی گل نرده و انواع سپری تولیدی گل نرده را به صورت روزانه اعلام می‌کند.

پروفیل سازی یک صنعت مصرفی و تولیدی است. چرا که این صنعت از یکسو ورق مورد نیاز خود از تولید ورق های سیاه، روغنی و گالوانیزه را خریداری کره و سپس به منظور مصرف در صنایع کاربردی بسیاری به تولید پروفیل میپردازد. بنابراین، قیمت محصولات ساخته شده از پروفیل علاوه بر قیمت پروفیل به قیمت ورق نیز وابستگی دارد.

پ
پ

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.