دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲ 11 ربيع أول 1445 Monday, 25 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل قیمت

سقف میلگرد و آهن در کوتاه مدت کجاست؟

شناسه : 24472 11 مرداد 1400 - 11:00
بازار میلگرد داخلی در این روزها واپسین شرایط صعودی خود را تجربه می کند. به نظر می رسد که سقف قیمت میلگرد در روزهای اخیر در بازار ارائه شده است. به دلیل نوسانات نرخ ارز پیک های قیمتی را در بازار شاهد بودیم ولی نرخ 18 هزار تومن به ازای هر کیلو برای میلگرد به احتمال زیاد نرخ سقف در شرایط فعلی بازار است.
سقف میلگرد و آهن در کوتاه مدت کجاست؟
پ
پ

در روزهای اخیر و به خصوص در اولین روزهای هفته جاری شاهد درجا زدن قیمت ها در مقاطع طویل فولادی بودیم. این موضوع هم در تیر آهن و هم در بازار میلگرد مشاهده شد. این موضوع این ذهنیت را ایجاد کرد که به احتمال زیاد قیمت مقاطع در حال سقف سازی است. سقف قیمت میلگرد به احتمال زیاد در این روزها کشف خواهد شد چرا که بازار بیشتر از این کشش رشد قیمت برای این کالای پرمصرف را ندارد. در ادامه به ارزیابی شرایط سقف نرخ میلگرد در بازار آزاد و بورس کالای داخلی خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی سقف قیمت میلگرد از منظر فاکتورهای معاملاتی مقاطع طویل فولادی

معمولا قیمت گذاری مقاطع طویل فولادی به صورت همگن و همراستا پیش می روند. برای اینکه بتوان روند قیمت و سقف قیمت میلگرد را ارزیابی کنیم باید به بازار مادر این حوزه یعنی تیرآهن نیم نگاهی داشته باشیم. بنا بر برخی شنیده ها از بازار تیرآهن ذوبی از برخی بنگاههای تهران، عمده پیشنهادات مطرح شده در بازار نسبت به شنیده های روز گذشته تغیبرات محسوسی نداشته است. این موضوع خود گویای این مسئله است که فاز سقف سازی نرخ میلگرد در شرف وقوع است.

در همین راستا به بازار میلگرد بر می گردیم. رصد بازار در روز گذشته نشان می دهد که بازار میلگرد آجدار بین ۱۷ تا حول ۱۸ هزار تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده و برخی افزایش قیمت های جسته و گریخته ۵۰ الی ۱۰۰ تومانی روی تابلوهای اعلامی؛ با این حال حجم معاملات بسیار ضعیف گزارش شده و متوسط نرخ دیروز در این حوزه حول کیلویی ۱۷،۵۳۰ تا ۱۷،۵۴۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده و متوسط افزایش قیمت روز گذشته این بازار حول ۵۰ تومان یا ‌‌کمی بیشتر بوده است به نظر می رسد سقف قیمت میلگرد در این روزها با همین ارقامی که توضیح داده شده اتفاق افتاده باشد. به هیچ عنوان جهش قیمت در این حوزه رخ نخواهد داد.

*** تاثیر نوسانات نامتوازن نرخ ارز در تایید سقف قیمت میلگرد در بازار فعلی

موضوع دیگری که مطالعات و تحقیقات بازار در خصوص سقف بازار میلگرد را به خود اختصاص داده نوسانات نا به هنگام نرخ دلار در بازار ارز است. نرخ دلار با قرار گرفتن بر ریل کاهش فعلا روی ۲۵ هزار ۷۱۰ تومان ساکن شد و بازار مقاطع در سرازیری افزایش قیمت می‌تازد. این کاهش نرخ کمک خواهد کرد تا بازارهای کالایی بتوانند در مسیر نزول قدری نقاضا برای خود ایجاد کنند. متاسفانه در چهار ماهه گذشته بازار های کالاهای اساسی حوزه فلزات با افت تقاضای سنگینی همراه شده بود.

