پیش بینی قیمت تیرآهن (آهن) در روزهای آینده - بروز رسانی شد - آرتان پرس | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تیرآهن نزولی میشود یا صعودی؟

پیش بینی قیمت تیرآهن (آهن) در روزهای آینده – بروز رسانی شد

شناسه : 26001 ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
پیش بینی قیمت تیرآهن با استفاده از فاکتور تیرآهن در بورس کالا و روند قیمتی بررسی شد. نهایتا در روزهای آینده قیمت تیرآهن پیش بینی گردید. تیم آرتان پرس مفتخر است که با استقبال خوب همراهان خود در مقالات قبلی روبرو شده است. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.
پیش بینی قیمت تیرآهن (آهن) در روزهای آینده – بروز رسانی شد
پ
پ

پیش بینی قیمت تیرآهن در نیمه دوم سال ۹۹

تاریخ اعتبار: پایان دی ماه ۹۹

در این بخش از مقاله، به بررسی و تحلیل قیمت تیرآهن ۱۴ IPE در میان قیمت محصولات فولادی داخلی میپردازیم. برای تحلیل و بررسی تیرآهن ۱۴ ذوب آهن را انتخاب نمودیم. چرا که یکی از پرکاربردترین سایزها در میان خریداران این محصول میباشد.

شاید میخواهید بدانید که در روزهای آینده آیا قیمت آهن کاهش می یابد یا افزایش؟ ما در این مقاله میخواهیم پاسخ همین سوال را بدهیم اما به طور خاص در مورد تیرآهن ۱۴ ذوب آهن اصفهان. اما برای سایر سایزها یا محصولات دیگر فولادی باید پارامترهایی مثل عرضه و تقاضای آنها و همچنین اخبار مرتبط و موثر بر آن را نیز مدنظر قرار دهید.

بر طبق نمودار قیمت تیرآهن در شکل زیر میتوان دید که روند قیمت درون یک الگوی مثلثی همگرا قرار گرفته است و در نوک این مثلث روند نوسانی تیرآهن انتظار میرود تا اینکه در ۲ سناریو مجزا که فاصله زمانی چندانی هم باهم ندارند روند صعودی جدید تیراهن آغاز شود.

سناریو اول: هم اکنون که در ۱ دی ماه ۹۹ قرار داریم یا نهایتا ابتدای هفته آینده احتمال شکل گیری سناریو اول وجود دارد. به شرط آنکه فشاری از جانب افت دلار صورت نگیرد. در نتیجه سناریوی اول با توجه به روند صعودی قیمت جهانی فولاد بعلت افزایش تقاضای پیش رو در بازارهای جهانی، احتمال رخ داد بالایی دارد.

سناریو دوم: اما از سویی این احتمال وجود دارد که با توجه به تصویب شیوه نامه و فشارهای دولتی، روند کنونی با افزایش نهایتا ۲۰۰ هزار تومانی در هر شاخه برای مدت کوتاهی متوقف شود، و سپس قیمت کاهش اندکی در بازار نشان دهد. این کاهش میتواند قیمت را تا کمی پایینتر از مرز ۲ میلیون تومانی در هر شاخه تیرآهن برساند اما پس از آن، احتمال افزایش شدید قیمت تیرآهن در طی یکماه آینده بسیار قوی خواهد بود

پیش بینی قیمت تیرآهن

پیش بینی قیمت تیرآهن

 

پیشنهاد میکنیم بخوانید: پیش بینی قیمت میلگرد

 

تیم آرتان پرس تحلیل ارائه می‌دهد: برای بررسی و تحلیل و سپس پیش بینی روند قیمت انواع آهن آلات در بازار، ابتدا باید در مورد بازار اطلاعات جمع آوری کرد. همچنین در مورد گذشته قیمت ها مطالعه نمود. با در نظر گرفتن تمام جوانب به پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده پرداخت. در اینجا ما یک کالای بسیار مهم و پرتقاضا از تیرآهن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. تلاش تیم آرتان پرس این است که گام به گام با شما پیش برویم و در نهایت به پیش بینی قیمت تیرآهن در روزهای آینده برسیم.

