قیمت جهانی فولاد و آهن آلات - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
slab
قیمت جهانی اسلب
billet
قیمت جهانی بیلت
rebar
قیمت جهانی میلگرد
wire rod
قیمت جهانی مفتول
hrc
قیمت جهانی ورق سیاه
32
قیمت جهانی ورق روغنی
galvanized
قیمت جهانی ورق گالوانیزه

قیمت جهانی فولاد

بازارهای کامودیتی و انرژی، با بازگشت تقاضا به بازارهای جهانی و زمزمه‎ هایی مبنی بر روند رو به پیشرفت کشف داروی ویروس کرونا، قیمت‌های قبلی را به خود دیده‌اند.

پیش بینی می‌شود قیمت جهانی فولاد برای سال ۲۰۲۱ و نیز قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی در یک چشم اندازی سه ساله روندی افزایشی داشته باشد.

فولاد در بازار داخلی و جهان

فولاد تولید داخل در حال حاضر چیزی حدود ۲۵ میلیون تن است که تقریبا ۴۰ تا ۵۰ درصد آن مربوط به فولاد مبارکه است. سهم شرکت ذوب آهن از این بازار ۲ میلیون تن بر آورد شده است. بنابراین بازار فولاد ایران به طور عمده زیر چتر فولاد مبارکه به حیات خود ادامه می‌دهد.

از طرفی تولید فولاد در جهان حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن برآورد شده که تقریبا ۵۵ درصد آن در چین اتفاق می‌افتد. هند با نرخ تولید حدود ۶ درصد در رده دوم و ژاپن در عین نداشتن معادن بزرگ در رده سوم قرار گرفته است. سهم ایران از این بازار حدود ۱.۴ درصد برآورد شده است.

قیمت‌های صادراتی فولاد ایران

قیمت هر تن فولاد جهانی به شدت تحت تاثیر عرضه و تقاضاست. به گزارش آرتان پرس شاخص قیمت بیلت صادراتی فوب ایران در هفته منهتی به آخرین ماه میلادی در سال ۲۰۲۰، با رشد ۲۰ درصدی نسبت به یکسال قبل خود به ۴۴۳ دلار در هر تن رسید و قیمت اسلب صادراتی ایران نیز با رشد ۲۸ درصدی نسیت به دوره یکساله گذشته خود، در محدوده ۴۴۸ دلار معامله شد.

شاخص قیمت جهانی فولاد در شرق آسیا و ناحیه دریای سیاه همچنان صعودی است و اما ادامه کاهش قیمت‌ شمش در بازار داخلی ایران و به خصوص قیمت شمش در بورس کالای ایران با توجه به ۳ پارامتر پیروزی بایدن بر ترامپ، چشم انداز کاهش قیمت دلار و همچنین اجرای صحیح شیوه نامه ابلاغی در هفته‌های پیش رو دور از انتظار نخواهد بود.

قیمت آهن آلات در ایران متاثر از قیمت ‌های جهانی آهن؟

به طور کلی، قیمت آهن آلات در ایران از جمله قیمت میلگرد و ورق و همچنین شمش از روند قیمت های جهانی فولاد صادراتی ایران پیروی میکند.

این موضوع با در نظر گرفتن ضرایبی از قیمت‌های جهانی فولاد بر روی قیمت پایه محصولات عرضه شده در بورس کالا اعمال میگردد.

روند قیمت فولاد در بازارهای جهانی

با توجه به شیوع ویروس کرونا و روند متعادل بازدارنده‌های اعمالی برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن در اغلب کشورها، قیمت هر تن فولاد جهانی روند افزایشی داشته است.

این افزایش قیمت تا حدودی برای ارز آوری شرکت‌های صادر کننده محصولات فولادی خبر خوبی تلقی می‌شود که با توجه به کاهش شدید صادرات نفتی، تاثیر به سزایی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. با کاهش محدودیتهای اعمالی، واردات چین برای انواع شمش فولادی بیشتر شده و واحدهای تولیدی در کشورها روند بازگشت به حالت عادی و قبلی خود را طی می‌کنند.

بازگشت نسبی به حالت عادی و رونق فعالیت‌های اقتصادی در سراسر جهان، قیمت فولاد صادراتی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد یک روند صعودی شده است.

نگاهی به شاخص کامودیتی‌ها

با اجرای سخت‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی و کنترل شیوع ویروس کرونا و نیز اعمال تصمیمات اتخاذ شده در راستای افزایش تقاضا در بازارهای جهانی، شاخص قیمت کامودیتی‌ها به اعداد قبل از پاندمی کرونا نزدیک شده است.

این شاخص با بازگشت به کانال ۸۰۰ واحدی خود روند افزایشی خود را آغاز کرده که نشان از تقویت بازارهای کامودیتی‌ است و در ادامه نوید تقویت‌های بیشتر در طرف تقاضا را می‌دهد.

چین و قیمت جهانی فولاد

تحلیل قیمت جهانی فولاد بدون نگاه به بازار چین اساسا بی معناست. در سال ۲۰۰۸ که بحران اقتصادی تولیدکننده‌های فولاد را در سرتاسر جهان زمین‌گیر کرده بود اما این شرایط تا سال ۲۰۱۵ به شدت تغییر کرد و چین توانست خود را به کلیدی ترین رکن این بازار تبدیل کند. چین در برنامه‌ریزی خود تا ۲۰۲۵ میزان تولید فولاد خود را به ۱۰۰ میلیون تن می‌رساند.

این کشور با از مدار خارج کردن تولید کننده‌های فولاد بی کیفیت خود، متقاضیان آن‌ها را به سوی دیگر کارخانه‌ها روانه کرد و این باعث شد قیمت جهانی فولاد به طور نسبی بهبود پیدا کند.

در واقع تولید پایدار برای صنایع فولادی و دیگر مصرف کننده‌های این محصول صادرات این کشور را رونق بخشیده است.

امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، برای مقابله با خسارات ناشی از آن، دولت چین تصمیمات جدی گرفت و این امر باعث شد که ساخت و ساز در این کشور افزایش پیدا کرده و تقاضا برای خرید فولاد در چین بیشتر شده و در ادامه باعث افزایش قیمت جهانی فولاد شد.

از طرفی طبق آخرین آمار رسیده از بازار فولاد چین، اینطور برآورد شده است که چین در حال رشد قیمت های فولاد در بازار جهانی است، به طوریکه عوامل بنیادین تاثیرگذار بر این روند کاهش عرضه با کاهش حجم تولید و افزایش تقاضا با بهبود روند ساخت و ساز  در سال جدید (۲۰۲۱) بوده است.