امید است با کاهش بیشتر نرخ دلار این روند به اتمام برسد. با همه این تفاسیر و با وجود افت نرخ دلار میلگرد در ثبات بازار تیر آهن آخرین تلاش های خود برای سقف نرخ میلگرد را انجام می دهد. قیمت میلگرد به روز در اکثر شرکت‌ها افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ تومانی دارد و برخی شرکت ها نیز ثبات قیمت داشتند. به نظر می رسد بعد از این رشد قیمت دیگر کم کم به نقطه سقف نرخ میلگرد نزدیک شده ایم. با کاهش انتظارات تورمی سرمایه گذاران و به احتمال زیاد افت مقطعی نرخ دلار شاهد ریزش قیمت در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد باشیم.

*** پیک قیمت در بازارهای مقاطع طویل فولادی

سایر بازارهای حوزه مقاطع طویل نیز در روزهای اخیر پیک قیمت خود را اعلام کرده اند. برای مثال در معاملات روز گذشته قیمت تیرآهن در بازار آزاد افزایش کیلویی ۱۰۰ تومان داشت و در شاخه‌های ذوب آهن افزایش ۲۰ تا ۸۰ تومان و ثبات دیده می‌شود. صعود قیمت در بازار پروفیل هم مانند مقاطع قابل مشاهده است و یک شرکت با افزایش قیمت ۵۰۰ تومان اعلام قیمت کرده است. به نظر می رسد که سقف نرخ میلگرد نیز در همین راستا و با افزایش قیمت های مذکور اتفاق افتاده است و به احتمال زیاد در همین هفته شاهد افت قیمت ها در این حوزه هستیم.

تنها عاملی که می تواند نرخ میلگرد را در مسیر صعودی قرار بدهد رشد تقاضای غیر عادی در این حوزه است که بسیار بعید به نظر می رسد. نرخ  اکثر کارخانجات میلگرد و محصولات فولادی افزایش یافته است و به قطع اشباع رسیده است سقف نرخ میلگرد از منظر عرضه و تقاضا نیر توجیه دارد. اکثر کارخانه‌های میلگرد ، قیمت خود را  نسبت به روز گذشته  ۵۰ الی ۲۰۰ افزایش دادند. به نظر می رسد که اینها آخرین تلاش ها برای افزایش قیمت در این حوزه بوده است. میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان در کارخانه ۵۰ تومان افزایش یافت و در بنگاه بدون تغییر اعلام شد.

*** تقاضای ضعیف در بازار مقاطع طویل فولادی

سقف قیمت میلگرد در این روزها از منظر عرضه و تقاضا نیز قابل توجیه است. در روزهای اخیر بازار بورس متقاضی چندانی نداشت. به احتمال زیاد بازار به شکلی ضمنی منتظر افت قیمت هاست. از آنجا که بسیاری از عرضه ها رقابت چندانی نداشت و روی قیمت پایه مچ شد، تعداد قابل توجهی از مبادی قسمت خود را ثابت نگه داشتند. در کل با توجه به وضعیت بازار و نبود تقاضا احتمال کاهش نوسانات وجود دارد و چه بسا اگر دلار کنترل شود و تولید هم با کاهش دما افزایش پیدا کند زمینه اصلاح قسمت هم فراهم باشد.

*** سقف قیمت میلگرد در بازار فعلی حتمی است

به جرات می توان ادعا کرد که بازار میلگرد به سقف نرخ خود دست یافته است. ثبات در اکثر شرکت‌های فروشنده میلگرد در روز گذشته مشهود بود. اندک افزایش قیمت ها را می توان به حساب آخرین تلاش های بازار برای کتمان مسیر افول قیمت ها دانست. سقف قیمت ۱۸ هزار ۲۰۵ تومان در راد همدان بود و پایین ترین قیمت ۱۷ هزار ۱۰۰ تومان از سوی دو شرکت بردسیرکرمان و کیان فولاد ابهر با ثبات قیمت اعلام شد. سقف قیمت میلگرد به احتمال زیاد در همین بازه حفظ خواهد شد.