کالای انتخابی ما در این مقاله، به منظور بررسی قیمت در گذشته، تیرآهن ۱۶ از برند ذوب آهن اصفهان می‌باشد. در نتیجه پیش بینی صورت گرفته نیز مختص همین سایز و همین برند می‌باشد. حال اگر شما پیش بینی قیمت تیرآهن در روزهای آینده را در سایز دیگری مدنظر دارید، با روش های مطرح شده در این مقاله می‌توانید برای سایز مورد نظر خودتان نیز به پیش بینی و احتمالات ممکن بپردازید. ( ناگفته نماند که در صورتی که سایز مورد نظر شما در بازار دچار کمبود عرضه باشد، باید ضریب تاثیر آن‌را در پیش بینی خود لحاظ کنید.)

بررسی نمودارهای تیرآهن در بورس کالا

برای شروع ابتدا به نمودارهای تیرآهن در بورس میپردازیم. تیرآهن در بورس کالا را بایستی از لحاظ روند قیمتی و همچنین حجم معاملات مورد بررسی قرار داد.

** نمودار قیمت تیرآهن در بورس کالا

ابتدا در شکل زیر، به نمودار قیمت تیرآهن در بازه اردیبهشت تا مرداد ۹۹ دقت کنید. در این نمودار که در آن، روند قیمت پایه عرضه تیرآهن در بورس کالا با رنگ قرمز مشخص شده است، با نمودار مشکی مقایسه کنید. نمودار مشکی مربوط به روند قیمت تیرآهن پس از کشف قیمت پایه میلگرد است. قیمت عرضه ذوب آهن در بورس ملاک مهمی است که در واقع به ما اینطور بیان می‌کند که، در صورتی که صف تقاضا هیجانی نشود، قیمت در معاملات بورس می‌تواند در سطح قیمت پایه قرار گیرد.

در این شکل، ملاحظه می‌شود که فاصله بین این دو نمودار از ۲۴ خرداد ماه بیشتر شده است. درست حدس زدید، علت این موضوع را می‌توان در رفتار دلار در همین بازه زمانی جستجو کرد.

در واقع معنا و تفسیرِ فاصله گرفتنِ قیمت های کشف شده و قیمت های پایه عرضه در بورس کالا، مربوط به هیجانی شدن و افزایشی شدن بازار دلار است. درست از همین زمان بود که دلار کانال ۱۶ هزار تومانی خود را شکست. بعد از آن، پس از مکث کوتاه ۵ روزه روی قیمت ۱۸ هزار تومان، با سرعت خود را به قیمت ۲۶ هزار تومان رساند.

می‌توانیم نتیجه بگیریم, هنگامی که بازار دلار آرام بگیرد، به معنای کم شدن فاصله بین این دو قیمت است. یعنی در شرایط آرام بازار دلار و آهن، فاصله بین قیمت پایه عرضه و قیمت کشف شده باید منطقی باشد. در شرایط آرام، این فاصله نباید از ۵۰۰ تومان در هر کیلو بیشتر باشد. در حالی که در شرایط نا آرام و ملتهب بازار دلار، این فاصله تا ۲۷۰۰ تومان هم رسیده است.

نمودار قیمت تیرآهن در بورس کالا

قیمت تیرآهن در بورس کالا

 

پیشنهاد میکنیم بخوانید: پیش بینی قیمت دلار در سال ۹۹

** نمودار حجم معاملات تیرآهن در بورس کالا

برای بررسی حجم معاملات تیرآهن در بورس کالا دقت کنید که تاریخ تحویل محموله های معامله شده چه زمانی است. ما در اینجا انواع تیراهن معامله شده در بورس کالا را بررسی کردیم. سپس آنهایی که تاریخ تحویلشان بعد از تیرماه بوده است، در این نمودار نشان داده ایم. حجم تیرآهن های تحویلی در هر تاریخ نیز بر روی ستون‌های مشکی نوشته شده است.

همانطور که مشخص است، طبق نمودار حجم تیرآهن های تحویلی در ۲۰ روز نخست مرداد ماه کاهش یافته و از طرفی از تاریخ ۲۰ مرداد ماه تا انتهای مهرماه این حجم افزایش دوبرابری پیدا می‌کند. بنابراین این موضوع را در نظر داشته باشید که در طی هفته آینده احتمال کاهش نسبی عرضه تیرآهن در بازار آزاد وجود دارد. این موضوع می‌تواند باعث تحریک افزایش قیمت تیرآهن در هفته آینده در برخی سایزها گردد. اما خبر خوب اینکه، از اواخر مرداد ماه عرضه نسبتا کافی تیرآهن در بازار را خواهیم داشت.

