سه شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۳ 5 ذو الحجة 1445 Tuesday, 11 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
یکه تازی طلا:

۹ هفته طلایی اونس

شناسه : 26641 22 مرداد 1399 - 10:12
در هفته‌ای که گذشت قیمت هر اونس طلا در حالی افزایش قابل‌توجه ۳ درصدی را رقم زد که ارزش این پناهگاه امن دارایی برای لحظاتی در روز جمعه تا قیمت ۲۰۸۹ دلاری نیز بالا رفت که این قیمت، تاکنون رکورد تاریخی طلا محسوب می‌شود. در حالی که ارزش طلا به راحتی توانسته در اتمسفر کنونی اقتصاد جهان بالای مرز ۲ هزار دلاری جای پای خود را مستحکم کند، تحلیلگران بر این باورند که طلا می‌تواند به راحتی از مرز ۲۱۰۰ دلاری نیز عبور کند.
۹ هفته طلایی اونس
پ
پ

با اینکه در روزهای گذشته و پس از عبور از مرز ۲ هزار دلاری، شک و تردیدهای زیادی در مورد ادامه روند صعودی قیمت اونس به‌وجود آمده بود، طلا در هفته گذشته بدون توجه به این تردیدها نهمین هفته متوالی صعودی خود را تجربه کرد.

این اتفاق در حالی افتاد که در معاملات روز جمعه به‌دلیل تصحیح قیمتی و کاهش مجدد نرخ بیکاری آمریکا، قیمت هر اونس با کاهش قابل‌توجه ۳۹/ ۱ درصدی مواجه شد؛ اما این افت ارزش به‌دلیل سومین ماه متوالی کاهش نرخ بیکاری در آمریکا و رسیدن آن به ۲/ ۱۰ درصد نیز مانع از مثبت بودن بازده هفتگی طلا نشد.

در هفته‌ای که گذشت قیمت هر اونس طلا در حالی افزایش قابل‌توجه ۳ درصدی را رقم زد که ارزش این پناهگاه امن دارایی برای لحظاتی در روز جمعه تا قیمت ۲۰۸۹ دلاری نیز بالا رفت که این قیمت، تاکنون رکورد تاریخی طلا محسوب می‌شود. در حالی که ارزش طلا به راحتی توانسته در اتمسفر کنونی اقتصاد جهان بالای مرز ۲ هزار دلاری جای پای خود را مستحکم کند، تحلیلگران بر این باورند که طلا می‌تواند به راحتی از مرز ۲۱۰۰ دلاری نیز عبور کند.

مبنای استدلال کارشناسان بازار بر این موضوع استوار است که بازیگران اقتصاد کلان افزایش قیمت اونس همچنان بدون هیچ تغییری در فضای بازارها حضور دارند. یکی از مهم‌ترین وقایع پیش‌رو ادامه مذاکرات بسته حمایتی اقتصادی در واشنگتن است. پیام بسته حمایتی جدید برای بازارها چاپ بیشتر پول، تضعیف بیشتر ارزش دلار و افزایش مجدد قیمت طلا خواهد بود.

 

*** کاهش طبیعی ارزش اونس در آخر هفته

با اینکه طلا در روز جمعه، نهایتا با تصحیح قیمتی قابل‌توجه منفی ۴/ ۱ درصدی مواجه شد، اما برنامه‌های مالی و پولی گسترده توسط بانک‌های مرکزی جهان، سیلی از تقاضا را به سمت فلز زرد روانه کرده و همین موضوع سبب شده است تا همچنان و پس از رکوردشکنی‌های بی‌سابقه این فلز ارزشمند، فاز کلی بازار طلا در آینده نزدیک صعودی باشد.

بنا بر اعلام تحلیلگران، بازگشت قیمتی طلا در روز جمعه، حرکتی کاملا طبیعی است و این پناهگاه امن دارایی پس از صعود بی‌وقفه خود زمانی برای تصحیح قیمتی نیاز دارد و این موضوع را فعلا نمی‌توان نشانه‌ای از معکوس شدن روند قیمتی اونس دانست. در فضای کنونی اقتصاد که تمامی بانک‌های مرکزی در حال چاپ پول برای کمک به اقتصاد کرونازده خود هستند، طلا به‌عنوان محافظ ارزش دارایی سرمایه‌گذاران یکی از بهترین گزینه‌هاست. با این وجود کارشناسان تصحیح قیمتی و پایین آمدن ارزش طلا در روزهای آینده را امری طبیعی قلمداد می‌کنند.

 

*** مرز ۳ هزار دلاری قابل‌دسترس است؟

دنیل پاویلونیس تحلیلگر بازارها در RJO Futures معتقد است که قیمت هر اونس فلز زرد تا پایان سال توانایی دستیابی به محدوده ۳ هزار دلاری را دارد. او دراین‌باره عنوان کرد: یکی از دلایلی که قیمت فلزات ارزشمند را همچنان در مسیر صعودی نگه خواهد داشت، چاپ پول بیشتر است. این موضوع در وهله اول سبب خواهد شد که نرخ بازدهی واقعی وارد محدوده منفی شود. بنابراین سرمایه‌گذاران اکنون به فلزات گرانبها نگاه بلندمدت دارند.