از روز چهارشنبه گذشته و بعد از سخنان رهبری در مورد مذاکرات وین نرخ ارز صعودی شد تا اینکه به مرز کانال ۲۶ هزار تومان رسید. رهبری در دیدار با دولت روحانی گفته بود تحریم‌ها را طرف غربی هرگز بر نمی‌دارد و برجام مایه عبرت و اثبات غیر قابل اعتماد بودن غرب شد. البته در کنار این سخنان برخی موارد حاشیه‌ای مثل انفجار کشتی صهیونیستی در دریای عمان و خط و نشان کشیدن مقامات این رژیم برای ایران هم در نوسان صعودی بازار بی تاثیر نبوده است

*** افت بازار فولاد از خاموشی ها و عقبگرد بازار فولاد

بازار میلگرد در شرایط فعلی از بازار حمایتی دریافت نکرده است. یک دلیل برای شروع فرایند سقف قیمت میلگرد نیز همین عقب نشینی بازار است. نامه انجمن فولاد نشان می‌دهد ۸۵ درصد ظرفیت فولاد کشور از خاموشی‌های اخیر آسیب جدی دیده و همین موضوع سبب نگرانی‌ها در تامین مقاطع در ماه‌های آتی شده است در طرف مقابل، اما واکنش تقاضا به این تحولات بسیار سرد بوده است. گویا به اصطلاح بازار کلا اشتیاقی به خرید ندارد.حتی معاملات ورق در بورس کالا با وجود حذف محدودیت بهین یاب با تقاضای زیادی مواجه نشد و در نهایت روی قیمت پایه مچ شد. به همین دلیل افت قیمت میلگرد در بازار قطعی است.


آپدیت در ۸ تیر ماه ۱۳۹۹

سقف میلگرد کجاست؟ این یکی از سوالات مهمی است که این روزها مطرح است. پس برای اینکه بگوئیم سقف قیمت آهن کجاست، متن زیر را با دقت تا آخر بخوانید. ایا می‌شود سقفی دائمی برای قیمت ها تعیین کرد؟ آرتان پرس در طی گزارشی به این سوالات پاسخ می دهد.

خیلی ها با پرس و جو در مورد سقف میلگرد بدنبال این هستند که ببیند قیمت ها در بازار چقدر واقعی است. یا به عنوان مثال، قیمت‌ها هم اکنون با سقف قیمت خود چقدر اختلاف دارد؟ درست است تمام بازارها سقف قیمت دارند اما این سقف دائمی نیست و در زمان های مختلف بسته به شرایط اقتصادی تغییر می‌کند. بنابراین باید فاکتورهای موثر بررسی گردد. یکی از فاکتورهای کنترل کننده سقف قیمت ها، قیمت های صادراتی است.

***مقایسه قیمت های داخلی با قیمتهای صادراتی

آرتان پرس گزارش می دهد؛ علی رغم اینکه قیمت شمش صادراتی ایران ۳۶۰-۳۷۳ دلار و اسلب نیز در بازه قیمت ۳۶۵-۳۷۰ دلار قرار دارد. اما قیمت های داخلی شمش از حد قیمت‌های صادراتی هم فراتر رفته است. چرا که اگر قیمت کنونی دلار نیمایی (۱۶۱۴۱۰ ریال، میانگین خرید و فروش هفته قبل) را در ماکزیمم قیمت شمش ضرب کنیم، به عدد ۶ هزار و ۲۰ تومان می رسیم.

برخی کارشناسان بیان می‌کنند که این موضوع که نرخ شمش در محدوده ۷۶۰۰ الی ۷۷۵۰ قرار گرفته، واقعی نیست اما متاسفانه این موضوع در دیگر بازارهای کالایی نیز صدق می کند. و این یعنی که شرایط ایجاب کرده است که میانگین نرخ قیمت ها در این بازه باشد. این جمله نه درست است نه غلط. غلط نیست، چون زنجیره اقتصاد به هم متصل است و اگر در سایر بازارها گرانی رسوخ کند، بازارهای جامانده را به دنبال خود خواهند کشید.  و کاملا درست هم نیست چون، موضوع تورم بهانه در دست تجار، تولید کننده و مسئولین شده تا برای مدتی به جهت کسب سود بیشتر نظارت بر نرخ‌ها را رها کند و تورم را تنها عامل آن عنوان کنند. چراکه واقعیت این است که وقتی سقف میلگرد در قیمت‌های داخلی از قیمت های صادراتی فراتر می‌رود نشان دهنده التهاب شدید بازار است.

بنابراین نیاز به تنظیم قیمت ها پیدا می‌شود. هر چند عده ای بیان می‌کنند که اگر نظارتی هم نباشد بازار به مرور زمان راه خود را پیدا می‌کند. اما در این میان عده زیادی دچار ضرر می‌شوند و این بدترین راهکار ممکن از سوی مسئولین خواهد بود.