حجم معاملات تیرآهن در شش ماهه نخست 99

حجم معاملات تیرآهن در شش ماهه نخست ۹۹

بررسی نمودار قیمت تیرآهن در گذشته

برای استفاده از ابزارهای تکنیکال و علم پیش بینی تکنیکال، باید از نمودار قیمتی در زمان گذشته تا به امروز استفاده کرد. شما می‌توانید در نمودار زیر، قیمت های تیراهن در بازه یکسال و نیم اخیر را مشاهده کنید. در واقع، اگر خاطرتان باشد بازار آهن در فاصله زمانی زمستان ۹۷ تا مرداد ۹۸ در یک دوره رکودی به سر می‌بُرد. در این دوره، تغییرات قیمت تیرآهن ۱۶ ذوب آهن اصفهان، با دامنه نوسان کمی از ۴۷۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان در هر کیلو رسید. و این یعنی در یک دوره ۹ ماهه با کاهش ۱۰ درصدی قیمت روبرو بوده است.

اما درست از نیمه دوم سال ۹۸ ، ورق در بازار آهن آلات برگشت. از آن زمان بود که قیمت تمام آهن آلات به مرور و با رهبری و پیشرو بودن تیرآهن ذوب آهن رو به بالا شدند. از آن پس، قیمت روند صعودی جدیدی را آغاز نمود .

 

*** پیش بینی قیمت آهن (تیرآهن) در روزهای آینده

در روند صعودی جدید، قیمت تیرآهن کانالی را شکل داد که هر بار با رسیدن به خط قرمز (مقاومت ۱) نتوانسته بود از آن بالاتر برود.  اما از نیمه دوم تیر ماه، همزمان با شکسته شدن سقف تاریخی دلار در مرز ۱۸ هزار تومان،  قیمت تیرآهن نیز توانست کانال صعودی قیمت را پرقدرت بشکند. (کانال قرمز رنگ) طبیعتا با شکست این کانال قیمتی، امکان صعود به اندازه ۲ برابر عرض کانال قبلی وجود داشت. عرض کانال تقریبا حدود ۱۵۰۰ تومان بود. همانطور که می‌بینید این قیمت به اندازه ۲ برابر عرض کانال قبلی خود بالا رفت. یعنی در فاصله زمانی کوتاهی توانست از قیمت ۸۵۰۰ تومان به ۱۱۵۰۰ تومان در هر کیلو برسد.

حال خط مقاومت ۲ نیز مقاومتی برای قیمت تیرآهن به حساب می آید. و همانطور که ملاحظه می‌شود قیمت به این سقف واکنش نشان داده است. حال به نقطه حساسی قرار گرفتیم که می‌خواهیم به پیش بینی قیمت تیرآهن در روزهای آینده بپردازیم.

برای مشاهده قیمت تیرآهن به این صفحه مراجعه کنید: قیمت تیرآهن امروز در بازار

قیمت تیرآهن در تلاقی مقاومت آبی و سقف کانال سبز رنگ قرار گرفته است. امروز ۷ تیرماه نیز قیمت در سایز ۱۶ کمی کاهشی بود، در برخی سایزهای دیگر میزان کاهش بیشتر و در برخی ثبات داشت. به نظر میرسد قیمت تیر ۱۶ ذوبی در میانمدت، در کانال سبز رنگ حرکت کند. بالا و پایین رفتن های آن بسیار وابسته به حرکت دلار و نمودار حجم معاملات فوق است. بنابراین میتوان گفت که در روزهای آتی با کاهش تقاضای شنیده شده از سمت بازار، و همچنین کنترل های دستوری دولت مبنی بر کاهش قیمت فولاد، اثر آن بر بازار تیرآهن نیز دیده شود.  در این مسیر، با توجه به نمودار احتمال کاهش تیر ۱۶ ذوبی  از ۱۰۸۰۰ تومان برای آن کمی بعید است. یعنی قیمت ۱۰۸۰۰ تومان در هر کیلو حمایتی کوتاه مدت برای قیمت تیر ۱۶ ذوب اهن است.

البته  برای اینکه حمایت گفته شده شکسته شود و بعبارتی در راستای کاهش چشمگیر قیمت روز تیرآهن رقم های پایینتری دیده شود. آنهم اینست که در صورت کاهش قیمت دلار تا ۱۸ هزار تومان، قیمت تیرآهن نیز می‌تواند بازهم تا ۹۶۵۰ الی ۹۸۰۰ تومان هم کاهش بیابد.

توجه: قیمت ها بروی نمودار بدون مالیات بر ارزش افزوده میباشد.

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.