دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 ذو القعدة 1445 Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

نگاهی به وضعیت بازار و سهام فولادمبارکه:

شناسه : 1217 10 خرداد 1396 - 8:25

شرکت فولاد مبارکه، یکی از نام آشنا ترین شرکت های بازار سرمایه که فراز و فرودهای بسیار داشته و در برهه زمانی مهمی، لیدر بازار هم محسوب می شد حالا با سرمایه ۷۵میلیارد سهمی، بزرگترین سهم بازار به لحاظ تعداد سهام است.

پ
پ

این شرکت ۵۰درصد کل فولاد کشور را تامین می کند اما ماهیت آن با سایر فولاد سازان متفاوت است. این شرکت چرخه تولید را از سنگ آهن، گندله، آهن اسفنجی، اسلب، ورق گرم و در نهایت ورق سرد و گالوانیزه یا قلع اندود در اختیار دارد و نمونه ای منحصر به فرد در دنیا محسوب می شود که به دلیل استفاده از گاز طبیعی، توان رقابت مناسبی دارد. 

محصولات این شرکت بازار مصرف گسترده ای دارد لذا برخلاف شمش فولاد یا مقاطع فولادی که دچار رکود می شوند، در اصطلاح اهالی فن، محصول مبارکه روی زمین نمی ماند. اما نگاهی داشته باشیم به وضعیت بودجه و سودآوری شرکت…

همکنون در بورس کالا قیمت تختال(اسلب) ۱۵۵۵ تومان در هر کیلو معامله می شود. ورق گرم و سرد به ترتیب ۱۹۱۵ تومان و ۲۵۴۳ تومان معامله شده اند و میانگین نرخ گالوانیزه و قلع اندود اندکی بیش از ۳۱۰۰ تومان است.

در بودجه شرکت نرخ ورق گرم ۱۶۸۹ تومان و نرخ ورق سرد ۱۹۳۴ تومان پیشبینی شده است. می توان گفت تداوم نرخ های فروش فعلی، ۲۰درصد فروش را بالا خواهد برد. سوال اصلی و ابهام اصلی این است که، آیا قیمت جهانی ورق در سطح فعلی باقی می ماند؟

ورق بسیار وابسته به قیمت اسلب است. قیمت این محصول در منطقه Cis در سطح ۴۱۰ دلار فوب است همچنین کشورمان در هفته اخیر ورق گرم و سرد را به ترتیب ۴۵۰دلار و ۵۱۵ دلار با نرخ بازار آزاد وارد کرده و ۱۰درصد نیز تعرفه واردات نیز باید پرداخت شود. لذا می توان گفت قیمت ها در بورس کالا اندکی بالاتر است اما نرخ های اعلامی FOB است و هزینه حمل در آن لحاظ نشده بنابراین برای مصرف کننده همچنان صرفه اقتصادی این است که از شرکت فولاد مبارکه محصول بخرد ضمن آنکه مبارکه محصول را سلف ۲-۳ ماهه می فروشد که این نیز بر سود شرکت اثر دارد. با این اوصاف می توان گفت فعلا علی رغم کاهش قیمت های جهانی اما نرخ ورق تا حد زیادی با ثبات است.

مبارکه عموما ۵۰درصد سود خود را تقسیم می کند و اگر فرضا ۱۰۰ریال سود تقسیم کند، با قیمت ۱۴۰۰ ریالی فعلی P.e آن ۵ واحد خواهد بود. اگر قیمت جهانی در سطح فعلی بماند، سود مبارکه می تواند از ۲۵۳ریال فعلی تا ۵۰۰ ریال رشد کند. اینکه بازار چه زمان به این سود انتظاری واکنش نشان می دهد خود یک سوال است.

چون در تحلیل بنیادی، تارگت و هدف گزارش بعدی است و در واقع یک تحلیل گر پس از انجام تحلیل منتظر گزارش ۳ ماهه بعدی می شود تا تحلیلش ثابت یا رد شود، لذا گزارش ۳ ماهه در تیر ماه به شرط آنکه قیمت جهانی در سطح فعلی مانده باشد، می تواند منجر به تحرک مناسب قیمت سهام مبارکه شود.

به عبارتی مبارکه سهمی است که در ۲ ماه آینده با توجه مجمع پیش رو و گزارش ۳ ماهه ای که پوشش مناسبی می تواند به نمایش بگذارد رشد قیمتی می کند اما این به شرطی است که قیمت جهانی افت نکند لذا مطلب فعلی رد می شود اگر قیمت محصولات مبارکه در بورس کالا بیش از ۱۰درصد افت کند و در غیر این صورت مبارکه می تواند رشد قیمتی را تجربه کند. اگر قیمت جهانی در سطح فعلی بماند، مبارکه اهداف خوبی خواهد داشت.

نگاهی به وضعیت بازار و سهام فولادمبارکه:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.