***با همه این حرف ها سقف میلگرد و آهن کجاست؟

قیمت میلگرد در سایزها و برندهای مختلف کمی باهم اختلاف دارد. به این منظور، برای بررسی سقف میلگرد در کوتاه مدت و بلند مدت، ابتدا به صورت انتخابی میلگرد سایز ۲۰ برند خراسان یا همان میلگرد نیشابور را بررسی می‌کنیم. سپس اعداد گفته شده در این تحلیل را به صورت متناسب به سایر برندها و سایزها تعمیم بدهید. با آرتان پرس همراه باشید.

به نمودار زیر دقت کنید.

در بازه تقریبا ۳ سال قبل، یعنی از مهر ۹۶ تاکنون، قیمت میلگرد در مسیر صعودی و در کانال مشخص شده روی شکل قرار گرفته است. در این مدت سه ساله که تورم از حدود ۹٫۸ در سال ۹۶ به بالاتر از ۴۰ درصد در پایان سال ۹۸ رسیده است. و این یعنی در طی این مدت میانگین قیمت تمام کالاها حدود ۴ برابر شده است. از طرفی قیمت میلگرد نیز مطابق با نمودار از ۲۰۲۰ تومان به ۸۱۰۰ تومان رسیده که این نسبت نیز نشان میدهد قیمت میلگرد در طی این مدت ۴ برابر شده است. درست متناسب با تورم. بنابراین اگر بدنبال شکستن وحشتناک کف قیمت میلگرد نشسته ایم، باید بگوئیم که اگر تورم در ایران کنترل شود جای امیدواری دارد اما در صورت ادامه همین روند مجبور به پذیریش افزایش نرخ تمام کالاها و شکستن سقف میلگرد حتی به صورت روزانه هستیم.

***تحلیل سقف قیمت میلگرد در میان مدت و بلندمدت

در شکل هم می‌بینید که قیمت میلگرد اکنون توانسته است سقف کانال صعودی خود را بشکند. حال ۲ سناریو وجود دارد. اگر تا نیمه تیرماه، برای دلار اصلاح قیمت خوبی اتفاق بیفتد، نسبت به امروز شاهد برگشت قیمت میلگرد به داخل کانال و کف سازی در حول و حوش ۷۲۰۰ تومان هستیم. اگر این اصلاح تبدیل به ریزش شود و دلار به حد قابل توجهی کاهش یابد، مثل رسیدن به قیمت های ۱۵۰۰۰ تومان، مجددا شاهد بازگشت کف میلگرد به ارقام ۵۷۰۰ تومان تا ۶۴۰۰ تومان هستیم. یعنی سقف قبلی میلگرد، کف جدید آن خواهد شد.

سقف میلگرد در تابستان 99

نمودار قیمت میلگرد ۲۰ نیشابور در ۳ سال اخیر

اما با توجه به حواشی دلار و تحلیل تکنیکال نمودار دلار آنچیزی که در میان مدت محتمل تر است، ابتدا افزایش نرخ دلار تا ارقام ۲۳ و ۲۵ هزار تومان است. همین موضوع نیز ابتدا حرکت میلگرد به سمت بالا را تسریع می‌کند و در این شرایط سقف میلگرد قابل تصور برای ما طبق نمودار ۹۶۰۰ تومان در صورت دلار ۲۲ تومانی می‌باشد. در صورت ادامه رشد دلار تا ۲۵ هزار تومان قیمت میلگرد نیز از آستانه ۱۰ هزار تومان هم عبور خواهد کرد و سقفی تاریخی خواهد ساخت. پس از آن احتمال اصلاح قیمت به صورت قابل توجهی وجود دارد. قیمت میلگرد در این شرایط که ابتدا به بیش از ۹۷۰۰ تومان پرواز کند و سپس اصلاح صورت بگیرد، به ترتیب تا ارقام ۸۷۰۰، ۸۱۰۰، ۷۶۰۰ و ۷۲۰۰ امکان ریزش دارد. که در این بین احتمال رسیدن تا ۸۱۰۰ تومان از همه بیشتر است.

ضمن اینکه دعوت میکنیم مقاله “میلگرد بخریم یا صبر کنیم” را بخوایند، امیدواریم این مطلب برای تصمیمات شما چراغ راهی باشد. با گذاشتن نظرات خود در این خصوص، با ما بیشتر در ارتباط باشید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.