زمانی که نرخ بهره وارد محدوده منفی شود، دارایی سرمایه‌گذاران در بانک‌ها در حقیقت روی دست آنها هزینه نیز باقی خواهد گذاشت و این نهایتا سبب خواهد شد که آنها به‌دنبال یک پناهگاه آلترناتیو برای سرمایه‌های خود باشند. این موضوع سبب می‌شود که تقاضای طلا همچنان با قدرت ادامه داشته باشد.

 

*** کاهش مجدد نرخ بیکاری آمریکا

نرخ بیکاری آمریکا برای سومین ماه متوالی و به‌رغم محدودیت‌های جدید اعمال شده کاهش پیدا کرد. در حالی که در ماه آوریل نرخ بیکاری آمریکا به قله ۷/ ۱۴ درصدی رسیده بود، نسبت بیکاران آمریکایی در ماه جولای به ۲/ ۱۰درصد کاهش پیدا کرده است که این مقدار از مقدار پیش‌بینی شده ۵/ ۱۰ درصدی نیز بهتر بود. این موضوع به آن معنا بود که ۸/ ۱ میلیون نفر دیگر در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به بازار کار بازگشته‌اند. تفسیر این سطح از نرخ بیکاری به این معناست که از هر ۱۰ آمریکایی که به‌دنبال شغل است، در یافتن آن ناکام مانده است.

 

*** هجوم سرمایه‌گذاری به سمت طلا

دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت هر انس جهانی از مرز دو هزار دلار هم گذشت که در طول چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است. به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار معاملات آمریکا، گسترش ویروس کرونا و اتفاقات جهانی همچون حادثه انفجار بیروت، سرمایه‌گذاری به سمت طلا در سطح دنیا بیشتر شده است. پیش‌بینی می‌شد که تا پایان سال میلادی، انس جهانی به دو هزار دلار برسد؛ اما این عوامل سبب شد که این اتفاق زودتر و طی یک هفته اخیر بیفتد.

نادر بذرافشان درباره وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی با بیان اینکه در طول هفته‌ای که گذشت، به طور میانگین در حدود ۸۲ دلار قیمت انس جهانی افزایش داشته است، اظهار داشت: عل‌یرغم افزایش میانگین ۸۲ دلاری قیمت انس جهانی در طول یک هفته اخیر که مرز دو هزار دلار را هم رد کرد، بازار سکه و طلا داخلی تاثیر چندانی از این افزایش نپذیرفت و آرام پیش رفت. ضمن اینکه در طول هفته اخیر تقاضا برای خرید سکه نیز کاهشی بود.

 

*** افزایش بی‌سابقه انس قیمت‌های جهانی

وی افزود: این افزایش بی‌سابقه انس قیمت‌های جهانی باعث شد که تا حدودی افزایش در بازارهای جهانی و به‌تبع بازارهای داخلی کشورها ایجاد شود اما در ایران، کنترل ارز و ثبات نسبی آن در داخل سبب شد که بازار داخلی تاثیر چندانی از افزایش قیمت انس جهانی نداشته و آرام باشد؛ مقدار جزئی قیمت‌ها افزایش داشت اما به نسبت افزایشی که در قیمت انس جهانی که ۸۲ دلار بود، انتظار افزایش بسیار بیشتری می‌رفت اما خوشبختانه تاثیر چندانی در بازار داخلی ما نداشت.

دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: علاوه بر این طی چند روز گذشته، علاوه بر اینکه چندی است (تقریبا از اواخر سال گذشته) که تقاضا برای مصنوعات طلا، به صفر رسیده، شاهد کاهش تقاضا برای خرید سکه نیز بوده‌ایم. تا پیش از یک هفته گذشته تقاضا برای خرید سکه وجود داشت اما در حدود یک هفته است که تقاضا برای خرید سکه نیز حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است که این عامل نیز در عدم تاثیرپذیری از افزایش انس بی‌تاثیر نبوده است. کاهش تقاضا و ثبات قیمت ارز باعث خواهد شد که بازار التهاب نداشته باشد.

بذرافشان پیش‌بینی کرد: احتمالا هفته آینده نیز بازار افزایشی نخواهد بود و این امکان نیز وجود دارد که چنانچه قیمت ارز همچنان کنترل شود و تقاضا به همین حد پایین باشد، قیمت‌ها ریزش هم خواهد کرد و بازار ثبات پیدا کند.

 

*** قیمت طلا و سکه

وی در رابطه با آخرین قیمت‌های معاملاتی برای سکه و طلا در بازار داخلی، یادآور شد: هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی نیز یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان قیمت دارند. این در حالی است که پس از آنکه طی دو هفته گذشته حباب سکه برای هر قطعه تا یک میلیون الی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم پیش رفت؛ در حال حاضر کاهش یافته و به حدود ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان، هر مثقال طلای ۱۸ عیار پنج میلیون و ۱۲۵ هزار تومان و هر مثقال طلا ۱۷ عیار نیز چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان قیمت دارند. آخرین نرخ برای انس جهانی نیز ۲۰۶۰ دلار ثبت شده است.

 

 

دنیای اقتصاد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.